Újabb hangfelvétel: "Magyar Péter egy nárcisztikus p*cs"

INSIDER
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.09.

Hollandia szégyelli a szörnyű antiszemita támadást

Az izraeliek bántalmazása példátlan a toleráns országban.

A holland miniszterelnök pénteken a budapesti EU-csúcson újságíróknak nyilatkozva elítélte és „szörnyű antiszemita támadásnak” nevezte az Amszterdamban csütörtök éjjel izraeli labdarúgó-szurkolókat ért bántalmazást.

Dick Schoof azt mondta: ez egy „szörnyű antiszemita támadás”, amit nem tolerálnak, és eljárást indítanak az elkövetők ellen. Hangsúlyozta, mélyen szégyelli, hogy ez megtörténhetett Hollandiában 2024-ben. Kijelentette: a holland kabinet minden erőfeszítést megtesz azért, hogy a jövőben megelőzze az ilyen eseteket.

Arra kérdésre, hogy mit üzen Izraelnek a történtek után, a holland miniszterelnök azt mondta: reméli, hogy az izraeliek továbbra is ellátogatnak majd Hollandiába, ahol mindent megtesznek annak érdekében, hogy biztonságban érezzék magukat.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala péntek reggel jelentette be, hogy Izrael Amszterdamba küldi a légierő két repülőgépét állampolgárainak hazaszállítására, miután a holland fővárosban csütörtök éjjel izraeli labdarúgó-szurkolókat támadtak meg és bántalmaztak.

A zavargások a holland Ajax és az izraeli Maccabi Tel-Aviv futballcsapat között, az Európa-ligában játszott meccset követően alakultak ki. Holland sajtóbeszámolók szerint az izraeli csapat több száz szurkolóját bekerítették főként palesztinpárti tüntetők, és összecsapásokra is sor került, a rendőrség sokakat őrizetbe vett.

Az ilyen veszélyforrásokat az adott országnak, a meccset szervező félnek kellő előrelátással kéne figyelembe vennie – jelentette ki a hirado.hu-nak Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő azt követően, hogy a holland Ajax és az izraeli Maccabi Tel-Aviv futballcsapat között az Európa-ligában játszott amszterdami meccset követően csütörtök este zavargások törtek ki.

Nyilvánvalónak látja Kis-Benedek József, hogy a meccs szervezői nem voltak felkészülve a nyilvánvalónak tűnő kockázatokra – derült ki a szakértő lapunknak adott nyilatkozatából. Kis-Benedek, akit a probléma általánosabb hátterét, az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában egyaránt gyakoribbá váló antiszemita agressziókról is kérdeztünk, kijelentette: ezek a feszültségek elsősorban azon háborúknak köszönhetők, amelyek következtében kialakultak az Izrael-ellenes érzelmek, s ezeket felerősítik az arab országokból érkezett bevándorlók.

Ezt a veszélyforrást elemzők már jelezték a gázai háború kitörésekor is. Ráadásul ez a háború teljesen elfajult, most már vagy 44 ezer halottja van – nyilván ez különböző érzelmeket indukál – fűzte hozzá.

 

Kis-Benedek József, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, biztonságpolitikai szakértő (Forrás: YouTube)

Az érem másik oldala az amszterdami meccs szervezése: nagyobb figyelmet kellett volna fordítani a biztonságra. Csakhogy a veszélyre figyelmeztető előrejelzéseket vagy nem vették figyelembe, vagy nem voltak ilyen jelzések – fogalmazott a szakértő, aki nyilvánvalónak látja, hogy felkészületlenek voltak a meccs szervezői.

„Az izraeli szurkolók biztonságára oda kellett volna figyelni, másrészt pedig azokra is, akik a feszültségeket generálni szokták”

– szögezte le Kis-Benedek József.

A szakértő szerint számolni kell ezzel a jövőben is, különösen a bevándorlás által érintett nyugat-európai országokban, tehát Franciaországban, Németországban és a Benelux-államokban, ahol meglehetősen sok muzulmán él, köztük olyanok is, akik az elmúlt években kerültek oda és nyilván kapcsolatban állnak az otthoniakkal. Ha lehetőségük van rá, szerveznek valami olyan akciót, aminek az a vége, amit most láttunk Amszterdamban – hívta fel a figyelmet a szakértő.

„Ezt a szervezkedést észre kellett volna venniük a holland titkosszolgálatoknak”

– vélte a focimeccset követően kirobbant antiszemita zavargásokról – „ahogy például osztrák szomszédaink léptek egy hasonló esetben, amikor leállították a koncertet” – utalt a szakértő arra az augusztusi esetre, amikor lemondták Taylor Swift bécsi koncertjét az iszlamista terrortámadás veszélye miatt.

Hozzáfűzte: a titkosszolgálatoknak egyfajta szűrő munkát is el kell végezniük, odafigyelve azokra, akik várhatóan valamilyen eseményt fognak szervezni.

„Izraelnek is meg kéne gondolni, hogy feltétlen Nyugat-Európában kell-e szervezni ezeket a meccseket” – folytatta Kis-Benedek József, hozzátéve: olyan helyszín, mint például Magyarország is számításba jöhetett volna, amely bizonyítottan kockázatmentes a szélsőséges akciók tekintetében.

Mint arról az MTI is beszámolt, elfogadhatatlannak nevezte pénteken a holland miniszterelnök az Amszterdamban előző este, egy focimeccset követően kirobbant antiszemita zavargásokat. Dick Schoof az X-en közzétett üzenetében elmondta, az ügyben már kapcsolatba lépett izraeli kollégájával, Benjámin Netanjahuval is, akit biztosított arról, hogy

az elkövetőket meg fogják találni, és eljárást fognak ellenük indítani.

Izrael-ellenes tüntetők palesztin zászlóval Amszterdamban a labdarúgó-Európa-ligában játszott Ajax Amsterdam–Maccabi Tel-Aviv mérkőzés előtt, 2024. november 7-én (Fotó: MTI/EPA/ANP/Jeroen Jumelet)

A Hamász október 7-i Izrael ellen elkövetett támadásának évfordulóján a zsidó közösségek elleni, antiszemita támadások jelentős növekedéséről számolt be az amerikai Rágalmazásellenes Liga (ADL) németországi és olaszországi zsidó közösségekkel egyetemben.

A Rágalmazásellenes Liga jelentésében kiemelte: a 2023. október 7-étől 2024. szeptember 25-éig tartó időszakban az

Egyesült Államokban rögzített, tízezret is maghaladó antiszemita esetek száma több mint a háromszorosa a korábbi évben regisztrált 3325 cselekménynek.

A németországi Zsidók Központi Tanácsa az október 7-i támadás évfordulója alkalmából kiadott jelentésben rámutatott:

idén a németországi zsidó gyülekezetek legalább 42 százaléka ellen követtek el antiszemita cselekményt.

A növekvő antiszemitizmus miatt aggódnak az olaszországi zsidó közösségek is – derült ki az évfordulón.

Elfogadhatatlannak nevezte pénteken a holland miniszterelnök az Amszterdamban előző este, egy focimeccset követően kirobbant „antiszemita zavargásokat”.

Dick Schoof az X-en közzétett üzenetében elmondta, az ügyben már kapcsolatba lépett izraeli kollégájával, Benjámin Netanjahuval is, akit biztosított arról, hogy az elkövetőket meg fogják találni, és eljárást fognak ellenük indítani.

Hozzátette: a rendet sikerült a visszaállítani a holland fővárosban.

Femke Halsema, Amszterdam polgármestere szintén elfogadhatatlannak nevezte a történteket, amelyeket, mint mondta, „semmilyen módon nem lehet megmagyarázni”, valamint arra kérte az áldozatokat, jelentkezzenek a hatóságoknál és tegyenek feljelentést.

Az amszterdami rendőrség közlése szerint 62 embert vettek őrizetbe, öt sebesültet pedig kórházban ápolnak.

A zavargások során eltűnt, illetve a tüntetők által elrabolt vagy túszul ejtett emberekről érkező hírekre a rendőrség az X-en azt válaszolta, jelenleg nem tudják ezeket az értesüléseket megerősíteni.

Bejelentették azt is, hogy az elkövetkezendő napokban megerősítik a rendőri jelenlétet a fővárosban, elsősorban a zsidó intézmények környékén.

A zavargások csütörtök este törtek ki, a holland Ajax és az izraeli Maccabi Tel-Aviv futballcsapat között az Európa-ligában játszott meccset követően. Holland sajtóbeszámolók szerint az izraeli csapat több száz szurkolóját bekerítették főként palesztinpárti tüntetők, és összecsapásokra is sor került, a rendőrség sokakat őrizetbe vett.

Az NlTimes hírportál hozzátette, hogy egy palesztinpárti szervezet már korábban tüntetést jelentett be szerdára a fővárosban, azonban a városvezetést nem adott engedélyt rá.

Az izraeli hadsereg megtiltotta a Hollandiába utazást a katonai szolgálatot ellátó izraelieknek pénteken, az előző este Amszterdamban izraeli szurkolók ellen elkövetett támadások után – jelentette be a katonai szóvivő.

A hadsereg vezetése péntek délelőtt, a helyzet felmérése után úgy döntött, hogy további intézkedésig megtiltja minden katona számára a Hollandiába repülést. Az esetleges rendkívüli utazási kérelmeket egyenként fogják elbírálni.

Az utasítás azokra a tartalékos katonákra is vonatkozik, akik jelenleg aktív szolgálatban állnak.

Gideon Szaár külügyminiszter bejelentette, hogy a következő órákban Amszterdamba indul, ahol találkozik holland kollégájával, valamint a helyi zsidó közösség tagjaival. Szaárnak ez lesz az első külföldi útja, miután a kneszet csütörtökön jóváhagyta miniszteri kinevezését.

Az izraeli sajtó szerint az amszterdami zavargások során sokaknak nyoma veszett, és bár az eltűntek egy részét megtalálták, a Jediót Ahronót című újság hírportálja szerint továbbra sem találnak három-négy embert, akik még nem vették fel a kapcsolatot szeretteikkel.

A városban tartózkodó izraelieket korábban arra utasították az izraeli biztonságiak, hogy zárkózzanak szállodai szobáikba, de miután a holland biztonsági erők megerősítették jelenlétüket a városban, már azt tanácsolják nekik, hogy induljanak el a repülőtérre, ahol útlevelük nélkül is felengedik az izraeli járatokra azokat, akik az összecsapásokban elvesztették vagy akiktől elvették irataikat.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek