tóth gabi
Teljes a zűrzavar.
Továbbra sincs Budapestnek főpolgármester-helyettese, miután a Karácsony Gergelyt támogató Párbeszéd – Zöldek–DK–MSZP listás helyén befutó Barabás Richárd napirend előtti javaslata alapján a városvezető megválasztását levették a napirendről - írta a hirado.hu.
Komoly várakozások előzték meg a Fővárosi Közgyűlés mai ülését, hiszen a testület tanácskozásának tematikáját meghatározó, a Karácsony Gergely által összeállított lista első napirendi pontjaként szerepelt a főpolgármester-helyettes megválasztása.
Még csak szivárogtak az emberek a közgyűlésre, amikor a Városháza díszterméhez vezető folyosón a Momentum már kifeszítette a molinóját.
A Momentum politikusai – Gelencsér Frerenc, Hajnal Miklós, Bedõ Dávid és Tompos Márton (b-j) – olimpiai népszavazást követelõ molinóval fogadják az érkező képviselőket a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt a Városháza dísztermében 2024. november 27-én (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert).
Tompos Márton pártelnök rögtönzött sajtótájékoztató keretében követelte, hogy a tervezett budapesti olimpia megrendezésének ötletéről tartsanak népszavazást. A politikus ugyanis nonszensznek tartotta, hogy „Karácsony Gergely ebben a kérdésben alkudozni kezd a kormánnyal”.
A közgyűlésre igyekvő Szentkirályi Alexandra a sajtó képviselői előtt megismételte korábbi véleményét, mely szerint Vitézy Dávid elárulta szavazóit, hiszen őt nagyon sokan azért támogatták, mert azt remélték, hogy leváltja Karácsony Gergelyt.
– jelentette ki a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője.
Szentkirályi Alexandra és a Fidesz képviselői a Fővárosi Közgyűlésben (Fotó: hirado.hu / Horváth Péter Gyula).
A politikus szerint most már „napnál is világosabban látható, hogy létezik az a paktum, amelyről a Fidesz már a nyár óta beszél”, Karácsony és Vitézy azonban minden lehetséges fórumon tagadta. Hozzátette: jó lenne, ha végre megegyezés lenne a főpolgármester-helyettes személyéről, a szivárványkoalíciót azonban azért nem tudja támogatni, mert a budapestiek ügyei ellen van.
A képre kattintva galéria nyílik.
Újságírói kérdésre elismerte, hogy egyetért a Tisza Párt felvetésével, mely szerint előbb a testület szervezési és működési szabályzatát kell előterjesztenie a főpolgármesternek. Vitézy azt is hangoztatta, hogy a cégvezetők kiválasztása kapcsán vissza kell állítani a demokratikus működési rendet.
A jelöltségét firtató kérdés kapcsán azt mondta, hogy előtte „világos megállapodás kell arról, hogyan tudom megvalósítani a változásra szavazó 371 ezer ember által támogatott programomat. Itt az útfelújítástól az aluljárók állapotáig vagy a BKK-rendészet létrehozásáig számos pontot egyeztetni kell”. Vitézy azt is fontosnak tartotta, hogy a DK és az MSZP által korábban delegált cégvezetők „ne folytassák a munkát. Ameddig ennek a garanciái nincsenek meg, addig ezt a jelölést elfogadni nem tudom”.
Vitézy Dávid (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)
„Amíg nincsen helyreállítva a közgyűlés demokratikus működése, a városvezetésről döntést nem lehet hozni. Ez a Tisza Párt álláspontja is. A működés jelenleg törvénytelen, ezért a politikai felelősség a főpolgármestert terheli” – jelentette ki Vitézy.
A tanácskozás Karácsony Gergely megnyitója után a főpolgármestert támogató Párbeszéd – Zöldek–DK– MSZP-szövetség listás helyén befutó Barabás Richárd napirend előtti javaslatával folytatódott, mely szerint a főpolgármester-helyettesi választást vegyék le a napirendről.
A napirend előtti vitában Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője a Fővárosi Közgyűlés újonnan bevezetett szavazási rendje kapcsán sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a napirendek megvitatása után szavaznak. Hozzáfűzte, szomorúan látja, hogy a Tisza Párt kérésére született ez a döntés.
„Én látom, hogy ennek mi az oka, szerintem az, hogy önök abszolút nem tudják követni, hogy itt a Fővárosi Közgyűlésben mi történik” – mondta, megjegyezve, hogy a Tisza Párt képviselői ennek alkalomról alkalomra tanúbizonyságát adják. Jelezte: ő bízik a Tisza Párt képviselőiben, hogy tudnák követni a szavazásokat, anélkül, hogy Magyar Péter megmondaná, hogyan kell szavazni, vagy a szünetben Vitézy Dáviddal, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetőjével „összesutyorognának”. Enélkül a koordináció nélkül is képesek eldönteni, milyen gomb az, ami megfelelő – tette hozzá.
Szerinte a helyzet kezd komolytalanná válni, hiszen megvan a balliberális többség ahhoz, hogy főpolgármester-helyettest válasszanak. Emlékeztetett: nyár óta jelzik, hogy egy szivárványkoalíciós paktum készül, és szavai szerint a főpolgármester-helyettesi jelölésekből látszik, kik ennek a paktumnak a résztvevői. Jelezte: jó lenne, ha a közgyűlés törvényes alapokon működne.
Porcher Áron (Tisza Párt) válaszában hangsúlyozta: nem ők kezdeményezték, hogy ebben a rendben szavazzon a közgyűlés, a főpolgármesternek a hatásköre ennek meghatározása. Úgy fogalmazott, hogy tudják tartani a tempót, a szerdai ülésre is több előterjesztéssel készültek.
Felhívta a figyelmet arra, hogy amikor nem tartózkodással szavaznak, akkor véleményt is nyilvánítanak, ellentétben a Fidesszel, amelynek képviselői egy gombot nyomogatnak. Hozzátette: nem tudja, milyen paktumról beszél a Fidesz–KDNP frakcióvezetője.
Fotó: hirado.hu / Horváth Péter Gyula
Keszthelyi Dorottya (DK) szerint a paktumokat már látták a főpolgármester-jelölti kampányban. Jelezte: örül annak, hogy Szentkirályi Alexandra felébredt „Csipkerózsika-álmából” és észrevette, hogy Budapesten vannak ügyek, amik mellett közösen kell kiállni, és ilyen a drogstratégia is. Nem tudjuk, hogy a Fidesz drogstratégiája az elmúlt időszakban hatályban volt-e, de nem ért célt – mondta.
Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője közölte:
Karácsony Gergely főpolgármester jelezte: az ő felelőssége, hogy a közgyűlés döntéshozatalát segítse, hogy átlátható módon szavazzanak, és ezt a felelőséget viselve tett javaslatot a szavazási rendre. Megjegyezte: a lebonyolítás módját a frakciók többsége nem ellenzi.
Baranyi Krisztina (Magyar Kétfarkú Kutya Párt) IX. kerületi polgármester közölte: sajnálja, hogy a közgyűlés napirendjén továbbra sem szerepel a főpolgármester-helyettesek megválasztása, és úgy vélte, ha továbbra sem tudnak főpolgármester-helyetteseket választani, az elvezethet a közgyűlés feloszlatásához. Szavai szerint ebben nemcsak a főpolgármesternek van felelőssége, hanem a legnagyobb frakcióknak is, és mivel Vitézy Dávid erre a pozícióra ambiciózusan jelentkezik, neki is.
Vitézy Dáviddal kapcsolatban megjegyezte: a helyében nem lenne nyugodt, mert már a második olyan megállapodási kísérlet esett kútba, amit a főpolgármesteri, főpolgármester-helyettesi pozícióra kötött.