tóth gabi
Tanulságos átnézni, ki mire tette a hangsúlyt.
A versenyképesség nem csak egy divatos szó, a gazdasági növekedésre kell összpontosítani – mondta el érkezésekor Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke. Az elemzők szerint ha Európa gazdasága az ezredforduló óta olyan ütemben növekedett volna, mint az Egyesült Államoké, ma tizenegymillióval lenne több munkahely – tette hozzá.
Számunkra a versenyképesség az egyik olyan terület, ahol valóban arra összpontosíthatunk, hogy felszabadítsuk valódi potenciálunkat
– fogalmazott az EP elnöke.
A nyilatkozatokat összegyűjtő Magyar Nemzet szerint Mario Draghi volt olasz miniszterelnök kijelentette, hogy Donald Trump megválasztása minden bizonnyal nagy lökést fog adni a technológiai szektornak, ahol Európa „messze le van maradva”, holott ez a termelés motorja.
Nagy változások előtt állunk, és szerintem Európa nem halogathatja tovább a döntéseket
– sürgette az uniós versenyképességi jelentés szerzője.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a georgiai választásról beszélt, amelynél szerinte „csalások gyanúja, komoly gyanúja merült fel, és ez komoly vizsgálatokat igényel”.
Tisztán kell látnunk ezt a folyamatot, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy minden tisztességes és átlátható módon történt
– hangsúlyozta Michel.
Európa a világ egyik legvonzóbb piaca – adott hangot optimizmusának Alexander De Croo belga kormányfő.
A láncszem, ami hiányzik, az a tőke felszabadítása, hogy az innováció növekedjen
– mutatott rá, hozzátéve, hogy jelenleg az európai tőke nagy részét az Egyesült Államok használja fel, ezért a belső piac elmélyítésére van szükség.
Robert Golob szlovén miniszterelnök gratulált az ország biztosjelöltjének, Marta Kosnak a sikeres európai parlamenti meghallgatáshoz. Donald Trump megválasztásával kapcsolatban elmondta, hogy az amerikai választók akarata egyértelmű, és ezt tiszteletben kell tartani.
Az egyetlen recept Európa túléléséhez az, ha egységesebbé válunk, és egy erősebb, szuverén Európát építünk, amely képes szembenézni a világ kihívásaival anélkül, hogy biztonságunkat kiszerveznénk bárki másnak
– fogalmazott Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője. – A biztonság megköveteli, hogy többet fektessünk a védelembe és a szükséges technológiába – tette hozzá a politikus.
Ha nem vagy az asztalnál, akkor az étlapon leszel
– figyelmeztetett Borrell.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint Európának számot kell vetnie önmagával és meg kell találnia az egyensúlyt. A versenyképességről szóló vita a Biden-kormányzat inflációcsökkentési törvénye miatt élénkült fel Európában, amely veszélyeztette az uniós gazdasági érdekeket.
Ne azt kérdezd, mit tehet érted az Egyesült Államok, kérdezd meg, mit tegyen Európa önmagáért
– alakította át John F. Kennedy elnök legendás szavait az olasz kormányfő, aki „különösen fontosnak” nevezte a mai vitát.
Karl Nehammer osztrák kancellár megtiszteltetésnek nevezte, hogy az Európai Politikai Közösség tegnapi találkozóján vezethette a migrációval foglalkozó munkacsoportot. A mai nap témájával kapcsolatban fontosnak tartotta kiemelni, hogy „Európába kell vonzanunk a befektetéseket, munkahelyeket kell biztosítanunk, és jó kapcsolatot kell ápolnunk az Amerikai Egyesült Államokkal”.
A Nyugat-Balkánnak az Európai Unió részévé kell válnia, hogy ne legyen kitéve esetleges külső veszélyeknek. A régió országai, köztük Albánia a remények szerint még ebben az évtizedben csatlakozhat az EU-hoz – mondta az albán miniszterelnök csütörtökön Budapesten.
Edi Rama az Európai Politikai Közösség (EPC) csúcstalálkozóján tartott sajtótájékoztatón köszönetet mondott a magyar EU-elnökségnek, amiért nagyon határozottan kiállt a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozása mellett. Albánia és társai előtt most új utak nyíltak, megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások – mondta, és leszögezte: minden nap küzdeni fog azért, hogy a tagság bekövetkezzen.
„Az EPC olyan fórum, ahol sokkal szabadabban beszélhetünk, mint máshol, még a veszélyes témákról is. Ahogy Macron francia elnök fogalmazott, a fórumon jelen lévő országok és szervezetek 700 millió embert képviselnek. Mindent meg kell tenni azért, hogy ezt a néptömeget a jövőben jobban tudjuk képviselni. A magyar szervező csapattal együtt kell dolgoznunk azon, hogy állandó struktúrát biztosítsunk számára, folyamatos munkával” – közölte az albán miniszterelnök. Jövőre Albánia ad otthont az EPC találkozójának.
Beszélt arról, hogy ebben a 700 milliós közösségben különféle gondolkodásmódok, álláspontok vannak, de hatalmas lehetőségeket rejt magában a további együttműködésre. Az albán kormányfő úgy fogalmazott, hogy ami az Európai Unióban, annak kapcsolatrendszerében mostanában történik, az néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt.
„Putyin orosz elnök nehéz időket hozott az EU-ra, de napjainkban számos bátorító dolog történik, és ilyen az Európai Politikai Közösség fóruma is, amely csütörtökön Budapesten ülésezett”. Kitért arra, hogy bátorító az is, ami az Európai Bizottságban a növekedési terv, a fokozatos integráció terén történik.