Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.05.
Módosítva: 2024.11.05.

Vucsics elnök szóba hozta lemondását

Ha szerb parlament így döntene az újvidéki tragédia után.

Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök felajánlotta lemondását arra az esetre, ha a parlament kiírna erről egy nem ügydöntő népszavazást és a szavazópolgárok több mint fele egyetértene ezzel.

 

Alekszandar Vucsics szerb elnök találkozik az Európai Bizottság elnökével Belgrádban október 25-én (Fotó: AFP)

Alekszandar Vucsics szerb elnök  (Fotó: AFP)

A szerb államfő a belgrádi Happy Televízióban beszélt arról, hogy a múlt pénteki újvidéki tragédiával kapcsolatban az ellenzék a kormány és az elnök távozását követeli, ennek viszont megvan a törvényben meghatározott menete. 

Mint mondta, ha a nép azt akarja, akkor távozni fog, az ellenzéknek ezenkívül csak az a lehetősége van, hogy megölesse őt, más módon nem fog eltűnni a politikából. 

Alekszandar Vucsics szerint ha a péntekihez hasonló tragédia történik, akkor egy valódi nemzet összefog, mint egy család. 

A tisztességes emberek összefognak, nem pedig fejeket követelnek

– fogalmazott a szerb államfő. Fontos az áldozatok iránti tisztelet, az áldozatok családtagjainak támogatása, a felelősségvállalásnak pedig elsősorban büntetőjoginak kell lennie – tette hozzá. 
Pénteken leszakadt az újvidéki vasútállomás szerkezetének egy része, maga alá temetve az épület bejáratánál tartózkodókat. Tizennégy ember életét vesztette, három súlyosan megsérült, egy férfinak mindkét lábfejét, egy nőnek mindkét lábát, egy másiknak pedig az egyik karját amputálni kellett. 
Az újvidéki főügyészség közölte, hogy szombaton 26, vasárnap pedig további 14 embert hallgattak ki az ügyben, köztük minisztereket, államtitkárokat és vállalatvezetőket. 

Goran Veszics építésügyi miniszter hétfőn bejelentette, hogy másnap lemond, de nem érzi magát felelősnek a tragédia miatt. 

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban felújították, a munka azonban 2024-ben is folyt. Az építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület használhatóvá vált. 
Alekszandar Vucsics hétfő este közölte, hogy átnézte az épület felújítási munkáinak dokumentumait, és nagyon nehéz lesz majd a bíróságnak eldöntenie, ki a felelős a tragédiáért. Hozzátette: felelősség terheli mindazokat, akik nem gondoltak arra, hogy fel kell újítani a hatvan éve felhúzott épület minden részét. 

Nem azért kell megtalálni a felelősöket, hogy valakit bűnössé lehessen kikiáltani, hanem azért, hogy hasonló esetek a jövőben ne forduljanak elő

– tette hozzá.

Bejelentette lemondását Goran Vesic szerb építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter hétfőn, azt követően, hogy pénteken súlyos baleset történt az újvidéki vasútállomáson.

A tárcavezető hétfői rendkívüli sajtótájékoztatóján közölte, kedd reggel adja be lemondását. Mint mondta, eddig az áldozatok iránti kegyeletből nem tette meg ezt a fontos lépést, a háromnapos gyász leteltével viszont beadja lemondását. Hozzátette, hogy már a tragédia napján felajánlotta lemondását a miniszterelnöknek, és a köztársasági elnököt is tájékoztatta a döntéséről.

A miniszter ugyanakkor nem érzi magát felelősnek a 14 halálos áldozatot követelő balesetért.

„Sem nekem, sem a velem dolgozóknak nincs egy cseppnyi felelősségünk sem abban a tragédiában, ami történt. Biztos vagyok abban, hogy a vizsgálat ezt fogja bizonyítani”

– mondta.

Vesic emlékeztetett arra, elsőként jelentette be, hogy vizsgálatot indítanak annak megállapítására, hogy miért nem újították fel a vasútállomás épületével együtt a most leszakadt előtetőt is.

Az újvidéki vasútállomás szerkezetének egy része pénteken dél előtt néhány perccel szakadt le, maga alá temetve az épület bejáratánál tartózkodókat. Tizennégy ember életét vesztette, három súlyosan sérült, egy férfinak mindkét lábfejét, egy nőnek mindkét lábát, egy másiknak pedig a karját kellett amputálni.

Az újvidéki főügyészség közölte, hogy szombaton 26, vasárnap pedig további 14 embert hallgattak ki az ügyben, köztük minisztereket, államtitkárokat és vállalatvezetőket.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban újították fel, a munkálatok azonban 2024-ben is folytak. Az építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület használhatóvá vált.

Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök péntek este a nemzethez intézett, televízióban is közvetített beszédében az ügy politikai és büntetőjogi felelőseinek a felkutatását követelte.

Átfogó vizsgálat indult az újvidéki tragédia körülményeinek feltárására és a felelősség megállapítására. 14-en meghaltak és több tucatnyian megsérültek, amikor leomlott a város vasútállomásának bejárata fölötti tető. Közben minden vasútállomáson rendkívüli ellenőrzést tartanak majd, hogy hasonló balesetek többé ne fordulhassanak elő.

Egész nap égtek a mécsesek az újvidéki vasútállomás környékén. Sokan jöttek el azért, hogy egy szál virággal, és gyertyagyújtással róják le kegyeletüket az áldozatok előtt.

Szörnyű az egész ami történt. Reggel könnyek között ittam a kávémat, nagyon rosszul érint, hogy a városomban ilyen megtörtént” – mondta egy nő.

Az újvidékiek dühösek és szomorúak, a helyszínen sokan egymást vígasztalták, volt, aki plüss játékokat is kihelyezett, mások imádkoztak az áldozatokért.

Nagyon szomorúak vagyunk. Ez nem csak Újvidék tragédiája, hanem egész Szerbiáé, ennél rosszabb nem is történhetett volna velünk” – fogalmazott egy a másik nő.

Pénteken a déli órákban egyik pillanatról a másikra; hirtelen omlott le az újvidéki vasútállomás bejárata feletti tetőszerkezet. A romok rengeteg embert temettek maguk alá. Az esetet egy térfigyelő kamera rögzítette, ezen is jól látszott, hogy néhány pillanattal korábban még sokan sétáltak a környéken, és a tető alatt szinte minden padon ült valaki.

A helyszínre nagy erőkkel érkeztek mentők és tűzoltók, és munkagépeket is a vasútállomáshoz vezényeltek, hogy a leomlott betonelemeket mielőbb eltávolítsák, és hogy a romok alatt megtalálják a halálos áldozatokat és a túlélőket.

Egy tömbben zuhant le a szerkezet, ami alól az áldozatokat mentettük. Ügyelnünk kellett, hogy a mentés közben ne történjen újabb omlás, ami veszélyeztette volna a túlélők állapotát” – mondta az M1-nek a mentőakció egyik részvevője.

A tragédiában 14 ember meghalt, köztük több gyermek is. Az áldozatok között egy 6 és egy 10 éves kislány is van, akik a nagypapájukkal utaztak volna egy másik városba. De egy 21 éves labdarúgó és 20 éves barátnője sem élte túl a katasztrófát.

Szinte valamennyi áldozat szerb állampolgár, egyikük származott Észak-Macedóniából.

A romok alól 3 embert sikerült élve kimenekíteni. Két huszonéves nőt és egy 18 éves fiút, akinek mindkét lábát amputálni kellett. Mindhárom sérült állapota súlyos, a vajdasági klinikai központ intenzív osztályán fekszenek. Az orvosok elmondták: mindent megtesznek azért, hogy megmentsék az életüket.

Az épület közelében még szombaton délelőtt is dolgoztak a szakemberek. És a felelősök felkutatása is megkezdődött. A szerb köztársasági elnök megígérte, megbüntetik a felelősöket.

Arra kérem az újvidéki ügyészséget és a kormányt, hogy a felelős személyeket vonják eljárás alá és szigorúan büntessék meg. Amikor a kormányt említem, politikai felelősségre gondolok, de előtte büntetőjogi felelősségre vonást kérek” – fogalmazott Aleksandar Vucic.

A rendőrség mintegy húsz ember kihallgatását kezdeményezte. Köztük van Szerbia közlekedési, építési és infrastruktúráért felelős minisztere is, aki korábban maga is az eset kivizsgálását sürgette. De vasúttársaság vezetőjét és a minisztérium több munkatársát is meghallgatják majd.

Biztosat még senki sem tud, a találgatások azonban már elkezdődtek:

a szerb belügyminiszer azt feltételezi, hogy a szerkezetet tartó acélsodrony korrodálódhatott és ez vezethetett a tragédiához. Közben a korábban meggyanúsított műemlékvédelmi intézet közölte: hazugság, hogy ők nem engedélyezték az állomás tetőszerkezetének felújítását.

Az újvidékiek azt mondják, addig nem tudnak megnyugodni, amig ki nem derül, hogy ki felel a történtekét.

A halottak napja elmúlik, az ártatlan áldozatok életéről még szó lesz, de a legjobban az fáj, kérdés kiderül-e egyáltalán valamikor, hogy ki hibázott” – mondta egy helyi lakos.

A tragédia napját fekete pénteknek tartják Szerbiában. A történtek után Újvidéken és az egész Vajdaságban háromnapos gyász kezdődött. Szombatra pedig országszerte nemzeti gyásznapot hirdettek. Az áldozatokra emlékezve több nagyobb városban is gyertyagyújtással emlékeztek a helyiek.

Csend és döbbenet. Így jellemezhető a hangulat, amely körbelengi a tragédia helyszínét. Délután öt óra tájban kezdtek el gyülekezni a megemlékezők, mostanra a vasútállomás előtti utat is elzárták az emberek. Sokan virágokat és mécseseket hoztak az áldozatok emlékére. Az állomás továbbra is zárva tart, a rendőrség biztosítja a környéket” – jelentette a közmédia helyszíni tudósítója.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek