kulcsár edina
Ellentmondásos a terrorfenyegetettség.
Az elérhető információk ellentmondásosak a szlovák terrorfenyegetéssel kapcsolatban – mondta a hirado.hu-nak Kemény János. Az NKE Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa arról is beszélt, eddig nem volt ismert olyan itthoni, szlovákiai vagy regionális szinten működő radikális csoport, ami a kritikus infrastruktúra vagy más látványos célpontok támadásán keresztül kívánta céljait megvalósítani.
A hirado.hu is beszámolt arról, hogy Matus Sutaj Estok szlovák belügyminiszter bejelentése szerint egy szervezett csoport Szlovákiában és Magyarországon is terepszemlét tartott egy, a Barátság kőolajvezeték elleni lehetséges terrortámadás céljából. Az Oroszországból induló vezeték négyezer kilométeren hetvenmillió tonna kőolajat szállít Magyarországra, Szlovákiába és Csehországba.
Az elérhető információk ellentmondásosak Kemény János szerint, aki a hirado.hu-nak beszélt a szlovák figyelmeztetéssel kapcsolatban. Az sem derül ki az elérhető nyilatkozatokból, hogy a szlovák belügyminiszter által közölt információ, miszerint hasonló akciót hajthattak végre Magyarországon, pontosan honnan származik – tette hozzá. A szakértő szerint amennyiben ilyen művelet felderítésére sor került, úgy az információ csak a magyar hatóságok irányából jöhetett, de ezzel kapcsolatban nem érhető el hivatalos magyar közlés. Amennyiben tényleg a magyar féltől érkezett információ, úgy az sem világos, hogy a szlovák fél miért tette ezt közzé, mivel ezzel figyelmeztette a csoportot a lebukásáról. Ha pedig ez a szlovák hatóságok által megszerzett információ volt, úgy az nem világos, hogy ezt miért a sajtón keresztül közölte a szlovák belügyminiszter ahelyett, hogy a magyar Belügyminisztériummal lépett volna kapcsolatba. Egy potenciális magyarázat lehet esetleges állami támogatóknak való üzengetés, de ezzel kapcsolatban semmilyen konkrétum nem látott napvilágot.
A szabadon engedett gyanúsítottakról is nagyon keveset lehet tudni Kemény János szerint. Lapértesülések szerint a két kitoloncolt személy ukrán állampolgárságú, és egyiküknek magyar állampolgársága is van. Kemény János arra hívta fel a figyelmet, hogy
Arra a kérdésre, miszerint miért állna érdekében ezeknek a személyeknek, hogy megtámadják a vezetéket, amely hazánk kőolajellátásáért is felelős, Kemény János kifejtette: eddig nem volt ismert olyan itthoni, szlovákiai vagy regionális szinten működő radikális csoport létezése, ami a kritikus infrastruktúra vagy más látványos célpontok támadásán keresztül kívánta céljait megvalósítani.
Az elérhető információkból nem világos, hogy mi lett volna a motiváció, milyen célt kívántak volna megvalósítani a gyanúsítottak. A védett, stratégiai fontosságú infrastruktúra elleni támadások Európában aránylag ritkák, mivel azok kivitelezéséhez technológiai és szervezeti felkészültség valamint magas fokú koordináció szükséges. A csővezetékrendszerek védelme az erőforrás-igényesebb feladatok közé tartozik, mivel jelentős kiterjedésű rendszer egészét kell folyamatosan biztosítani. A mostani, megnövelt figyelem mellett egy ilyen jellegű támadás végrehajtása valószínűtlen.
Egy elképzelt helyzetben, a csővezeték ellen végrehajtott támadás lehetséges gazdasági hatásaira vonatkozó kérdésre azt mondta, hogy sok tényezőtől függ, és mivel semmilyen konkrétum nem ismert a szlovák hatóságok által közölt felderítő munkáról vagy a feltételezett támadás egyéb vonatkozásairól, ezért nem érdemes erről spekulálni.
Szlovákia keleti részén olyan tevékenységet észleltek, amely egy a kritikus infrastruktúra elleni terrortámadás lehetséges előkészületeire utal - jelentette egy hete a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség Matus Sutaj Estok szlovák belügyminiszter kijelentésére hivatkozva.
A tárcavezető erről a szlovák közmédia egyik politikai műsorában, a Szombati dialógusokban beszélt.
Matus Sutaj Estok hírszerzési adatokra hivatkozva azt mondta: létezik egy olyan szervezett csoport, amely terepmegfigyeléseket végez „a gázvezetéknél vagy a Barátság kőolajvezetéknél, és nemcsak Szlovákiában, hanem Magyarországon is”.
A szlovák belügyminiszter nem árult el konkrétumokat a terrortámadás lehetséges előkészületeit jelző tevékenységről.
Matus Sutaj Estok azonban már a szlovák kormány biztonsági tanácsának csütörtöki ülése után – ugyancsak konkrétumok nélkül – említést tett arról, hogy a tanács ülésén megegyezés született az ország kritikus infrastruktúrája védelmének megerősítéséről. Ezt akkor a belügyminiszter a „nyugat-európai infrastruktúra ellen korábban elkövetett terrortámadásokkal” indokolta.
A TASR jelentése szerint az ország kritikus infrastruktúrája védelmének megerősítéséről hozott döntéssel összefüggésben Pavol Gaspar, a szlovák titkosszolgálat (SIS) vezetője két ukrán állampolgár keddi őrizetbe vételéről tett említést.