tóth gabi
Több mint 40 ország vezetője a magyar fővárosban.
Diplomáciai nagyüzem lesz a héten Magyarországon, Budapestre fog figyelni a világ – hangsúlyozta az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára az M1 csatorna kedd reggeli műsorában.
Zsigmond Barna Pál közölte, ilyen magas szintű diplomáciai események nem voltak még Magyarországon, sőt a világon is kevés olyan alkalom van, ahol ilyen sok állam kormányfői és államfői gyűlnek össze „megvitatni a nagy sorskérdéseket.”
Mint mondta, november 7-én az európai politikai közösség csúcstalálkozóját szervezik meg Budapesten, november 8-án pedig az Európai Tanács informális csúcstalálkozóját. „Csütörtökön a földrajzi értelemben vett európai országok csúcstalálkozója lesz, Törökországtól Nagy-Britanniáig, Kaukázustól a Nyugat-Balkánig, pénteken pedig az Európai Unió (EU) állam- és kormányfői találkoznak” – magyarázta.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy
A legfontosabb, hogy olyan következtetéseket vonjanak le, amelyek Európa sorsának jobbra fordulását eredményezik – emelte ki Zsigmond Barna Pál, aki a magyar uniós elnökség fontos eredményének nevezte a két csúcstalálkozót.
Közölte: szeretnének elfogadni egy Budapest-nyilatkozatot, amely Európa versenyképességről szól. „Reméljük, olyan nyilatkozatot sikerül elfogadni, amelyik azt eredményezi, hogy Európa valóban fel tud zárkózni az Egyesült Államok mögé” – fogalmazott. Hozzátette: olyan javaslatokat fogalmaznak meg, amelyek ténylegesen a megoldást keresik és nem „ideológiai zagyvaságot” jelentenek.
Zsigmond Barna Pál kitért arra is, hogy az idei európai parlamenti választásokon a jobboldal megerősödött, így „végre lehet beszélni a valós kérdésekről: arról, hogy mit okoztak a szankciók, milyen gazdasági károkat okozott a háború, miért vásárolják három-négyszer drágábban az energiát az európai cégek, mint az amerikaiak, és végre őszintén lehet beszélni a migráció kérdéséről”.
Az államtitkár a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! műsorának is vendége volt, ahol azt emelte ki:
„Ezek ugyan informális találkozók, de mégis kijelölik az utat” – mondta, hozzátéve: olyan kérdéseket vitatnak meg, amelyek valóban az emberek sorsát érintik, és jó irányba viszik Európát.
Az államtitkár szavai szerint az események azt jelzik, hogy a magyar diplomácia jól vizsgázott, és Magyarországnak nagyon sok barátja van.
Fotó: Facebook/ Orbán Viktor
Feszülten várják az uniós vezetők pénteki informális találkozóját a Budapestre látogató állam- és kormányfők – írja a Politico brüsszeli hírportál. A kiadvány szerint a politikusok attól tartanak, mi lesz, ha Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt jelöltje nyeri a mai elnökválasztást. A Politico úgy gondolja, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a békepárti és migrációellenes hangok felerősítésére használhatja fel a találkozót, ami a brüsszeli fősodornak természetesen nem tetszik.
Bár a helyszín miatt néhány balti vezető a találkozó bojkottjára szólított fel, az uniós vezetők ellátogatnak Budapestre, de abban reménykednek, hogy a találkozó idején még nem lesz hivatalos végeredménye az amerikai elnökválasztásnak, így nem lesz mit kommentálni – nyilatkozta a brüsszeli portálnak egy uniós diplomata.
Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményeire készül a héten. Az Európai Politikai Közösség (EPK) csütörtöki találkozójára, valamint a pénteki informális EU-csúcsra egyaránt a Puskás Arénában kerül sor. A két rendezvény előkészületeiről Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár – aki egyben a magyar uniós elnökség operatív feladataiért felelős kormánybiztos is – nyilatkozott korábban lapunknak.
Az Európai Politikai Közösség csütörtöki ülésére nemcsak az uniós vezetők érkeznek, hanem itt lesznek az unión kívüliek, az angolok, a törökök, a kaukázusiak, valamint az észak- és nyugat-balkániak is. Budapestre várják Mario Draghi volt olasz miniszterelnököt, az Európai Központi Bank korábbi elnökét is.
– Az Európai Politikai Közösség a nagy-britanniai Blenheimben tartott, idén júliusi rendezvénye után talán megalakulása óta a legnagyobb létszámú ülésére kerül sor Budapesten, míg az informális EU-csúcson minden uniós ország képviselteti majd magát.
Az EPK találkozóján többek között Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Törökország, valamint a nyugat-balkáni régió országai is részt vesznek. Ez egy valóban nagy diplomáciai és logisztikai kihívás.
– hangsúlyozta a kormánybiztos. Kovács Zoltán lapunknak arról is beszélt, teljesen nyilvánvaló, hogy az Európai Unióval meglévő konfliktusaink olyan alapokon léteznek, amelyek egyre markánsabban mértékadók nem csupán itthon, de más országok számára is. Mint mondta,
az egyik ilyen értelemszerűen a szuverenitás kérdése, hogy hol húzódnak az európai intézmények határai, mibe szólhatnak bele és milyen mélységben.
Az informális EU-csúcs napirendi pontjai között olyan égető kérdések vannak, mint például a szomszédunkban két és fél éve zajló háború – hangsúlyozta Kovács Zoltán, és hozzátette Magyarország kezdetek óta képviselt álláspontját, azaz hogy a békéről kellene beszélgetni, hogy miként lehetne tűzszünetet kötni. A kormánybiztos emlékeztetett:
Ahogy azt Orbán Viktor miniszterelnök úr is mondta, ha a franciák és a németek, mint az Európai Unió vezetői nem foglalkoznak ezzel a kérdéssel, akkor amikor eljön az ideje, a béketárgyalásokból is ki fog szorulni Európa.
A háború mellett a háború által okozott geopolitikai változások, az erre adandó válaszok, és erre Európa felkészülése az egyik legfontosabb téma lesz. A másik pedig mind az Európai Politikai Közösség találkozóján, mind az EU-csúcson értelemszerűen Európa versenyképessége és az a változó közeg, amelyben Európának helyt kellene állnia, mondta el Kovács Zoltán.
Ezek Magyarország már régóta létező véleményét erősítik fel, nevezetesen hogy Európának nem bezárkózni kellene, nem elszigetelődni és egy új gazdasági hidegháborút indítani, hanem nyitottnak maradni és egyfajta hídként funkcionálni a változó, többpólusúvá váló világban
– emelte ki.
Both Hunor, a Századvég vezető elemzője a lapunknak adott interjúban arra emlékeztetett, hogy a magyar miniszterelnök tavasz óta nemcsak Európa, hanem a világ összes jelentősebb politikai vezetőjével is tárgyalt.
Emlékezzünk csak a békemisszióra, amikor egy hét leforgása alatt Kijevben, Moszkvában, Susában, Pekingben és Washingtonban is találkozót folytatott le az adott ország vezetőjével vagy volt vezetőjével a magyar miniszterelnök. De az elmúlt két hétben Emmanuel Macron francia elnökkel és Olaf Scholz német kancellárral is megbeszélést folytatott Orbán Viktor.
A szakértő szerint bármennyire is irritálja ez a balliberális elitet, a magyar miniszterelnök igenis világpolitikai tényező, számít a szava, és a még politikailag ellenséges ajtók is kinyílnak a kérésére.
Hogy ez mennyire így van, jól mutatja, hogy még a világ vezető hatalma, az Amerikai Egyesült Államok elnökjelölti vitáján is elhangzott a magyar miniszterelnök neve. Sőt, Donald Trump egy nemrégiben adott interjúban is méltatta Orbán Viktort, mutatott rá Both Hunor.
Érdemes ezt hangsúlyozni, mivel visszatérő állítás, hogy a magyar miniszterelnök elszigetelt lenne. Nemrégiben Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke is erről beszélt Strasbourgban, de Radoslaw Sikorski globalista lengyel külügyminiszter is ezt hangoztatta a nyáron. Ezt a valótlanságot a helyén kell kezelni: ez is része a nemzetközi baloldal megbélyegzésre épülő politikájának, amelyet a médiájuk is sok száz újságon és televízión keresztül erősít a világban. Célja a hiteltelenítés.
A Századvég szakértője szerint a valóság az, hogy Magyarország olyannyira nem elszigetelt, hogy ezen a héten, csütörtökön az Európai Politikai Közösség találkozóján Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Törökország, valamint a nyugat-balkáni régió országai is részt vesznek. Pénteken pedig az uniós állam- és kormányfők látogatnak egy informális csúcsra hazánkba, ahol a magyar miniszterelnök az európai versenyképesség megreformálására tesz majd javaslatot.
– Már az amerikai elnökválasztás eredményeivel vagy részeredményeivel a hátunk mögött, tette hozzá.
Nem csoda, hogy Ursula von der Leyen és Manfred Weber – a hírek szerint – retteg az előttünk álló hét nemzetközi politikai eseményeitől, hiszen könnyen lehet, hogy az általuk képviselt globalista, önsorsrontó álláspont háttérbe szorul majd mind a migráció, mind a háború kérdésében Európában. És ebben az esetben kitűnhet súlyos, politikai felelősségük az idáig vezető úton.
Ez nagy igazságtétel lenne az európai embereknek, akik többségében – még Nyugat-Európában is – Orbán Viktorral értenek egyet akár a határvédelem, akár a háború és béke, vagy épp Európa versenyképességének kérdésében. Ezt bizonyítják a Századvég Európa projektje és az elmúlt időszak választási eredményei is.
– összegezte Both Hunor.