tóth gabi
Beszédet mondott a leköszönő elnök
Joe Biden amerikai elnök a Fehér Ház Roosevelt termében Washingtonban, 2024. december 8-án. (Fotó: Chris Kleponis / AFP) Fotó: AFP
Az elnök a Fehér Házból adott televíziós nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az amerikai támogatás kiterjed Jordániára, Libanonra, Irakra és Izraelre annak érdekében, hogy az átmeneti időszakban keletkező fenyegetéseket megelőzzék.
Az elnök azt is hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok biztosítani fogja Kelet-Szíra stabilitását az ott állomásozó amerikai erők védelmében is, valamint fenntartja az Iszlám Állam elleni missziót, és biztosítja azon létesítmények védelmét is, ahol az Iszlám Állam tagjait tartják foglyul.
Joe Biden közölte, hogy az Egyesült Államok minden szíriai csoporttal felveszi a kapcsolatot, bevonva az ENSZ-t, annak érdekében, hogy megteremtődjön az átmenet az Aszad-rezsim felől egy független Szíria felé új alkotmánnyal és új kormánnyal.
Ez a rezsim kegyetlenül bánt szíriaiak százezreivel, ártatlanokat kínzott és ölt meg. A rezsim bukása az igazság egy alapvető cselekménye
– fogalmazott Joe Biden.
Ez most a kockázat és bizonytalanság pillanata
– hangoztatta és azt ígérte, hogy az
Egyesült Államok közösen dolgozik majd partnereivel és az érdekeltekkel azon, hogy segítsen Szíriának a lehetőség megragadásában és a kockázat kezelésében
A Szíriában állomásozó amerikai katonaság vasárnap B-52-es bombázók és F-15-ös vadászrepülők bevetésével hajtott végre támadást Közép-Szíriában az Iszlám Állam vezetőinek feltételezett tartózkodási helye ellen – közölte az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM) illetékese vasárnap azt is világossá téve, hogy az amerikai erők azt is biztosítják, hogy az Iszlám Állam ne legyen képes kihasználni a kormány bukása körüli bizonytalanságot.
Illusztráció: Az izraeli csapatok behatoltak a két ország közötti pufferzónába. Fotó: Anadolu via AFP
Az izraeli hadsereg vasárnap sürgős figyelmeztetést adott ki öt dél-szíriai falu lakóinak. Az izraeli katonai szóvivő, Avichay Adraee az X platformon (korábbi nevén Twitteren) közzétett üzenetében felszólította az érintett települések – Ofaniya, Quneitra, al-Hamidiyah, Samdaniya al-Gharbiyya és al-Qahtaniyah – lakosait, hogy maradjanak otthonaikban, és ne hagyják el azt a hatóságok további értesítéséig.
Adraee hangsúlyozta, hogy az izraeli hadsereg (IDF) lépései nem a polgári lakosság ellen irányulnak:
A körzetükben zajló harcok miatt kénytelenek vagyunk cselekedni, de nem áll szándékunkban ártani Önöknek
– fogalmazott.
A figyelmeztetés egybeesik Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnapi parancsával, amelyben elrendelte a szíriai határon található pufferzóna elfoglalását. A terület katonai ellenőrzése része az izraeli hadsereg aktuális hadműveleteinek, amelyek célja a határbiztonság megerősítése.
Bassár el-Aszad bukott szíriai elnök. Fotó: AFP
Szíria bukott elnöke és családja Moszkvába érkezett, ahol Oroszország menedéket nyújtott számukra. A Skye News a TASZSZ orosz állami hírügynökségre hivatkozva írja, hogy Aszad humanitárius okokból kapott politikai menedéket.
Egy Kremlhez közeli forrás közlése szerint az egykori szír elnök a szíriai főváros, Damaszkusz elhagyása után érkezett Oroszországba.
Aszad vasárnap távozott Szíriából, miután a lázadók átvették az ellenőrzést Damaszkusz felett egy villámgyors offenzívát követően. A szíriai rezsim hadserege rövid idő alatt összeomlott, megnyitva az utat az ellenzéki erők előtt. A lázadók hatalomátvétele véget vetett Aszad 24 évig tartó uralmának.
Az orosz külügyminisztérium megerősítette, hogy Aszad lemondott, és a hatalom békés átadását rendelte el, azonban tartózkodási helyével kapcsolatban korábban nem kívántak nyilatkozni.
A történtek jelentős geopolitikai következményekkel járhatnak, hiszen Szíria hosszú ideje a régió egyik legfőbb konfliktusgóca, és Oroszország Aszad régi szövetségesének számít.
Szíriaiak a győzelmet ünneplik a damaszkuszi Umayyad téren 2024. december 8-án. Fotó: Anadolu via AFP
A szíriai rezsim hivatalosan megbukott, az elmúlt napok eseményei drámai fordulatot hoztak a közel-keleti konfliktusban. Sárkány László biztonságpolitikai szakértő szerint az események gyorsasága mindenkit meglepett.
Az összeomlás – noha nem váratlanul, de – gyorsabban következett be, mint azt pár nappal ezelőtt gondolhattuk volna. Regionális és globális tényezők együtt hatásának eredménye
– mondta. Az elmúlt hetekben a szíriai konfliktus szinte minden szereplőjét új kihívások elé állította a megváltozott helyzet. A radikális Hajat Tahrír as-Sám (HTS) és a Szír Nemzeti Hadsereg (SNA) felismerte, hogy a Hezbollah, Oroszország és Irán figyelme megosztottá vált. A libanoni Hezbollah az Izrael elleni háborúban komoly veszteségeket szenvedett el, míg Oroszország kapacitásait az ukrajnai háború köti le. Iránnak pedig több fronton kell helytállnia, Szíriától a jemeni húszikig, mindezt az Egyesült Államok várhatóan aktívabb szerepvállalásának árnyékában.
A szíriai rezsim megingásának jelei belülről is érzékelhetők voltak.
Szíria másik fontos szövetségesének, Iránnak meg kell osztania a figyelmét, és a szíriai kormányhoz hű erők közül is többen elkezdhettek egyezkedni az ellenzékkel
– tette hozzá Sárkány László. Mohammed Gázi al-Dzsaláli szíriai miniszterelnök kijelentette, hogy a kormány hajlandó együttműködni bármely, a szíriai nép által választott vezetéssel. Ez a nyilatkozat egyértelműen egy lehetséges átállás jele lehet, amit a dzsihadista csoportokkal kötött megállapodások is alátámasztanak.
Az izraeli hadsereg a Hermon-hegy szíriai oldalát elfoglalva megerősítette pozícióit, hogy megakadályozza a fejlett fegyverek dzsihadista csoportokhoz kerülését.
Izrael álláspontja mindig is az volt, hogy ahol lehet, kerülje a közvetlen konfliktust Szíriával, de ne engedje meg a fejlett fegyverek elterjedését
– mondta Sárkány László. Az izraeli légicsapások az elmúlt hónapokban fokozódtak, különös tekintettel a Hezbollah és Irán érdekeltségeire. A helyzet nemcsak regionálisan, hanem globálisan is új kihívásokat jelent. Az orosz külügyminisztérium közleménye sürgette az ENSZ-t, hogy kezdjen tárgyalásokat a szíriai felek között.
Oroszország jelenlegi állapota, amelyet Ukrajna és a gazdasági nehézségek terhelnek, korlátozza mozgásterét a Közel-Keleten
– vélekedett a szakértő. Az Egyesült Államok várhatóan aktívabb szerepet vállalhat a térségben, miután új elnöke hivatalba lép. A szíriai válság új fejezete a konszolidáció és a káosz között ingadozik. A kialakult helyzetben minden szereplőnek új stratégiát kell kialakítania, miközben a szíriai nép sorsa továbbra is bizonytalan marad.