kulcsár edina
Erről beszélt a főtitkár.
Bassár el-Aszad elnök bukása az öröm, de egyben a bizonytalanság pillanata is Szíria és a régió népe számára – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára hétfőn, azt követően, hogy iszlamista felkelők vasárnap hajnalban bejelentették Damaszkusz elfoglalását és az elnök uralmának megdöntését.
Mark Rutte brüsszeli közleményében reményét fejezte ki a békés átmenet és egy befogadó, Szíria által vezetett politikai folyamat iránt.
„Szorosan figyelemmel fogjuk kísérni, miként cselekszenek a lázadók vezetői ezen átmenet ideje alatt” – fogalmazott Rutte, majd aláhúzta:
Hangsúlyozta továbbá: Oroszország és Irán voltak az Aszad-rendszer fő támogatói, és mint ilyenek osztoznak a felelősségben a szíriai nép ellen elkövetett bűncselekményekért. Oroszország és Irán ráadásul megbízhatatlan partnereknek bizonyultak, ugyanis elhagyták Aszadot, amikor az elnök már nem volt hasznukra – tette hozzá közleményében a NATO-főtitkár.
A Szíriában a múlt hét végén megbuktatott Bassár el-Aszad rendszerének idején elkövetett bűntettek felelőseit el kell ítélni, a kisebbségi jogokat pedig meg kell védeni a demokratikus átment során – jelentette ki az ENSZ emberi jogi főbiztosa hétfői genfi sajtótájékoztatóján.
Arra reagálva, hogy az ellenzéki erők vasárnapra virradóra bejelentették Damaszkusz elfoglalását és Aszad elnök 24 éves uralmának megdöntését, Volker Türk hangoztatta, hogy az átmeneti időszak egyik kulcsfeladata az lenne, hogy nemcsak a több évtizeden át hatalmon lévőket, hanem minden olyan politikai szereplőt is felelősségre kell vonni, akik jogsértéseket követtek el. Ennek azonban fontos előfeltétele, hogy minden ellenük felhasználható bizonyítékot gondosan meg kell őrizni – húzta alá.
Az emberi jogi főbiztos kiemelte azt is, hogy intézkedéseket kell tenni a kisebbségek megvédése érdekében, és el kell kerülni a megtorló akciókat. Hozzátette, hogy csak olyan nemzetpolitikával lehetséges az előrelépés, amely nemcsak véget vet a szíriai emberek szenvedésének, hanem az olyan elvárásaikra is választ ad, mint az igazságosság, az újjáépítés, a megbékélés és a gyógyulás”. Fontos, hogy ez az összes ott élő emberi jogainak a tiszteletben tartása mellett, a nők és a gyermekek bevonásával történjen – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy főbiztosi hivatala támogatni fogja az átmeneti időszak folyamatait Szíriában.
Szíriában az Aszad-rendszert a napokban megdöntő szélsőséges iszlamista lázadók elfoglalták az északi Manbidzs várost is, amelyet eddig az Egyesült Államok által támogatott kurd milícia tartott ellenőrzése alatt – jelentette be hétfőn Recep Tayyip Erdogan török elnök. A Szíriai Emberi Jogok Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint a műveletnek előző nap 26 halálos áldozata volt. A szíriai ideiglenes kormány vezetője azt közölte, hogy kész találkozni az iszlamista lázadók vezetőjével.
Az Eufrátesz folyótól nyugatra található, a török határtól mindössze 30 kilométerre lévő Manbidzs korábban a kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erők (SDF) lázadószervezet irányítása alatt állt. Az iszlamista lázadók mellett az SDF is a napokban heves harcokat vívott a szíriai kormányhadsereggel és más, Törökország által támogatott csoportokkal a város megtartásáért.
A török kormány által terroristának tartott SDF az Egyesült Államok egyik legfontosabb szövetségese Szíriában az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet elleni küzdelemben.
Az Anadolu török hírügynökség kormányforrásokra hivatkozó jelentése szerint a területen elkezdték felkutatni a kurd milíciák által hátrahagyott taposóaknákat és egyéb csapdákat.
Az ország északi területein dúló heves harcok Aleppó november végi, illetve Damaszkusz vasárnapi elfoglalása után sem csillapodtak. A lázadók villámgyors offenzívája kevesebb mint két hétig tartott, és egy 13 éves polgárháborút követően vezetett Bassár el-Aszad szíriai elnök bukásához.
Az Egyesült Államok bejelentette, hogy továbbra is fenntartja katonai jelenlétét Kelet-Szíriában, ahol az SDF-nek vannak területei, és megteszi a szükséges lépéseket ahhoz, hogy megakadályozza az Iszlám Állam 2014-től 2017-ig létező államalakulatának újjáéledését.
A szíriai kormány azon dolgozik, hogy az „átmeneti időszak” gyors és zökkenőmentes legyen – mondta az Aszad elnök és vezető tisztségviselők távozása után hivatalban maradt szíriai miniszterelnök, Mohammed Gázi al-Dzsaláli a Sky News Arabia tévécsatornának. Elmondása szerint a biztonsági helyzet sokat javult az előző naphoz képest, amikor az emberek köztereken összegyűlve, levegőbe lövöldözve ünnepeltek országszerte.
A kormány tagjai készek találkozni az Aszad-rendszert megdöntő Levantei Felszabadítási Szervezet (Hajat Tahrír as-Sám, HTS) főparancsnokával, Ahmed as-Sharáával – tette hozzá a miniszterelnök. As-Sharáa eddig az Abu Mohammad al-Dzsuláni harci nevet használta, de vasárnap az egyik híres damaszkuszi mecsetnél eredeti nevén is bemutatkozott a világ előtt.
A miniszterelnök kifejtette, hogy a szíriai hadsereg sorsát az ország ügyeinek irányítását átvevő testvéreikre bízzák. „Minket jelenleg az foglalkoztat, hogy folytathassuk a szíriaiaknak nyújtott szolgáltatásokat” – tette hozzá.
Az új szíriai kormány megalakulása után azonnal átveszi a hatalmat – közölte a damaszkuszi eseményekben főszerepet játszó Levantei Felszabadítási Szervezet (HTS) hétfőn. „Erőink hamarosan véglegesítik a főváros ellenőrzését és a közvagyon védelmét. Az új kormány azonnal megkezdi munkáját” – tette közzé a lázadószervezet a közösségi médiában.
Az al-Dzsazíra televízió beszámolója szerint az átmeneti kormány élén Mohamed el-Basír áll majd, aki az iszlamista lázadók tizenkét napig tartó előretörése előtt egy felkelők által irányított terület közigazgatási vezetője volt.
Damaszkusz főterein a helyszíni beszámolók szerint hétfőn még mindig sokan ünnepeltek, de a tömegközlekedés továbbra sem működik. A pékségek és az élelmiszerüzletek előtt hosszú sorok kígyóznak. A közösségi médiában egy olyan felvétel kezdett el terjedni, amelyen egy katonai ruhás férfi fegyverrel a kezében arról győzködi a Mezzeh kerületben élőket, hogy senkinek sem esik majd bántódása. „Nincsen problémánk veletek vagy az alavitákkal, a keresztényekkel, a síitákkal vagy a drúzokkal, de mindenkinek viselkednie kell, senki ne próbáljon ránk támadni” – mondta a felvételen.
A lázadók közölték: mindenki számára biztosítják a személyes jogok védelmét, és nem vezetnek be iszlám öltözködési előírásokat a nők számára. „Szigorúan tilos beavatkozni a nők öltözködésébe, vagy bármit előírni a ruházatukkal vagy megjelenésükkel kapcsolatban” – áll a főparancsnokság által kiadott közleményben.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter izraeli hivatali partnerével, Gideon Szaárral egyeztetett hétfőn a szíriai helyzetről. A külügyminiszter leszögezte, hogy mindkét ország a közel-keleti térség békéjében érdekelt.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az izraeli kollégájával folytatott megbeszélése után arról számolt be a Facebookon, hogy Magyarország és Izrael is a közel-keleti térség békéjében, nyugalmában és stabilitásában érdekelt.
„Abban vagyunk érdekeltek, hogy semmilyen szélsőséges ideológia és semmilyen szélsőséges csoport se keríthesse hatalmába a térséget, sem annak egyetlen országát” – írta.
„Egyetértettünk abban is, hogy különös figyelmet kell szentelni a vallási közösségek és kisebbségek jogainak maradéktalan tiszteletben tartására és ezen közösségek biztonságára” – folytatta.
„Mi, magyarok különös érzékenységgel követjük figyelemmel a keresztény közösségek sorsának alakulását, folyamatosan biztosítjuk számukra a humanitárius segítségnyújtást, egyúttal pedig elvárjuk a nemzetközi közösségtől, hogy érje el a vallási kisebbségek jogainak tiszteletben tartását” – húzta alá.