tóth gabi
Folyik a nyomozás.
Vajon ki a felelős a szörnyű szerencsétlenségért amely 14 ember halálát okozta? A belgrádi lapokat a Magyar Nemzet szemlézte.
A nyugalmazott építőmérnök Braniszlav Ivkovics szerint a tervezőkkel kezdődik a felelősök sora, de abban benne vannak a műszaki ellenőrök, de a szakminisztérium is a felelősök között van, írja a szerb közmédia.
A szakértő hangsúlyozta, hogy nem tudja biztosan, hogy megtörtént-e a műszaki átadás-átvétel és kiadták-e az üzembe helyezési engedélyt, de mivel a pályaudvar használatban volt, feltételezi, hogy igen. Mint arról a Magyar Nemzet korábban már beszámolt, Újvidéken pénteken szakadt le a vasúti pályaudvar egy része és maga alá temetett több embert. Tizennégyen meghaltak és több sérültje is volt a katasztrófális eseményeknek. Azóta Szerbiában a döbbent csend uralkdott el. Az emberek a válaszokat keresik, hogy miként történhetett ez.
A felelősségi lánc hosszú, magyarázza Ivkovics.
A minisztérium ad ki építési engedélyt, amely nem léphet hatályba, amíg a kivitelezési tervek nem készülnek el. Csak ezek után lehet elkezdeni az építkezést, ahol a beruházó dönt a szakmai felügyeletről, a kivitelezés befejezése után pedig műszaki átadás szükséges
– mondta Ivkovics. Kiemelte: Az átadást felügyeleti jogkörrel és engedéllyel rendelkező cégeknek kell elvégezniük, és ezt követően kell megszerezni a használatbavételi engedélyt. Habár személyesen nincs tudomása arról, hogy a műszaki átadás megtörtént-e, vagy a használatbavételi engedély megszerzésre került-e, feltételezi, hogy az állomás használatban léte ezt igazolja.
A tragédia okainak feltárása közben az épület maradványait egy másik helyszínre szállították. Emiatt többen kritikát fogalmaztak meg.
Egyesek azt mondták, hogy szándékosan távolították el ezeket. Nem értik, hogy az ügyészség dönt arról, mi fontos bizonyíték, s azt biztonságos helyre szállítják, és a rendőrség őrzi. Ezeken a kábeleken látható a korrózió
– nyilatkozta Ivica Dacsics belügyminiszter.
A nyomozás folytatódik, eddig 40 tanút hallgattak meg. A hatóságok biztosítják a közvéleményt arról, hogy a büntetőjogi felelősségen túl politikai következmények is lesznek.
A politikai felelősségnek léteznie kell... Beszéltem Alekszandar Vucsiccsal. Ez nem kétséges, de ezt a döntést higgadtan és racionálisan kell meghozni, nem pedig a közösségi médiában terjedő bejegyzések vagy plakátok alapján
– mondta Milos Vucsevics miniszterelnök.
A felelősöknek el kell számolniuk tetteikkel, hangsúlyozzák a szakértők, tekintettel minden jelenlegi és tervezett projektre, valamint a társadalom bizalmára.
Szerbiában hatalmas beruházási ciklus zajlik az elmúlt 12 évben, ami lehetőséget ad a fiatal mérnököknek a tapasztalatszerzésre. Ez a tragédia arra figyelmeztet, hogy meg kell találni és felelősségre kell vonni a bűnösöket, hogy lezárhassuk ezt a történetet
– mondta Ivkovics.
A Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia részvétét fejezte ki az áldozatok családjainak, kiemelve, hogy ilyen tragédiák nem ismétlődhetnek meg.
Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban újították fel, a munkálatok azonban 2024-ben is folytak. Goran Vesic építésügyi miniszter idén júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, és az egész épület használhatóvá vált. Akkor azt is elmondta, hogy a felújítás 16 millió euróba (6,5 milliárd forint) került.
Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök péntek este a nemzethez intézett és a televízióban is közvetített beszédében az ügy politikai és büntetőjogi felelőseinek megtalálását követelte.
Az újvidéki vasútállomás épülete a tetőszerkezet részleges beomlása után (Fotó: AFP/Szerb Belügyminisztérium)
Az újvidéki vasútállomás tetejének 14 halálos áldozatot követelő részleges leomlása ügyében zajló nyomozás részeként mintegy húsz ember kihallgatását rendelte el az újvidéki felsőbb ügyészség – számol be róla a 021.rs szerb rádióállomás. Köztük van az ország közlekedési, építési és infrastruktúráért felelős minisztere, Goran Vesics is.
Mostanra a tragédia mind a tizennégy áldozatát sikerült azonosítani, családjaikat értesítették – közölte az ügyészség.
A Vajdasági Klinikai Központ igazgatója, Vesna Turkulov a sajtónak elmondta, hogy a romok alól élve kiemelt három sérült továbbra is életveszélyes állapotban van, kilátásaikkal kapcsolatban nehéz előrejelzést adni. Turkulov szerint a három sérült 18 és 24 év közötti.
Több ezren vonultak utcára vasárnap Belgrádban az újvidéki vasútállomáson történt közelmúltbeli súlyos baleset miatt, amelyért a tiltakozók az ország és az intézmények vezetésének nemtörődömségét és korrupcióját tették felelőssé.
Az újvidéki vasútállomás szerkezetének egy része pénteken délelőtt néhány perccel szakadt le, maga alá temetve az épület bejáratánál tartózkodókat. Tizennégy ember meghalt, három súlyosan megsérült, egy férfinak mindkét lábfejét, egy nőnek mindkét lábát, egy másiknak pedig egy karját amputálni kellett.
Az újvidéki főügyészség közölte, szombaton 26, vasárnap pedig további 14 embert hallgattak ki az ügyben, köztük minisztereket, államtitkárokat és vállalatvezetőket.
A meghallgatások azonban a tiltakozók szerint nem elegendőek, meg kell találni azokat, akik valóban felelősek a történtekért. A tüntetők „a vér a ti kezetekhez tapad”, „a korrupció öl”, és „tartóztassátok le Vucicot” feliratú táblákat magasba tartva, és ugyanezeket a követeléseket skandálva vonultak a kormány épülete elé.
Radomir Lazovic, az ellenzéki Zöld-Baloldali Front egyik vezetője parlamenti vizsgálóbizottság felállítását követelte, és közölte, hogy véleménye szerint az Újvidéken történt katasztrófáért a kormány a felelős.
Ana Brnabic házelnök a belgrádi Pink televízióban azzal vádolta meg az ellenzéket, hogy nem tartja elegendőnek a 14 halottat, mert így nem tudja eléggé támadni a kormányt, és ebből a tragédiából is politikai ügyet akar csinál.
Leomlott az újvidéki vasútállomás tetőszerkezetének egy része, a tragédiában legalább tizenhárman meghaltak a romok alatt. Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi média oldalán fejezte ki együttérzését.
„Őszinte részvétemet szeretném kifejezni Aleksandar Vučić elnök úrnak és a szerb népnek az újvidéki vasútállomáson történt tragikus tetőomlás kapcsán. Gondolataink és imáink az áldozatok családjaival vannak” – fogalmazott bejegyzésében a kormányfő.
Sulyok Tamás köztársasági elnök őszinte részvétét fejezte ki az újvidéki tragédiában elhunyt áldozatok hozzátartozóinak.
A köztársasági elnök pénteken a Facebook-oldalán azt írta:
Kövér László, az Országgyűlés elnöke részvétét fejezte Ana Brnabicnak, a Szerb Nemzetgyűlés elnökének az újvidéki szerencsétlenség miatt szombaton.
Mély megrendüléssel értesültem arról, hogy a pénteken az újvidéki vasútállomáson történt szerencsétlenségnek tragikusan sok áldozata és sérültje van – olvasható az Országgyűlés elnökének részvéttáviratában, amelyet az Országgyűlés Hivatalának sajtóirodája juttatott el az MTI-hez.
„Engedje meg, hogy a magyar Országgyűlés nevében őszinte részvétemet fejezzem ki a tragédia minden érintettjének, a szeretteiket elvesztő családoknak, akik gyászában és fájdalmában osztozunk. Mielőbbi felépülést kívánok a sérülteknek” – írta a magyar házelnök.