POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.27. 19:17
Módosítva: 2024.11.27. 19:18

Ebben állapodott meg Izrael és a Hezbollah

A tűzszünet részletei.

A libanoni hadsereg fokozatosan átveszi a Hezbollah síita milícia pozícióit Dél-Libanonban, az Egyesült Államok pedig garantálja, hogy Izrael válaszcsapást indíthasson, amennyiben a másik fél megsértené a tűzszünetet – ezek a szerda hajnalban életbe lépett megegyezés legfontosabb pontjai.

Szerda hajnalban lépett életbe az izraeli kormány és a Hezbollah síita fegyveres szervezet közötti, hatvan napra szóló tűzszünet, amelynek létrejöttét Joe Biden amerikai elnök kedden késő este jelentette be. Az Egyesült Államok és Franciaország közös nyilatkozatában kiemelték, a megegyezés biztosítékot ad Izraelnek a Hezbollah és más terrorszervezetek jelentette fenyegetésekkel szemben – írja a BBC.

A zsidó állam és az Irán által támogatott libanoni síita milícia közötti 13 hónapja tartó háborúnak véget vető megállapodás legfontosabb részei a következők:

  • A tűzszünet állandó jellegű.
  • A Litani folyótól az izraeli határig terjedő dél-libanoni határsávban 5000 libanoni katona váltja fel a Hezbollah fegyvereseit.
  • Washington és Párizs garantálja a megállapodás kölcsönös betartását.
  • Izrael fenntartja magának a válaszcsapás jogát, amennyiben a Hezbollah megsérti a megállapodást.

Az Izrael és Libanon között 2024. november 27-én hajnalban életbe lépett tűzszüneti megállapodás által érintett dél-libanoni régió (hirado.hu-grafika)

Joe Biden elnök újságírók előtt kifejtette, hogy a megállapodást állandónak szánják, ennek értelmében a Hezbollahnak hatvan napja van kivonni csapatait az úgynevezett „Kék vonal” (vagyis a nem hivatalos izraeli–libanoni határ) és a Litani folyó által határolt területről. A szervezet fegyvereseit a libanoni hadsereg ötezer katonája váltja fel. A BBC szerint bár vannak még kérdések a libanoni hadsereg képességeit illetően, hozzáteszik: nyugati értesülések szerint a Hezbollah annyira meggyengült, hogy a törvényes bejrúti kormány visszaveheti az ország irányítását.

Ezzel párhuzamosan Izrael is kivonja csapatait a területről, valamint lehetővé teszi, hogy a polgári lakosság visszatérjen a lakhelyére.

A tűzszüneti megállapodás az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701-es határozata értelmében jött létre, amely lezárta a 2006-os háborút Izrael és a Hezbollah között. Libanoni kérésre a Litani folyótól délre eső területeken kizárólag a libanoni hadsereg és az ENSZ békefenntartó erői (UNIFIL) lehetnek jelen – teszi hozzá a BBC.

Joe Biden beszédében kiemelte: a Hezbollah nem építheti újra az infrastruktúráját Dél-Libanonban.

„Ha kilőnek egy rakétát, ha akárcsak egy alagutat ásnak vagy teherautókkal merészelnek rakétákat szállítani oda (Dél-Libanonba – a szerk.), akkor támadni fogunk”

– szögezte le Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a megállapodás elfogadását bejelentő televíziós beszédében, szerda hajnalban.

Joe Biden washingtoni beszédében kiállt az izraeli álláspont (az önvédelem joga) mellett, ugyanakkor azt is kifejtette, hogy a megállapodás egyszersmind segít Libanon szuverenitásának megőrzésében is.

Hajnali érkezés Marokkóba, abba az országba, mely az Ábrahám-megállapodásokhoz való korábbi csatlakozásával sokat tett a közel-keleti béke ügyéért – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerda hajnali posztjában a Facebookon.

Hozzátette: sajnos az elmúlt kicsit több mint egy év azonban újra tragikus események sorát vitte a térségbe, ugyanakkor ma hajnalban végre jó hírt kaptunk.

Az Izrael és Libanon közötti tűzszünet lehetővé teszi, hogy az otthonuk elhagyására kényszerült izraeli és libanoni emberek hazatérjenek és békében éljenek.

„A nemzetközi közösség legfontosabb feladata most annak garantálása, hogy minden fél tartsa tiszteletben a megállapodást, mert ez minden, a térségben élő ember érdeke. Egy tűzszünet, egy fegyvernyugvás, a harcok abbamaradása mindig jó hír” – mutatott rá a miniszter.

Szijjártó Péter úgy fogalmazott:

reméljük, hogy a következő ilyen jó hír hamarosan a szomszédunkból érkezik majd.

Izrael és a libanoni Hezbollah síita milícia között helyi idő szerint szerdán reggel négy órakor hatályba lépett tűzszünet, miután mindkét fél elfogadta az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével létrejött megállapodást. A megegyezést Joe Biden amerikai elnök jelentette be kedden este a Fehér Ház rózsakertjében.

Az izraeli légicsapások miatt elmenekült emberek visszatérnek otthonaikba az Izrael és a Hezbollah síita milícia közötti tűzszüneti megállapodás hatályba lépése után a dél-libanoni Gazijéban, 2024. november 27-én. Az USA és Franciaország közvetítésével létrejött tűzszüneti megállapodás 60 napra szól. (Fotó: MTI/AP/Mohammed Zaatari)

Biden bátornak nevezte a tűzszüneti megállapodást, amely több mint egy évnyi harcnak hivatott véget vetni Izrael és a Hezbollah között. Egyben úgy fogalmazott, hogy mindez új kezdetet jelent Libanon számára.

Az amerikai elnök közölte, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök tájékoztatta arról, hogy az izraeli biztonsági kabinet jóváhagyta a megállapodást.

 

Jó hírnek nevezve a fejleményeket Biden hangsúlyozta, hogy a 60 napra szóló tűzszüneti megállapodás, amennyiben sikerül teljes körűen végrehajtani, „az ellenségeskedések tartós beszüntetését hivatott szolgálni”.

„Soha többé nem fogják engedni annak, ami megmaradt a Hezbollahból és más terrorszervezetekből, hogy veszélyeztessék Izrael biztonságát”

– hangsúlyozta Biden.

Kijelentette egyben, hogy amennyiben a Hezbollah megsértené a tűzszünetet és fenyegetést jelentene Izrael számára, úgy a zsidó államnak a nemzetközi joggal összhangban joga van az önvédelemhez.

Izrael a 60 napos időszakban fokozatosan kivonja csapatait Libanonból, a határ menti területeken az ellenőrzést a libanoni hadsereg veszi át biztosítva, hogy a Hezbollah ne tudja újraépíteni ottani infrastruktúráját – húzta alá Biden.

„A civilek mindkét oldalon hamarosan biztonságosan visszatérhetnek a településeikre” – mondta az amerikai elnök.

Biden fegyvernyugvást sürgetett a Gázai övezetben is. „Ahogy a libanoni nép, úgy a Gázai övezetben élők is jólétet és biztonságos jövőt érdemelnek. Nekik is kijár a harcok vége” – fűzte hozzá.

Nadzsib Mikáti hivatalának kedd esti közleménye szerint az ügyvezető libanoni miniszterelnök az amerikai elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében üdvözölte a megállapodást.

Abdalláh Buhabib ügyvivő libanoni külügyminiszter korábban arról beszélt, hogy a libanoni hadsereg kész legalább ötezer katonáját az ország déli végeibe vezényelni az izraeli csapatkivonások nyomán.

Iránnak jogában áll válaszolnia a múlt havi izraeli légicsapásokra, figyelembe véve a térségben történő egyéb fejleményeket – közölte Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter szerdán Lisszabonban.

Aragcsi újságírók előtt kijelentette: üdvözli a libanoni tűzszüneti megállapodást, amely reményei szerint végleges fegyvernyugváshoz vezet. Izrael és az iráni támogatottságú Hezbollah libanoni siíta militáns szervezet szerdán jutott megállapodásra a tűzszünetről az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével.

Újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: az Izrael és Irán közötti feszültségek enyhülése Izrael viselkedésétől függ. „Természetesen fenntartjuk a jogot arra, hogy reagáljunk az Irán ellen elkövetett legutóbbi izraeli agresszióra, de emellett figyelembe vesszük a térség összes fejleményét” – emelte ki a külügyi tárca vezetője.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden azt mondta, hogy az izraeli műveletek „évtizedekre visszavetették” a Hezbollahot, Aragcsi azonban ennek az ellenkezőjét állította. Meglátása szerint a fegyveres csoport nem gyengült meg vezetőinek elvesztése vagy az október elején ellenük indított izraeli szárazföldi offenzíva miatt, hanem képes volt átszervezni magát és hatékonyan visszavágni.

„Ez a legfőbb ok, amiért Izrael elfogadta a tűzszüneti megállapodást… mikor a Hezbollah elveszti vezetőit vagy parancsnokait, minden egyes alkalommal megerősödve és nagyobb létszámban tér vissza” – fejtette ki a politikus.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek