POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.03.

Válságos állapotban az újvidéki tragédia túlélői

Három napos gyász a Vajdaságban.

Átfogó vizsgálat indult az újvidéki tragédia körülményeinek feltárására és a felelősség megállapítására. Tegnap 14-en meghaltak és több tucatnyian megsérültek, amikor leomlott a város vasútállomásának bejárata fölötti tető. Szerbiában ma nemzeti gyásznap van a katasztrófa miatt, Újvidéken és az egész Vajdaságban pedig háromnapos gyász kezdődött. Közben minden vasútállomáson rendkívüli ellenőrzést tartanak majd, hogy hasonló balesetek többé ne fordulhassanak elő - írja a hirado.hu.

Egész nap égtek a mécsesek az újvidéki vasútállomás környékén. Sokan jöttek el azért, hogy egy szál virággal, és gyertyagyújtással róják le kegyeletüket az áldozatok előtt.

Szörnyű az egész ami történt. Reggel könnyek között ittam a kávémat, nagyon rosszul érint, hogy a városomban ilyen megtörtént” – mondta egy nő.

Az újvidékiek dühösek és szomorúak, a helyszínen sokan egymást vigasztalták, volt, aki plüss játékokat is kihelyezett, mások imádkoztak az áldozatokért.

Nagyon szomorúak vagyunk. Ez nem csak Újvidék tragédiája, hanem egész Szerbiáé, ennél rosszabb nem is történhetett volna velünk” – fogalmazott egy a másik nő.

Pénteken a déli órákban egyik pillanatról a másikra; hirtelen omlott le az újvidéki vasútállomás bejárata feletti tetőszerkezet. A romok rengeteg embert temettek maguk alá. Az esetet egy térfigyelő kamera rögzítette, ezen is jól látszott, hogy néhány pillanattal korábban még sokan sétáltak a könyéken, és a tető alatt szinte minden padon ült valaki.

A helyszínre nagy erőkkel érkeztek mentők és tűzoltók, és munkagépeket is a vasútállomáshoz vezényeltek, hogy a leomlott betonelemeket mielőbb eltávolítsák, és hogy a romok alatt megtalálják a halálos áldozatokat és a túlélőket.

Egy tömbben zuhant le a szerkezet, ami alól az áldozatokat mentettük. Ügyelnünk kellett, hogy a mentés közben ne történjen újabb omlás, ami veszélyeztette volna a túlélők állapotát” – mondta az M1-nek a mentőakció egyik részvevője.

A tragédiában 14 ember meghalt, köztük több gyermek is. Az áldozatok között egy 6 és egy 10 éves kislány is van, akik a nagypapájukkal utaztak volna egy másik városba. De egy 21 éves labdarúgó és 20 éves barátnője sem élte túl a katasztrófát.

Szinte valamennyi áldozat szerb állampolgár, egyikük származott Észak-Macedóniából.

A romok alól 3 embert sikerült élve kimenekíteni. Két huszonéves nőt és egy 18 éves fiút, akinek mindkét lábát amputálni kellett. Mindhárom sérült állapota súlyos, a vajdasági klinikai központ intenzív osztályán fekszenek. Az orvosok elmondták: mindent megtesznek azért, hogy megmentsék az életüket.

Az épület közelében még szombaton délelőtt is dolgoztak a szakemberek. És a felelősök felkutatása is megkezdődött. A szerb köztársasági elnök megígérte, megbüntetik a felelősöket.

Arra kérem az újvidéki ügyészséget és a kormányt, hogy a felelős személyeket vonják eljárás alá és szigorúan büntessék meg. Amikor a kormányt említem, politikai felelősségre gondolok, de előtte büntetőjogi felelősségre vonást kérek” – fogalmazott Aleksandar Vucic.

A rendőrség mintegy húsz ember kihallgatását kezdeményezte. Köztük van Szerbia közlekedési, építési és infrastruktúráért felelős minisztere is, aki korábban maga is az eset kivizsgálását sürgette. De vasúttársaság vezetőjét és a minisztérium több munkatársát is meghallgatják majd.

Biztosat még senki sem tud, a találgatások azonban már elkezdődtek:

a szerb belügyminiszer azt feltételezi, hogy a szerkezetet tartó acélsodrony korrodálódhatott és ez vezethetett a tragédiához. Közben a korábban meggyanúsított műemlékvédelmi intézet közölte: hazugság, hogy ők nem engedélyezték az állomás tetőszerkezetének felújítását.

Az újvidékiek azt mondják, addig nem tudnak megnyugodni, amig ki nem derül, hogy ki felel a történtekét.

A halottak napja elmúlik, az ártatlan áldozatok életéről még szó lesz, de a legjobban az fáj, kérdés kiderül-e egyáltalán valamikor, hogy ki hibázott” – mondta egy helyi lakos.

A tragédia napját fekete pénteknek tartják Szerbiában. A történtek után Újvidéken és az egész Vajdaságban háromnapos gyász kezdődött. Szombatra pedig országszerte nemzeti gyásznapot hirdettek. Az áldozatokra emlékezve több nagyobb városban is gyertyagyújtással emlékeztek a helyiek.

Csend és döbbenet. Így jellemezhető a hangulat, amely körbelengi a tragédia helyszínét. Délután öt óra tájban kezdtek el gyülekezni a megemlékezők, mostanra a vasútállomás előtti utat is elzárták az emberek. Sokan virágokat és mécseseket hoztak az áldozatok emlékére. Az állomás továbbra is zárva tart, a rendőrség biztosítja a környéket” – jelentette a közmédia helyszíni tudósítója.

Tagadja felelősségét az újvidéki tragédiában a helyi műemlékvédelmi hatóság. Miközben a városban gyertyagyújtással emlékeztek az áldozatokra, a rendőrség Goran Vesics szerb közlekedési, építési és infrastruktúráért felelős minisztert is kihallgatta.

 

Gyertyagyújtással emlékeztek az áldozatokra Újvidéken

Gyertyagyújtással emlékeztek az áldozatokra Újvidéken Fotó: AFP

Határozottan tagadja az újvidéki műemlékvédelmi hatóság, hogy megakadályozta volna az újvidéki vasútállomás védettséget élvező előtetőjének felújítását. A szerkezet pénteken a déli órákban omlott le, maga alá temetve tizenhét embert, akik közül tizennégyen, köztük két kisgyerek meghalt.

A médiában megjelent információk szerint a rendelkezésre álló dokumentumok alapján a hatóság javasolta az előtető karbantartását, amely magában foglalta az ablaküveg és a mozaiklapok cseréjét, de az előtető szerkezetének újjáépítését nem. 

A hatóság közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozza, hogy a tények nem felelnek meg a valóságnak, mivel az ő hatáskörük nem terjed ki a szerkezeti biztonság megítélésére, az a statikusok és mérnökök feladata. A közlemény végén a műemlékvédelmi hatóság mély együttérzését fejezte ki a tragédiában elhunytak családjának, valamint a három súlyosan sérült áldozatnak, akiknek az állapota továbbra is válságos.

Az előtető leomlása után a pályaudvar egész épületének stabilitását ellenőrizni kell

– nyilatkozta Ana Ferik Ivanovic, az Újvidéki Építész Társaság elnöke az N1 szerb hírportálnak. A Szerbiai Mérnöki Kamara bejelentette, hogy összeállít egy szakértői csapatot, amely az illetékes hatóságokat segítheti a vizsgálat lefolytatásában.

A tragédia miatt Oroszország elnöke és Észak-Macedónia miniszterelnöke is részvétét fejezte ki, Montenegró pedig gyásznapot hirdetett vasárnapra. A szerb külképviseleteknél világszerte félárbocra engedték a zászlókat.

Újvidéken a szombati nap folyamán tömegesen jelentkeztek véradásra az emberek, amire szükség is volt – írja a 021.rs szerb hírportál. Helyi idő szerint 17 órakor a pályaudvar közelében tartottak gyertyás megemlékezést.

Eközben Goran Vesics szerb közlekedési, építési és infrastruktúráért felelős miniszter megerősítette, hogy vallomást tett a rendőrségen. Mint arról beszámoltunk, a hatóságok mintegy húsz személy, köztük a tárcavezető kihallgatását rendelték el.

Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi média oldalán fejezte ki együttérzését.

„Őszinte részvétemet szeretném kifejezni Aleksandar Vučić elnök úrnak és a szerb népnek az újvidéki vasútállomáson történt tragikus tetőomlás kapcsán. Gondolataink és imáink az áldozatok családjaival vannak” – fogalmazott bejegyzésében a kormányfő.

Sulyok Tamás köztársasági elnök is őszinte részvétét fejezte ki az újvidéki tragédiában elhunyt áldozatok hozzátartozóinak.

A köztársasági elnök pénteken a Facebook-oldalán azt írta:

„Most értesültem a tragikus hírről, hogy beomlott az újvidéki vasútállomás teteje. (…) Őszinte részvétem az áldozatok hozzátartozóinak. Imádkozom a sérültek mielőbbi felépüléséért”.

Kövér László, az Országgyűlés elnöke részvétét fejezte Ana Brnabicnak, a Szerb Nemzetgyűlés elnökének az újvidéki szerencsétlenség miatt szombaton.

Mély megrendüléssel értesültem arról, hogy a pénteken az újvidéki vasútállomáson történt szerencsétlenségnek tragikusan sok áldozata és sérültje van – olvasható az Országgyűlés elnökének részvéttáviratában, amelyet az Országgyűlés Hivatalának sajtóirodája juttatott el az MTI-hez.

Az ilyen hirtelen megszakított életek a szomorúság és a fájdalom mély nyomát hagyják maguk után – fogalmazott Kövér László.

„Engedje meg, hogy a magyar Országgyűlés nevében őszinte részvétemet fejezzem ki a tragédia minden érintettjének, a szeretteiket elvesztő családoknak, akik gyászában és fájdalmában osztozunk. Mielőbbi felépülést kívánok a sérülteknek” – írta a magyar házelnök.

 

 


 


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek