kulcsár edina
Képtelenek alpolgármestereket választani. Kabaré.
Törvényt sért a fővárosi önkormányzat azzal, hogy még mindig nem tudott főpolgármester-helyetteseket választani – mondta csütörtökön az M1 aktuális csatorna, illetve a Kossuth rádió reggeli műsorában Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP fővárosi frakciójának vezetője.
Szentkirályi Alexandra az M1-en elmondta: világos, hogy a szivárványkoalíció már egy jó ideje létezik, látszik, hogy annak résztvevői együtt szavaznak lényeges kérdésekben, ugyanakkor személyi kérdésekben még tart a civakodás a baloldalon.
A Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője szerint lényeges kérdéseket sikerült megvitatni a szerdai közgyűlésen, de rengeteg energiát vesz el, hogy a baloldal pozíciókat akar osztogatni a saját embereinek, miközben nem hajlandók felvállalni, hogy egy koalíciót alkotnak. A politikus szerint Karácsony Gergely jelöltje a főpolgármester-helyettesi tisztségre, Kiss Ambrus valójában Gyurcsány Ferenc DK-elnök embere, Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője pedig Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke érdekeit képviseli.
Szentkirályi Alexandra szerint a főváros vezetésének nyilvánosságra hozott drogstratégiája nem a megelőzést tűzte ki célul, hanem a kábítószerek liberalizálását szolgálja. A frakcióvezető elmondta, hogy a Tisza Párt tíz közgyűlési képviselője semmilyen észrevételt nem tett, amikor a téma napirenden volt, majd a baloldallal együtt egyöntetűen nemmel szavaztak a Fidesz–KDNP szigorításra tett javaslatára. Kérdés még, hogy a Tisza Párt képviselőinek nincs véleménye az ügyben, vagy Magyar Péter még nem közölte velük, hogy mit kell gondolniuk a témában – jelentette ki.
A frakcióvezető hangsúlyozta, hogy a fiatalok körében rohamosan nő a drogok használata, miközben Budapesten már jelenleg is kétszer annyian halnak meg a kábítószerek miatt, mint az ország más területein, ezért a Fidesz a szigorú szabályozásban látja a helyzet rendezésének lehetőségét.
Szentkirályi Alexandra sikerként értékelte azt a közgyűlés által efogadott javaslatukat, amely szerint a Budapesten tilosban – például a mozgássérülteknek fenntartott helyeken – parkoló járművekre a jövőben nem kerékbilincset helyeznek fel a közterület-felügyelők, hanem elszállítják azokat. Ugyancsak pozitívnak értékelte a Fidesz másik javaslatának elfogadását is, amely szerint köztisztasági és közbiztonsági okokból éjszakára lezárják azokat az aluljárókat, amelyek felett kijelölt gyalogátkelők vannak.
A Fidesz budapesti elnöke a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! műsorában arról is beszélt, hogy a közgyűlés elfogadta azt a javaslatukat is, hogy a fővárosiak hetven százalékos kedvezménnyel vehessék igénybe a reggeli nyitási, és az esti zárási, kétórás idősávban a budapesti fürdőket.
Diákok, családok, munkába igyekvő budapestiek ezreinek indult csütörtökön káoszban a napja – közölte a Fidesz-KDNP frakcióvezetője szerdán a közösségi oldalán.
Szentkirályi Alexandra azt írta: csütörtök reggel füst tört ki a kettes metrón, és a Duna alól kellett kimenekíteni a metróban rekedt utasokat.
Hozzátette, szerencsére nem történt katasztrófa, de egy utasokkal teli szerelvény rekedt az alagútban, majd az embereknek gyalog kellett kimenekülniük.
„Szomorú és sajnálatos, és egy újabb példája a főváros működőképtelenségének” – fogalmazott a politikus.
Biztonságosabb, tisztább aluljárók lesznek Budapesten – írta a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője szerdán a Facebook-oldalán.
Szentkirályi Alexandra közölte, mivel Budapest aluljáróiban, különösen éjszakánként „tarthatatlan a helyzet”, a körülmények javításáért több közterületi járőrözést és rendészeti jelenlétet javasoltak, valamint az utcai szociális munkások számának növelését, hogy segítsenek a nehéz helyzetben lévőkön és támogassák a rendezett állapotok fenntartását.
Megvizsgálnák továbbá az aluljárók éjszakai lezárásának lehetőségét is, hogy „az éjszakák biztonságosabbak legyenek mindenki számára” – tette hozzá.
A frakcióvezető kiemelte, „fontos, hogy Budapest forgalmas csomópontjainak tisztaságát, rendjét és biztonságát visszaadjuk az itt élőknek és az utazóknak”. Ez nemcsak közbiztonsági kérdés, hanem a város élhetőségéről is szól – jelentette ki.
Továbbra sincs Budapestnek főpolgármester-helyettese, miután a Karácsony Gergelyt támogató Párbeszéd – Zöldek–DK–MSZP listás helyén befutó Barabás Richárd napirend előtti javaslata alapján a városvezető megválasztását levették a napirendről.
Komoly várakozások előzték meg a Fővárosi Közgyűlés mai ülését, hiszen a testület tanácskozásának tematikáját meghatározó, a Karácsony Gergely által összeállított lista első napirendi pontjaként szerepelt a főpolgármester-helyettes megválasztása.
Még csak szivárogtak az emberek a közgyűlésre, amikor a Városháza díszterméhez vezető folyosón a Momentum már kifeszítette a molinóját.
A Momentum politikusai – Gelencsér Frerenc, Hajnal Miklós, Bedõ Dávid és Tompos Márton (b-j) – olimpiai népszavazást követelõ molinóval fogadják az érkező képviselőket a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt a Városháza dísztermében 2024. november 27-én (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert).
Tompos Márton pártelnök rögtönzött sajtótájékoztató keretében követelte, hogy a tervezett budapesti olimpia megrendezésének ötletéről tartsanak népszavazást. A politikus ugyanis nonszensznek tartotta, hogy „Karácsony Gergely ebben a kérdésben alkudozni kezd a kormánnyal”.
A közgyűlésre igyekvő Szentkirályi Alexandra a sajtó képviselői előtt megismételte korábbi véleményét, mely szerint Vitézy Dávid elárulta szavazóit, hiszen őt nagyon sokan azért támogatták, mert azt remélték, hogy leváltja Karácsony Gergelyt.
– jelentette ki a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője.
Szentkirályi Alexandra és a Fidesz képviselői a Fővárosi Közgyűlésben (Fotó: hirado.hu / Horváth Péter Gyula).
A politikus szerint most már „napnál is világosabban látható, hogy létezik az a paktum, amelyről a Fidesz már a nyár óta beszél”, Karácsony és Vitézy azonban minden lehetséges fórumon tagadta. Hozzátette: jó lenne, ha végre megegyezés lenne a főpolgármester-helyettes személyéről, a szivárványkoalíciót azonban azért nem tudja támogatni, mert a budapestiek ügyei ellen van.
A képre kattintva galéria nyílik.
Újságírói kérdésre elismerte, hogy egyetért a Tisza Párt felvetésével, mely szerint előbb a testület szervezési és működési szabályzatát kell előterjesztenie a főpolgármesternek. Vitézy azt is hangoztatta, hogy a cégvezetők kiválasztása kapcsán vissza kell állítani a demokratikus működési rendet.
A jelöltségét firtató kérdés kapcsán azt mondta, hogy előtte „világos megállapodás kell arról, hogyan tudom megvalósítani a változásra szavazó 371 ezer ember által támogatott programomat. Itt az útfelújítástól az aluljárók állapotáig vagy a BKK-rendészet létrehozásáig számos pontot egyeztetni kell”. Vitézy azt is fontosnak tartotta, hogy a DK és az MSZP által korábban delegált cégvezetők „ne folytassák a munkát. Ameddig ennek a garanciái nincsenek meg, addig ezt a jelölést elfogadni nem tudom”.
Vitézy Dávid (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)
„Amíg nincsen helyreállítva a közgyűlés demokratikus működése, a városvezetésről döntést nem lehet hozni. Ez a Tisza Párt álláspontja is. A működés jelenleg törvénytelen, ezért a politikai felelősség a főpolgármestert terheli” – jelentette ki Vitézy.
A tanácskozás Karácsony Gergely megnyitója után a főpolgármestert támogató Párbeszéd – Zöldek–DK– MSZP-szövetség listás helyén befutó Barabás Richárd napirend előtti javaslatával folytatódott, mely szerint a főpolgármester-helyettesi választást vegyék le a napirendről.