tóth gabi
Így segíti a kisvállalkozásokat a kormány.
Az új, 21 pontos gazdaságpolitikai akcióterv egyik fő pillére a Demján Sándor Program, mellyel 1410 milliárd forint mozdulhat meg a vállalkozások támogatása érdekében.
Digitalizáció, technológiaváltás, kedvező hitelek, tőkefinanszírozás és exportösztönzés: a Demján Sándor Program célja a hazai vállalkozások méretének megduplázása, a gazdaságunk gerincét jelentő kkv-szektor erősítése, amely több mint 900 ezer dolgozót foglalkoztat, a munkavállalók kétharmadát.
Az új gazdaságpolitikában előirányzott gazdasági növekedéshez magasabb teljesítményre van szükség. A nagyobb méret nagyobb hatékonysággal is jár, így a vállalkozók magasabb béreket tudnak fizetni a munkatársaiknak. Ezért is van kiemelt jelentősége a hazai kkv-k és a munkavállalók számára is a százmilliárdos nagyságrendű támogatásoknak. A Demján Sándor Programon keresztül minden vállalkozás egy nagyságrenddel feljebb léphet.
A Demján Sándor Program már meghirdetett elemeiről, az igénylés és jelentkezés módjáról további részletes információ: a www.dsprogram.hu oldalon érhető el.
Képünk illusztráció.
Ezek a programpontok:
- A cégek beruházásait és versenyképességét egy külön rájuk szabott, nagy méretű tőkeprogrammal támogatjuk, ez a 100 milliárd forintnyi forrás elősegíti a vállalkozások méretnövelését és hitelfelvételi esélyeit.
- Emellett elérhetővé válik egy, a kkv-k beruházásait célzottan támogató 1+1 program is, amely 50 milliárd forintos kerettel, vissza nem térítendő támogatás formájában lesz elérhető, a támogatás intenzitása pedig 50%. A kkv-k modern eszközökhöz, fejlettebb technológiákhoz juthatnak hozzá. Támogatást lehet igényelni immateriális javak beszerzésére, kis- és nagy haszongépjárművek vásárlására, megújuló energia alkalmazására, és tanácsadási szolgáltatások igénybevételére.
- Fontos lehetőséget jelent a digitalizációs csomag, amelynek egyik lényege, hogy minden vállalkozásnak legyen mielőbb saját honlapja.
- Az új, exportélénkítő hitelprogram 350 milliárd forintos kerettel a külföldi piacokra jutást teheti könnyebbé a vállalkozások számára.
- A kkv-k kifektetéseit, vagyis a külföldi beruházásokat egy külön tőkeprogram erősítheti a Nemzeti Tőkeholdingon keresztül, illetve egy hitelprogram az Exim bevonásával.
- 650 milliárd forint összértékben uniós programokat is hasznosítunk a vállalkozások fejlesztésére, az uniós forrásokat gyorsabban juttatva el a pályázókhoz.
- Ugyanilyen kulcskérdés, hogy minél egyszerűbb legyen az adminisztráció. Ennek első lépése már megtörtént, a kötelező könyvvizsgálati értékhatár alkalmazási feltételeinek enyhítése.
- A Széchenyi Kártya Programot is kedvezőbb feltételekkel lehet igényelni, itt a beruházási és lízinghitelek kamatát már le is csökkentették 3,5%-ra, 2024 novemberétől. A kamatcsökkentéssel érintett termékek: Széchenyi Beruházási Hitel MAX+, Széchenyi Lízing MAX+ konstrukció, Széchenyi Mikrohitel MAX+, Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+. A Széchenyi Kártya termékek kedvezményes kamatozása állami kamattámogatással működik.
Egy kis cégnek az sem mindegy a működési költségeit elemezve, hogy mennyi az energia ára, ezért plusz pontként a mikrovállalkozások áramárainak csökkentése is része a Demján Sándor Programnak. Egyetemes szolgáltatásra a lakossági fogyasztók mellett a mikrovállalkozások is jogosultak, ha 3×63 Ampernál nem nagyobb a csatlakozási teljesítményük. 4606 kWh/év fogyasztásig az áramot kedvezményes áron kapják 2025 januárjától.
A 8+1 intézkedés fókuszában ugyanaz szerepel: hogy 2025-ben a gazdasági növekedés 3-6 százalék közötti legyen. A program számos elemét a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával együtt hajtja végre, a kamara fogja kidolgozni az adminisztrációs tehercsökkentésre vonatkozó javaslatokat, és bonyolítja le a Demján Sándor Tőkeprogramot.
A Demján Sándor Program intézkedéseit is lehet támogatni a most futó, online is elérhető nemzeti konzultációban.