tóth gabi
Három ember meghalt.
Izraeli légitámadás érte a közép-szíriai Homsz tartományban lévő al-Kuszair ipari területét és több lakónegyedet – jelentette csütörtökön a helyi állami média.
Az izraeli hadsereg közlése szerint a Hezbollah elitegységének, a Radván Erőknek a fegyverraktárai és egyik üzemanyagraktára ellen indítottak támadást.
– közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) szíriai emigráns aktivista szervezet. Az áldozatok állampolgárságát nem lehetett megállapítani. Az OSDH szerint a támadásban öt szíriai civil is megsebesült.
A SANA hivatalos hírügynökség azt írta, hogy az első jelentések szerint a légicsapásban civilek sebesültek meg, illetve anyagi károk keletkeztek. Ez utóbbiak mértékét a beszámolóban nem részletezték.
Az izraeli hadsereg fokozta támadásait Szíriában, célba véve az olyan helyszíneket, amelyeket feltehetőleg az országban tevékenykedő iráni és a Hezbollah libanoni síita milíciák használnak. Szíria többször is elítélte ezeket a támadásokat, szuverenitása megsértésének nevezve azokat.
Az izraeli hadsereg közlése szerint azért hajtott végre az elmúlt hónapokban légicsapásokat, hogy megakadályozza iráni fegyverek szállítását Szírián át Libanonba a Hezbollahnak.
Izrael fokozta a légicsapásokat azok ellen a határtérségek ellen, amelyekben Libanon és Szíria közötti határátkelők találhatók, a két legfontosabbat működésképtelenné is tette.
A szíriai polgárháború kezdete – 2012 – óta Izrael több száz légicsapást hajtott végre az arab ország ellen, amelyek célpontja a szíriai hadsereg és a Teherán által támogatott csoportok voltak, így a damaszkuszi kormányerők támogatására felvonultatott libanoni Hezbollah is.
Rakétatámadás érte csütörtökön Libanonból Metulla észak-izraeli települést és környékét, öt ember életét vesztette, egy pedig életveszélyesen megsebesült - közölte az izraeli mentőszolgálat. Délután egy újabb, Haifát és környékét érő rakétatámadás-sorozatban is életét vesztette két izraeli Kirját Ata város mellett.
A hatvan év körüli nőt és a harminc év körüli férfit – anyát és fiát – egy el nem fogott, becsapódó rakéta ölte meg. A katonai rádió értesülése szerint a vaskupola légvédelmi rendszer által nem védett mezőgazdasági területen dolgoztak.
Egy rakéta egy zárt katonai területen csapódott be, egy másik pedig egy ültetvényen. A katonai rádió jelentése szerint a halálos áldozatok közül négyen thaiföldi vendégmunkások voltak, az ötödik pedig egy izraeli földműves.
Noha a civileknek már régen el kellett költözniük a határ menti térségből, a gazdálkodók nappal mindig visszatérhetnek földjükre dolgozni.
Az izraeli hadsereg (IDF) közölte, hogy ezt követően rakétatámadás érte Libanonból a Galilea középső részén fekvő Karmiel várost és vidékét is. A támadást mintegy harminc rakétával hajtotta végre a Hezbollah libanoni síita milícia, de ezeket elfogta az izraeli légvédelem.
A háború tavaly október 7-i kezdete óta az Irán támogatta Hezbollah rendszeresen támadja rakétákkal és tüzérségi lövedékekkel Izrael északi részét. Ezekre az IDF rendre légitámadásokkal válaszol.
Szaúd-Arábia népirtásnak tekinti a Gázai övezet északi részén végrehajtott izraeli támadásokat – jelentette ki Feiszal bin Farhán Ál Szaúd herceg szaúdi külügyminiszter egy rijádi befektetési konferencián.
A külügyminiszter szavai szerint „az izraeli offenzíva a Gázai övezet északi részén csak egyfajta népirtásnak nevezhető, amely az erőszak körforgását táplálja”.
Megismételte a királyság azon álláspontját, miszerint nem ismeri el Izraelt palesztin állam létrehozása nélkül, és hozzátette, hogy Szaúd-Arábia „szívesen megvárja, amíg a helyzet megnyugtatóvá válik”, mielőtt az Izraellel való kapcsolatát normalizálja.
„Ha megnézzük, mi történik most északon (Gázában), ahol a blokád alatt tartják a humanitárius segélyhez való hozzáférést, és a folyamatos katonai támadások lehetetlenné teszik a civilek számára a menedéket nyújtó zónák elérését biztonságos útvonalakon, azt csak a népirtás egy formájának lehet nevezni” – mondta.
„Ez minden bizonnyal ellentétes a humanitárius joggal, a nemzetközi humanitárius joggal, és az erőszak folyamatos körforgását táplálja” – tette hozzá.
A Dél-afrikai Köztársaság bejelentette hétfőn, hogy benyújtotta a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICJ) „az Izrael által a Gázai övezetben elkövetett népirtással kapcsolatos bizonyítékait”.
Az aktában „bizonyítékok vannak arra nézve, hogy az izraeli kormány megsértette a népirtás tilalmáról szóló egyezményt” – áll a Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök hivatala által kiadott közleményben. Izrael elutasítja az ezzel kapcsolatos vádakat.
A hágai székhelyű ICJ egyik képviselője hétfőn megerősítette, hogy megkapták a dokumentumot, de további részleteket nem volt hajlandó közölni.
„A bizonyítékokból kiderül, hogy Izrael cselekedetei a népirtás elkövetésére irányuló jellegzetes szándékon alapulnak” – állítja a dél-afrikai elnöki hivatal.
A hivatal kiemeli
A dokumentum, amelyet a bíróság szokásrendje szerint nem lehet nyilvánosságra hozni, több mint 750 oldalnyi érvelést és több 4000 oldalnyi mellékletet tartalmaz.
A Dél-afrikai Köztársaság által kezdeményezett eljáráshoz több ország – Bolívia, Kolumbia, Líbia, Spanyolország és Mexikó – is csatlakozott.
Az ICJ döntései kötelező érvényűek ugyan, de a bíróságnak nincsenek konkrét eszközei azok betartatására.
A Hamász palesztin iszlamista szervezet tavaly októberi, Izrael elleni támadása során az AFP francia hírügynökség hivatalos izraeli adatokon alapuló számításai szerint 1206 ember halt meg, többségükben polgári személyek. A támadás során túszként elhurcolt kétszázötvenegy ember közül 97-en még mindig fogságban vannak a Gázai övezetben, harmincnégy társukat az izraeli hadsereg halottnak nyilvánította.
A Hamász egészségügy-minisztériuma szerint 43 020 palesztin – többségében civil – vesztette életét a palesztin terület elleni izraeli offenzívában.
Véget kell vetni Irán és Izrael egymás elleni csapásainak – jelentette ki Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövet a világszervezet Biztonsági Tanácsában (BT).
Az amerikai diplomata egyben figyelmeztette Iránt, hogy amennyiben további agresszív cselekedeteket hajt végre Izrael, vagy a térségben állomásozó amerikai csapatok ellen, akkor „komoly következményekkel” kell számolnia.
„Nem fogunk habozni, hogy megvédjük önmagunkat. E felől ne legyenek kétségek. Az Egyesült Államok nem szeretné a helyzet további elmérgesedését. Úgy véljük, ez kell legyen Irán és Izrael egymás elleni csapásainak vége” – hangsúlyozta Thomas-Greenfield.
Hozzátette, hogy az Iszlám Köztársaság fenntartja elidegeníthetetlen jogát arra, hogy az általa szabadon választott időpontban megtorolja az izraeli támadást.
Szombatra virradóra az izraeli hadsereg közlése szerint harci gépei három hullámban támadtak iráni célpontokat – rakétagyártó üzemeket és egyéb létesítményeket Teherán térségében és az ország nyugati régióiban – válaszul az október 1-jén Iránból indított rakétatámadásra.
Irán támogatja a Hezbollahot, amely Libanonban harcol az izraeli erőkkel, valamint a Hamász palesztin terrorszervezetet, amely a Gázai övezetben harcol Izrael ellen.