tóth gabi
Egyetértési pontokat alakíthat ki az ország.
A nemzeti konzultáció arról szól, hogy egy új gazdaságpolitika kell az ország sikerességéhez ebben az új korszakban – mondta a nemzetgazdasági miniszter kedden a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Kazincbarcikán.
Nagy Márton a nemzeti konzultációhoz kapcsolódó országjáró fórumon hangsúlyozta, összefogással elérhető az a cél, hogy három és hat százalék közé emelkedjen a gazdasági teljesítmény. Hozzátette, az ország a koronavírus-járvány, az energiaválság és a háború miatt nehéz éveken van túl, ebben az esztendőben pedig a német gazdaság válsága hat Magyarországra.
Elmondta, bár már valamennyire függetlenítette magát az ország a német gazdaságtól, ez még nem sikerült teljes mértékben. Megjegyezte, emiatt szükséges a gazdasági semlegesség, mely gazdaságfilozófia arról szól, hogy ne keveredjen bele az ideológia a gazdaságpolitikába.
A miniszter kiemelte,
A Magyarországra jövő technológia, tőke és befektetés szempontjából a kormány pragmatikus megközelítést alkalmaz – tette hozzá.
Nagy Márton ismertette, az új gazdaságpolitikának három eleme van, ezek a bérek felzárkóztatása, a lakhatási kérdéskör és kis- és középvállalkozások (kkv) méretének megduplázása. A bérek vonatkozásában hétfőn a miniszterelnök aláírta a három éves bérmegállapodást, mellyel a minimálbér jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, 2027-ben tizennégy százalékkal emelkedik – fűzte hozzá.
Mint mondta, a garantált bérminimum jövőre hét százalékkal emelkedik, a cél pedig az, hogy a minimálbér az országos átlagbérek ötven százalékára emelkedjen a következő időszakban. Mivel a béremelés nagy részben a kkv-kat érinti, számukra a kormány szociális hozzájárulási adó-kedvezményt fog adni az emelés mértékéig – jegyezte meg.
Kifejtette, ez azt jelenti, hogy a minimálbéresek után a vállalkozásoknak éves szinten mintegy ötven-hatvan-hetvenezer forintos kedvezményt adnak majd a következő három évben. A bérek tekintetében négy-öt százalékos reálbér-emelkedésre van szükség, ezt a gazdaság pedig ki fogja tudni termelni, ha sikerül fellendíteni a gazdasági növekedést – mondta a miniszter.
Kijelentette, a lakáshoz való hozzájutást is segíteni fogja a kormány egy „nagyon kiterjedt” programmal, melynek köszönhetően a munkáltatók havi 150 ezer forintos támogatást adhat a munkavállalónak, a fiatalok számára elérhető lesz egy öt százalékos THM-plafon lakásvásárlásra. Emellett a kormány vidéki otthonfelújítási programot is hirdet és a Szép-kártyáról is el lehet majd költeni ötven százalékot otthonfelújításra – fejtette ki.
Nagy Márton közölte, a kkv-k méretének megduplázása érdekében a kormány a következő hetekben meghirdeti a Demján Sándor programot, melyben egyebek mellett tőke- és hitelprogrammal és vissza nem térítendő támogatással segítik a vállalkozásokat méretük és hatékonyságuk növelésében.
A miniszter hangsúlyozta:
A kormány azt szeretné, ha ebben az összefogásban a program pontjai mellett érné el az ország a magasabb gazdasági növekedést – tette hozzá.
Kiemelte,
Az eseményen részt vett Demeter Zoltán, a térség fideszes országgyűlési képviselője is, aki arról beszélt, a gazdasági semlegesség azt jelenti, hogy az ország úgy tudjon együttműködni mind nyugattal, mind kelettel, hogy annak Magyarország érezze a pozitív hatásait, ezáltal erősödjön az ország gazdasága.
A magyar kormány és a mögötte álló politikai többség is úgy gondolja, hogy Magyarországnak a gazdasági semlegességet kell választania – jelentette ki a Fidesz parlamenti frakcióvezetője csütörtökön a nemzeti konzultációs országjárás szolnoki állomásán.
Kocsis Máté közölte, a nemzeti konzultációk során mindig fontos kérdésekben fordultak az emberekhez, így ezúttal is. Az elmúlt években a koronavírus-világjárvány, a háború és a háborúkat követő szankciók olyan gazdasági és pénzügyi kihívások elé állították az egész világot, azon belül Európát és Magyarországot is, amelyekre most válaszokat keres mindenki – jelezte. A magyar válaszra megvan a magyar kormány ötlete.
A magyar exportteljesítmény 76 százaléka a nemzeti összterméknek, és ezt nem csökkenteni, hanem növelni szeretnék – közölte. „Márpedig, hogyha az Európai Bizottság által javasolt utat járjuk, akkor a magyar gazdasági teljesítmény csökkenni fog” – tette hozzá. Kiemelte, hogy a gazdasági teljesítményt növelni szeretnék, a jövő évben 3-6 százalék közötti sávba. Ennek vannak szükséges és feltétlenül szükséges lépései is, ám ahhoz, hogy ezeket a magyar kormány megtegye, szükséges az emberek támogatása is – jegyezte meg. A fideszes politikus azt mondta, hogy a nemzeti konzultáció sok fontos pontot érint, ezek közül azokat emelte ki, amelyek a jövő évet sikeres gazdasági évvé fogják tenni Magyarországon. Példaként említette, hogy bérmegállapodást kell kötni arra vonatkozóan, hogy a minimálbér belátható időn belül négyszázezer forint legyen, a magyar átlagbér pedig elérhesse az egymillió forintot.
Említette a családi adókedvezmény megduplázását, a tizenharmadik havi nyugdíj állandósítását, de akár kiemelten lehetne kezelni például a kkv-k kérdését is.
Hozzátette: Magyarországon kilencszázezer vállalkozás van, 99,9 százalékuk mikro-, kis- vagy középvállalkozás, ők adják tehát a hazai gazdaság gerincét. Ezek azok a vállalkozások, amelyeket a magyar kormány segíteni kíván, ezzel is megerősítve a gazdaságban betöltött szerepüket és megerősítve ezáltal a magyar gazdaságot is – közölte. Ezekben a kérdésekben is megkérdezik a magyar emberek véleményét – mondta Kocsis Máté. Kifejtette: meg kell ismerni az Európai Bizottság, a magyar kormány álláspontját is, és a magyar embereknek le kell tenni valamelyik mellett a voksukat. És ha ez megtörtént, akkor újra a kormány mögött áll egy nemzeti felhatalmazás, amely erőt ad majd a brüsszeli vitákhoz – közölte. Arra biztatott mindenkit, hogy töltse ki a nemzeti konzultációs kérdőívet, minél többen mondják el a véleményüket.
Kállai Mária, a térség fideszes országgyűlési képviselője elmondta: a magyar kormány hosszú idő óta kéri ki a választások között is a magyar emberek véleményét. Ez segíti a kormányzást is – tette hozzá.
Szalay Ferenc, a Fidesz választókerületi elnöke, Szolnok korábbi polgármestere azt mondta, hogy a legitimitás, ami a kormány mögé kell a brüsszeli vitákban, egy ilyen konzultációval erősíthető. A gazdasági semlegesség kapcsán megjegyezte: Szolnokon jól megfér egymás mellett a világ bármely helyéről érkező gazdasági erő, vállalkozás, cég. Szalay Ferenc arra kért mindenkit, hogy töltse ki a nemzeti konzultációs kérdőívet.
A kormány minden lehetséges eszközzel a hazai kis- és közepes vállalkozásokat (kkv) támogatná a multinacionális cégekkel szemben is – mondta a kormányszóvivő a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
Hazai vállalkozások vagy multik? – tette fel a kérdést Vitályos Eszter, aki úgy fogalmazott: „mi minden lehetséges eszközzel a hazai kis és közepes vállalkozásokat támogatnánk a multinacionális cégekkel szemben is, akik ki szeretnék szorítani a piacról a helyi vállalkozásokat.”
Azt mondta, a hazai vállalkozók támogatásának egyik formája lehetne, hogy a kormány tőkét juttat a számukra. Vitályos Eszter azt kérte az emberektől, ha egyetértenek a kormány elképzeléseivel és azzal, hogy a hazai vállalkozások erősítése a magyar érdek, töltsék ki a nemzeti konzultációt.