kulcsár edina
Tartanak a változásoktól.
Az ukrán kormány találkozót tervez Volodimir Zelenszkij ukrán államfő és Donald Trump megválasztott amerikai elnök között – erősítette meg szombaton Kijevben Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter Josep Borrellel, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével tartott közös sajtótájékoztatóján.
„Trump és Zelenszkij között már létrejött a párbeszéd” – jelentette ki Andrij Szibiha. A két vezető az elmúlt napokban telefon beszélt egymással. Szibiha hozzátette: „nyitottak vagyunk a további együttműködésre”.
Trump és Zelenszkij legutóbb szeptember végén találkozott New Yorkban, amikor az ukrán elnök az Egyesült Államokba utazott, hogy bemutassa az Oroszország legyőzését célzó „győzelmi tervét”. A terv főbb pontjai további nyugati fegyverszállítások Kijev részére és meghívás a közeljövőben a NATO-csatlakozásra.
Az Egyesült Államok Ukrajna fő szövetségese a 2022 februárjában indult orosz támadás óta, ám Donald Trump korábban többször kilátásba helyezte, hogy megvonja Kijevtől a támogatást.
Borrell szombaton érkezett Kijevbe, hogy az ukrán vezetőkkel tárgyaljon, Zelenszkijjel várhatóan az esti órákban találkozik. A főképviselőnek ez az ötödik, egyben feltehetően az utolsó látogatása az ukrán fővárosban ötéves megbízatásának lejárta előtt. Utódja a júliusban kinevezett Kaja Kallas volt észt miniszterelnök lesz.
Donald Trump megválasztott elnök egyik vezető tanácsadója szerint a hivatalba lépő kormányzat inkább az ukrajnai béke megteremtésére fog összpontosítani, mintsem arra, hogy az ország visszaszerezze az Oroszország által megszállt területeket.
Bryan Lanza, a Republikánus Párt stratégája a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a Trump-kormányzat meg fogja kérdezni Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy mi a „reális békevíziója”. „Ha Zelenszkij elnök azzal áll elő, hogy, csak akkor lehet béke, ha a Krím az övék, akkor azzal megmutatja, hogy komolytalan” – mondta.
„Van egy hírünk Zelenszkij elnöknek: a Krím elveszett” – tette hozzá Lanza. Úgy folytatta, „ha ez a prioritása, hogy visszaszerezze a Krímet, és amerikai katonák harcoljanak érte, akkor magára maradt”. Azt is mondta, hogy „óriási tiszteletet érez az oroszlánszívű ukrán nép iránt, de az Egyesült Államok prioritása a béke és a gyilkolás megállítása.”
Az európaiak továbbra is támogatják Ukrajnát – jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szombaton Kijevben.
Josep Borrell utolsó hivatalos látogatására érkezett az ukrán fővárosba. A főképviselő, tekintettel Donald Trump választási győzelmére és az Ukrajának nyújtott amerikai támogatás esetleges beszüntetésére, a vele utazó AFP-tudósítónak nyilatkozva kijelentette: „az üzenet világos: az európaiak továbbra is támogatják Ukrajnát”.
– vélekedett Borrell. Rámutatott, hogy Joe Biden amerikai elnök még két hónapig van hivatalban, amíg döntéseket hozhat. „Az európaiaknak ki kell használniuk ezt a lehetőséget, hogy erősebb és egységesebb Európát építsenek” – nyilatkozta az uniós külügyek hamarosan leköszönő vezetője.
Borrell látogatása előtt ukrán drónok csapódtak egy közép-oroszországi fegyvergyárba szombatra virradó éjjel – közölte az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) egyik tisztségviselője.
A Tulai területen, Moszkvából mintegy 200 kilométerre délre fekvő Alekszinben működő, lőport gyártó vegyiüzem elleni támadás része annak a stratégiának, amely az Ukrajna elleni háborút támogató üzemeket célozza – közölte az SZBU. A közlemény arra nem tért ki, hogy mekkora kár keletkezett az alekszini gyárban.
és oldják fel a korlátozásokat, hogy mélységi csapásokat mérhessenek oroszországi célpontokra.
Az ukrán vezérkar szombaton közölte, hogy bonyolult a helyzet a frontvonalon, az elmúlt 24 órában több mint 170 összecsapás történt, többnyire az ország keleti részén.
A Pentagon talán a Biden-féle vezetés utolsó lépéseként engedélyezi amerikai védelmi magánvállalatoknak, hogy korlátozott mértékben személyzetet küldjenek Ukrajnába, és ott segítsenek az ukrán erőknek az Egyesült Államok által szállított felszerelések javításában, valamint karbantartásában – közölte a védelmi minisztérium egyik képviselője.
A tisztségviselő a dpa hírügynökségnek pénteken adott nyilatkozatában hangsúlyozta: „ezek a vállalkozók a frontvonaltól távol fognak elhelyezkedni, és nem az orosz erők ellen fognak harcolni”. Hozzátette:
Szólt arról is, hogy a megbízásokra vonatkozó pályázati eljárás folyamatban van.
A küldetésre azért van szükség, mert a bonyolult fegyverrendszerek, például az F-16-os típusú vadászgépek és a Patriot légvédelmi rendszerek karbantartásához műszaki szakértelemre van szükség – mondta. A döntést gondos kockázatelemzés után és az érintett felekkel konzultálva hozták meg.
Az ilyen szerződésekre pályázó vállalatoknak biztonsági terveket kell bemutatniuk a kockázatok mérséklésére.
A tisztségviselő megjegyezte, hogy „már most is számos olyan amerikai vállalat van, amelynek személyzete Ukrajnában van, és az ukrán kormány számára szerződéseket teljesít, így ez nem fog az Ukrajnában dolgozó amerikai vállalatok alkalmazottainak jelentős többletterhet okozni”.