tóth gabi
Trump győzelme új irányt szabhat.
Mától két napon át Magyarország történetének legnagyobb szabású politikai-diplomáciai eseményére kerül sor. Összesen 45-47 állam- és kormányfő érkezik Budapestre az Európai Politikai Közösség (EPK) mai találkozójára, ahová a nemzetközi szervezetek vezetőivel együtt több mint ötven delegációt várunk. A holnapi EU informális csúcstalálkozón pedig mind a 27 uniós tagállam, és minden EU-s intézmény képviselteti magát.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is megerősítette, hogy hazánkba érkezik, aki az eddigi négy EPK-találkozó mindegyikén részt vett.
A találkozó előkészítése már több mint fél éve zajlik, amely során az Európai Politikai Közösség (EPK) és az Európai Tanács találkozójának minden részletére gondosan figyeltek. Az eseményt a Puskás Arénában rendezik, amely Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár szerint logisztikai és költséghatékonysági szempontból is megfelelő helyszínt biztosít ekkora méretű rendezvények lebonyolítására.
Az EPK plenáris ülésén a migráció és a gazdasági biztonság kulcskérdéseit vitatják meg a résztvevők, és szekcióülésekre is sor kerül, ahol az illegális bevándorlás különböző aspektusait, valamint az energia-, közlekedési és informatikai rendszerek integrációját tárgyalják.
Kovács Zoltán hangsúlyozta, hogy Magyarország a nyitott, együttműködő Európát képviseli, amely képes összekapcsolni a kontinens eltérő érdekeit és hozzájárulni a békéhez.
Kovács szerint az EPK budapesti találkozója alkalmat ad arra, hogy Európa választ találjon a két és fél éve tartó ukrajnai háború által felvetett kérdésekre, valamint hogy világossá tegye, milyen szerepet kíván vállalni a béketárgyalásokban.
A budapesti találkozó különösen nagy figyelmet kap az amerikai elnökválasztás eredménye miatt, hiszen Donald Trump győzelme új helyzet elé állította az európai politikát. Kiszelly Zoltán, a Századvég Alapítvány politikai elemzési igazgatója rámutatott, hogy Trump megválasztása alapvetően meghatározza a csúcstalálkozó napirendjét és az európai politikai irányvonal alakulását.
A jelenlegi brüsszeli emberekkel és a szivárványkoalíciókkal nem lehet változtatni. Az a tragédiája Európának, hogy Magyarország a jó úton jár, és visszaigazolást nyert a mi utunk, Brüsszel viszont szembemegy a transzatlanti autópályán
Kiszelly szerint Trump győzelme nemcsak Orbán Viktor és a magyar kormány politikai elképzeléseit erősíti meg, hanem rámutat arra is, hogy az amerikai szavazók egy jelentős része is a gazdasági stabilitást és a migráció elleni szigorú fellépést támogatja, akárcsak a magyarok. Az igazgató hozzátette, hogy Európa most egy új, kiegyensúlyozott megközelítésre kényszerül, amely figyelembe veszi az amerikai politikai változásokat és alkalmazkodik a transzatlanti kapcsolatok új kereteihez.
Donald Trump és az amerikaiak a legtöbb kérdésben, a háború kérdésében, a főbb értékek tekintetében is azt gondolják, amit mi. A gazdaság, a családi értékek és sok egyéb kérdésben is, és Európának ehhez kell igazítania magát
– fogalmazott Kiszelly, hangsúlyozva, hogy az amerikai változások következtében az EU-nak is meg kell fontolnia politikai irányát, ha nem akar az amerikai elit sorsára jutni.
A találkozóra Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is várják, ami – Donald Trump győzelme után – a magyar kormány békemisszióját is felértékeli. Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője hangsúlyozta, hogy Zelenszkij jelenléte lehetőséget nyújt a békefolyamat előmozdítására, amely Magyarország számára kulcsfontosságú kérdés.
Zelenszkij a háború kezdete óta nem járt hazánkban, és ez Magyarország szerepét felértékeli. Nagyon fontos téma lesz várhatóan a béketeremtés kérdése és pont a már említett újratervezés miatt, amire szüksége van az Európai Uniónak az amerikai elnökválasztás után
– mondta el a Magyar Nemzetnek Lajkó Fanni.
Az esemény továbbá alkalmat adhat arra is, hogy a jelen lévő országok közösen fogalmazzanak meg állásfoglalást az európai biztonsági és gazdasági kihívásokról, amely meghatározhatja a kontinens jövőbeni fejlődési irányát.
Budapest közlekedésében jelentős változások lépnek életbe a diplomáciai találkozók idejére. A Budapesti Rendőr-főkapitányság számos útszakaszon megállási tilalmat és időszakos lezárásokat rendel el, többek között a főváros központjában, valamint az M3-as autópálya és a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér között.
Az intézkedések a főváros V., VI., VII., XIV., XV. kerületeit érintik, és több napig fennmaradnak, hogy biztosítsák a delegációk zavartalan közlekedését a városban.
A csúcstalálkozón több mint háromszáz jármű vesz részt a delegációk szállításában és biztosításában. Az Európai Politikai Közösség (EPK) ülésére és az azt követő Európai Tanács informális találkozójára közel 160 hivatalos jármű, valamint további 180 rendvédelmi autó biztosítja a résztvevők közlekedését Budapesten.
A forgalmi korlátozások mellett a budapesti repülőtér is különleges felkészültséggel várja a több mint harminc magánrepülőt, amelyek a delegációkat szállítják.
A Liszt Ferenc nemzetközi repülőtéren az érkezések koordinációjára fokozott figyelmet fordítanak, hiszen a diplomáciai csúcstalálkozó miatt egyszerre több magángép lesz a kifutón. A repülőtér nemrégiben állami tulajdonba került, így az infrastruktúra fejlesztését is könnyebben tudták összehangolni az esemény szervezésével.
Zelenszkij a háború kezdete óta nem járt hazánkban, és ez Magyarország szerepét felértékeli.
A mostani budapesti találkozónak érdekes felhangot ad, Donald Trump választási győzelme az Egyesült Államokban. Az új elnök ugyanis korábban élesen bírálta az európai NATO-tagokat, hogy nem költenek eleget védelmi képességeikre, és többször is célzott az ukrajnai segélyek csökkentésére.
A brüsszeli politikusok és több uniós tagállam vezetője is mélyen integrálódott az amerikai demokrata adminisztráció értékrendjébe, így értelemszerűen az ő szempontjukból ez a fajta finomabban kifejezve együttműködés, élesebben megfogalmazva üzlet, azaz a status quo folytatása lett volna kedvező
– mondta el a Magyar Nemzetnek Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője.
A szakértő hozzátette, hogy ez egyúttal az amerikai érdekek további kiszolgálását és az USA-val szembeni alárendelt viszony fenntartását jelentette volna Európa számára.
Donald Trump megválasztásával azonban fordulat várható a két fél viszonyában. Európa esélyt kaphat arra, hogy visszanyerje döntési autonómiáját, és visszatérjen az európai polgárok érdekképviseletéhez, míg a nemzetközi politikai kapcsolatok keretében támogatást nyerhetnek az olyan ügyek, mint a világban zajló konfliktusok, így az orosz–ukrán háború párbeszéd és tárgyalások útján való megoldása, vagy az illegális bevándorlás feltartóztatása.
Halkó Petra kiemelte:
Az elmúlt évek során több ízben is bizonyítást nyert, hogy Magyarország álláspontját – akár kedvezően fogadják, akár nem – megkerülni, figyelmen kívül hagyni nem lehet. Ez önmagában biztosítéka annak, hogy Magyarország nem kerülhet elszigetelt pozícióba, mivel nemzetközi partnerként és nem utolsósorban mérvadó állásponttal rendelkező szereplőként kénytelenek párbeszédet folytatni vele.
A szakértő arról is beszélt, hogy Magyarország mára elérte, hogy a magyar emberek megkérdezése nélkül ne születhessenek róluk döntések.
– Kiemelkedő külpolitikai teljesítmény, hogy egy olyan adottságokkal rendelkező ország, mint Magyarország, ilyen hatékonyan tudja érvényesíteni a nemzeti szuverenitását a nemzetközi színtéren.
Az, hogy két nap alatt csaknem ötven országból és nemzetközi szervezettől érkeznek delegáltak az Európai Politikai Közösség találkozójára, valamint az összes európai uniós tagállam politikai vezetősége kivétel nélkül képviselteti magát az informális EU-csúcson, önmagáért beszél, tette hozzá.
A szakértő szerint Magyarországgal ellenben valójában Európát mint közösséget fenyegeti az elszigeteltség veszélye, hogy a globális folyamatok passzív elszenvedőjévé válik, amennyiben nem képes válaszokat adni az olyan jelenkori kihívásokra, mint a háborúk okozta geopolitikai és gazdasági változások, valamint a migráció.
Mindkét fórum elsődleges célja, hogy mielőbbi és hatékony megoldásokat helyezzenek kilátásba. A találkozók már önmagukban Magyarországnak azon régóta létező álláspontját erősítik, hogy nyitottságot kell mutatni, párbeszédet kell folytatni, és alakítóivá kell válni az európaiakat is érintő folyamatoknak
– foglalta össze Halkó Petra.