tóth gabi
A " nagyfiúk" döntsenek végre egyértelműen!
Amennyiben az Egyesült Államok csökkenti Ukrajna finanszírozását, és az Európai Unió (EU) növelni akarja azt a tagállamok kárára, Szlovákiának nem kellene részt vennie az efféle játszmákban – jelentette ki Robert Fico szlovák kormányfő az Európai Unió állam- és kormányfőinek Budapesten tartott informális ülése után pénteken.
„Ha olyan javaslatok érkeznek, hogy az EU-tagállamok rovására növekedjen az (Ukrajnának nyújtandó) pénzügyi segítség, csak azért, mert egy nagy támogató (az Egyesült Államok) kiesik a játékból, akkor Szlovákiának nem kellene részt vennie ilyen játszmákban, mivel a konfliktusnak nincs katonai megoldása” – fogalmazott Robert Fico, akinek szavait a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte.
A szlovák miniszterelnök rámutatott: az EU aktuális stratégiája az, hogy Ukrajnának meg kell nyernie, Oroszországnak pedig el kell veszítenie a háborút, valamint az is, hogy katonailag és anyagilag támogassa Ukrajnát, hogy az elég erős legyen az egyezkedések során.
Hozzáfűzte: egyértelmű, hogy Ukrajna katonai sikerei elmaradnak, a szankciók a várakozásokkal ellentétben nem ártottak Oroszországnak, Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatottsága pedig rekordszinten van.
Robert Fico elmondta: bár egyelőre nem világos, hogy Donald Trump milyen álláspontra helyezkedik Ukrajna ügyében, de – mint mondta – nem hinné, hogy a leendő amerikai elnök erővel akarná megoldani az ukrajnai konfliktust.
Valószínűbb, hogy inkább a kompromisszum vagy az Ukrajnának nyújtott támogatás csökkentésének útját fogja választani – vélekedett, hozzátéve: nem tudja elképzelni, hogy az EU vállalná át az ukrajnai háború támogatásának egész terhét.
A szlovák miniszterelnök kijelentette: a háború befejezésében most a következő amerikai elnök, Kína és Brazília érdekelt igazán, az EU-nak pedig csatlakoznia kellene hozzájuk, és nyomást kellene gyakorolnia az irányban, hogy olyan béke megkötésére kerüljön sor, amely minden érdekelt fél számára elfogadható.
A budapesti csúcstalálkozó egyik fő témájával – az unió versenyképességével – kapcsolatban Robert Fico leszögezte: bármilyen tervek kerüljenek is szóba, azok nem korlátozhatják a szociális normákat és a szlovákiai ipar alapját képező autógyártást sem.
Az európai országoknak érdekükben állna, hogy a „nagyfiúk” tárgyalóasztalhoz üljenek, és megbeszéljék, hogyan lehetne véget vetni ennek a háborúnak, ebben az értelemben Szlovákia nagyon aktív ország akar lenni – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök az orosz Rosszija 1 tévécsatorna 60 minut című műsorában szerdán.
Fico azt mondta, hogy ha szükséges, habozás nélkül kész tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Közölte: kötelességének tartja, hogy a Győzelem napja, a második világháború (európai) befejezésének 80. évfordulója alkalmából május 9-én Moszkvába látogasson.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ezzel kapcsolatban kijelentette: az orosz elnök nyitott arra, hogy külföldi kollégáival találkozzon. Hozzátette, hogy egyelőre nincsenek konkrét tervek a Putyin és a Fico közötti kapcsolatfelvételre.
– mondta Fico.
Szerinte Kijev nem törekszik a konfliktus rendezésére, mert egy „győzelmi terv” nem állhat abból, hogy valaki felajánlja a területét arra, hogy nukleáris fegyvereket, valamint közepes és nagy hatótávolságú rakétákat állomásoztassanak rajta, amelyeket orosz célpontok ellen vethetne be. Mint mondta, egy ember, aki nem akar eszkalációt, nem gondolkodhat így.
„Ilyen a terv, amelyet (Volodimir) Zelenszkij elnök ismertetett az Európai Tanácsban, de szerencsére az EU-ban él önfenntartási ösztön” – fogalmazott Fico.
Hangot adott véleményének, miszerint az európai országoknak érdekükben állna, hogy a „nagyfiúk” tárgyalóasztalhoz üljenek, és egy finom ebéd, jó bor mellett arról beszéljenek, hogyan lehetne véget vetni ennek a háborúnak.
„Ebben az értelemben a Szlovák Köztársaság nagyon aktív ország akar lenni” – mondta.
Kétségének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy bárki is elhinné azt a nyugati mítoszt, amely szerint Oroszország Ukrajna után az Európai Unió megtámadását tervezi. Megjegyezte, hogy „a média két éve azt a képet festi, hogy az orosz hadsereg minden fronton vesztésre áll”.
„Racionálisam semmi sem támasztja alá, hogy az Oroszországi Föderáció érdeke lenne, hogy az egész világgal konfliktusban álljon. Minek? Ha mindannyiunknak együtt kell működnünk, akkor együtt kell léteznünk mindannyiunknak. Ugyanakkor meg kell értenünk, hogy Ukrajnához hasonlóan Oroszországnak is szüksége van a saját biztonsági garanciákra. Ezt nagyon jól megértem, és (…) tudom, miért alakult ki ez a konfliktus 2022 februárjában” – mondta a miniszterelnök.
„Néha eszembe jut egy kissé ironikus szlovák közmondás, amely szerint ha egy ember térdepel, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy letérdelt előtted. Lehet, hogy csak a cipőfűzőjét köti meg. És én ugyanerről beszélek önnek is. Ha valaki azt hiszi, hogy Oroszország térdel, az valójában csak azért van, mert az oroszok talán csak a cipőfűzőjüket kötik meg” – jelentette ki Fico Olga Szkabejeva műsorvezetőnek.
Hangot adott álláspontjának, miszerint a több mint félmilliárd lakosú EU-nak, noha erős gazdasági egység, nincs saját külpolitikája, és ahelyett, hogy „az egyik meghatározó erő” lenne a világban, azt másolja, amit az Egyesült Államok mond neki. A szlovák kormányfő képtelenségnek nevezte azt a verziót, amely szerint az Északi Áramlat gázvezetéket az ukrán búvárok robbantották fel, ahogy az a lapokban olvasható.
Fico nem zárta ki, hogy az elkövetkező hetekben-hónapokban újabb merényletet követhetnek el ellene, ugyanakkor értésre adta, hogy nem hagyja magát megfélemlíteni. Kifogásolta, hogy a szlovák ellenzék még mindig maffiának, gyilkosoknak és Putyin ügynökeinek nevezi a kormánypártot, és kifejezte reményét „hogy felülkerekedik a józan ész, és másképp fogunk tekinteni arra a konfliktusra, amely ma Ukrajnában zajlik”.
Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson a liberális és progresszív eszmék vereségét jelenti – állapította meg Robert Fico a szlovák kormány szerdai ülése után.
A szlovák miniszterelnök bírálta a médiát, mert – mint fogalmazott – a választások eredménye éppen ellentétes azzal, ahogyan a média a helyzetet a választások előtt bemutatni igyekezett.
Robert Fico kijelentette: a szlovák kormány „az adott lehetőségek között” készen áll az együttműködésre az új amerikai kormányzattal. Aláhúzta: ő is azt várja, hogy „a világ új legerősebb embere” lépéseket tesz majd az ukrajnai konfliktus kérdésében.
A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség jelentése szerint a kormányfő úgy vélekedett: az amerikai választók döntése kérdéseket nyit meg a nemzetközi kapcsolatokban éppúgy, mint az Egyesült Államok és az Európai Unió (EU) együttműködése terén. Kifejtette: úgy gondolja, hogy az EU „meg fog izzadni”, mert nem tud olyan „rámenősen” cselekedni, mint az új amerikai elnök kormányzata.
Peter Pellegrini államfő szerdán gratulált és sok sikert kívánt Donald Trumpnak győzelméhez, és reményét fejezte ki aziránt, hogy az Egyesült Államok és Szlovákia, illetve az EU egésze közötti kapcsolatok pozitív irányba fejlődnek majd.