POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.08. 07:05

Trump győzelme után a magyar szerep megerősödéséről beszélnek

Mi áll az események hátterében?

Csütörtökön és pénteken a Puskás Arénában Trump legszorosabb szövetségese fogadja az európai vezetőket Budapesten – írják az olasz lapok az Európai Politikai Közösség és az informális uniós csúcstalálkozóval kapcsolatban.

 

Az elemzések szerint kulcsfontosságú szerepbe lépett Orbán Viktor magyar miniszterelnök az amerikai választásokat követően. Ugyanis a tagországok vezetői közül ő volt az, aki nyíltan támogatta Donald Trump republikánus jelöltet. 

Ő a leghitelesebb személy, aki összekötő szerepet tölthet be Brüsszel és Washington között. Orbán nem titkolta Trump iránti tiszteletét, és Trump politikai visszatérése segít megerősíteni Magyarország pozícióját az Európai Unióban

– írják az olasz lapok. 

Kiemelik: a magyar miniszterelnök abban bízik, hogy az év végére a nyugati világban a békét támogatók lesznek többségben, és sikerül legyőzni azokat, akik a háború oldalán állnak. 

Az olasz sajtó szerint a kétnapos csúcs egyik legfontosabb kérdése: hogyan viszonyuljon az Európai Unió Donald Trump elnökhöz? Az Európai Politikai Közösség ülésén, majd az Európai Tanács informális ülésén Mario Draghi olasz közgazdász a versenyképességre vonatkozó elemzését vitatják meg, ugyanakkor nagy valószínűséggel Trump megválasztásának hatásairól is szó lesz. Az olasz lapok megítélése szerint Orbán Viktor, kihasználva Trump győzelmét, irányváltást szorgalmaz a csúcstalálkozón az európai vezetők között az ukrajnai háborúval kapcsolatban. 

Donald Trump újraválasztása és annak hatása Magyarországra nem csak külpolitikai szempontból jelentős. Darabos Ádám, a Danube Institute vezető kutatója szerint Orbán Viktor régóta kitartó Trump-támogatása most politikai sikert hozhat a magyar kormánypártok számára, mind a hazai politikai dinamizmus növelésében, mind a nemzetközi figyelem megragadásában - írja a Magyar Nemzet.

 

Orbán Viktor miniszterelnök Donald Trump, az Egyesült Államok elnökének társaságában.

Orbán Viktor miniszterelnök Donald Trump, az Egyesült Államok elnökének társaságában. Fotó: AFP

Donald Trump 2024-es újraválasztása meghatározó politikai siker az amerikai konzervatívok számára, és Darabos Ádám szerint ennek közvetlen hatása van Magyarországra is. 

A politikai siker objektív feltételei megkérdőjelezhetetlenek: az elnökké választáshoz szükséges 270 elektori szavazat és a szenátusi republikánus többség is megvan.

– mutat rá Darabos, hozzátéve, hogy a képviselőházban is kis többség várható. Ez a választási eredmény a magyar jobboldalon is lelkesedést váltott ki, hiszen 

már megérkeztek az őszinte gratulációk, a demokratáknak odaszúró kommentek és a pozitív változás reményében megfogalmazott elvárások Trump politikájával, különösképpen külpolitikájával kapcsolatosan.

Orbán Viktor 2016 óta rendíthetetlenül kiállt Donald Trump mellett, még akkor is, amikor sokszor erős politikai ellenszéllel szemben kellett ezt tennie. Most, hogy Trump újra győzött, 

mondhatjuk úgy is, hogy az amerikai választások egyik fő győztese Orbán Viktor, hiszen „megint igaza lett.”

Darabos szerint Orbán támogatásának következetessége most komoly politikai sikerélményt jelenthet a magyar kormány számára, amely számára az elmúlt év kihívásokkal és kudarcokkal is tarkított volt. 

Trump sikere, mint „a felhőtlen sikerélmény átélése” a belpolitikában is új lendületet adhat a kormánypártoknak, amelyek számára „ez könnyen adhat új politikai dinamizmust.”

Mindazonáltal Darabos arra is figyelmeztet, hogy Trump elnöksége bizonytalanságokkal is járhat:

Senki se tudja még pontosan, hogy szakpolitikai, különösen külpolitikai és külgazdasági szinten mi következik Trump újraválasztásából Magyarország számára.

Noha Trump első elnöksége és a kampány során tett kijelentések nyújtanak némi támpontot, Darabos hangsúlyozza, hogy 

a valóság, a fennálló válságok komplexitása és Trump impulzivitásából adódó politikai lépések várhatóan nem várt következményekkel is fognak járni.

Így kérdéses, hogy Trump képes-e lezárni az orosz-ukrán háborút és ha igen, akkor milyen feltételekkel és az hogyan befolyásolja hazánk életét, valamint hogy mi következik az amerikai-kínai vámkérdésekben, és az hogyan hat a magyar gazdaságra. 

Darabos rámutat, hogy a kormánypártok most komoly energiákat fektethetnek a politikai siker érzésének megerősítésébe és annak kommunikálásába. 

A következő időszakban ez a sikerélmény a „napirend formálás tekintetében” és a kormányzati politikai dinamika növelésében is pozitív hatásokkal járhat, sőt, „akár hosszú távú pozitív politikai következményei is lehetnek.”

A Budapesten zajló csúcsdiplomáciai találkozók, az Európai Politikai Közösség és az informális Európai Uniós találkozó, ideális hátteret adnak ehhez, ahol 

Európa vezető politikusai találkoznak Budapesten, hogy a globális válságokra már Trump újraválasztásának fényében reflektáljanak.

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését – közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.

Az augusztusban alakult, Trump Vance Átmenet (Trump Vance Transition) nevű szervezet közleménye szerint előkészületeket már az elmúlt két hónapban is tettek, a következő napokban és hetekben pedig Donald Trump kiválasztja munkatársait, akikkel elképzeli az ország irányítását.

A hatalomátvétel folyamatát republikánus oldalról koordináló szervezetet két üzletember, Linda McMahon, az amerikai Kisvállalkozási Hivatal (Small Businesses Administration) korábbi vezetője és Howard Lutnick irányítja.

A munkában a korábbi bejelentések szerint részt vesz Donald Trump két fia, Eric Trump és Donald Trump Jr, valamint tagja a testületnek két korábbi demokrata kongresszusi képviselő, Robert F. Kennedy Jr. és Tulsi Gabbard.

Csütörtöki sajtóinformációk szerint Donald Trump választási győzelme után már tárgyalt a szervezet tagjaival a kormányzás megkezdéséről.

  • A republikánus kampányszervezettől származó információk szerint az új Trump-adminisztrációban akár ismét helyet kaphat Mike Pompeo, aki az első kormányzatban külügyminiszter volt, valamint a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatói posztját is betöltötte. 
  • Visszatérhet az adminisztrációba Ben Carson lakásügyért felelős miniszterként, valamint Betsy DeVos oktatási miniszterként. 
  • A republikánus politikusok közül esélye van kormányba kerülni Doug Burgum üzletembernek, Észak-Dakota állam kormányzójának, aki a belügyi vagy energiaügyi tárcát kaphatja. 
  • Rajta kívül Marco Rubio floridai szenátor is pozícióhoz juthat, akinek neve külügyminiszterként is szóba került.

Trump korábban ígéretet tett arra, hogy tagja lesz adminisztrációjának a korábban demokrata színekben politizáló Robert F. Kennedy Jr. és Elon Musk, aki költségvetési és államadósság-csökkentési kérdésekért felelne.

TRUMP, Donald; RUBIO, Marco
Marco Rubio floridai szenátor beszédet mond Donald Trump volt amerikai elnöknek, a Republikánus Párt elnökjelöltjének választási nagygyûlésén a Pennsylvania állambeli Allentownban 2024. október 29-én. Fotó: David Muse

Donald Trumpnak január 20-ig, az elnöki beiktatás napjáig van ideje kabinetjének összeállítására.

A hatalom átadásának folyamatában a leköszönő és hivatalba lépő kormányzat szereplőinek együttműködése szükséges, aminek külön szabályai vannak az Egyesült Államokban. A szokásjog alapján ezt a folyamatot a megválasztott és leköszönő elnök személyes találkozón tekinti át. Joe Biden szerdán kezdeményezte a találkozót Donald Trumppal, amikor telefonon gratulált győzelméhez. Donald Trump elfogadta a meghívást, és a kampányszervezete által kiadott közleményben köszönetét fejezte ki érte.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek