tóth gabi
Magyarország köztük lehet.
Joe Biden megbízása január 20-án jár le, és Donald Trump is ezen a napon tesz esküt. Ám a megválasztott elnök már most is lendületben van: a miniszterek kiválasztása lassan befejeződik, a nevek pedig azt jelzik, Trump komolyan gondolta programját. Bryan Lieb korábbi képviselőjelöltet, politikai elemzőt Náray Balázs kérdezte a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában.
– Arra is érvényes lehet, hogy a törvényt komolyan veszik? Csak, hogy a bevándorlásról, határbiztonságról szóló törvényeket említsük. Ez a téma az emberek fontossági sorrendjének az elején szerepelt a választáson.
– Tudja, Trump megválasztott elnök több mint két éven át tartó kampányának során rendszeresen beszélt a törvény és rend fontosságáról, arról, hogy olyan országra van szükségünk, ahol a törvény és rend érvényesül, ahol bizonyos cselekedeteknek következményei vannak. Én azt gondolom, hogy ide nagyon gyorsan visszajutunk majd, legyen az a déli határ, ahol emberek illegálisan érkeznek ebbe az országba, vagy legyenek azok Amerika nagyvárosai, ahol naponta követnek el a kisebb bűncselekményeket, mint rablás, betörés, egészen a súlyos cselekményekig, mint gyilkosság.
–Az elmúlt napokban pedig Magyarországon, de az amerikai magyarok körében is sok beszélgetés van arról, hogy vajon miként alakul az amerikai-magyar kapcsolatok jövője. Önnek mik a megérzései ezzel kapcsolatban? Egész biztos, hogy változás jön, akár alapvető változást is lehet várni az előző négy évvel összevetve. Talán abban a formában is, hogy gyors változás következik a budapesti amerikai nagykövet posztján. A jelenlegi nagykövetet és szerepét is sokszor említik, mint, aki hozzájárult bizonyos módon a kétoldalú kapcsolatok aláásásához.
– Nincs kétség afelől, hogy Pressman nagykövet inkább volt politikai aktivista, mint nagykövet, mialatt állomáshelyén, Budapesten szolgált. Azt gondolom, hogy Trump elnök bárki mellett dönt is, akit jelöl a következő magyarországi nagyköveti posztra, az egész biztosan a homlokegyenes ellentéte lesz Pressman-nek. Igazán szükség van a tiszteletalapú diplomácia visszatérésére, ezt én is többször említettem korábban, és nagyon örültem annak, hogy Magyarország külügyminisztere is beszél arról, hogy szükséges a tisztelet a diplomáciai kapcsolatokban az Egyesült Államok és Magyarország között.
Én hiszem azt, hogy ez a legnagyobb dolog, aminek meg kell történnie, bárki is lesz Trump elnök nagykövete Magyarországon. Az sem titkok, hogy én teljes mértékben megtisztelve érezném magam, ha az elnök kedvére szolgálhatnék, és hiszem azt, hogy komoly szerepet tudnék játszani a kapcsolatok helyreállításában az Egyesült Államok és Magyarország között. Amikor megnézzük az elmúlt választás hatását, akkor természetesen Trump elnök fehér házi visszatérésének a fő haszonélvezői az amerikai emberek lesznek, de szövetségeseink világszerte szintén hasznát látják majd, miközben ellenségeinket félelem töltheti el, hogy mi következik. Amikor azt kérdezik, hogy vajon mely országok számára lehet a legtöbb haszna Trump elnök újabb 4 évének, akkor arra minden alkalommal azt válaszolom, hogy Izrael és Magyarország. Ahogy arra már utaltunk, Orbán Viktor miniszterelnök pedig csodálatos munkát végzett egy európai konzervatív mozgalom felépítésével, amiben azonosan gondolkodó barátok és szövetségesek vesznek részt. Azt is gondolom, hogy ez most egy különleges alkalom a magyar miniszterelnök számára arra is, hogy Európában a politikai viszonyok egyik fő meghatározó pontjává váljon. Hiszen bizonyosan élvezi majd Trump megválasztott elnök múlhatatlan támogatását. Úgy gondolom, hogy a következő négy évben az amerikai-magyar szövetséget tekintve igazán komoly és izgalmas dolgok történnek majd. Például szeretnék közvetlen repülőjáratot látni a két ország között, és talán ezt el tudjuk majd érni.
–Ahogy említette, két vezető és országaik számára lehet a leginkább előnyös Donald Trump elnöksége. Magyarország mellett az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanyahu, és természetesen Izrael számára. Izraelnek szüksége van a támogatásra, a Közel-Keleten pedig szükség van a helyzet rendezésére. Szintén van Önben várakozás és remény arra, hogy ez megtörténhet? Donald Trump ígéretet tett erre a kampányában, amellett, hogy ígéretet tett az ukrajnai konfliktus rendezésére is. Gyorsan megtörténhet?
– Nos, úgy gondolom, hogy ahogy Orbán Viktor miniszterelnök és magyar emberek nem akarják, hogy az Egyesült Államok diktáljon, úgy azt sem gondolom, hogy ez lenne követendő Izraellel. Izrael mindent meg fog tenni, amit meg kell tenni annak érdekében, hogy népessége biztonságban éljen a radikális iszlamista terroristáktól. Nagyon érdekes a párhuzam, hiszen, a magyarok és Orbán miniszterelnök azt láthatja, hogy legjobb barátjuk kerül vissza a Fehér Házba Donald Trump személyében. Hasonló elmondható az izraeliekről, hiszen számukra is egy legjobb barát lesz majd a Fehér Házban. Ez pedig egy különleges lehetőség lesz arra is, hogy Trump elnök tető alá hozza az Ábrahám Szerződések második felvonását, ami újabb arab országokat von be a kapcsolatok normalizálásáról szóló békemegállapodások körébe Izraellel. Ha ezt eléri, akkor a Közel-Kelet teljes egészében megváltozik majd, és egészen izgalmas dolgok jövetnek. Talán végül a Nobel-bizottságnak is feltűnik majd, és Trump elnöknek megítélik a megérdemelt Nobel Békedíjat, hiszen első elnöksége idején sikerült békét teremteni a Közel-Keleten egyetlen puskalövés, egyetlen bomba ledobása nélkül.
–Van benne valami, igazán. Ha a demokratákra tekint, arra, hogy számukra mik a kihívások: már elkezdődött a történetek megvitatása, milyen okok vezettek a vereséghez. A láthatatlan törések nyilván jelen voltak a párton belül, amelyek most kezdenek láthatóvá válni. És csak egy igazán apró epizód ebben, hogy Kamala Harris egy munkatársa említett a napokban egy „trükköt”, amikor azt vetette fel, hogy Biden elnöknek le kellene mondania, és azzal Kamala Harris helyébe léphetne, így az Egyesült Államok történetének első női elnökévé válna. Gondolja, hogy ez jelzi az ésszerű gondolkodás elvesztését?
– Nem tudom, hogy Kamala Harris számára mi következik, bár nagyon őszintén kevéssé érdekel. Politikai márkaneve soha nem szólt igazán arról, hogy az Amerikai Egyesült Államokat támogassa. Trump megválasztott elnököt Hitlernek nevezte, és támogatóit náci támogatóknak hívta a választás előtt. A demokraták állandóan arról beszélnek, hogy Trump elnök mennyire megosztja az országot, hogy a republikánusok árkokat ásnak. Én nem hallottam Trump elnököt, de egyetlen republikánus barátomat se, hogy demokratákat Hitler-támogatónak, nácinak mondtak volna. Szóval nem nagyon foglalkozom azzal, hogy Kamala Harris mihez kezd. Alelnöki tevékenysége végletesen elhibázott volt az elmúlt négy évben, de még csak nem is tudom, hogy mit csinált ez az asszony négy éven keresztül az Egyesült Államok alelnökeként. Nem gondolom, hogy Biden félreállna, hogy őt tegye ezzel elnökké.
Győzött minden korábbi billegő államban és 5 millióval többen szavaztak rá, mint ellenfelére. Szóval a demokraták fel fognak ébredni és rádöbbennek arra, hogy az amerikai embereknek elegük van a radikális baloldali politikájukból. Talán közülük a mérsékeltebbek visszatérnek a politikai közép irányába, de persze majd meglátjuk, mi történik.