tóth gabi
Politikai párbeszédet kezdeményeznek.
A Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányát megdöntő, kormányellenes fegyveresek és dzsihadisták garantálták Oroszország katonai bázisainak és diplomáciai előretolt helyőrségeinek biztonságát az országban – írja a TASZSZ hírügynökség.
A Hayat Tahrir-al-Sham (HTS) dzsihadisták és az Egyesült Államok által felfegyverzett Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) harcosai szombaton megrohamozták Damaszkuszt, miután a szíriai hadsereg megállt, Aszad pedig elhagyta az országot, és Oroszországba menekült. A HTS vezetője, Abu Mohammed al-Dzsolani, az al-Kaida egykori parancsnoka vasárnap televíziós nyilatkozatban hirdette ki a győzelmet, kijelentve, hogy „a jövő a miénk”.
A Kreml forrása szerint „ezek a képviselők garantálták a szíriai területen lévő orosz katonai bázisok és diplomáciai intézmények biztonságát, reméljük a politikai párbeszéd folytatását a szíriai nép érdekei és az Oroszország és Szíria közötti, kétoldalú kapcsolatok fejlesztése érdekében”.
Oroszország 2015-ben avatkozott be a szíriai polgárháborúba, segítve Aszadot abban, hogy visszaszerezze az ellenőrzést országa felett az Iszlám Államtól (IS, korábban ISIS), valamint a külföld által támogatott milíciák és dzsihadista csoportok egész sorától. Ezúttal Moszkva nem küldött erőket a HTS és az FSA támadásának visszatartására, az orosz külügyminisztérium azt állította, hogy Aszad a több ellenzéki csoporttal folytatott háttérbeszélgetéseket követően úgy döntött, hogy békésen lemond a hatalomról. „Oroszország nem vett részt ezekben a tárgyalásokban” – jegyezte meg a minisztérium.
Oroszország nem sokkal azután kezdte meg a Latakia melletti Hmeimim légibázis építését, hogy 2015-ben Aszad segítségére sietett. A létesítményt azóta az orosz légierő az ISIS és más szíriai terroristacsoportok elleni támadások indítására, valamint utánpótlás és fegyverek országba szállítására használja.
A Hmeimim légibázis mintegy hatvan kilométerre található a Tartusban lévő orosz haditengerészeti létesítménytől, amelyet a Szovjetunió 1971-ben épített. Oroszország 2017-ben ötven évre szóló bérleti szerződést írt alá a létesítményről, amely Moszkva teljes szuverenitását biztosítja a bázis felett, és engedélyt ad az orosz haditengerészetnek arra, hogy legfeljebb tizenegy hajót állomásoztasson ott.
Az orosz külügyminisztérium közölte, hogy mindkét létesítményt magas készültségbe helyezték a felkelők Damaszkusz elleni előrenyomulása idején, de „jelenleg nincs komoly veszély a biztonságukra nézve”.
Bassár el-Aszad volt szíriai elnök Moszkvában tartózkodik, és menedékjogot kapott Oroszországban – közölte egybehangzóan a TASZSZ és a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség egy Kreml-beli forrásra hivatkozva.
„Aszad és családtagjai Moszkvába érkeztek. Oroszország humanitárius megfontolások alapján menedékjogot adott nekik” – mondta a TASZSZ-nak a tisztségviselő.
Hozzátette: Moszkva szükségesnek tartja, hogy az ENSZ égisze alatt újrainduljanak a tárgyalások a szíriai helyzet rendezéséről.
„Orosz hivatalos személyek kapcsolatban állnak a szíriai fegyveres ellenzék képviselőivel, amelynek vezetői garantálták az orosz katonai bázisok és diplomáciai létesítmények biztonságát Szíria területén” – hangsúlyozta a Kreml-forrás.
Reményét fejezte ki, hogy folytatódni fog a politikai párbeszéd a szíriai nép érdekei és az Oroszország és Szíria közötti kétoldalú kapcsolatok fejlődése érdekében.
Előzőleg az orosz külügyminisztérium közölte, hogy Aszad a szíriai fegyveres konfliktus számos résztvevőjével folytatott tárgyalások eredményeként úgy döntött, hogy távozik az elnöki posztról és elhagyja az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására. Oroszország nem vett részt ezeken a tárgyalásokon. A minisztérium emellett arra hívott fel minden érintett felet, hogy tartózkodjon az erőszak alkalmazásától, és a kormányzással kapcsolatos kérdéseket politikai eszközökkel oldja meg.
A Reuters sajtóértesülései szerint Bashar al-Aszad szíriai elnök repülőgépe eltűnt a radarról. A lap két magas rangú katonatisztre hivatkozva közölte az információt. A forrás szerint a repülőgép kezdetben Szíria tengerparti régiója felé tartott, majd váratlanul irányt változtatott, az ellenkező irányba repült, mielőtt végleg eltűnt a térképről.
António Guterres ENSZ-főtitkár üdvözölte vasárnap Bassár el-Aszad elnök „diktatórikus rezsimjének bukását” Szíriában, és ismételten felszólított „minden szíriai ember jogainak” védelmére.
„Tizennégy évnyi brutális háború és a diktatórikus rezsim bukása után a szíriai nép ma megragadhat egy történelmi lehetőséget, hogy stabil és békés jövőt építsen” – hangsúlyozta Guterres nyilatkozatában. Ismételten „nyugalomra és az erőszak elkerülésére” szólított fel. „A mostani érzékeny időszakban minden szíriai jogait megkülönböztetés nélkül védjük” – tette hozzá az ENSZ-főtitkár.
Több arab ország támogatását fejezte ki vasárnap Szíria egysége és területi integritása mellett, miután lázadók véget vetettek Bassár el-Aszad elnök több mint két évtizedes uralmának.
Jordánia közölte, hogy érdekelt a szomszédos Szíria biztonságának, területi integritásának és szuverenitásának fenntartásában. „Jordánia minden lehetséges támogatást felajánl a testvéri szíriai népnek az országuk, valamint intézményeinek és politikai rendszerének újjáépítésére tett erőfeszítéseihez” – jelentette ki Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszter. A diplomata nyilatkozatában óvott attól, hogy Szíriában eluralkodjon a káosz.
Hasonlóképpen Egyiptom – az arab világ legnépesebb országa – kijelentette, hogy Szíria oldalán áll, s támogatja szuverenitását és területi integritását. Az egyiptomi külügyminisztérium közleménye szerint Egyiptom „minden szíriai felet felszólít az állami struktúrák és intézmények megőrzésére, és arra, hogy az ország legfőbb érdekeit tartsák szem előtt”.
Az Aszad elnök egyik fő bírálójának számító Katar Szíria nemzeti intézményeink és az állam egységének megőrzésére szólított fel annak érdekében, hogy az ország ne süllyedjen káoszba.
A Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette diktatúra vége pozitív és régóta várt fejlemény, ami egyúttal megmutatja a rezsim támogatói, Oroszország és Irán gyengeségét is – írta vasárnap az X-en Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.
„Az EU prioritása a térség biztonságának garantálása. Együtt fogunk működni minden konstruktív partnerrel Szíriában és a régióban” – tette hozzá.
Mint bejegyzésében írta, szoros kapcsolatban áll a régió minisztereivel. „Szíria újjáépítésének folyamata hosszú és bonyolult lesz, és minden félnek készen kell állnia a haladást szolgáló együttműködésre” – hangsúlyozta.
Antonió Costa, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke ugyancsak az X-en azt írta: „Bassár el-Aszad diktatúrája mérhetetlen szenvedést okozott, bukása által új lehetőség nyílik a szabadság és a béke megteremtésére a szíriai nép számára.”
„A kegyetlen Aszad-diktatúra összeomlott” – írta Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke az X-en.
Véleménye szerint „ez a történelmi változás a térségben lehetőségeket kínál, de nem veszélytelen.”
„Európa készen áll arra, hogy támogassa a nemzeti egység megőrzését és egy olyan szíriai állam újjáépítését, amely az ország minden kisebbségét védi. Kapcsolatba lépünk az európai és regionális vezetőkkel, és figyelemmel kísérjük a fejleményeket” – erősítette meg.
Iszlamista felkelők vasárnapra virradóra bejelentették Damaszkusz elfoglalását és az elnök 24 éves uralmának megdöntését. Bassár el-Aszad ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból.
Üdvözölte Bassár el-Aszad szíriai elnök uralmának megdöntését vasárnap a brit miniszterelnök.
Sir Keir Starmer a Downing Street által ismertetett rövid nyilatkozatában példátlannak nevezte „az elmúlt órák és napok szíriai fejleményeit”, és úgy fogalmazott: „a szíriai nép túl hosszú ideig szenvedett Aszad barbár rezsimjének uralma alatt”.
London üdvözli Aszad eltávolítását a hatalomból, folyamatos kapcsolatban áll térségbeli partnereivel és szorosan figyelemmel követi a szíriai helyzet alakulását – áll Starmer nyilatkozatában.
A munkáspárti miniszterelnök szerint a brit kormány most arra összpontosítja figyelmét, hogy Szíriában a politikai megoldás kerüljön előtérbe, és sikerüljön helyreállítani a békét és a stabilitást.
Starmer közölte: London felszólítja az összes érintett csoportot a polgári lakosság és a nemzetiségi kisebbségek védelmére, és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy az alapvető fontosságú segélyszállítmányok már a következő órákban eljussanak a legveszélyeztetettebb csoportokhoz.