kulcsár edina
Csaknem 18 százalékkal több szavazatot kaptak, mint korábban.
Herbert Kickl pártja, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) lesöpörte az eddig kormányzó néppártiakat a stájer választáson Fotó: APA-PictureDesk via AFP
Véget ért a stájerországi választás, ahol az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) óriási győzelmet aratott. A szavazatok hetvenszázalékos feldolgozottságánál úgy tűnik, a stájerek 35,6 százaléka szavazott az FPÖ-re, ami rekorderedmény a párt számára, csaknem húsz százalékkal többet szereztek a legutóbbi voksolás óta. Ezzel szemben az eddigi tartományi vezető pártja, az Osztrák Néppárt (ÖVP) a szövetségi voksolást követően tartományi szinten is csúnya vereségbe szaladt bele, és csaknem tíz százalékot veszített szavazóiból, várhatóan 25 százalék körüli eredményt érhet el a párt. A szociáldemokraták (SPÖ) szintén veszítettek, és már csak 21,1 százalékon állnak. Az FPÖ így egy újabb tartományt húzott be magabiztosan.
A Zöldek támogatottsága majdnem megfeleződött az előző választás óta, csak a Neosz maradt változatlanul 5,8 százalékon, az Osztrák Kommunista Párt (KPÖ) szintén 5-6 százalék körül végezhet.
A mandátumokat tekintve ez az ÖVP-nek 13, az SPÖ-nek 10, az FPÖ-nek 18, a Zöldeknek 3, a Neosznak és a KPÖ-nek 2-2 helyet jelent a stájer parlamentben. Ez azt is jelenti, hogy a 48 mandátummal rendelkező stájerországi tartományi törvényhozásban az ÖVP és az SPÖ összesen 23 mandátummal már nem tud koalíciós többséget alkotni, mint korábban.
Stabil tartományi kormányt csak az FPÖ és az ÖVP koalíciója alakíthatna. A leendő tartományi kormányzó, az FPÖ-s Mario Kunasek a választási kampányban minden lehetőséget nyitva hagyott, hogy az ÖVP és az SPÖ is részt vegyen a régió vezetésében.
Kunasek egy első nyilatkozatában elégedetten értékelt:
Ez a legjobb eredmény, amit az FPÖ Stájerországban valaha elért. A stájerek ma óriási bizalmat adtak nekünk, amiért őszinte köszönetemet fejezem ki. Ez egy történelmi siker a stájer FPÖ számára, ami annak a helyes iránynak köszönhető, amit az elmúlt években követtünk. Az egészségügy, a migráció, a közlekedés és a gazdaság témáival a megfelelő kérdésekre összpontosítottunk, és a megfelelő megoldásokat tettük le az asztalra. Alázatos felelősséggel fogadjuk az eredményt.
Hozzátette, hogy a pártbizottsági ülések után az állami alkotmánynak megfelelően tárgyalásokat folytatnak majd az összes többi, az állami parlamentben képviselt párttal. Mindezen tárgyalások középpontjában egy olyan politikának kell állnia, amely a stájerországi emberekre összpontosít – zárta Kunasek.
Christopher Drexler néppárti jelölt megdöbbenésének adott hangot, és egyértelműen Bécset hibáztatta:
A szövetségi politika úgy befolyásolta ezt a választást, mint még soha. A körzetekben a választókkal folytatott számos beszélgetés során a legtöbben nem értették, hogy a szövetségi elnök miért nem adott kormányalakítási megbízást az FPÖ-nek. Bécsnek és a szövetségi elnöknek köszönhetően a szövetségi politika bábjai vagyunk
– hibáztatta Drexler a szövetségi vezetést.
A szavazásra jogosultak több mint ötven százaléka járult az urnákhoz a romániai államfőválasztás első fordulójában Fotó: AFP
Meghaladta az ötven százalékot a romániai elnökválasztás részvételi aránya, helyi idő szerint 21 órakor bezártak a szavazókörök. Két exit-poll felmérés, a CURS és az Avangarde-CIRA szerint Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) jelölt, jelenlegi miniszterelnök az első helyről indul a 2024-es elnökválasztás második fordulójában, miután 25 százalék körüli eredményt érhet el. Második helyen Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje zárhat, 18 százalék körüli eredménnyel.
A voksolás meglepetésembere a független jelölt Calin Georgescu lehet, aki jó eséllyel megszerzi a harmadik helyet. Az első eredmények szerint Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezetője és államfőjelöltje 4-5 százalék körül végez.
Az első eredmények szerint tehát Marcel Ciolacu és Elena Lasconi mérkőzhetnek meg az elnökválasztás második fordulójában december 8-án.
A józan észre szavaztam
– mondta vasárnap az M1 aktuális csatornán Kelemen Hunor, aki szülőfalujában, Csíkkarcfalván adta le voksát. Arra számít, hogy az ettől az évtől kezdődő időszak nehéz lesz, de jobb, a polgárok érdekeit sokkal inkább középpontba helyező kormányzat és elnök lesz, és a legfontosabb problémákra fokozatosan megadják a jó válaszokat. Csép Éva Andrea, az RMDSZ Maros megyei képviselőlistájának vezetője szerint azért is fontos az elnökválasztáson elért eredmény, mert ez az esemény a jövő heti parlamenti választás előszobája.
Nekünk minden egyes választáson, amikor közösségünk erejét tudjuk megmutatni, ott kell lenni, hogy megmondjuk: számítani kell ránk, nem lehet minket megkerülni. Mi vagyunk az erdélyi magyarok hangja, amit hallatni kell, a következő választáson pedig az ereje, amit fel tudunk mutatni