tóth gabi
Lassan jön a segítség Valenciában.
Spanyolországban dühös tömeg fogadta és megdobálta vasárnap az özönvízszerű esők okozta áradások helyszínére látogató közjogi méltóságokat. Paiporta településen több száz összegyűlt helybeli kiabálva követelte Pedro Sánchez miniszterelnök, valamint Carlos Mazón tartományi elnök lemondását, de VI. Fülöp király sem úszta meg a sárdobálást.
A királyi pár a miniszterelnökkel és a tartományi elnökkel közösen a természeti katasztrófa által leginkább sújtott települések egyikét, Paiportát kereste fel, ahol több mint hatvanan vesztették életüket.
A sárral és törmelékkel borított utcákon haladtak, amikor több száz összegyűlt helybeli kiabálni kezdett, és követelte Pedro Sánchez miniszterelnök, valamint Carlos Mazón tartományi elnök lemondását.
Sárral és különböző tárgyakkal, például műanyag palackokkal dobálták őket. A hatóságok közbeléptek, igyekeztek megfékezni a tömeget: A közjogi méltóságokat védő biztonsági őrök ernyőt tartottak a repülő tárgyak elé.
Az Antena3 kereskedelmi televízió információi szerint
A közzétett felvételek szerint a királyi pár igyekezett megnyugtatni a embereket, többeket vigasztaltak és megöleltek.
A helyiek arra panaszkodtak, hogy elkeseredettek és kimerültek, mert öt napja hiába várják a segítséget, amely jöhetne a hadseregtől is, és nem érkeznek munkagépek.
A rendkívüli időjárás hatalmas pusztítást végzett a héten a kelet-spanyolországi tartományban, 69 települést és több százezer hektárnyi területet sújtott. Károkat okozott Kasztília-La Mancha és Andalúzia egyes részein is. A halálos áldozatok száma a legutóbbi hivatalos tájékoztatás szerint 217-re nőtt, de még mindig vannak eltűntek, akik után kutatnak.
Három napot élt túl az autójába szorulva egy asszony a spanyolországi áradások után – közölte a Las Provincias című online újság szombaton.
A lap közzétett egy videót, amelyben Martín Pérez, polgári védelmi vezető bejelenti a hírt a kárelhárításban segédkező önkénteseknek. A nőt egy alagútban találták meg Benetússer településen, ahol több autó torlódott egymásra a nagy erejű áradás miatt. Segélykérő kiáltását akkor hallották meg, amikor elkezdték a járművek eltávolítását.
A spanyol sajtó több olyan mentésről is beszámolt a nap folyamán, amikor otthonukban rekedt emberekre bukkantak rá. Például egy idős asszony három napot töltött sógornője holtteste mellett, mire a tűzoltók elértek hozzá Massanassában, amely a katasztrófa által egyik leginkább érintett és legjobban elszigetelt település – írta a Las Provincias.
Valencia tartományban eddig 211 emberéletet követeltek a keddi özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások. Kasztília- La Manchában ketten, Andalúziában egy ember vesztette életét. Carlos Mazón, Valencia tartományi elnöke szombat esti sajtótájékoztatóján elmondta: a pusztítás mértéke óriási, 69 településre és több százezer hektrányi területre terjedt ki.
A spanyol kormány a nap folyamán megnövelte a helyszínre vezényelt rendfenntartók létszámát, így vasárnaptól összesen 7500 katona, valamint 10 ezer rendőr és csendőr vesz részt a kutatás-mentésben, a kárelhárításban, a logisztikában és a biztonság garantálásában.
Spanyolországnak még hetekre, talán hónapokra lesz szüksége ahhoz, hogy visszatérjen az élet a régi kerékvágásba a szerdai árvízkatasztrófa után. Több tízezer ember otthonában még mindig nincs víz, áram és internet. Kevés a gyógyszer és az élelmiszer, az önkéntesek leginkább ezeket próbálják beszerezni a bajbajutottak számára. A tragédiának hivatalosan még mindig 205 áldozata van, de mivel sok az eltűnt, ez a szám alighanem emelkedni fog.
Hatalmas embertömeg menetel Valencia külvárosában. Péntek este több ezer önkéntes ment egyszerre haza, miután egész nap az árvíz után takarítottak. Azt mondják, még mindig rengeteg a tennivaló – számoltak be róla az M1 Híradóban.
„Egy orvosokból és ápolókból álló csoporttal mentünk. Van elég egészségügyi szakemberünk, de hatalmas szükség lenne a pszichológusok segítségére is. Különösen az idős emberek szorulnak rá, akik egyedül élnek, magányosak és egyik napról a másikra összedőlt körülöttük a világ” – mondta egy önkéntes.
Szerdára virradóra hatalmas árvízkatasztrófa sújtott le az ibériai országra. Valencia utcáin cunamiként zúdult alá az árvíz és a hordalék.
A víz járművek százait sodorta magával, amelyeket utána egymásra halmozva találtak meg. Rengetegen meghaltak. A régió lakossága azóta sem ocsúdott még fel a tragédiából. Alfafar városban még szombaton is arra ébredtek az emberek, hogy az utcák tele vannak felborult autókkal.
A boltok zárva vannak, otthonok ezreiben pedig még mindig nincs se csapvíz, se áram, se internet. Az utak egy része autóval még mindig járhatatlan, a hidak és a vasútvonalak helyreállítása pedig még hónapokba telhet. A boltok is zárva vannak, ezért a segélyszervezetek osztanak szét élelmiszert és gyógyszereket a rászorulóknak.
„Minden segítségnek örülünk. Sokan napok óta nem jutottak hozzá a gyógyszerükhöz. Palackozott víz, konzervek, mindenre szükségünk van” – magyarázta egy nő.
Spanyolországot az elmúlt években rendkívül forró és száraz nyarak sújtották. Többször előfordult, hogy hónapokig egy csepp eső sem esett, számos településre ezért kocsikon kellett rendszeresen ivóvizet szállítani. A csontszáraz talaj pedig képtelen volt felszívni a hirtelen lezúduló rengeteg csapadékot. Szakértők ugyanakkor úgy vélik, emberi mulasztás is közrejátszott abban, hogy ennyien meghaltak.
„Sokkal jobban ki vagyunk téve az időjárásnak, mint az elmúlt években valaha. Sokkal sebezhetőbbek vagyunk. Jóval hamarabb ki kellett volna adni a figyelmeztetést” – fogalmazott David Pino, a Katalán Politechnikai Egyetem fizikaprofesszora.
A régió vezetése azt állítja, minden megtesz, hogy enyhítsen a túlélők megpróbáltatásain. Miután vészhelyzetet hirdettek, újabb kormányzati és uniós erőforrásokat kaptak, valamint a spanyol hadsereg is a segítségükre sietett. Az embereket figyelmeztették, hogy a vihart okozó légtömeg még nem vonult el, újabb esők várhatóak, ezért lehetőleg mindenki maradjon otthon.
A Spanyolországban élő magyarokat is sokkolta a árvízkatasztrófa. Egyikük a Híradónak arról beszélt: Valenciában mindenki ismer olyat, akinek valamelyik hozzátartozója életét vesztette a tragédiában. A férfi munkahelyét teljesen elöntötte a víz, az ott dolgozók egy gumicsónakban, majd egy épület tetején próbáltak menedéket keresni.
MTI/EPA-EFE/Biel Alino
Az M1-en bemutatott felvételeket egy Valenciában élő magyar munkatársai készítették Alfafarban az árvíz kezdetén. Egy bútorüzletet teljes elöntött a víz, a dolgozók egy gumicsónakban, majd később egy épület tetején kerestek menedéket a betörő áradat elől.
Pásztor Olivér azt mondta, szerencsére szabadnapos volt a tragédia idején és a munkatársai is megmenekültek, pedig egyiküket egy autóból kellett kimenteni, mert beszorult a járműbe.
MTI/EPA/EFE/Raquel Segura
„Ez olyan hirtelen történt, hogy egy 1,5 méteres víz zúdult az emberekre. Mintha egy cunami jött volna. Olyan ereje volt a víznek, hogy az autókat felborította, vitt mindent maga után, széttört mindent. Ez ellen nem lehetett mit tenni. Akik szerencsések voltak, mert az ajtó-ablak nyitva volt, azok ki tudtak menni a kocsiból. Akik nem, azok természetesen mivel magasan volt a víz, nem tudták kinyitni az autót, az autóval úsztak” – mondta Pásztor Olivér, aki úgy fogalmazott, hogy az áradat négy óra hosszáig hömpölygött, néhol több méter magas volt a vízoszlop. Többen a mélygarázsokban vagy a házak földszintjén rekedtek, sokak sorsáról egyelőre semmit sem tudni.
MTI/EPA-EFE/Biel Alino
„Mindenki ismer valakit, akinek valakije meghalt, vagy per pillanat még nem került elő. És három nap után ilyenkor már csak a legrosszabbra várnak az emberek. Mindenki érintett itt valamilyen szinten Valenciában” – hangsúlyozta Pásztor Olivér.
„Rengetegen mennek oda vödrökkel lapátokkal, vizet visznek nekik, mivel három napja az embereknek ott se villany, se víz, se áram, se semmi. Az utak teljesen tönkrementek, sem autókkal, sem mással nem tudnak oda bemenni az emberek. Elfogyott a víz, az étel, sorok állnak a vízért. Egyszerűen katasztrofális a helyzet” – mondta Pásztor Olivér, aki szerencsésnek tartja magát, mert nem érintette az otthonát a katasztrófa és a munkahelyét is újjáépítik, viszont mint fogalmazott sokan egyik pillanatról a másikra mindenüket és a szeretteiket is elveszítették a tragédiában.