POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.10.

Grúziát megpróbálják sarokba szorítani patrióta politikája miatt

Magyarország vétóz, ha kell.

Az Európai Unió a georgiai belügyminisztert és két rendőrségi vezetőt is szankció alá helyezne, azonban a magyar kormány a javaslatot nonszensznek és indokolatlannak tartja, így szükség esetén meg is fogja vétózni – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.

 

Szijjártó Péter és Maka Bocsorisvili

A tárcavezető a georgiai kollégájával, Maka Bocsorisvilivel közös sajtóértekezletén először is kifejtette, hogy hivatali partnere első külföldi útja Magyarországra vezetett, erre ráadásul olyan időszakban került sor, amikor mind a két országnak folyamatosan küzdenie kell a szuverenitása fenntartásáért a jelenlegi rendkívüli biztonsági kihívások közepette. 

Aláhúzta, hogy 

Magyarországot és Georgiát is egyértelműen patrióta kormány vezeti, amelyek ellen „a liberális mainstream súlyos ideológiai és politikai alapú támadásokat indított”. 

Ezzel kapcsolatban gratulált a georgiai kormánypárt közelmúltbeli választási győzelméhez, és kiemelte, hogy a dél-kaukázusi ország lakossága világossá tette az akaratát. 

Békepárti, családpárti, patrióta, konzervatív kormányt választottak, és ahogy az lenni szokott ilyenkor, a liberális mainstream ki is akadt ezen rendesen. Hiszen a liberális mainstream általában úgy van ezzel, hogy ha konzervatív, patrióta párt nyeri a választást, akkor azonnal megkérdőjelezik a politikai rendszer demokratikusságát, ha liberális párt nyeri a választást, akkor pedig ünneplik a demokrácia fantasztikus uralmát 

– fogalmazott. Majd úgy vélekedett, hogy Georgiában is ugyanez a helyzet: ha az ellenzék nyert volna, akkor „Brüsszel attól lenne hangos, hogy soha ilyen jó állapotban nem volt a demokrácia”, így viszont megpróbálják az emberek akaratát semmibe venni, és megkérdőjelezik a választás eredményét. 

Ez egy nagyon visszataszító, átlátszó, s most már unalmas játéka is a liberális mainstreamnek, amit mi visszautasítunk 

– szögezte le. 

Szijjártó Péter ismételten támogatásáról biztosította Georgia európai uniós integrációs törekvéseit, és aláhúzta, hogy Budapest minden segítséget megad a folyamat felgyorsításához, míg Brüsszel hozzállása inkább csak elidegeníti az országot. 

Sérelmezte azt is, hogy a szavai szerint nagyon kártékony dolgokat művelő Európai Parlament nemrég határozatot fogadott el Georgia kapcsán, és ebben „megalázó módon beszél egy komplett nemzetről”. 

Mi ezt visszautasítjuk (…) Az Európai Parlamentnek egy háborúpárti, liberális, baloldali többsége van, amely folyamatosan támadólag lép fel azokkal szemben, akik nyíltan beszélnek a békéről 

– mondta. Illetve arra is kitért, hogy 

az utóbbi percekben teljesen nonszensz javaslat érkezett Brüsszelből, amely alapján a georgiai belügyminisztert és két rendőrségi vezetőt is szankciók alá helyeznének. 

„Ez nonszensz, felháborító, ezt semmi nem indokolja. Magyarország határozottan ellenzi, hogy georgiai kormánytisztviselőket szankciós listára helyezzenek, s hogyha ilyen javaslat születik, azt természetesen meg is fogjuk vétózni, ebben mindenki biztos lehet” – figyelmeztetett. 

A miniszter ezt követően arra biztatta a georgiaiakat, hogy továbbra is álljanak ki saját magukért, illetve a nemzeti szuverenitásuk mellett. „A mi elmúlt 14-15 éves tapasztalatunk azt mutatja, hogy mindig azt kell nézni, hogy mit akarnak az emberek, és nem azt, hogy mit akarnak kívülről, különböző hatalmi központokból ránk erőltetni” – fogalmazott. 

Végül pedig érintette a kétoldalú kapcsolatokat is, s üdvözölte, hogy jól halad a stratégiai partnerségről két évvel ezelőtt megkötött megállapodás végrehajtása. 

A magyar–georgiai kereskedelmi forgalom idén 34 százalékkal bővült, a Wizz Air továbbra is piacvezető a dél-kaukázusi ország légiközlekedésében, folyamatosan nő a hazai gyógyszerexport, évente nyolcvan georgiai diák tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken, és folyik a közös munka a zöldenergia közép-európai importjának lehetővé tételén – sorolta. 

Túl messzire ment ezúttal az Európai Parlament a grúz kormányra gyakorolt nyomásgyakorlásban, aminek beláthatatlan következményei lehetnek a kaukázusi országban. A testület ugyanis határozatban utasította vissza a grúz választások elismerését és előre hozott, nemzetközi felügyelet alatt tartandó választásokat követel, ellenkező esetben szankciókkal sújtja a grúz kormánypárt tagjait. Válaszul Irakli Kobakhidze miniszterelnök kijelentette, nem veszi addig napirendre a csatlakozási tárgyalások kérdését, amíg a folyamatot zsarolásra használja Brüsszel. Kránitz Péter Pál Kaukázus-szakértő szerint mindez még nem jelenti Georgia európai integrációjának végét.

 

Georgia's Prime Minister Irakli Kobakhidze is pictured at the start of the opening plenary session presided by Hungary's Prime Minister Viktor Orban (on screen) at the European Political Community Summit in Budapest, on November 7, 2024. (Photo by Attila KISBENEDEK / AFP)

Irakli Kobakhidze Fotó: AFP

Napok óta tartanak a kormányellenes tüntetések Georgiában, miután a Georgiai Álom párt vezetése bejelentette: négy évre felfüggesztik az Európai Unióhoz való csatlakozási tárgyalásokat. A kormányfő a tiltakozásokat külföldről irányított akcióknak nevezte, és dicsérte a rendfenntartó erőket a „magas színvonalú” fellépésükért.

 

A döntés előzményéről ugyanakkor érdemes szót ejteni. 

Minden eddiginél súlyosabban avatkozott be ugyanis a georgiai belpolitikába csütörtökön az Európai Parlament öt pártcsoportja, köztük a Manfred Weber vezette Európai Néppárt és a balliberális Renew Europe. 

A néppárt, a zöldek, a szocialisták, a konzervatívok és a liberálisok képviselői közös határozatban utasították vissza az októberi georgiai választások eredményét és felszólították a grúz kormányt, egy éven belül rendezzen előre hozott parlamenti választást, ráadásul szigorú nemzetközi felügyelet alatt. Sőt, újabb szankciókat sürgettek a grúz kormány vezető tagjai ellen, többek között az LMBTQ-jogokat korlátozó gyermekvédelmi törvény miatt. 

A határozatban még arra is találtak helyet, hogy elítéljék Orbán Viktor miniszterelnök georgiai útját, amely szerintük sértette az EU egységét.

Az EP-határozat következtében Irakli Kobakhidze georgiai miniszterelnök kijelentette, kormánya addig nem veszi napirendre az EU-csatlakozási tárgyalásokat, amíg a folyamatot az EU kormánya zsarolására használja. Emlékeztetett, a csatlakozási folyamatot nem ő, hanem maga az EU fagyasztotta be még júniusban, s hozzátette, 

akár már ma kész lenne aláírni a csatlakozási szerződést, ehhez azonban az EU-nak kell felhagynia kormánya zsarolásával. 

Az EU ugyanis már hónapok óta azt követeli Tbiliszitől, hogy vonja vissza a külföldi befolyás átláthatósága törvényt, valamint a családi értékek és a gyermekek védelme törvényt, sőt, újabban már az ENSZ és az EBESZ által is rendezettnek és kiegyensúlyozottnak ítélt választások eredményét sem fogadja el, és nyíltan az ellenzék mögé állt.

Az Európai Parlament ezúttal túl messzire ment

– értékelte a történteket a Magyar Nemzet megkeresésére Kránitz Péter Pál, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. A szakértő emlékeztetett, sem a nemzetközi megfigyelők, sem a grúz ellenzék nem mutatott fel bizonyítékot a szisztematikus választási csalásra, ezért a demokratikusan újraválasztott georgiai kormány legitimitását megkérdőjelezni súlyos beavatkozás a grúz belpolitikába.

„Georgia egy megbízható partnere az Európai Uniónak, ráadásul egy geostratégiailag kulcsfontosságú régióban, a Dél-Kaukázusban. Georgia minden téren, a demokratikus reformoktól a liberális gazdaságpolitikai intézkedésekig, élen jár az európai integrációban. 

Az EP azért bünteti a georgiai kormányt, mert kiáll a hagyományos társadalmi értékek mellett és földrajzi törvényszerűségeknek megfelelő kül- és gazdaságpolitikát folytat. Az októberi, demokratikus választás eredményeinek megkérdőjelezése és az ellenzék nyílt támogatása komoly szuverenitási kérdéseket vet fel.

„Az ilyen határozatokkal az EP azt kockáztatja, hogy elveszti a maradék bizalmat, amit a georgiaiak az EU felé tápláltak, és tönkretesz egy jól működő együttműködést, aminek beláthatatlan következményei lehetnek” – emlékeztetett Kránitz Péter Pál.

Az EP-határozatot a Patrióták Európáért pártcsalád nem írta alá. A parlamenti vitában felszólalt László András, a Fidesz képviselője is, aki megfigyelőként jelen volt a georgiai választásokon, emlékeztetett, ő maga is és az általa megkérdezett civil megfigyelők is egy szabad és fair választást tapasztaltak. Ahelyett, hogy tüntetéseket provokálna egy tagjelölt ország demokratikusan megválasztott kormányával szemben, az EU-nak az együttműködés elmélyítésére kellene koncentrálnia.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek