POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.30.

A tűzszünet után is támadta Izrael Dél-Libanont

Egy fegyverraktárat lőttek.

Az izraeli légierő a Hezbollah síita mozgalom egyik feltételezett fegyverraktárát támadta Dél-Libanonban a tűzszünet hajnali hatályba lépése után – közölte csütörtökön a hadsereg (IDF) szóvivője.

Libanoni biztonsági források és médiajelentések szerint Izrael csütörtökön reggel, már a felek közötti tűzszünet hatályba lépése után bombázott három délkelet-libanoni települést. Mindhárom falu a demarkációs vonaltól két kilométeren belüli távolságban van. Egy libanoni biztonsági forrás közlése szerint két ember megsebesült az egyik településen.

Az IDF erre reagálva közölte, hogy a környéken „terroristagyanús” emberek mozgását észlelték, és az volt a gyanújuk, hogy a Hezbollah a tűzszünet megsértésére készül.

Légitámadást hajtottak végre több célpont ellen, és az egyik eltalált épületben a légicsapás hatására másodlagos robbanások történtek, amiből arra következtetett az izraeli hadsereg, hogy a Hezbollah ott rakétákat tárolt. Az IDF kijelentette, hogy a légitámadással azt akadályozták meg, hogy az Irán támogatta síita milícia megsértse a tűzszünetet.

Aviháj Edri, az IDF egyik szóvivője közölte: Libanonban csütörtökön 17 órától kezdődően másnap reggel 7-ig tilos bárkinek belépni a Litani folyótól délre eső területre, de akik már ott tartózkodnak valamelyik faluban, azok maradhatnak.

Izrael kész azonnal válaszolni, ha a militáns libanoni Hezbollah mozgalom megsérti a tűzszüneti megállapodást – jelentette ki Gideon Szaár izraeli külügyminiszter csütörtökön Prágában, miután tárgyalt Jan Lipavsky cseh külügyminiszterrel.

„Egy papír nem olyan fontos, mint a valóság. A legfontosabb az, ami az adott területen történik. Nem engedjük megsérteni a megállapodást. Bármiféle megsértésére azonnal reagálunk.

Nem engedjük meg a Hezbollahnak, hogy a Litani folyó déli partján terjeszkedjen, vagy hogy újra felfegyverkezzen”

– mondta újságíróknak az izraeli diplomácia vezetője, akinek hivatalba lépése után ez volt az első külföldi útja.

„Csehország üdvözli Izrael és a Hezbollah megállapodását. Ez lehetővé teszi Észak-Izrael és Dél-Libanon lakosainak visszatérését lakhelyükre. A megállapodás egyben reményt jelent a helyzet rendezésére és megnyugvására az egész régióban” – jelentette ki Jan Lipavsky.

„Ismételten hangsúlyozzuk, hogy Izraelnek joga van az önvédelemhez a terror ellen”

– szögezte le a cseh diplomácia irányítója.

Az Izrael és Hezbollah libanoni síita mozgalom között szerdán életbe lépett tűzszünet több hónapi eszkaláció után „az első reménysugár” a közel-keleti konfliktusban – jelentette ki António Guterres, az ENSZ főtitkára szerdán Lisszabonban.

„Lényeges, hogy a tűzszünetet aláírók maradéktalanul tartsák is be a megállapodást” – szögezte le Guterres egy rövid televíziós nyilatkozatban a hazájában tett látogatása során. Hozzátette, hogy az ENSZ libanoni békefenntartó kontingense kész a tűzszünet ellenőrzésére.

António Guterres megismételte, hogy azonnali tűzszünetre van szükség a Gázai övezetben is. „Ígéretes jelet kaptam tegnap, a béke reményének sugarát az elmúlt hónapok sötétsége után” – mondta a világszervezet főtitkára a tűzszüneti megállapodásra utalva. „Ez nagyon fontos pillanat, elsősorban a civilek számára, akik hatalmas árat fizetnek a konfliktus miatt” – tette hozzá.

Nadzsib Mikáti libanoni miniszterelnök szerdán megerősítette, hogy a libanoni hadsereg fokozza jelenlétét az ország déli, Izraellel határos részén, az Izrael és a Hezbollah síita fegyveres szervezet között hajnaltól érvényes tűzszüneti egyezmény végrehajtásának részeként.

A lakossághoz intézett beszédében Nadzsib Mikáti reményét fejezte ki, hogy a megállapodás új fejezetet nyit Libanon történetében. A kormányfő egyúttal felszólította Izraelt, hogy tartsa tiszteletben az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszünet és vonuljon ki a határ menti területekről.

Nabih Berri libanoni házelnök szerdai televíziós beszédében arra szólította fel a lakóhelyüket elhagyni kényszerült libanoniakat, hogy országszerte térjenek vissza otthonaikba, miután életbe lépett a tűzszünet.

„Köszönjük a kitelepítetteknek és azoknak az embereknek, akik együttérzéssel és szolidaritással fogadták őket” – mondta Berri.

„Ma magunk mögött hagyjuk azt a pillanatot, amely Libanon számára a legveszélyesebb volt, népét és történelmét fenyegette” – fogalmazott a házelnök.

Berri egyúttal újabb elnökválasztási fordulót sürgetett, mivel két éve ügyvezetőként az államfői posztot is Mikáti tölti be, a korábbi sikertelen választási fordulók miatt.

A pártokat Libanon érdekében összefogásra biztató házelnök hangsúlyozta, hogy olyan elnököt válasszanak, aki inkább egyesít, mint megoszt.

Libanoni biztonsági források és médiajelentések szerint Izrael három délkelet-libanoni települést vett tűz alá csütörtökön az izraeli határ közelében annak ellenére, hogy előző nap tűzszünet lépett hatályba a harcoló felek között.

Mindhárom falu a Libanon és Izrael közötti demarkációs vonaltól, az úgynevezett kék vonaltól két kilométeren belüli távolságban van. Egy biztonsági forrás szerint két ember megsebesült az egyik településen. Az izraeli hadsereg a határsávon belül összesen hat libanoni körzetet vett harckocsitűz alá a reggeli órákban, a becsapódások mezőgazdasági területeket értek – közölték.

Az izraeli hadsereg és a libanoni Hezbollah síita mozgalom között szerdán lépett hatályba tűzszünet, amelyről amerikai és francia közvetítéssel állapodtak meg a felek.

Az izraeli hadsereg csütörtökön azt közölte: Dél-Libanon több részén is gyanús személyek érkezését észlelték, és úgy ítélték meg, hogy a Hezbollah megsértette a tűzszünetet.

A Hezbollah egyik parlamenti képviselője, Haszan Fadlallah csütörtökön azzal vádolta meg Izraelt, hogy megtámadta a dél-libanoni falvaikba visszatérő embereket. A síita mozgalom közölte továbbá, hogy harcosai „ujjukkal a ravaszon” fogják figyelni az izraeli hadsereg kivonulását Libanonból, és „továbbra is teljes fegyverzetben néznek szembe” az ellenséggel.

A tűzszünet egyik célja, hogy több hónap után mindkét országban végre hazatérhessenek otthonaikba a határ menti településekről elmenekült civilek. A visszatérés azonban bonyodalmasnak ígérkezik: izraeli katonák továbbra is Libanon területén tartózkodnak, és csütörtökön reggel még azt tanácsolták a libanoniaknak, hogy saját biztonságuk érdekében egyelőre ne térjenek haza. Nabih Berri, a libanoni parlament elnöke, akit a Hezbollah hatalmazott fel a tűzszüneti tárgyalások vezetésére, egy nappal korábban azonban ennek ellenkezőjét állította.

A szerdán hatályba lépett megállapodás értelmében a hatvannapos tűzszünet időszaka alatt a Hezbollah teljes egészében kivonul az izraeli határ térségéből a Litani folyótól északra, s a libanoni hadsereg fokozatosan felsorakozik Dél-Libanonban az izraeli hadsereg fokozatos kivonulásával egy időben.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek