kulcsár edina
Már 217 halálos áldozat.
Tovább keresik az eltűnteket Spanyolországban, ahol már 217 halálos áldozata van az árvízi katasztrófának. A spanyol meteorológusok közben narancs riasztást adtak ki Katalóniában és a Valencia közösség egy részén, ahol ismét folyamatosan esik az eső.
Katonák érkeztek a spanyolországi Massanassába, hogy részt vegyenek a takarításban. Önkéntesekkel együtt lapátolták a sarat az utcákról. A madridi kormány hamarosan egy újabb ötezres kontingenst küld a tartomány árvíz sújtotta régiójába.
Azzal vádolják őket, hogy lassan reagáltak.
„Az elmúlt napokban a hadsereg nem volt itt, de az önkéntesek százával érkeznek, sokat segítettek. Hálásak vagyunk, hogy a hadsereg itt van” – sorolta egy nő.
A feszültséget tovább szította, amikor az árvíz sújtotta Valenciába érkezett a spanyol királyi pár. Fülöpöt és Letiziát tiltakozók fogadták Paiportában. Az emberek tárgyakkal és sárral dobálták meg őket, a biztonságiak alig tudták megvédeni a királyi párt.
A tiltakozók későbbi gyilkosoknak nevezték az ország vezetőit, és a tartományi elnök lemondását követelték, miközben a királyi család megpróbálta meghallgatni a panaszokat.
„Fülöp, ne arra légy büszke, hogy Bourbon vagy, légy büszke a népedre, a szolidaritásra, és arra, ahogyan mindenki reagált, kivéve téged. Állítsd le a politikusok mondogatását, elegünk van” – mondta egy tiltakozó.
„Sok ember dühével és frusztrációjával kell megküzdenünk a nehézségek miatt, és azért is, mert nehezen értették meg, hogyan működnek a mechanizmusok és a vészhelyzeti válaszlépések” – fogalmazott a spanyol király.
Közben hétfőn is folytatódott a takarítás és az eltűntek felkutatása.
Aldaia városban a mentőszolgálatok egy bevásárlóközpont mélygarázsából szivattyúzták ki a vizet, hogy átkutathassák az ott csapdába esett autókat. Attól tartanak, hogy az 1800 férőhelyes parkolóban holttestek vannak.
Vasúti és légi járatokat törölnek, iskolákat zárnak be és műtéteket halasztanak el Katalóniában az ítéletidő miatt. A spanyol meteorológiai szolgálat a legmagasabb fokozatú riasztást adta ki az északkeleti tartomány egyes részeire a nagy mennyiségű csapadék és az árvízveszély miatt. A polgári védelem a mobiltelefonokra küldött figyelmeztetésben arra kért mindenkit, hogy tegye meg a legfontosabb óvintézkedéseket, mert érkezik a természeti csapás.
Tóvá változtak az autópályák Barcelona környékén. A várost hétfő délutánra érte el az az ítéletidő, amely korábban Valenciát sújtotta. Katalónia központjában villámáradások pusztítanak, a rengeteg víz lakásokba is betört.
Tarragona város környékére vörös riasztást adtak ki, az iskolák és a hivatalok ideiglenes bezártak.
A légi közlekedés sem állt még helyre. A barcelonai repülőtér kifutópályáján 8 centis víz áll, a várótermeket zárva tartják. A járatok nagy részét átirányították vagy törölték.
Valenciában még mindig folyik a kutatás az eltűntek után. A mentőcsapatok minden járművet átkutatnak, mert az áldozatok közül sokakat az autójukban ülve ragadott magával a víz.
A földalatti parkolókat is ellenőrzik. Valencia régióban két mélygarázsban is lent vannak a keresőcsapatok.
Még mindig rengetegen vannak, akik az eltűnt szeretteiket keresik, és akik közül többen külföldiek voltak.
Egy Híradónak nyilatkozó nőnek például az édesapja tűnt el.
„Apám lement a garázsba, hogy biztonságba helyezze a motorját. Amikor elkezdett lefele zúdulni a víz, vissza tudott jönni. Felhívott minket, és szólt, hogy felmászott egy fára, biztonságban van. Azóta nem hallottunk felőle” – mondta.
Az ítéletidő a spanyolok mindennapjait is megnehezítik. A legtöbb bolt zárva tart, mert nem kapnak árut. Az önkéntesek ezért az utcákon osztanak ételt és gyógyszereket.
„Az emberek gyászolnak. Orvosokból és ápolókból álló csoportok kopogtatnak házról házra, hogy az emberek egészségi állapotáról érdeklődjenek. Számos elsősegélynyújtó állomást felállítottunk” – nyilatkozta egy ápoló.
A madridi vezetés hétfő délután a segítségnyújtásról tárgyalt. Azóta pedig újabb 2500
Olyan volt, mint egy katasztrófafilm – mondta a valenciai árvízről egy ott élő magyar nő a Híradónak. Az ő lakásukat is elérte az ár, és nagyon gyorsan félméteresre duzzadt a vízszint a nappalijukban. Bokáig gázoltak a sárban és iszapban, mentették, amit csak tudtak, de így is tetemes a kár. A helyi magyar közösségek összefogtak és folyamatosan tartják a kapcsolatot, hogy segítsék egymást a bajban – számoltak be róla az M1 Híradóban.
Sártenger és romok, ameddig a szem ellát – ez látszik azon a felvételen, amelyet egy Valenciában élő magyar készített a kedd éjszakai ítéletidő után.
– így élte meg Fiskus Olga és családja azokat az órákat, amikor mindent vitt az ár.
Egyszer csak arra lettek figyelmesek, hogy a szomszédjaik nagy zajjal csukják be a garázsajtókat. Akkorra már víz borította az utcákat és több lakásba is befolyt. Olgáék nappalijában később fél méteresre emelkedett a vízszint, a garázsukat pedig teljesen elöntötte. Bokáig gázoltak a sárban és iszapban.
– tette hozzá Fiskus Olga.
A helyi magyar közösségek egyből összefogtak és folyamatosan tartják a kapcsolatot, hogy segítsék egymást.
– mondta egy Valenciában élő nő.
Több kint élő magyart is közvetlenül érintett az árvízkatasztrófa.
Csiba Brigitta a Valencia tartománybeli Picanya településen él, ahol szintén hatalmas fennakadásokat okozott az áradás.
Az M1 híradónak küldött videókban is jól látszik, ahogy utat tört magának a víz az ajtók résein. A fiatal lány elmondta, hogy még sosem élt át ilyet.
„Elkezdett ömleni be a víz az ajtónál a rögzítéseknél alatta-felette, mindenhol, a bejáratnál. Még kint a teraszon is, ahol nem tudunk kimászni. Épp édesanyámmal beszéltem telefonon, úgyhogy egy részét hallotta is, aztán meg nem tudott elérni. Úgyhogy ott ragadtunk és akkor a víz már combig ért”
– mondta Csiba Brigitta az M1 Híradónak küldött videójában.
A károk elhárításán folyamatosan dolgoznak az önkéntesek és a szakemberek.
Rengeteg a tennivaló, a kint élő magyarok is úgy számolnak, hogy hónapokba telhet, amíg minden visszaáll a régi kerékvágásba.
További tízezer rendfenntartót vezényelnek Valencia tartományba, hogy részt vegyenek az özönvízszerű esőzések következtében kialakult, eddig 214 emberéletet követelő áradások utáni segítőmunkában – jelentette be a spanyol miniszterelnök a kormány krízisbizottságának ülését követően Madridban.
„Az állami fegyveres erők egységeinek legnagyobb bevetéséről beszélünk, amely valaha megtörtént hazánkban béke idején” – fogalmazott Pedro Sánchez. Mint mondta, az elmúlt két napban 2500 katona érkezett a kedden bekövetkezett természeti katasztrófa helyszínére, akiket újabb ötezer követ a hétvégén.
Szintén ötezer emberét irányítja át a rendőrség és a csendőrség, megduplázva ezzel a már ott lévő egységeik létszámát. A kormányfő hangsúlyozta, hogy mozgósítják az összes szükséges erőforrást azért, hogy a segítség mindenhova eljuthasson. Még mindig vannak olyan területek, amelyeket nem értek el – tette hozzá.
A kabinet ötpontos cselekvési tervét ismertetve elmondta:
Utóbbival kapcsolatban bejelentette: a valenciai tartomány felhatalmazást kap a pénzügyminisztériumtól, hogy jóváhagyjon minden sürgős és szükséges kiadást. Kitért arra is, hogy a kárenyhítés érdekében támogatást kérvényeztek az Európai Unió szolidaritási alapjából.
Ismertetése szerint az áramszolgáltatás 94 százalékát és a sérült távközlési vonalak felét már helyreállították. Újra működik a gyorsvasúti összeköttetés Barcelonával, a helyiérdekű vasúti vonalak közül kettő, és a tehervasúti forgalom Aragón és Katalónia tartományokkal.
„Minden erőfeszítést meg kell tennünk, el kell felejtenünk a nézeteltéréseinket, félre kell tennünk az ideológiákat, és egységes országként kell fellépnünk” – fogalmazott, hozzátéve, hogy lesz még idő a felelősség tisztázásra. A spanyol sajtó az elmúlt napokban azt taglalta, hogy vajon miért nem kaptak időben figyelmeztetést az érintett térségben élők az időjárási vészhelyzetről.
A spanyol meteorológiai szolgálat (Aemet) kedd reggel a legmagasabb, vörös riasztási fokozatot adta ki a térségre, amelynek időtartamát a nap folyamán többször is meghosszabbította. A lakossági mobiltelefonokra viszont csak este érkezett központi figyelmeztetés.
Eva Sanz, Benetússer polgármestere a spanyol közszolgálati televíziónak (TVE) beszélt arról, hogy az áradásról szóló riasztást akkor kapták meg, amikor már „nyakig ért a víz”. A spanyol belügyminisztérium közleménye szerint a lakosság értesítése a tartomány hatáskörébe tartozik.
A keleti tartomány katasztrófa sújtotta területeire az elmúlt napokban tömegek indultak segíteni. A régió vezetése koordinációs központot állított fel az önkéntesek fogadására, ahol a köztévé információja szerint tízezer ember gyűlt össze. Az önkénteseket védőfelszereléssel, takarítóeszközökkel és élelemmel ellátva, ötvenfős csoportokban, buszokkal szállították a kijelölt helyszínekre.
Többségük a valenciai tartomány más részeiről érkezett, de sokan utaztak át a szomszédos tartományokból is. Valencia vezetése közlekedési korlátozásokat vezetett be a járható utakra is, és arra kért mindenkit, aki segítene, hogy ne induljon útnak saját autóval, mert akadályozhatja a mentőegységek munkáját. A térség egyes részeire szombaton is heves esőzéseket jelzett a meteorológiai szolgálat.