POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.03.

Az oroszok szerin Biden ezért adott kegyelmet a fiának

Korrupciós szálakat akart elfedni.

Bírálta Joe Biden amerikai elnök döntését – miszerint kegyelmet ad a fiának – Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő. Zaharova szerint a demokraták nem akarják felfedni az ukrajnai korrupciós szálakat- írta a Magyar Nemzet.

 

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője Fotó: Anadolu via AFP

Hunter Biden ügyében az amerikai igazságszolgáltatás elzárkózott attól, hogy feltárja a Demokrata Párt ultraliberális szárnya és a kijevi rezsim közötti korrupciós kapcsolatot – jelentette ki Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.

Joe Biden amerikai elnök évek óta fogadkozott, hogy nem avatkozik be a fia ügyébe, holott a Hunter Biden elhíresült laptopján található adatok miatt bárki más „már réges-régen sok-sok évre börtönbe került volna” – idézte a szóvivőt a TASZSZ orosz hírügynökség.

Az esküdtszék több vádpontban bűnösnek találta az ifjabbik Bident, aki akár 25 évig terjedő börtönbüntetést is kaphatott volna – emlékeztetett Zaharova, aki szerint Joe Bidennek mindig is szándékában állt kegyelmet adni a fiának.

A szóvivő úgy véli, az ügyben az a legmeglepőbb, hogy a legfontosabb momentum, a korrupciós kapcsolat a demokraták ultraliberális szárnya és a Biden-kormányzat, valamint a kijevi rezsim között egyáltalán nem kapott figyelmet.

„Az amerikai igazságszolgáltatás nem mert foglalkozni” a Barack Obama elnöksége idején kiépített korrupciós hálózattal, ahol dollármilliók cseréltek gazdát – mutatott rá Zaharova.

Mint arról beszámoltunk, Joe Biden annak ellenére adott kegyelmet fiának, Hunter Bidennek, hogy korábban több ízben tagadta, hogy ez szándékában állna. Döntése széles körű bírálatot váltott ki az amerikai közéletben, ráadásul egy az amerikai Newsweek magazinnak nyilatkozó jogász arra hívta fel a figyelmet, hogy annak szövegezése jogi szempontól is aggályos.

Joe Biden elnök beszédet mond a Fehér Ház déli pázsitján, az AIDS világnapjára emlékezve 2024. december 1-jén Washingtonban (Fotó: AFP)

Joe Biden elnök beszédet mond a Fehér Ház déli pázsitján, az AIDS világnapjára emlékezve 2024. december 1-jén Washingtonban (Fotó: AFP)

Joe Biden vasárnap írta alá a kegyelmi rendeletet. Az elnök szerint tartotta magát a hivatalba lépésekor tett ígéretéhez, miszerint nem fog beavatkozni a szövetségi igazságszolgáltatás döntési folyamatába annak ellenére, hogy a fia elleni büntetőeljárást szelektívnek és méltánytalannak tartotta. 

 

Hunter Biden, Joe Biden amerikai elnök fia, 2024. szeptember 5-én Los Angelesben (Fotó: AFP)
Hunter Biden, Joe Biden amerikai elnök fia 2024. szeptember 5-én Los Angelesben (Fotó: AFP)

Vasárnap meghozott döntését a kegyelemről Joe Biden a többi között azzal indokolta, hogy a vádhatóság szinte soha nem emel bűnvádat a fia által elkövetett súlyú, fegyvervásárláshoz kapcsolódó ügyekben.

Joe Biden a fia elleni másik büntetőüggyel kapcsolatban úgy vélte, hogy az adófizetés súlyos függőség miatti elmulasztásának általában nincsenek büntetőjogi következményei, ha az elmaradást az érintett utólag pótolja. 

Világos, hogy Huntert eltérően kezelték

– fogalmazott Joe Biden. 

Hunter Bident Delaware államban az esküdtszék a bírósági tárgyalást követően júliusban találta bűnösnek tiltott fegyverbirtoklás és hivatalos szövetségi nyomtatványon tett hamis nyilatkozat miatt. Az 54 éves üzletember 2018 őszén, súlyos kábítószer-függősége idején lőfegyvert vásárolt. Az amerikai törvények szerint függőséggel érintett személy nem birtokolhat legálisan fegyvert, a vásárláskor büntetőjogi felelősség tudatában kell nyilatkozatot tenni a kizáró tényezőkről. 

Az ügyben bíró a büntetési tétel kihirdetését eredetileg november 13-ra tűzte ki, majd decemberre halasztotta. 
Hunter Biden ősszel Kaliforniában mintegy 1,4 millió dollár adó megfizetésének elmulasztása miatt állt bíróság elé. A büntetőtárgyalásra ugyanakkor nem került sor, mert az elnök fia váratlanul, vádalku keretében elismerte bűnösségét. Az adóügyben a büntetési tétel kihirdetését a bíró december 16-re tűzte ki. 

Joe Biden a november 5-i választás előtt – még elnökjelöltként, majd visszalépését követően is – többször kijelentette, hogy nincs szándékában a fiát kegyelemben részesíteni. 

Donald Trump leendő elnök, szintén a választási kampány időszakában, azt mondta, hogy amennyiben elnökké választják, hajlandó lenne megfontolni a kegyelmet elődje fiának ügyében, mert az eljárást károsnak tartja az ország szempontjából.

Mintegy másfél éven keresztül Joe Biden amerikai elnök és a Fehér Ház is folyamatosan tagadta, hogy az államfő kegyelmet adna fiának, a több szövetségi bűncselekménnyel kapcsolatban is a vádlottak padján ülő Hunter Bidennek. Most láthatjuk, mennyire lehetett komolyan venni a korábbi kijelentéseket.

 

Joe Biden pardons his son Hunter Biden

Joe Biden amerikai elnök Fotó: Anadolu via AFP

Idén június 6-án a normandiai partraszállás évfordulója alkalmából adott interjút Joe Biden amerikai elnök az ABC News amerikai hírtelevíziónak. Sok egyéb téma mellett az elnök fia, Hunter Biden bírósági ügye is szóba került. Ezzel kapcsolatban a riporter megkérdezte Bident, hogy elfogadja-e az esküdtszék döntését, bármi legyen is az, amire az államfő egy határozott igennel felelt – mutat rá a Fox News amerikai televíziós hálózat.

Ahogy igennel felelt arra a kérdésre is, hogy kizárja-e, hogy kegyelmet adjon Hunternek.

Körülbelül egy héttel később Biden az olaszországi G7-csúcstalálkozó alkalmával tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy nem élne elnöki jogkörével, hogy enyhítse Hunter büntetését.

Rendkívül büszke vagyok a fiamra, Hunterre. Legyőzte a függőségét. Ő az egyik legokosabb, legbecsületesebb ember, akit ismerek. Tartom magam az esküdtszék döntéséhez. Ezt fogom tenni, és nem fogok kegyelmet adni neki

– mondta Biden a június 13-i sajtótájékoztatón.

Azonban nem csak maga az elnök hazudott a kegyelem lehetőségével kapcsolatban. Az újságírók többször is nekiszegezték a kérdést Karine Jean-Pierre-nek, a Fehér Ház sajtósának, aki mindannyiszor határozottan tagadta, hogy az elnök akár csak fontolgatná a kegyelmet.

Legutóbb alig egy hónappal ezelőtt, Donald Trump választási győzelme után oltotta le az egyik újságírót a következő szavakkal:

Ezt a kérdést már többször feltették nekünk. A válaszunk változatlan, azaz nem

– fogalmazott a Fehér Ház sajtósa.

Hevesen bírálták az amerikai képviselők Joe Biden elnök döntését, hogy kegyelmet ad fiának, Hunter Bidennek, akit két szövetségi büntetőügyben is elítéltek. Az államfő döntése meglepte és felháborította a törvényhozókat.

 

 Joe Biden amerikai elnök és fia, Hunter Biden

Joe Biden amerikai elnök és fia, Hunter Biden Fotó: AFP

Döbbenetet és felháborodást váltott ki az amerikai képviselőkből Joe Biden elnök döntése, hogy ígéretei ellenére kegyelmet adott fiának, a két szövetségi büntetőügyben is elítélt Hunter Bidennek – írja a Fox News amerikai televíziós hálózat.

James Comer, a képviselőház felügyeleti bizottságának elnöke szerint az államfő hazudott az elejétől a végéig családja korrupt befolyásolási tevékenységéről. 

Jim Jordan, a képviselőház igazságügyi bizottságának elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy Biden annak ellenére döntött a kegyelem mellett, hogy a demokraták szerint alaptalan volt a képviselőház alkotmányos felelősségre vonási (impeachment) vizsgálata.

Ha ez így van, akkor miért adott most kegyelmet Joe Biden Hunter Bidennek éppen azokért a dolgokért, amelyek miatt mi vizsgálódtunk?

– tette fel a költői kérdést a képviselő.

Chuck Grassley szenátor megdöbbenését fejezte ki, mondván, korábban hitt Joe Biden szavainak, hogy nem ad kegyelmet a fiának.

Mint arról beszámoltunk, Hunter Bident a szövetségi bíróság bűnösnek találta egy fegyverbirtoklással kapcsolatos ügyben, valamint bűnösnek vallotta magát egy adócsalási ügyben is. Joe Biden az elnöki kegyelmet azzal indokolta, hogy a hasonló fegyvertartási ügyekben rendszerint nem történik vádemelés, mint ahogy azokban az adócsalási ügyekben sem, ahol az adófizetési kötelezettségnek utólag eleget tesznek.

Akadt ugyanakkor, aki üdvözölte Biden lépését. 

Jill Wine-Banks, a Watergate-botrány egyik ügyésze szerint az elnök nem csupán jól tette, hogy kegyelemben részesítette a fiát, de előzetesen kegyelemben kellene részesítenie mindazokat, akiket „a Trump-kormányzat igazságtalansága” fenyeget, sőt saját magának is – számol be róla a Breitbart amerikai hírportál.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek