tóth gabi
Vagy maradnak a részvéttáviratok?
Megrázó terrortámadás történt a németországi Magdeburg karácsonyi vásárán. Egy Szaúd-Arábiából származó férfi autóval hajtott a gyanútlan ünneplő tömegbe, ami tragikus következményekkel járt. A gyanúsított, aki a hatóságok szerint 2006 óta élt Németországban és orvosként dolgozott, fékezés nélkül hajtott a vásár látogatói közé a városháza közelében. Az autó mintegy 400 métert tett meg a vásár területén, mielőtt megállt, háborús állapotokat idézett elő a tette. A tragédia különösen szívszorító, hiszen a támadás a vásár mesevilág részlegénél történt, ahol számos gyermek tartózkodott családjával.
A támadás következményei súlyosak: a jelenlegi információk szerint 68 ember sérült meg, és két halálos áldozatot követelt az incidens, köztük egy kisgyermeket.
Mint arról lapunk korábban részletesen is beszámolt, a sérülteket a helyszínen felállított sátrakban látták el, a szemtanúk „háborús állapotokról" beszéltek.
A rendőrség gyorsan reagált, nagy erőkkel vonult ki a helyszínre. A gyanúsítottat őrizetbe vették, és a hatóságok robbanóanyagok után is kutattak a területen, de nem találtak bombát. A vásárt azonnal bezárták, és felszólították az embereket a belváros elhagyására. A merénylőt, aki határozatlan idejű tartózkodási engedéllyel rendelkezik, kihallgatták.
A tragédia azonnali és széles körű politikai visszhangot váltott ki. Reiner Haseloff, Szász-Anhalt tartomány miniszterelnöke „szörnyű eseménynek" nevezte a történteket, különösen fájdalmasnak tartva, hogy közvetlenül karácsony előtt történt. Olaf Scholz kancellár együttérzését fejezte ki az áldozatokkal és családjaikkal, valamint köszönetet mondott a mentőegységeknek.
A politikai spektrum minden oldaláról érkeztek reakciók. Alice Weidel, az AfD vezetője megrázónak nevezte az eseményeket, míg Friedrich Merz, a CDU politikusa az X-en fejezte ki részvétét. Robert Habeck, a Zöldek vezetője kiemelte, hogy az emberek békében és közösségben szerették volna tölteni az adventi időszakot. A migránssimogató külügyminiszter is bánkódik most már.
A tragédia híre gyorsan terjedt a nemzetközi médiában is. Orbán Viktor magyar miniszterelnök az elsők között fejezte ki részvétét Olaf Scholz kancellárnak és egész Németországnak. Kijelentette:
Szeretném kifejezni legmélyebb részvétemet Olaf Scholznak és Németország népének a magdeburgi karácsonyi vásáron elkövetett szörnyű terrortámadás miatt. Imádkozunk az áldozatok családjaiért.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott: a Magdeburgból érkező hírek egyre tragikusabbak. Egészen elképesztő s egyben elfogadhatatlan is, hogy ma Európában már általános érzés lett a rettegés a karácsonyi vásárokba látogatók számára, hogy mikor, honnan bukkan elő egy őrült, egy terrorista vagy egy merénylő s hajt a vásározók közé – tette hozzá a tárcavezető.
Európának végre fel kellene ébrednie és meg kellene védenünk értékeinket, az életmódunkat, a biztonságunkat. Minden egyes merénylettel egyre később lesz. Karácsonyi gondolataink és imáink az áldozatokkal és családjaikkal vannak
– húzta alá a miniszter.
Őszinte részvétemet és együttérzésemet fejezem ki a magdeburgi karácsonyi vásáron történt gyilkos merényletben életüket vesztettek hozzátartozóinak. Imádkozom az áldozatokért, a sérülteknek pedig mielőbbi felgyógyulást kívánok
– írta a közösségi oldalán Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök.
Marine Le Pen francia politikus az „iszlamista barbárságot" okolta a támadásért, és „civilizációnk szimbóluma elleni háborús cselekménynek" nevezte az incidenst.
Az Egyesült Államokból és Nagy-Britanniából is érkeztek reakciók. Donald Trump megválasztott elnök úgy fogalmazott:
Szívemből sajnálom a németországi Magdeburgban a karácsonyi vásáron keresztények ellen elkövetett terrortámadás összes áldozatát és családját. Elnökként véget vetek a keresztényüldözésnek, és újra istenivé teszem Amerikát
JD Vance, az USA leendő alelnöke imáit fejezte ki az áldozatokért, míg Nigel Farage brit politikus kritikus kérdéseket tett fel az európai bevándorlási politikával kapcsolatban.
Mint írtuk, A migrációs paktumot erőltető Brüsszel vizsgálatot követel
Ma gondolataim a magdeburgi brutális és gyáva tett áldozataival vannak. Részvétem a hozzátartozóknak és a barátoknak, és köszönöm a rendőrségnek és a mentőknek a munkájukat. Ezt az erőszakos cselekményt ki kell vizsgálni és szigorúan meg kell büntetni
– szögezte le a közösségi oldalán Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Az Európai Bizottság a migrációs paktum áterőltetése mellett áll ki, és igyekszik megsarconi azokat az országokat, amelyek ezt elutasítják – így Magyarországot is.
Újabb barbár támadás Európában - ezúttal egy szaúd-arábiai férfi által. Újabb hihetetlenül sok ártatlan áldozatot kell meggyászolni, akiket megöltek és megsebesítettek. A politikusok ismét krokodilkönnyeket hullajtanak. Már több mint húsz éve mondom: vessünk véget a nyitott határoknak!
– húzta alá Geert Wilders holland jobboldali politikus.
Korábban Abdullah bin Zayed, az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere figyelmeztette Európát, hogy baj lesz, ha megnyitják a hatrokat.
Az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere figyelmeztette Európát, hogy egyes országok a „terrorizmus inkubátorai” közé sorolhatók, ha nem sikerül jobban kezelniük a szélsőségességet. Eljön majd a nap, amikor sokkal több radikális, szélsőséges és terrorista lesz Európában, mert hiányzik a döntéshozatal, és megpróbálnak politikailag korrektek lenni.
A helyszínről érkező felvételek nagyon megrázóak, olyan a helyzet, mintha egy háborús övezetről lenne szó – közölte Deák Dániel, a XXI. Század Intézet elemzője a gyorselemzésében.
És a legszomorúbb az egészben, hogy sajnos nem ez az első és vélhetően nem is az utolsó terrortámadás, ami megrázza a nyugat-európai városokat. Összetehetjük a két kezünket, hogy Magyarországon ilyen terrormerényletek nem történnek, hazánk a biztonság és a béke szigete Európában. Bármit is mondanak Brüsszelben és a baloldalon, Magyarországnak ezt meg kell őriznie a jövőben is. Hiszen, ha egyszer rosszul döntünk, azon soha többet nem tudunk változtatni. Ennek vagyunk sajnos a szemtanúi Németországban és sok nyugat-európai országban
A hatóságok gyorsan reagáltak a krízishelyzetre. Segélyvonalat hoztak létre az érintettek és hozzátartozóik számára, valamint online felületet az esetleges szemtanúk számára, ahol fotókat és videókat tölthetnek fel a nyomozás segítése érdekében.
Borítókép: Rendőrségi autók a magdeburgi karácsonyi vásár előtt (Fotó: AFP)