tóth gabi
Három napos gyász a Vajdaságban.
Átfogó vizsgálat indult az újvidéki tragédia körülményeinek feltárására és a felelősség megállapítására. Tegnap 14-en meghaltak és több tucatnyian megsérültek, amikor leomlott a város vasútállomásának bejárata fölötti tető. Szerbiában ma nemzeti gyásznap van a katasztrófa miatt, Újvidéken és az egész Vajdaságban pedig háromnapos gyász kezdődött. Közben minden vasútállomáson rendkívüli ellenőrzést tartanak majd, hogy hasonló balesetek többé ne fordulhassanak elő - írja a hirado.hu.
Egész nap égtek a mécsesek az újvidéki vasútállomás környékén. Sokan jöttek el azért, hogy egy szál virággal, és gyertyagyújtással róják le kegyeletüket az áldozatok előtt.
„Szörnyű az egész ami történt. Reggel könnyek között ittam a kávémat, nagyon rosszul érint, hogy a városomban ilyen megtörtént” – mondta egy nő.
„Nagyon szomorúak vagyunk. Ez nem csak Újvidék tragédiája, hanem egész Szerbiáé, ennél rosszabb nem is történhetett volna velünk” – fogalmazott egy a másik nő.
Pénteken a déli órákban egyik pillanatról a másikra; hirtelen omlott le az újvidéki vasútállomás bejárata feletti tetőszerkezet. A romok rengeteg embert temettek maguk alá. Az esetet egy térfigyelő kamera rögzítette, ezen is jól látszott, hogy néhány pillanattal korábban még sokan sétáltak a könyéken, és a tető alatt szinte minden padon ült valaki.
A helyszínre nagy erőkkel érkeztek mentők és tűzoltók, és munkagépeket is a vasútállomáshoz vezényeltek, hogy a leomlott betonelemeket mielőbb eltávolítsák, és hogy a romok alatt megtalálják a halálos áldozatokat és a túlélőket.
„Egy tömbben zuhant le a szerkezet, ami alól az áldozatokat mentettük. Ügyelnünk kellett, hogy a mentés közben ne történjen újabb omlás, ami veszélyeztette volna a túlélők állapotát” – mondta az M1-nek a mentőakció egyik részvevője.
Szinte valamennyi áldozat szerb állampolgár, egyikük származott Észak-Macedóniából.
A romok alól 3 embert sikerült élve kimenekíteni. Két huszonéves nőt és egy 18 éves fiút, akinek mindkét lábát amputálni kellett. Mindhárom sérült állapota súlyos, a vajdasági klinikai központ intenzív osztályán fekszenek. Az orvosok elmondták: mindent megtesznek azért, hogy megmentsék az életüket.
Az épület közelében még szombaton délelőtt is dolgoztak a szakemberek. És a felelősök felkutatása is megkezdődött. A szerb köztársasági elnök megígérte, megbüntetik a felelősöket.
„Arra kérem az újvidéki ügyészséget és a kormányt, hogy a felelős személyeket vonják eljárás alá és szigorúan büntessék meg. Amikor a kormányt említem, politikai felelősségre gondolok, de előtte büntetőjogi felelősségre vonást kérek” – fogalmazott Aleksandar Vucic.
A rendőrség mintegy húsz ember kihallgatását kezdeményezte. Köztük van Szerbia közlekedési, építési és infrastruktúráért felelős minisztere is, aki korábban maga is az eset kivizsgálását sürgette. De vasúttársaság vezetőjét és a minisztérium több munkatársát is meghallgatják majd.
Biztosat még senki sem tud, a találgatások azonban már elkezdődtek:
Az újvidékiek azt mondják, addig nem tudnak megnyugodni, amig ki nem derül, hogy ki felel a történtekét.
„A halottak napja elmúlik, az ártatlan áldozatok életéről még szó lesz, de a legjobban az fáj, kérdés kiderül-e egyáltalán valamikor, hogy ki hibázott” – mondta egy helyi lakos.
A tragédia napját fekete pénteknek tartják Szerbiában. A történtek után Újvidéken és az egész Vajdaságban háromnapos gyász kezdődött. Szombatra pedig országszerte nemzeti gyásznapot hirdettek. Az áldozatokra emlékezve több nagyobb városban is gyertyagyújtással emlékeztek a helyiek.
„Csend és döbbenet. Így jellemezhető a hangulat, amely körbelengi a tragédia helyszínét. Délután öt óra tájban kezdtek el gyülekezni a megemlékezők, mostanra a vasútállomás előtti utat is elzárták az emberek. Sokan virágokat és mécseseket hoztak az áldozatok emlékére. Az állomás továbbra is zárva tart, a rendőrség biztosítja a környéket” – jelentette a közmédia helyszíni tudósítója.
Gyertyagyújtással emlékeztek az áldozatokra Újvidéken Fotó: AFP
Határozottan tagadja az újvidéki műemlékvédelmi hatóság, hogy megakadályozta volna az újvidéki vasútállomás védettséget élvező előtetőjének felújítását. A szerkezet pénteken a déli órákban omlott le, maga alá temetve tizenhét embert, akik közül tizennégyen, köztük két kisgyerek meghalt.
A médiában megjelent információk szerint a rendelkezésre álló dokumentumok alapján a hatóság javasolta az előtető karbantartását, amely magában foglalta az ablaküveg és a mozaiklapok cseréjét, de az előtető szerkezetének újjáépítését nem.
A hatóság közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozza, hogy a tények nem felelnek meg a valóságnak, mivel az ő hatáskörük nem terjed ki a szerkezeti biztonság megítélésére, az a statikusok és mérnökök feladata. A közlemény végén a műemlékvédelmi hatóság mély együttérzését fejezte ki a tragédiában elhunytak családjának, valamint a három súlyosan sérült áldozatnak, akiknek az állapota továbbra is válságos.
Az előtető leomlása után a pályaudvar egész épületének stabilitását ellenőrizni kell
– nyilatkozta Ana Ferik Ivanovic, az Újvidéki Építész Társaság elnöke az N1 szerb hírportálnak. A Szerbiai Mérnöki Kamara bejelentette, hogy összeállít egy szakértői csapatot, amely az illetékes hatóságokat segítheti a vizsgálat lefolytatásában.
A tragédia miatt Oroszország elnöke és Észak-Macedónia miniszterelnöke is részvétét fejezte ki, Montenegró pedig gyásznapot hirdetett vasárnapra. A szerb külképviseleteknél világszerte félárbocra engedték a zászlókat.
Újvidéken a szombati nap folyamán tömegesen jelentkeztek véradásra az emberek, amire szükség is volt – írja a 021.rs szerb hírportál. Helyi idő szerint 17 órakor a pályaudvar közelében tartottak gyertyás megemlékezést.
Eközben Goran Vesics szerb közlekedési, építési és infrastruktúráért felelős miniszter megerősítette, hogy vallomást tett a rendőrségen. Mint arról beszámoltunk, a hatóságok mintegy húsz személy, köztük a tárcavezető kihallgatását rendelték el.
Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi média oldalán fejezte ki együttérzését.
„Őszinte részvétemet szeretném kifejezni Aleksandar Vučić elnök úrnak és a szerb népnek az újvidéki vasútállomáson történt tragikus tetőomlás kapcsán. Gondolataink és imáink az áldozatok családjaival vannak” – fogalmazott bejegyzésében a kormányfő.
Sulyok Tamás köztársasági elnök is őszinte részvétét fejezte ki az újvidéki tragédiában elhunyt áldozatok hozzátartozóinak.
A köztársasági elnök pénteken a Facebook-oldalán azt írta:
Kövér László, az Országgyűlés elnöke részvétét fejezte Ana Brnabicnak, a Szerb Nemzetgyűlés elnökének az újvidéki szerencsétlenség miatt szombaton.
Mély megrendüléssel értesültem arról, hogy a pénteken az újvidéki vasútállomáson történt szerencsétlenségnek tragikusan sok áldozata és sérültje van – olvasható az Országgyűlés elnökének részvéttáviratában, amelyet az Országgyűlés Hivatalának sajtóirodája juttatott el az MTI-hez.
„Engedje meg, hogy a magyar Országgyűlés nevében őszinte részvétemet fejezzem ki a tragédia minden érintettjének, a szeretteiket elvesztő családoknak, akik gyászában és fájdalmában osztozunk. Mielőbbi felépülést kívánok a sérülteknek” – írta a magyar házelnök.