kulcsár edina
Visszafordíthatók a káros folyamatok.
Támogatók reagálnak, a republikánus elnökjelölt, Donald Trump győzelmére. Fotó: Getty Images via AFP
Donald Trump újabb elnöki ciklusa nem csupán egy politikai győzelem, hanem a józan ész és a normalitás győzelme a liberális agresszió és woke-őrület felett – fogalmazott Szánthó Miklós az Origónak adott interjújában. Az Alapjogokért Központ főigazgatója kiemelte, hogy Trump nem csak Kamala Harrist győzte le, hanem olyan eszméket is, amelyek az amerikai álmot és a társadalmi értékeket veszélyeztetik. Trump diadala egy hosszú távú irányváltást jelenthet, nemcsak Amerikában, hanem a világpolitikában is.
A főigazgató szerint Trump győzelme világosan mutatja, hogy az emberek nagy része elutasítja a liberális média és a woke mozgalmak dominanciáját.
Az amerikai demokrácia már-már a hamvaiból támadt fel
– mondta Szánthó, rámutatva, hogy a szavazók az erős baloldali nyomás ellenére is Trump mellett döntöttek.
Szánthó Miklós kitért arra is, hogy a Trump elleni merényletek és próbálkozások csak tovább erősítették a volt elnök támogatottságát.
A Trump ellen elkövetett merényletek és támadások egyértelműen sokak szemében igazolták, hogy ő az árral szemben küzd a maga igazáért. Trump harca, amely az igazságszolgáltatásban, a kulturális színtéren és a politikai arénában is jelen van, hitelességet ad az emberek szemében.
Szánthó szerint Trump győzelme nyomán új fejezet nyílhat a magyar–amerikai kapcsolatokban is. A főigazgató megjegyezte, hogy a két ország közötti értékalapú szövetség tovább erősödhet, hiszen Trump kormányzása alatt az Egyesült Államok várhatóan tiszteletben tartja Magyarország szuverenitását, és elutasítja a belügyeibe való ideológiai beavatkozást.
Az interjúban a főigazgató kifejtette, hogy Trump győzelme a nemzetállami értékeket és a tradicionális kulturális hagyományokat támogatja, amelyek Magyarország és az amerikai jobboldal számára közös alapot jelentenek.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatban Szánthó úgy véli, Trump győzelme lehetőséget kínálhat a béke megteremtésére. Trump érdekalapú politikája szembemegy a demokraták sokszor ideológiai alapú megközelítésével, és hajlandó lenne béketárgyalásokat kezdeményezni. Szánthó szerint Trump személyében egy olyan vezetőt látunk, aki képes határozott döntéseket hozni, és nem hajlandó ideológiai kényszereknek engedelmeskedni.
A főigazgató szerint Trump három fő tényező révén tudna pozitív változást hozni: üzleti érzéke, vezetői képességei és az ígéreteihez való hűsége garantálhatják az ukrajnai béke elérését.
Szánthó Miklós végezetül úgy fogalmazott, hogy Trump győzelme Magyarország számára is reményt jelent, hiszen a mostani amerikai kormányzat egy olyan országot hozhat létre, amely a saját érdekeit helyezi előtérbe, és nem próbálja ideológiai szempontból befolyásolni más nemzetek belpolitikáját.
Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését – közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
Az augusztusban alakult, Trump Vance Átmenet (Trump Vance Transition) nevű szervezet közleménye szerint előkészületeket már az elmúlt két hónapban is tettek, a következő napokban és hetekben pedig Donald Trump kiválasztja munkatársait, akikkel elképzeli az ország irányítását.
A hatalomátvétel folyamatát republikánus oldalról koordináló szervezetet két üzletember, Linda McMahon, az amerikai Kisvállalkozási Hivatal (Small Businesses Administration) korábbi vezetője és Howard Lutnick irányítja.
A munkában a korábbi bejelentések szerint részt vesz Donald Trump két fia, Eric Trump és Donald Trump Jr, valamint tagja a testületnek két korábbi demokrata kongresszusi képviselő, Robert F. Kennedy Jr. és Tulsi Gabbard.
Csütörtöki sajtóinformációk szerint Donald Trump választási győzelme után már tárgyalt a szervezet tagjaival a kormányzás megkezdéséről.
Trump korábban ígéretet tett arra, hogy tagja lesz adminisztrációjának a korábban demokrata színekben politizáló Robert F. Kennedy Jr. és Elon Musk, aki költségvetési és államadósság-csökkentési kérdésekért felelne.
Donald Trumpnak január 20-ig, az elnöki beiktatás napjáig van ideje kabinetjének összeállítására.
A hatalom átadásának folyamatában a leköszönő és hivatalba lépő kormányzat szereplőinek együttműködése szükséges, aminek külön szabályai vannak az Egyesült Államokban. A szokásjog alapján ezt a folyamatot a megválasztott és leköszönő elnök személyes találkozón tekinti át. Joe Biden szerdán kezdeményezte a találkozót Donald Trumppal, amikor telefonon gratulált győzelméhez. Donald Trump elfogadta a meghívást, és a kampányszervezete által kiadott közleményben köszönetét fejezte ki érte.