kulcsár edina
Komoly próbálkozást hárítottak el.
A holland kormánykabinet péntek esti ötórás rendkívüli ülésén Dick Schoof miniszterelnök elhárította a koalíció felbomlásának a veszélyét, a válságot rasszizmus vádjával kirobbantó marokkói származású pénzügyminisztériumi államtitkár, Nora Achahbar pedig lemondott hivataláról – jelentette a NOS közszolgálati hír- és műsorszolgáltató.
Az alig több mint négy hónapja hivatalban lévő kormánykoalíciót az Új Társadalmi Szerződés (NSC), a Szabadságpárt (PVV), a gazdapárt (BBB) és a Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) alkotja.
A marokkói gyökerekkel rendelkező Achahbar – aki az NSC politikusa – a parlamentnek küldött lemondólevelében úgy fogalmazott: „az elmúlt hetek polarizáló interakciói” olyan mély hatást gyakoroltak rá, hogy már nem képes „hatékonyan ellátni feladatát”.
Az izraeli futballszurkolók elleni amszterdami támadásokról tartott kabinetülésen értesülések szerint heves vita alakult ki hétfőn. A NOS jelentése alapján „Achahbar szerint rasszista megjegyzések hangzottak el” ezen a kormányülésen. Az azonban továbbra sem ismeretes, hogy mik voltak konkrétan ezek a kijelentések. „A kormányomban vagy a koalíciós pártokban soha nem fordult elő a legkisebb rasszizmus sem” – jelentette ki a miniszterelnök.
Geert Wilders, a legnagyobb kormánypárt, a PVV vezetője egy szerdai parlamenti vita során azt mondta, hogy az izraeli futballszurkolók támadói „mind muszlimok” és „főként” marokkóiak voltak, valamint hogy „terrorizmusért” kellene őket felelősségre vonni.
A kormányválságot kiváltó eset az előző héten csütörtökön történt. Az Ajax Amsterdam és a Maccabi Tel-Aviv izraeli labdarúgóklub mérkőzése után izraeli szurkolók ellen intézett támadások során öt izraeli olyan súlyosan megsérült, hogy kórházi ellátásra szorult. A rendőrség szerint 20-30 másik személy könnyebb sérüléseket szenvedett.
Mesterségesen elhomályosított, a körözött személyek arcát felismerhetetlenné tevő képeket tett közzé honlapján az amszterdami rendőrség. A fotók azt az öt, fekete dzsekit viselő férfit ábrázolják, akik a térfigyelő kamerák felvételei szerint inzultálták és bántalmazták a Maccabi Tel-Aviv labdarúgóklub izraeli szurkolóit Amszterdamban.
Az arcukat szándékosan elhomályosított, ezáltal nehezen felismerhető fotók segítségével próbálja kézre keríteni a holland rendőrség azokat a férfiakat, akik a gyanú szerint inzultálták, bántalmazták a vendég izraeli szurkolókat a múlt csütörtökön játszott Ajax Amsterdam–Maccabi Tel-Aviv labdarúgó Európa-liga-mérkőzés előtt és után.
A holland rendőrség kedden este tette közzé az öt, vélhetően bevándorló hátterű férfi fotóját, akikkel szemben közterületen elkövetett csoportos garázdaság miatt adtak ki körözést. Az amszterdami kapitányság összesen 29 gyanúsítottal szemben indított eljárást, közülük öten követték el a legsúlyosabb bűncselekményeket.
Ha ezt nem teszik meg, a rendőrség közzéteszi a térfigyelő kamerák felvételeiről készült nagy felbontású képeket, amelyeken már a gyanúsítottak arca is felismerhető lesz.
A nyomozók arra kérték a lakosságot, hogy aki felismeri a gyanúsítottakat, vegye fel a hatósággal a kapcsolatot.
Érdekesség, hogy Magyarországon például a rendőrség csak az elfogás után teszi felismerhetetlenné az elkövetők fotóit személyiségi jogi okokból, hiszen a körözési képek éppen azt a célt szolgálják, hogy fel lehessen ismerni a tetteseket.
Mint ismert, zavargások alakultak ki november 7-én éjszaka Amszterdamban a helyi Ajax és az izraeli Maccabi Tel-Aviv Európa-liga-meccse után. Holland sajtóbeszámolók szerint az izraeli csapat több száz szurkolóját bekerítették főként palesztinpárti tüntetők, és összecsapásokra is sor került, a rendőrség sokakat őrizetbe vett.
Dick Schoof holland miniszterelnök elítélte a szörnyű antiszemita támadást, amit nem tolerálnak.
Az ilyen veszélyforrásokat az adott országnak, a meccset szervező félnek kellő előrelátással kéne figyelembe vennie – jelentette ki a hirado.hu-nak Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő azt követően, hogy a holland Ajax és az izraeli Maccabi Tel-Aviv futballcsapat között az Európa-ligában játszott amszterdami meccset követően csütörtök este zavargások törtek ki.
Nyilvánvalónak látja Kis-Benedek József, hogy a meccs szervezői nem voltak felkészülve a nyilvánvalónak tűnő kockázatokra – derült ki a szakértő lapunknak adott nyilatkozatából. Kis-Benedek, akit a probléma általánosabb hátterét, az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában egyaránt gyakoribbá váló antiszemita agressziókról is kérdeztünk, kijelentette: ezek a feszültségek elsősorban azon háborúknak köszönhetők, amelyek következtében kialakultak az Izrael-ellenes érzelmek, s ezeket felerősítik az arab országokból érkezett bevándorlók.
Ezt a veszélyforrást elemzők már jelezték a gázai háború kitörésekor is. Ráadásul ez a háború teljesen elfajult, most már vagy 44 ezer halottja van – nyilván ez különböző érzelmeket indukál – fűzte hozzá.
Kis-Benedek József, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, biztonságpolitikai szakértő (Forrás: YouTube)
Az érem másik oldala az amszterdami meccs szervezése: nagyobb figyelmet kellett volna fordítani a biztonságra. Csakhogy a veszélyre figyelmeztető előrejelzéseket vagy nem vették figyelembe, vagy nem voltak ilyen jelzések – fogalmazott a szakértő, aki nyilvánvalónak látja, hogy felkészületlenek voltak a meccs szervezői.
– szögezte le Kis-Benedek József.
A szakértő szerint számolni kell ezzel a jövőben is, különösen a bevándorlás által érintett nyugat-európai országokban, tehát Franciaországban, Németországban és a Benelux-államokban, ahol meglehetősen sok muzulmán él, köztük olyanok is, akik az elmúlt években kerültek oda és nyilván kapcsolatban állnak az otthoniakkal. Ha lehetőségük van rá, szerveznek valami olyan akciót, aminek az a vége, amit most láttunk Amszterdamban – hívta fel a figyelmet a szakértő.
– vélte a focimeccset követően kirobbant antiszemita zavargásokról – „ahogy például osztrák szomszédaink léptek egy hasonló esetben, amikor leállították a koncertet” – utalt a szakértő arra az augusztusi esetre, amikor lemondták Taylor Swift bécsi koncertjét az iszlamista terrortámadás veszélye miatt.
Hozzáfűzte: a titkosszolgálatoknak egyfajta szűrő munkát is el kell végezniük, odafigyelve azokra, akik várhatóan valamilyen eseményt fognak szervezni.
„Izraelnek is meg kéne gondolni, hogy feltétlen Nyugat-Európában kell-e szervezni ezeket a meccseket” – folytatta Kis-Benedek József, hozzátéve: olyan helyszín, mint például Magyarország is számításba jöhetett volna, amely bizonyítottan kockázatmentes a szélsőséges akciók tekintetében.
Mint arról az MTI is beszámolt, elfogadhatatlannak nevezte pénteken a holland miniszterelnök az Amszterdamban előző este, egy focimeccset követően kirobbant antiszemita zavargásokat. Dick Schoof az X-en közzétett üzenetében elmondta, az ügyben már kapcsolatba lépett izraeli kollégájával, Benjámin Netanjahuval is, akit biztosított arról, hogy
Izrael-ellenes tüntetők palesztin zászlóval Amszterdamban a labdarúgó-Európa-ligában játszott Ajax Amsterdam–Maccabi Tel-Aviv mérkőzés előtt, 2024. november 7-én (Fotó: MTI/EPA/ANP/Jeroen Jumelet)
A Hamász október 7-i Izrael ellen elkövetett támadásának évfordulóján a zsidó közösségek elleni, antiszemita támadások jelentős növekedéséről számolt be az amerikai Rágalmazásellenes Liga (ADL) németországi és olaszországi zsidó közösségekkel egyetemben.
A Rágalmazásellenes Liga jelentésében kiemelte: a 2023. október 7-étől 2024. szeptember 25-éig tartó időszakban az
A németországi Zsidók Központi Tanácsa az október 7-i támadás évfordulója alkalmából kiadott jelentésben rámutatott:
A növekvő antiszemitizmus miatt aggódnak az olaszországi zsidó közösségek is – derült ki az évfordulón.