POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.19. 07:03
Módosítva: 2024.12.19. 08:15

Egymillió-kétszázezer válasz a nemzeti konzultációra

80 százalékos a feldolgozottság.

Várhatóan eléri az 1,2 milliót a nemzeti konzultációra érkezett válaszok száma, amelyek a 80 százalékot meghaladó feldolgozottság után azt mutatják, hogy az új gazdaságpolitika irányáról egyetértés van az emberek körében – mondta Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatornán. Mint emlékeztetett, péntek estig van lehetőség kitölteni a konzultációs kérdőíveket. A válaszok alapján az emberek 90 százalékot meghaladó többségben állnak ki a béremelések és a hosszú távú bérmegállapodások mellett, támogatják azt, hogy a lakhatással a kormánynak foglalkoznia kell. Nagy többségben támogatják azt is, hogy a kis- és közepes vállalkozásokat célzottan tőkejuttatással kell támogatni, amire 1400 milliárd forint van. – Jelenleg zajlik a költségvetés vitája, szeretnénk figyelembe venni a nemzeti konzultációból látszó véleményt – mondta. 

A konzultáció demokratikus vívmány

Nyitni kell minden irányba

Hidvéghi Balázs kifejtette: mindenki eldöntheti, hogy részt vesz olyan közös döntésekben vagy sem, mint az országgyűlési választás és a nemzeti konzultáció. A jelenlegi már a 11. nemzeti konzultáció, a válaszadók száma rendszeresen jóval meghaladja az egymilliót, ami mutatja, hogy van nyitottság az emberekben arra, hogy véleményt mondjanak. A mostani konzultációban gazdaságpolitikai döntések vannak felsorolva; nehéz évek vannak mögöttünk, a Covid-járvány, az orosz–ukrán háború megroppantotta az európai gazdaságot, a versenyképességet rontotta, inflációt és gazdasági bizonytalanságot hozott.

Mi ki akarunk törni ebből, a magyar gazdaságban benne van a növekedés lehetősége, ez kell ahhoz, hogy emelni tudjuk a béreket, könnyíteni tudjuk a lakhatást, támogatni időseket, pályakezdőket, kkv-kat. Ehhez gazdasági nyitottságra, gazdasági semlegességre van szükség, kelet és nyugat felé egyaránt nyitva kell tartani a gazdasági kapcsolatokat. A magyar gazdaság érdekeit kell nézni, nem brüsszeli recepteket kell követni, mert az nem jó a magyaroknak

– fogalmazott. 

 

A konzultáció demokratikus vívmány

Az államtitkár beszélt arról is, hogy a magyar európai parlamenti képviselők egy része támadja a nemzeti konzultációt, köztük a legújabb brüsszeli ember, Magyar Péter. A helyzet az, hogy a konzultáció jól működő eszköz, nemcsak a választás évében kell megkérdezni az embereket az országról, hanem időközben, a fontos döntések előtt is érdemes megtenni. – Büszkék vagyunk arra, hogy ez egy jól működő párbeszédforma, a magyar nemzeti konzultáció Európában is egyedülálló módon óriási tömegeket mozgat meg, demokratikus vívmány, a kormányzásunk egyik alappillére – hangsúlyozta. Hozzátette: több mint 200 ezren töltötték ki online a konzultációs kérdőívet; az ünnepek alatt összesítik az eredményeket. 

 

Nem fog sikerülni Magyar Péter ármánykodása

Hidvéghi Balázs a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában a nemzeti konzultáció kapcsán többek között arról beszélt, hogy az Európai Unióban katasztrofális következményei vannak az európai baloldalt jellemző elitista megközelítésnek, annak, hogy zárt körben döntik el, mi lesz jó az embereknek. E bezárkózás miatt gyengült a versenyképesség, gondban van az európai ipar és agrárium, az egész szankciós politika elhibázott gondolatra épül. Tévút, amikor az emberek megkérdezése nélkül akarnak dönteni – mutatott rá. 

Kiemelte, a mostani nemzeti konzultáció nem ideológiai alapú, hanem a gazdaságról szól. Nemcsak a kormánypártiak számára fontos, hogy a gazdaság erősödjön, növekedés legyen. Az, hogy Magyar Péter és a Tisza Párt megrongálja a nemzeti konzultációs plakátokat, azt mutatja, hogy lenézik az embereket.

Magyar Péterről egyébként is tudtuk nyilatkozatai, tettei alapján, hogy lenézi az embereket, saját támogatóiról is minősíthetetlen hangnemben beszélt, számára semmi sem szent, ártani akar a kormánynak, és közben árt az országnak is. A legsúlyosabb eset annak a hazugságnak a terjesztése volt, amely a menekülő szír elnök budapesti érkezéséről szólt, amiért azóta sem kért elnézést. Külföldi érdekekből akarja gyengíteni a kormányt. Nem fog neki sikerülni, a magyar emberek részéről a konzultációban is látható kiállás megerősít bennünket abban, hogy helyes irányba megyünk

– fogalmazott Hidvéghi Balázs.

A konkrét kérdéseket itt mutatjuk:

1. Gazdasági semlegesség

· Brüsszel kereskedelmi háborút indított a keleti országok, elsősorban Kína és Oroszország ellen. Véleményük szerint minden uniós országnak csatlakoznia kell a meghirdetett szankciós politikához és kereskedelmi büntetőintézkedésekhez, akkor is, ha ez kárt okoz az adott ország gazdaságának.

· Ezzel szemben a kormány úgy gondolja, hogy Magyarországnak gazdaságilag semlegesnek kell lennie, és nem szabad csatlakoznia a kereskedelmi háborúhoz, amit Brüsszel meghirdetett. Így lehet az Európai Unió átlagát meghaladó gazdasági növekedést elérni a magyar gazdaságban.

 

Ön mit gondol erről?

A. Gazdasági semlegességre van szükség.

B. A kereskedelmi háború indokolt, Magyarországnak is csatlakoznia kell ehhez.

2. Új gazdaságpolitika

· Brüsszel azt mondja, hogy Magyarországnak az új gazdaságpolitika kialakításakor minden fontos kérdésben követnie kell az Európai Uniót, és csak a nyugati mintákat szabad másolnia a gazdaságban.

· Ezzel szemben a kormány álláspontja szerint Magyarországnak a saját útját kell járnia, csak azt szabad átvenni nyugatról és keletről, ami hasznos és észszerű. El kell utasítani mindent, ami árthat a magyaroknak, akkor is, ha a szövetségeseinktől érkezik.

Ön mit gondol erről?

A. Magyarországnak a saját útját kell járnia.

B. Minden kérdésben követni kell Brüsszelt, és csak a nyugati mintákat szabad átvenni a gazdaságba.

3. Kis- és közepes vállalkozások támogatása

· A multinacionális cégek az egész világon egyre nagyobb extraprofitra akarnak szert tenni, egyre nagyobb szeletét akarják uralni a gazdaságnak, kiszorítva a helyi vállalkozásokat.

· Ezzel szemben a magyar kormány szerint a hazai kis- és középvállalkozásokat új eszközökkel kell támogatni. Tőkejuttatásra van szükség, minden kis- és középvállalkozás számára elérhető módon.

Ön mit gondol erről?

A. Szükség van tőkejuttatásra a magyar kis- és középvállalkozások számára.

B. Nincs szükség tőkejuttatásra, a vállalkozásoknak elegendő hitel áll rendelkezésükre.

4. Multicégek rendszabályozása

· Brüsszel ellenzi, hogy a magyar kormány fellép az árakat egyoldalúan emelő, a gazdasági erejükkel visszaélő kereskedőkkel, multinacionális cégekkel szemben.

· Ezzel szemben a kormány álláspontja szerint Magyarországnak joga van megvédeni saját állampolgárait az erejükkel visszaélő multikkal szemben.

Ön mit gondol erről?

A. Szükség van az erejükkel visszaélő multinacionális cégek megbüntetésére.

Hirdetés

B. Magyarországnak el kell fogadnia a brüsszeli szabályokat, és nem léphet fel saját eszközökkel a multinacionális cégekkel szemben.

5. Béremelési program

· Vannak, akik úgy gondolják, nincs szükség új megállapodásra a béremelési programról, a vállalatoknak saját maguknak kell dönteniük a bérekről.

· Ezzel szemben a kormány szerint új megállapodást kell kötni a munkáltatókkal és a munkavállalókkal egy többéves, a gazdasági növekedésen alapuló béremelési programról. Így előre kiszámítható módon kell elérni a négyszázezer forintos minimálbért és az egymillió forintos átlagbért.

Ön mit gondol erről?

A. Szükség van új megállapodáson alapuló béremelési programra.

B. Nincs szükség új megállapodásra, a vállalatoknak saját maguknak kell dönteniük a bérekről.

6. Munkáshitel fiataloknak

· Vannak, akik azt gondolják, hogy nincs szükség újabb hitelprogramra a fiatalok számára, a Diákhitel elegendő.

· A kormány álláspontja szerint a Diákhitelhez hasonlóan a munkát vállaló fiataloknak is nulla kamatozású hitelt kell adni. A munkáshitel segíti a fiatalok életkezdését.

Ön mit gondol erről?

A. Szükség van a fiataloknak szóló munkáshitelre.

B. A Diákhitel elegendő.

7. Lakhatás támogatása

· Vannak, akik szerint a dolgozók lakhatásának támogatása a cégek saját érdeke, így a kormánynak ebbe nem kell beavatkoznia.

· Ezzel szemben a kormány úgy gondolja, hogy adókedvezményt kell biztosítani a cégek számára, ha az alkalmazottaik lakbéréhez hozzájárulnak. Azt is lehetővé kell tenni, hogy a SZÉP-kártya is felhasználható legyen lakásfelújításra.

Ön mit gondol erről?

A. A kormány adókedvezménnyel támogassa, hogy a cégek hozzájárulhassanak az alkalmazottaik lakbéréhez. A SZÉP-kártya legyen felhasználható lakásfelújításra.

B. A kormány ne nyújtson a cégeknek adókedvezményt a dolgozók lakhatásának támogatására.

8. Fiatalok lakhatásának támogatása

· Vannak, akik szerint a CSOK Plusz programon túl nincs szükség újabb, a fiatalok lakhatását segítő intézkedésekre.

· A kormány ezzel szemben úgy gondolja, hogy támogatni kell új kollégiumok építését, és az első lakást vásárló fiatalok számára kedvezményes, 5%-os kamatozású lakáshitelt kell biztosítani.

Hirdetés

Ön mit gondol erről?

A. Szükség van új kollégiumok építésére és a fiatalok számára kedvezményes, 5%-os kamatozású lakáshitelre.

B. A CSOK Plusz elegendő támogatás.

9. Tizenharmadik havi nyugdíj

· Brüsszel azt követeli a magyar kormánytól, hogy szüntesse meg a tizenharmadik havi nyugdíjat.

· A kormány Brüsszel követelését elutasítja. A kormány szerint a következő években állandósítani kell a tizenharmadik havi nyugdíjat.

Ön mit gondol erről?

A. Szükség van a tizenharmadik havi nyugdíj állandósítására.

B. Nincs szükség a tizenharmadik havi nyugdíjra.

10. Családi adókedvezmény

· Európa súlyos népesedési válságban van. Brüsszel az európai családok támogatása helyett továbbra is a migrációban látja a megoldást.

· A magyar kormány ezzel szemben a magyar családok támogatását tartja a legfontosabbnak.

· Ezért álláspontja szerint a gyermeket nevelő családok támogatását az új gazdaságpolitika mellett is folytatni és növelni kell. Szükség van a gyermekek után járó adókedvezmények megduplázására.

Ön mit gondol erről?

A. Szükség van a gyermekek után járó adókedvezmények megduplázására.

B. Inkább a migrációt kellene támogatni.

11. A migrációs büntetés elutasítása

· Az Európai Bíróság döntése szerint Magyarországnak azért kell napi egymillió euró büntetést fizetnie, mert nem nyitja meg a határait a bevándorlók előtt.

· A kormány ezzel szemben úgy gondolja: hazánk megbüntetése helyett Brüsszelnek el kellene fogadnia, hogy Magyarország ne vegyen részt a központi migrációs politikában, azaz a bevándorlók kötelező befogadásában és elosztásában.

Ön mit gondol erről?

A. Felháborító a büntetés, és Magyarországnak joga van kimaradni a bevándorlók befogadásából és elosztásából.

B. Magyarországnak is el kell fogadnia a brüsszeli migrációs politikát.

 

Hungarikum a nemzeti konzultáció

A nemzeti konzultáció egy rendkívül fontos eszköz a kormány kezében arra, hogy egyetértési pontokat teremtsen a magyarokkal 

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek