tóth gabi
Erről ír a Forbes.
Trump kampányplakát Fotó: AFP
A CNN szerint Kamala Harrisnek győznie kellene Wisconsin, Michigan és Pennsylvania államokban ahhoz, hogy életben tartsa az esélyeit.
„Ha [Trump] nyer Georgiában, [Harris] útja nagyon korlátozott”
– fogalmazott John King kommentátor.
Azóta kiderült, hogy Trump győzött Georgiában.
Donald Trump újabb lépést tett a győzelem felé – írja a Forbes amerikai hírportál.
A Fox News élő híradása szerint Donald Trump már 248 elektori szavazattal rendelkezik a szükséges 270-ből, Kamala Harris számlálója 216-on áll.
Harris nem tart beszédet a mai eredményvárón – közölte a PBS News amerikai hírportál a demokrata kampány társelnökére, Cedric Richmondra hivatkozva.
Szavazólapok ellenőrzése Georgia államban Fotó: Getty Images via AFP
Donald Trump hatalmas előnyre tett szert Kamala Harrisszel szemben a fogadási piac előrejelzései szerint, miután megkezdődött a szavazatszámlálás az Egyesült Államokban.
Bár a kampány utolsó napjaiban a szerencsejáték platformok már Harris győzelmét is előre jelezték, a szavazóhelyiségek zárása után Trump ugrásszerűen az élre tört – írta meg a The Guardian.
A fogadási oldalak a választási kampány során különösen nagy figyelmet kaptak, egyre többen jegyezték meg, hogy előrejelzéseik pontosabbak, mint a közvélemény-kutatások.
Helyi idő szerint kedd késő estére
a Polymarket legutóbb 96,8 százalékos esélyt adott Trumpnak arra, hogy visszanyeri a Fehér Házat. A Kalshi Trump esélyeit 90 százalékra, Harrisét pedig 10 százalékra tette. A PredictIt peddig szintén 90 százalékot adott Trumpnak a győzelemre.
A szavazóhelyiségek túlnyomó része bezárt közép-európai idő szerint szerda reggelre az amerikai elnökválasztáson, és a magas feldolgozottságú részeredmények alapján több államban gyakorlatilag el is dőlt az úgynevezett elektori szavazatok sorsa.
Az országban 538 elektori szavazat alapján választják meg az új elnököt, vagyis az a jelölt nyer, aki ezekből legalább 270-et megszerez. Minden állam meghatározott számú vokssal rendelkezik, általában ezek mindegyikét az a jelölt kapja meg, akire többen szavaztak.
A mostani választáson a két elnökjelölt, a republikánus Donald Trump és a demokrata párti Kamala Harris közötti küzdelmet az előzetes közlések szerint a politikai csatatérnek számító államok – Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Pennsylvania és Wisconsin – döntik el.
Azok közül az államok közül, amelyekben közép-európai idő szerint a reggeli órákra megközelítette vagy meg is haladta a 90 százalékos feldolgozottságot a szavazatösszesítés, Floridában (30 elektori voks), Texasban (40), Ohióban (17), Indianában (11), Tennesseeben (11), Dél-Karolinában (9), Kentuckyban (8), Louisianában (8), Oklahomában (7), Iowában (6), Arkansasban (6) és Nyugat-Virginiában (4) Donald Trump, New Yorkban (28 voks), Illinois-ban (19), Marylandben (10), Rhode Islanden (4), Vermontban (3) és Delaware-ban (3) Kamala Harris győzött.
A szavazás napján mindkét jelölt derűlátóan nyilatkozott a saját esélyeiről. Ha Donald Trump nyer, több mint száz éve ő lehet az első elnök, akit egy periódus kihagyása után újraválasztanak, Kamala Harris pedig az első nő lehetne az amerikai elnöki székben
A republikánusok kerülnek többségbe az amerikai szenátusban, miután a kedden tartott részleges kongresszusi választáson két helyet is elnyertek a demokrata párttól – derül ki a szerda hajnalban nyilvánosságra hozott, magas feldolgozottságú választási részeredményekből.
Nyugat-Virginia állam részéről Jim Justice kormányzó, Ohióban pedig Bernie Moreno üzletember veszi át a szenátori megbízatást olyan posztokon, amelyeket eddig demokrata pártiak birtokoltak. Justice 95 százalékos feldolgozottságnál 68,8-27,7 százalék arányban vezetett demokrata kihívójával, Glenn Elliott-tal szemben, Moreno pedig 92 százalékos feldolgozottság szerint 50,4-46,2 százalék arányban múlta felül Sherrod Brown eddigi szenátort.
A 100 tagú amerikai szenátusban eddig 51-49 arányban a demokraták voltak többségben. A mostani választáson a mandátumok nagyjából egyharmadáról döntöttek.
Pennsylvaniában a szavazatok 90 százalékos feldolgozottságánál jelenleg Donald Trump vezet 3 százalékponttal, csaknem 221 ezer szavazattal. Matematikailag még nem dőlt el a verseny,
ugyanakkor egyre kevesebb az esélye, hogy Harris behúzza Pennsylvániát.
A Politico információi szerint ugyanis az állam demokrata bástyájának számító Philadelphiában mindössze 37 ezer levélszavazat maradt, miközben Harris abban reménykedett, mint négy éve Joe Biden: miközben az állam rurális részein Trump szerzi a szavazatok többségét, addig a nagyvárosokban a demokraták akkora előnnyel győznek, ami felülmúlja ezt.
Azonban idén ez elmaradt, sőt a Fox News szerint már Pennsylvaniát biztosan az egykori elnök nyeri, miközben mások szerint ez még nem eldönthető.
Amennyiben Trump behúzza Pennsylvaniát, Harrisnek lényegében nem marad esélye a győzelemre.
Donald Trump karnyújtásnyira lévő győzelme kapcsán Erdélyi Rezső Krisztián, a Nézőpont Intézet elemzője azt mondta a Magyar Nemzetnek:
A szavazatok összeszámlálásának alakulásával úgy tűnik, hogy megtört a kék fal. Ez pedig azt jelenti, hogy azok a választói rétegek, akik eddig a stabil bázisát adták a demokrata pártnak, átpártolnak a republikánusokhoz. A párt a törvényhozás mindkét házában meg tudja őrizni vagy szerezni a vezetést, így az elkövetkező két évben szabad keze lehet.
A szakértő hozzátette, hogy több hivatalban lévő demokrata szenátor elveszíteni látszik a mandátumát, (mint Tammy Baldwin Wisconsinból és Joe Tester Montanaból) ami azt is jelenti, hogy számos államban őket lecserélik a jobboldali értékrendet vallókra. Ez pedig része annak a trendfordulónak amit látunk – fogalmazott Erdélyi Rezső Krisztián.
Mindenféleképpen meg kell várni a végeredményt, de a csatatérállamokban Trump jobban áll, Észak-Karolinában biztos a győzelme. Ezt válaszolta a Magyar Nemzet megkeresésére Baráth Gábor Gergely. A történész szerint az is fontos, hogy a Republikánus Pártnak áll a zászló a Szenátusban és a Képviselőházban is, de itt is meg kell várni a végeredményeket. Kiemelten fontos, hogy melyik pártnak lesz többsége a Kongresszus alsó és felsőházában – tette hozzá.
Mint arról lapunk már több cikkben is beszámolt, a volt elnök győzelemre áll a keddi amerikai választáson. Orbán Viktor magyar kormányfő a közösségi oldalán pedig úgy fogalmazott:
Jó reggelt, Magyarország! Úton egy gyönyörű győzelem felé.
Donald Trump győzelme, sokat jelentene Európának és a térségnek. Trump békepárti, az orosz-ukrán háborút szeretné lezárni, győzelmével közelebb kerülnénk a békéhez. A béke Európa számára sürgős, különösen gazadsági szempontból. Az elmúlt 2,5 év elhibázott szankciós és energiapolitikája sokba került a kontinensnek
– nyilatkozta lapunknak a történész.