Magyar Péter trágár szavakkal gyalázta a gyermekotthon vezetőjét

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.09.

Újabb merényletet terveztek Donald Trump ellen

Most az irániak.

Donald Trump elleni merénylet előkészítésére adott megbízást hetekkel az amerikai elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda – derült ki az amerikai hatóságok által pénteken nyilvánosságra hozott büntetőfeljelentésből.

A 6 vádpontból álló feljelentés szerint az 51 éves, iráni származású Farhad Sakeri szeptemberben kapott megbízást az iráni hadsereg egységétől, hogy végezzen megfigyelést a Donald Trump elnökjelölt elleni merénylet előkészítésének részeként.

A bírósági dokumentum szerint a férfi október 7-én már arra kapott utasítást, hogy készítsen pontos tervet a merénylet végrehajtásáról, amelyet egy héten belül kellett volna elkövetnie.

Az amerikai hatóságok által végzett nyomozás megállapítása szerint az Iránból érkező utasítás alapján, amennyiben a kijelölt időkereten belül nem sikerül a politikai gyilkosság, akkor Farhad Sakerinek meg kellett volna várnia az elnökválasztást. A feljelentés azt is megállapítja, hogy Irán azt feltételezte, hogy Donald Trump elveszíti a választást, ami után csökkent volna védelmének szintje, és az könnyebb célponttá tehette volna.

A feljelentés alapján az iráni férfinak Donald Trump időközben megválasztott elnök mellett több más, Iránnal kritikus amerikai elleni gyilkosságot is meg kellett volna szerveznie.

Az amerikai hatóságok által benyújtott feljelentés szerint Sakeri bűntársaként két embert letartóztattak és vád alá helyeztek, mert bérgyilkosságra készültek egy Iránnal kritikus újságíró ellen. A 49 éves Carlisle Rivera és a 39 éves Jonathon Loadholt őrizetben van New York-ban.

A feljelentésben az is olvasható, hogy az amerikai hatóságokat maga Farhad Sakeri látta el értesülésekkel egyebek közt arról is, hogy feladatai közé tartozott két New York-ban élő zsidó személy megfigyelése, és legalább egyikük meggyilkolása, amiért 500 ezer dollárt kapott volna.

Farhad Sakeri a feltételezések szerint Iránban tartózkodik. A férfi gyerekként érkezett az Egyesült Államokba, de 2008 körül kitoloncolták, miután rablásért kiszabott 14 év börtönbüntetését letöltötte.

„Nem sok olyan szereplő van a világon, amely akkora fenyegetést jelent az Egyesült Államok nemzetbiztonságára, mint Irán” – írta Merrick Garland, az amerikai igazságügyi miniszteri posztot betöltő szövetségi főügyész a feljelentés nyilvánosságra hozatalával egy időben kiadott közleményében.

Az iráni rezsim Donald Trump és első elnöki adminisztrációjának több tagja ellen adott ki elfogató parancsot, mert felelősnek tartják Kaszám Szulejmáni, a Forradalmi Gárda elit egysége, a Kudsz Brigádok parancsnoka ellen 2020. januárjában végrehajtott halálos légitámadásért.

Ma a nyugati társadalmak megosztottsága miatt sokkal nagyobb veszélyben vannak a közszereplők, mint pár évvel ezelőtt – hangsúlyozta a hirado.hu-nak Demkó Attila. A John Lukács Intézet Stratégiai jövők program vezetője a fősodorral szembemenő közéleti szereplők ellen zajló vehemens médiahadjárat elér mindenkihez, az instabil személyiségekhez is, ezek közül egyre többen lesznek hajlamosak erőszakra. A szakértő szerint a Ficót és Trumpot ért támadás jelzi, jobban oda kell figyelnie az amerikai és az európai szolgálatoknak.

– Megszaporodtak a világban a politikusok ellen elkövetett merényletek. Kik vannak leginkább veszélyben?

– A közelmúltban Donald Trump ellen két próbálkozás volt, az elsőnél könnyebben sérült, Robert Fico ellen pedig egy nagyon súlyos merényletet követtek el, amelybe majdnem belehalt a szlovák kormányfő. Ma a közszereplők a nyugati országokban egyértelműen nagyobb veszélyben vannak, mint pár évvel ezelőtt, idáig jutott a nyugati társadalmak polarizációja. De a legnagyobb veszélyben egyértelműen a fősodorral szembemenő, új megközelítésű nyugati politikát kívánó politikusok vannak, én ide sorolom Donald Trumpot, Robert Ficót, Orbán Viktort és Marine Le Pent is. Ők azok, akik nem a hagyományos elit által képviselt általános fő vonalnak megfelelően politizálnak egyes kérdésekben. Ilyen például Ukrajna ügye vagy a jelenleg zajló kultúrharc nagy kérdései, például az abortusz, a genderkérdés vagy a bevándorlás.

– Mi vezetett ezekhez a szörnyű gyilkossági kísérletekhez?

– A fősodorral szembemenő közéleti szereplők ellen zajló vehemens médiahadjárat elér mindenkihez, az instabil személyiségekhez is. Ezek közül egyre többen lesznek hajlamosak erőszakra, hiszen az állítások szerint Trump vagy Fico magát a demokráciát veszélyezteti. Nem gondolom, hogy összeesküvés lett volna a korábbi amerikai elnök vagy a szlovák kormányfő elleni támadás mögött. Ezeket a gyilkossági kísérleteket instabil személyiségek követték el amatőr módon, de a fősodorbeli média és politikai szereplők áttételes felelőssége mindenképpen ott van.

– Kizárható, hogy ellenfeleik akarták likvidálni ezeket a vezetőket?

– Robert Fico esetében és a Donald Trump elleni első merényletnél komoly hibát vétett a két politikus személyi védelme. A Trump ellen irányuló második merényletnél már jól reagált az amerikai titkosszolgálat, amely a volt elnök személyi védelmét biztosítja. A három eset egyike sem utal komoly szervezettségre, szinte biztos, hogy magányos elkövetőkről van szó.

– Milyen a jól szervezett merénylet?

– Nos, ha két kilométeres távolságból lőne a célszemélyre valaki, az biztos nem amatőr munka, mert ilyenre csak egy jól kiképzett mesterlövész képes, és az is csak megfelelő fegyverrel. De nem tartom azt valószínűnek, hogy ilyen merényletet bármely nyugati politikai vagy gazdasági erőcsoport meglépne a velük szemben álló politikusokkal szemben, hiszen ez potenciálisan olyan hatásokat keltene, ami senkinek sem érdeke. Ráadásul nem is biztos még profi szervezés esetén sem az eredmény.

– Mondana példát profi merényletre?

– A politikai merényleteknek egy jelentős része általában meghiúsul, még a profik sem mindig sikeresek. Nem jött össze például a Charles de Gaulle egykori francia elnök elleni gyilkossági kísérlet sem, pedig egy 12 fős kommandó támadt rá, köztük hárman egyébként magyarok voltak. Hiába voltak felkészültek, hiába tudták De Gaulle útvonalát, nem tudták megölni. Rafik Hariri volt libanoni miniszterelnököt viszont sikeresen felrobbantotta a Hezbollah 2005-ben, ez egy nagy és jól szervezett támadás volt.

Robert Fico szlovák miniszterelnök merénylőjét őrizetbe vették a lőfegyveres támadás helyszínén, Nyitrabányán 2024. május 15-én (Fotó: MTI/TASR/Radovan Stoklasa)

– Hogyan előzhetők meg az ilyen tragikus esetek?

– Sajnos ma már teljesen polarizálódott az egész nyugati világ, mindenképpen várható, hogy lesznek politikai merényletek. Franciaországban, Németországban és az Egyesült Államokban is jelen van a politikai erőszak. Az a közszereplő, aki megjelenik a nyilvánosság előtt, célpontja lehet ilyen támadásoknak. Nincs százszázalékos védelem a jól előkészített profi merénylet ellen, de a Ficót és Trumpot ért támadás is jelzi, hogy jobban oda kell figyelnie az amerikai és az európai szolgálatoknak is és nagyon megfontoltan kell megválasztani a rendezvények helyszínét is.

– Milyen a biztonságos helyszín?

– Személyi védelemmel nem foglalkozom, de úgy vélem, a csupán két könnyen megfigyelhető hídon megközelíthető Margitsziget például sokkal biztonságosabb, mint a sok irányból megközelíthető és épületekből jól belátható helyek. A szigeten könnyebb megfigyelni az érkezőket, és onnan elmenekülni is nehezebb. Valószínűleg nem véletlenül volt ott a békemenet a helyszíne. A zárt terek is könnyebben védhetők, különösen, ha át lehet vizsgálni a közönséget. Nagyobb figyelmet kell fordítani a biztonságra, mert a politikusok ellen elkövetett merényletek tovább mélyítik a nyugati országok társadalmaiban fellelhető egyébként is mély törésvonalakat. El tudjuk képzelni, mi történne, ha Donald Trump vagy Kamala Harris egy merénylet következtében meghalna.

Donald Trump volt amerikai elnököt, a Republikánus Párt elnökjelöltjét a titkosszolgálat ügynökei veszik körbe a Pennsylvania állambeli Butlerben rendezett kampánygyűlésen 2024. július 13-án. A rendezvényen Trump beszéde közben lövések dördültek, a politikus a jobb fülén megsérült (Fotó: MTI/EPA/David Maxwell)

– Polgárháborúhoz vezetne?

– Azt azért nem tartom valószínűnek, hiszen a polgárháborúhoz két hadsereg és két teljesen szervezett fél kellene, ez még az USA-ban sincs meg, de az erőszakos konfliktusok kiéleződnének. Bármelyik elnökjelöltet ölnék meg, nagyon mély válságba kerülne az Egyesült Államok. Az eddigi történések alapján belátható, hogy Trump van nagyobb veszélyben, és  globálisan is elsősorban a jobboldali politikusok vannak nagyobb veszélyben, de mindenkit maximálisan védeni kell, politikai oldaltól függetlenül.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek