kulcsár edina
Végre kimondta a tényeket.
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök este.
A szenátus elnöke kijelentette, nem jobboldali véleményről van szó, hanem a statisztikák bizonyítják, hogy a nők bántalmazása, a velük szemben elkövetett erőszakos cselekmények hátterében az illegális bevándorlás áll.
La Russa, az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt egyik alapítója a parlament felsőháza épületének narancskertjében egy vörösre festett padot állíttatott fel a nőkkel szembeni erőszak elleni fellépés jelképeként a nők elleni erőszak felszámolásának nemzetközi napja, november 25. alkalmából.
A pad felavatásán az összes parlamenti párt képviseltette magát. Ignazio La Russa úgy vélte, a férfiak fejében kell változást elérni annak érdekében, hogy minden tekintetben teljes és abszolút tiszteletet tanúsítsanak a nők iránt.
A szenátus elnöke egy nemzeti színű szalagot is elhelyezett a padon, hangsúlyozva, hogy a nők elleni erőszak kérdésének megoldása nemzeti kérdés. Vészhelyzetről beszélt a belügyminiszter, Matteo Piantedosi, aki hangoztatta, hogy január elseje óta 96 nő halt meg családtag vagy más közelálló kezétől.
Az utóbbi egy hét alatt öt nőt öltek meg. Az elkövetők majdnem kivétel nélkül férjek, partnerek vagy volt férjek, volt élettársak. Újdonságnak számít, hogy egyre magasabb a hetven év feletti áldozatok száma.
Ami az utóbbi három év tendenciáját illeti, 2022-ben 106 nő vesztette életét családon belüli erőszak következtében, 2023-ban kilencvenhat.
A belügyi tárca által közölt információk szerint jelenleg több mint 4600 személy visel elektromos nyomkövetőt, amely jelzi, ha túl közel merészkednek ahhoz a személyhez, akit zaklatnak, bántalmazni akarnak.
Giuseppe Valditara oktatási miniszter szerint a nők elleni erőszak, bántalmazás szoros kapcsolatban áll az illegális migrációval, pontosabban az illegális migráció okozta „társadalmi zülléssel”.
Nőként Giorgia Meloni miniszterelnök is véleményt mondott, hangsúlyozva, hogy az erőszak szerinte is részben az illegális bevándorlással magyarázható. Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes, a Liga kormánypárt vezetője hangoztatta, hogy tavaly a nemi erőszakkal vádolt személyek negyvenhárom százaléka bevándorló volt.
A felmérések azt mutatják, hogy az Olaszországban élő nők közel 40 százaléka fél a szexuális támadástól, főleg a 14 és 24 év közötti korosztály.
A pénteken közölt adatok szerint tavalyhoz képest az idén már 14 százalékkal több segélykérés érkezett a nővédelmi hálózathoz, több mint 21 ezer. Kétezer nő esetében védett otthont biztosítottak.
A legnagyobb ellenzéki erő, a Demokrata Párt (PD) főtitkára, Elly Schlein rámutatott, hogy a nőkkel szembeni erőszak nem politikai, hanem társadalmi probléma. Az erőszak „sohasem az áldozatok hibájából történik, minden esetben az elkövetők bűnéről van szó” – mondta Schlein.
A nők elleni erőszak megszüntetését szorgalmazva hétfőn vörös színnel világítják ki a római képviselőház épületét.
Hasonlóképpen vörös színbe öltöznek a szicíliai Palermo buszmegállói, valamint az északolasz tavak hajóállomásai. A közélet ismert arcai, színészek, újságírók kampányt indítottak „Semmilyen felmentés!” jelszóval.
Emberkereskedők életveszélyesen megfenyegették Giorgia Meloni olasz kormányfőt az albániai befogadó központok megnyitása miatt – mondta el maga az olasz miniszterelnök a RAI olasz közmédia műsorában.
Giorgia Meloni tudatta, ez az első alkalom, hogy a kormány migrációs intézkedései miatt emberkereskedők halálosan megfenyegették. Mint mondta: az illegális bevándorlókat Olaszország és Európa felé szállító bűnszervezetek haragját az Albániával kötött megállapodás váltotta ki, mert ezek veszteséget okoznak az emberkereskedőknek, ha nem tudják egyenesen az Európai Unióba szállítani utasaikat.
„Én viszont minden meg fogok tenni az albániai táborok működtetése érdekében, amivel oly sok ellenséget szereztem” – jelentette ki Meloni.
A miniszterelnök a RAI1 köztelevízió Porta a Porta című, népszerű politikai beszélgetős műsorában nyilatkozott kormánya első két évének eredményeiről, melyek között az első helyre az illegális migrációval szembeni fellépést tette. Giorgia Meloni kitért arra, hogy az október 11-én megnyitott albániai táborok jelenleg üresek. Az ott elhelyezett első bevándorlócsoportot, bangladesi és egyiptomi férfiakat, a feltartóztatásukról határozó olasz bíróságok menedékkérőnek nyilvánították. Nem engedélyezték, hogy a táborokban maradjanak, és visszaszállíttatták őket Olaszországba arra hivatkozva, hogy Banglades és Egyiptom nem számít teljes mértékben biztonságos országnak, ahova vissza lehet toloncolni az embereket.
„Amikor azt állítják, hogy Banglades nem biztonságos ország, egy 180 milliós országról beszélünk, amely lakosainak így azt üzenjük, hogy jöjjenek Olaszországba, mivel senki sem fogja őket visszaszállítani. Egyiptom esetében 104 milliós országról beszélünk, tehát több mint kétszáznyolcvan millió embernek mondjuk azt potenciálisan, hogy nyugodtan jöhetnek Olaszországba. Ki bír el egy ekkora nyomást, melyik kormány képes biztonságot, törvényességet, társadalmi ellátást, költségvetési hátteret biztosítani ilyen szabályokkal?” – tette fel a kérdést Giorgia Meloni. Hozzátette, úgy érzi, egyesek számára az illegális bevándorlás megállításának megakadályozása a cél.
A miniszterelnök a legnagyobb ellenzéki erő, a baloldali Demokrata Párt (PD) kezdeményezését említette, amely az Európai Bizottságnál eljárást kezdeményezett Olaszországgal szemben az Albániával kötött megállapodás miatt. Meloni úgy vélte, ezzel a PD nem a kormányt, hanem az olaszokat bünteti, hiszen az eljárás elfogadása esetén, az országnak naponta akár több millió eurós büntetést kell fizetnie. „A PD azért bünteti az olaszokat, mert nem rájuk szavaztak” – jelentette ki a jobboldali koalíciót vezető miniszterelnök.
A baloldal agresszivitását azzal magyarázza, hogy a jobboldali kormány migrációs politikája működőképesnek bizonyult, az érkezések tavalyhoz képest több mint 60 százalékkal csökkentek, a kiutasítások több mint 30 százalékkal emelkedtek az előző kormányokhoz képest. „Azért használnak fel minden lehetséges eszközt az Albániával közös megállapodás megtorpedózására, mert megértették, hogy fordulópontot képvisel az illegális migrációs áramlat leállításában” – vélte Meloni. Megjegyezte, az emberkereskedőknek fizető illegális bevándorlók számára az a tudat, hogy nem az Európai Unió területén érnek partot, a legerősebb ellenérvnek számít az indulásra.
Az albániai táborok működtetése komoly anyagi veszteséget okozhat az emberkereskedő hálózatoknak, melyek addig is rakás pénzt keresnek – mondta Giorgia Meloni.
A kormány október 24-én törvényerejű rendeletet adott ki a biztonságosnak tartott országokról, tizenkilenc országot nevezve meg, köztük ismételten Bangladest, Egyiptomot is.
Ezzel egy időben a bolognai bíróság – egy bangladesi menedékkérő beadványa alapján – az Európai Unió Bíróságához fordult jogorvoslatért. Az olasz bíróság indoklásában úgy vélte, hogy a náci Németországot is biztonságosnak lehetett volna nyilvánítani, mivel a német lakosság többsége számára az volt.
Giorgia Meloni úgy vélte, a bolognai bíróság propagandatevékenységet folytat, és nem a jogot képviseli.
Hozzátette, Olaszországnak mintegy félmillió legális munkavállalóra van szüksége, és a törvényes bevándorlást éppen az illegális áramlat akadályozza meg. A legális bevándorlók dolgozhatnak és jogaik vannak, az illegális bevándorlókat kizsákmányolják – jegyezte meg Giorgia Meloni.