tóth gabi
Vége a borzalmas kuplerájnak?
Budapest lomtalanítási rendszere jelentős átalakulás előtt áll – mondta a hirado.hu-nak a MOHU stratégia és létesítményüzemeltetési főigazgatója Dr. Kiss Tibor. Az elavult, közterületet elárasztó lomkupacokat a modern, gyűjtőpontos rendszer váltja fel, amely nemcsak tisztább és rendezettebb környezetet biztosít, hanem a környezettudatos hulladékkezelést is támogatja.
Kiss Tibor szerint a korábbi lomtalanítási gyakorlat már nem fenntartható. „Ez a rendszer 60 évvel ezelőtt indult, amikor még szükségletvezérelt társadalomban éltünk, kevesebb hulladékkal. Azóta azonban egy fogyasztói társadalommá váltunk, ahol sokkal több tárgy használódik el gyorsabban.”
Az új gyűjtőpontos rendszer bevezetésével a cél a körforgásos hulladékgazdálkodás elősegítése és a közterületek állapotának megőrzése. „A régi rendszerben a lomok közé gyakran kerültek veszélyes hulladékok és elektromos eszközök, amelyek megnehezítették az újrahasznosítást. A gyűjtőpontokon kontrollált körülmények között lehet ezeket leadni” – tette a főigazgató.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) munkatársa begyűjti a lomtalanításkor keletkezett hulladékokat a VIII. kerületi Lujza utcában 2015. március 26-án (MTI Fotó: Balogh Zoltán).
Az új lomtalanítási rendszer lényege, hogy a lomokat őrzött gyűjtőpontokon lehet majd leadni, amelyek átlagosan 800 méteren belül elérhetők lesznek minden lakó számára. Ezek a gyűjtőpontok három napig tartanak majd nyitva, és szakszerű személyzet segíti a lomok szelektív elhelyezését.
Az új rendszer keretében továbbra is elérhető marad a házhoz menő lomtalanítás, amelyet a kerületi önkormányzatok szociális rászorultság alapján kérhetnek a MOHU Budapest Zrt.-től. „Fontos, hogy az idősek vagy mozgáskorlátozottak számára továbbra is biztosítjuk, hogy a lomokat háztól szállítsuk el” – mondta Kiss Tibor.
Fotó: Shutterstock
Az új rendszer bevezetésével fontos lépéseket tesznek az illegális hulladéklerakás ellen is. „A gyűjtőpontok őrzöttek lesznek, és a közterület-felügyelettel, rendőrséggel együttműködve fogjuk biztosítani, hogy ne kerüljön ki jogosulatlanul hulladék” – mondta a főigazgató.
A gyűjtőpontos lomtalanítás bevezetése fokozatosan történik majd a kerületekben, az ütemterv alapján. A pontos időpontokról a lakosokat időben tájékoztatni fogják.
Mint ismert, a napokban több budapesti kerületi polgármester és Vitézy Dávid is tiltakozott, mikor az első sajtóhírek megjelentek arról, hogy változhat az eddigi lomtalanítási rendszer Budapesten.
Vitézy szerint az elmúlt hetekben számos kerületi polgármesterrel konzultált a kérdésről, és csak olyan véleményt hallott, amely „az autó nélkül élő, idős, nehezen mozgó lakótársaink miatt nem támogatja a házhoz menő lomtalanítás megszüntetését és koncentrált pontok kialakítását”.
Szaniszló Sándor, XVIII. kerületi polgármester, a DK fővárosi frakcióvezetője csütörtökön bejelentette, hogy pártja kezdeményezi, hogy a Fővárosi Közgyűlés tűzze napirendre a lomtalanítás kérdését, illetve dolgozzon ki egy olyan rendszert, amely a lakosság érdekeit szem előtt tartva garantálja Budapest tisztaságát és élhetőségét.
Semmivel nem teszi jobbá a főváros életét az, hogy a lomokat több kilométerrel arrébb kijelölt helyszínekre kell szállítani – szögezte le az ellenzéki politikus.