tóth gabi
Legális úton érkezett bevándorlóként az Egyesült Államokba.
A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.
Közleményében a leendő elnök hangsúlyozta, hogy Gorka Sebestény (Sebastian Gorka) visszatér a Fehér Házba nemzetbiztonsági ügyeként felelős elnöki tanácsadói pozícióba (Deputy Assistant to the President).
Gorka Sebestény részt vett Donald Trump első elnöki kampányában mint nemzetbiztonsági ügyekért felelős tanácsadó, majd az első Trump-adminisztráció idején az elnök stratégiai tanácsadójaként dolgozott a Fehér Házban.
Az amerikai elnökválasztás eredményétől olyan előnyöket is remélünk, amelyek a magyar választópolgárok, vállalkozások számára a mindennapokban is érzékelhetők lesznek – hangoztatta Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
A kormányfő beszédében az Egyesült Államokban bekövetkezett politikai fordulat kapcsán a két ország közötti viszony jövőjéről azt mondta: jelentős esélyt lát egy olyan amerikai–magyar megállapodásra, amiben nemcsak a részben a múltban elrontott ügyeket rendezik, hanem technológiai értelemben komolynak tekinthető területeken is erős gazdasági együttműködést alakíthatnak ki.
Hozzáfűzte: olyan előnyöket is remélnek tehát az amerikai választási eredménytől, amelyek nem maradnak meg a nagypolitika diplomáciai magaslataiban, hanem a mindennapokban is érzékelhetők lesznek a magyar választópolgárok számára.
Ezáltal a magyar közvélemény is megérti, hogy – bár nehézségekkel jár a nemzetközi csatatéren –, „akkor is ki kell állni a nemzeti érdekeinkért, hogyha éppen szembefúj a szél, vagy ha éppen fájdalmakat kell elviselni” – fogalmazott.
Scott Bessent befektetési szakember lehet a Trump-adminisztráció pénzügyminisztere; egyik feladata az amerikai vámpolitika szigorításának kidolgozása lesz – jelentette be a leendő elnök pénteken.
Közleményében Donald Trump a világ vezető nemzetközi befektetőjeként, geopolitikai és gazdasági stratégájaként jellemezte jelöltjét, aki 35 éve dolgozik ebben a szférában.
– hangsúlyozta a megválasztott elnök, aki szerint jelöltje segítséget nyújt majd letérni a szövetségi államadósság növekedésének fenntarthatatlan pályájáról.
Hozzátette, hogy jelöltje támogatja elképzelését az amerikai versenyképesség növelésére, az Egyesült Államok számára kedvezőtlen kereskedelmi mérleg megszüntetésére, és az amerikai energiakitermelés dominanciájának megteremtésére.
Scott Bessent az Egyesült Államok 79. pénzügyminisztere (Secretary of the Treasury) lehet, amennyiben a szenátus megerősíti a tisztségben.
A 62 éves kijelölt miniszter 2015 óta vezeti az általa alapított globális befektetési céget, a Key Square Groupot. Korábban különböző befektetési vállalkozásoknak dolgozott, a 90-es években a Soros Alapkezelőnél, amelyet 2000-ben hagyott ott. 2006 és 2011 között a Yale Egyetemen gazdaságtörténetet is oktatott.
Donald Trump elnökválasztási kampányában gazdaságpolitikai tanácsadóként és támogatóként működött közre.
Többször hangoztatta célként a 3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt, valamint az amerikai kőolaj-kitermelés fokozását napi 3 millió hordóval.
Scott Bessent támogatója az alacsony adókra, az állami költekezés visszafogására és a deregulációra épülő gazdaságpolitikának.
Az Egyesült Államok szövetségi államadóssága pénteken átlépte a 36 ezer milliárd dollárt – közölte a pénzügyminisztérium. Az adósság növekedése gyorsuló pályát mutat; az eladósodottság mértéke alig négy hónapja, júliusban lépte át a 35 ezer milliárdot.
Donald Trump pénteken megnevezte munkaügyi miniszterét (Secretary of Labor) is, Lori Chavez-DeRemer kongresszusi képviselő személyében.
A leendő elnök közölte azt is, hogy Russell Thurlow Vought lesz a költségvetés előkészítéséért és végrehajtásáért felelős szövetségi hivatal (Office of Management and Budget) vezetője, aki első elnöki időszakában már betöltötte a tisztséget.
Egy befektetési cég vezetőjét, Howard Lutnickot nevezte meg kereskedelmi miniszterjelöltként az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump kedden, amivel szinte teljessé vált adminisztrációjának névsora.
A leendő elnök közleménye szerint adminisztrációjának kereskedelmi minisztere vezeti majd a vám- és kereskedelempolitika átalakítására vonatkozó programot, valamint közvetlen felelősségi körébe tartozik majd az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjének hivatala (Office of the United States Trade Representative).
Az elmúlt napokban esélyesként emlegették a pénzügyminiszteri pozícióra Donald Trump alakuló adminisztrációjában.
A fontos kormányzati pozíciók közül keleti parti idő szerint kedd délutánig nem volt ismert a pénzügyekért felelős miniszterjelölt neve, valamint oktatási miniszterét sem nevezte meg a november 5-én megválasztott Donald Trump.
A kereskedelmi miniszteri poszt várományosa, a 68 éves Howard Lutnick 1983 óta dolgozik a Cantor Fitzgerald befektetési cégnél, amelynek 29 éves kora óta vezérigazgatója, jelenleg elnök-vezérigazgatója.
A 2001. szeptember 11-i terrortámadásban a cég New York-i irodájának 960 dolgozójából 658-an haltak meg, ezután Lutnick vezetésével építették újra a vállalkozást. A cégvezető és a vállalat azóta több száz millió dollárral támogatta terrorcselekmények áldozatainak hozzátartozóit, és fordított egyéb jótékonysági célokra is.
Chris Wright, a denveri központú Liberty Energy energiaipari vállalat vezérigazgatója lehet az Egyesült Államok új energiaügyi minisztere – derült ki Donald Trump szombati közleményéből.
A november 5-én megválasztott leendő amerikai elnök a kijelölt miniszterének szakmai pályafutásából kiemelte úttörő szerepét a palagáz-kitermelés megteremtésében.
Trump bejelentése szerint az adminisztráció energiaügyekért felelős tagjának
Donald Trump még pénteken egy másik személyi döntését is nyilvánosságra hozta, amikor Karoline Leavittet nevezte meg a Fehér Ház jövőbeli sajtótitkáraként, aki egyben az elnöki hivatal szóvivője is lesz. A 27 éves Leavitt eddig a leendő elnök választási kampányának szóvivőjeként dolgozott, és ő lesz az amerikai történelem eddigi legfiatalabb fehér házi sajtótitkára.
A New Hampshire-i születésű Leavitt korábban Trump választási kampányának országos sajtófőnöke volt, és Richard Nixon volt segítőjét, Ron Zieglert előzte meg a korával.
„Karoline Leavitt nagyszerű munkát végzett a történelmi (választási) kampányom sajtótitkáraként, és örömmel jelentem be, hogy ő lesz a Fehér Ház sajtófőnöke” – fogalmazott Trump péntek este kiadott sajtóközleményében.
– írta a megválasztott elnök.
„Köszönöm, Trump elnök úr, hogy hitt bennem. Meg vagyok hatva és meg vagyok tisztelve. Csináljuk a MAGA-t! (a „Tegyük újra naggyá Amerikát!” választási szlogen rövidítése – a szerk.)” – reagált Leavitt péntek este az X-en közzétett bejegyzésében.
Leavitt korábban a republikánus elnökjelölt kampányának országos sajtófőnökeként dolgozott. Donald Tru
mp első kabinetjében, 2016 és 2020 között sajtófőnök-helyettes volt.
A 27 éves Leavitt lesz az Egyesült Államok történetének legfiatalabb Fehér Ház-i sajtótitkára. Ezt megelőzően Richard Nixon sajtószóvivője, Ron Ziegler volt a legfiatalabb, aki 29 éves korában került ebbe a pozícióba, és 1969–1974 között töltötte be a tisztséget, írja a Fox News Digital.
Donald Trump megválasztott elnök Robert F. Kennedy Juniort jelölte az Egyesült Államok következő egészségügyi miniszterévé.
A leendő elnök a közösségi médiában hozta nyilvánosságra döntését, hogy az egészségügyi és humán szolgáltatások minisztériumát (Department of Health and Human Services, HHS) a korábban demokratákhoz tartozó, majd független elnökjelölt Robert F. Kennedy vezetheti.
„Az amerikaiakat túlságosan régóta sújtja az élelmiszeripar egésze, valamint a gyógyszervállalatok, amelyek a közegészségügyet illetően megtévesztésben, félretájékoztatásban és hamis információk terjesztésében részesek” – fogalmazott Donald Trump.
A kijelölt egészségügyi miniszter korábban többször nyilatkozott arról, hogy
A korábban környezetvédelmi jogászként dolgozó kijelölt minisztert az amerikai média „vakcinaellenesként” jellemzi, aki a koronavírus-járvány idején többször hangoztatta fenntartásait az oltások kötelezővé tételével, valamint a Covid-járvány miatt hozott korlátozó intézkedésekkel szemben.
A fiatalabb Robert F. Kennedy édesapja, a demokrata párti igazságügyi miniszter Robert F. Kennedy után az első olyan tagja a Kennedy-családnak, aki kabinettisztséghez jut amerikai kormányzatban. A Kennedy-család az Egyesült Államok egyik legismertebb demokrata politikusdinasztiája, és ifjabb Robert F. Kennedy az első olyan tagja, aki republikánus adminisztrációban vállal szerepet.
2023 októberében közölte, hogy nem demokrata színekben, hanem függetlenként indul a 2024-es elnökválasztáson, és ekként teljesítette az induláshoz szükséges feltételeket. 2024 első felében a közvélemény-kutatásokban 80–10 százalékos országos támogatottsággal is rendelkezett.
Idén augusztusban bejelentette, hogy felfüggeszti kampányát és Donald Trump elnökségét támogatja, miközben Donald Trump, akkori republikánus elnökjelöltként ígéretet tett arra, hogy választási győzelme esetén Robert F. Kennedy Jr. kormányzati tisztséget kap az egészségügy területén.