kulcsár edina
Alakul a csapat.
Matt Gaetz, a korábbi jelölt visszalépése után alig néhány órával Donald Trump megválasztott amerikai elnök Pam Bondi egykori floridai főügyészt jelölte az igazságügy-miniszteri posztra.
Trump a közösségi médiában jelentette be Bondi jelölését, dicsérve ügyészi tapasztalatát, hangsúlyozva, hogy Florida első női főügyészeként keményen lépett fel a bűnözés ellen.
Gaetz ellen a Képviselőház etikai bizottsága vizsgálatot indított állítólagos kábítószerfogyasztás és fiatalkorúval folytatott szexuális kapcsolat miatt. Gaetz jelölésének az ellenzői emellett még a jogi tapasztalat hiányát is kifogásolták.
és Trump első kormányzása idején az opioid- és kábítószer-visszaélésekkel foglalkozó bizottságban is dolgozott.
Bondi tagja volt a Trump védelmét az ellene indított első perben ellátó ügyvédi csapatnak is. A perben azzal vádolták Trumpot, hogy katonai segélyek visszatartásával gyakorolt nyomást Ukrajnára annak érdekében, hogy korrupciós vizsgálatot indítsanak a mostani elnök, Joe Biden ellen. Trumpot később a Szenátus felmentette.
Trump a közösségi médiában küldött üzenetében hangsúlyozta, hogy Bondi véget fog vetni a szövetségi büntetőeljárások átpolitizálásának. „Túl sokáig a pártos igazságügyi minisztériumot fegyverként használták ellenem és más republikánusok ellen – többé már nem” – fogalmazott Trump.
Tesztelte szuperrakéta prototípusát a SpaceX, a kilövésen Elon Musk mellett Donald Trump is részt vett. A második Trump-adminisztráció még a ciklus vége előtt szeretne expedíciót indítani a Marsra.
A mexikói határ melletti kilövőállásról indította el szuperrakéta prototípusát a SpaceX űrkutatási magánvállalat, a kilövésen a cégalapító Elon Musk mellett Donald Trump megválasztott elnök is részt vett – írja a CBS News. A kilövésre a Mexikói-öböl partjánál lévő határváros, Brownsville mellett került sor, magyar idő szerint kedden éjfél körül.
Fellövik a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat Starship (Csillaghajó) nevű rakétáját a Texas állambeli Boca Chicában működő indítóállomáson 2024. november 19-én. Az Elon Musk dél-afrikai-amerikai mérnök, vállalkozó vezette SpaceX űrrakétájának ez a hatodik tesztrepülése (Fotó: MTI/EPA/Michael Gonzalez).
Az indítás előtt Trump közösségimédia-felületén, a Truth Socialre is posztolt, amiben sok sikert kívánt, és köszönetet mondott a projekt résztvevőinek. „Épp a nagyszerű Texasba tartok, hogy megnézzem a valaha volt legnagyobb rakéta kilövését. (…) Sok szerencsét kívánok Elon Musknak és azoknak a nagyszerű patriótáknak, akik részt vettek ebben a hihetetlen projektben!” – írta Trump.
Egy befektetési cég vezetőjét, Howard Lutnickot nevezte meg kereskedelmi miniszterjelöltként az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump kedden, amivel szinte teljessé vált adminisztrációjának névsora.
A leendő elnök közleménye szerint adminisztrációjának kereskedelmi minisztere vezeti majd a vám- és kereskedelempolitika átalakítására vonatkozó programot, valamint közvetlen felelősségi körébe tartozik majd az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjének hivatala (Office of the United States Trade Representative).
Az elmúlt napokban esélyesként emlegették a pénzügyminiszteri pozícióra Donald Trump alakuló adminisztrációjában.
A fontos kormányzati pozíciók közül keleti parti idő szerint kedd délutánig nem volt ismert a pénzügyekért felelős miniszterjelölt neve, valamint oktatási miniszterét sem nevezte meg a november 5-én megválasztott Donald Trump.
A kereskedelmi miniszteri poszt várományosa, a 68 éves Howard Lutnick 1983 óta dolgozik a Cantor Fitzgerald befektetési cégnél, amelynek 29 éves kora óta vezérigazgatója, jelenleg elnök-vezérigazgatója.
A 2001. szeptember 11-i terrortámadásban a cég New York-i irodájának 960 dolgozójából 658-an haltak meg, ezután Lutnick vezetésével építették újra a vállalkozást. A cégvezető és a vállalat azóta több száz millió dollárral támogatta terrorcselekmények áldozatainak hozzátartozóit, és fordított egyéb jótékonysági célokra is.
Chris Wright, a denveri központú Liberty Energy energiaipari vállalat vezérigazgatója lehet az Egyesült Államok új energiaügyi minisztere – derült ki Donald Trump egyik közleményéből.
A november 5-én megválasztott leendő amerikai elnök a kijelölt miniszterének szakmai pályafutásából kiemelte úttörő szerepét a palagáz-kitermelés megteremtésében.
Trump bejelentése szerint az adminisztráció energiaügyekért felelős tagjának
Donald Trump még pénteken egy másik személyi döntését is nyilvánosságra hozta, amikor Karoline Leavittet nevezte meg a Fehér Ház jövőbeli sajtótitkáraként, aki egyben az elnöki hivatal szóvivője is lesz. A 27 éves Leavitt eddig a leendő elnök választási kampányának szóvivőjeként dolgozott, és ő lesz az amerikai történelem eddigi legfiatalabb fehér házi sajtótitkára.
Donald Trump megválasztott elnök a 27 éves Karoline Leavittet nevezte ki alakulóban lévő kormánya szóvivőjének, egyúttal a Fehér Ház sajtófőnökének. A New Hampshire-i születésű Leavitt korábban Trump választási kampányának országos sajtófőnöke volt, és Richard Nixon volt segítőjét, Ron Zieglert előzte meg a korával.
„Karoline Leavitt nagyszerű munkát végzett a történelmi (választási) kampányom sajtótitkáraként, és örömmel jelentem be, hogy ő lesz a Fehér Ház sajtófőnöke” – fogalmazott Trump péntek este kiadott sajtóközleményében.
– írta a megválasztott elnök.
„Köszönöm, Trump elnök úr, hogy hitt bennem. Meg vagyok hatva és meg vagyok tisztelve. Csináljuk a MAGA-t! (a „Tegyük újra naggyá Amerikát!” választási szlogen rövidítése – a szerk.)” – reagált Leavitt péntek este az X-en közzétett bejegyzésében.
Leavitt korábban a republikánus elnökjelölt kampányának országos sajtófőnökeként dolgozott. Donald Trump első kabinetjében, 2016 és 2020 között sajtófőnök-helyettes volt.
A 27 éves Leavitt lesz az Egyesült Államok történetének legfiatalabb Fehér Ház-i sajtótitkára. Ezt megelőzően Richard Nixon sajtószóvivője, Ron Ziegler volt a legfiatalabb, aki 29 éves korában került ebbe a pozícióba, és 1969–1974 között töltötte be a tisztséget, írja a Fox News Digital.
Donald Trump megválasztott elnök Robert F. Kennedy Juniort jelölte az Egyesült Államok következő egészségügyi miniszterévé.
A leendő elnök a közösségi médiában hozta nyilvánosságra döntését, hogy az egészségügyi és humán szolgáltatások minisztériumát (Department of Health and Human Services, HHS) a korábban demokratákhoz tartozó, majd független elnökjelölt Robert F. Kennedy vezetheti.
„Az amerikaiakat túlságosan régóta sújtja az élelmiszeripar egésze, valamint a gyógyszervállalatok, amelyek a közegészségügyet illetően megtévesztésben, félretájékoztatásban és hamis információk terjesztésében részesek” – fogalmazott Donald Trump.
A kijelölt egészségügyi miniszter korábban többször nyilatkozott arról, hogy
A korábban környezetvédelmi jogászként dolgozó kijelölt minisztert az amerikai média „vakcinaellenesként” jellemzi, aki a koronavírus-járvány idején többször hangoztatta fenntartásait az oltások kötelezővé tételével, valamint a Covid-járvány miatt hozott korlátozó intézkedésekkel szemben.
A fiatalabb Robert F. Kennedy édesapja, a demokrata párti igazságügyi miniszter Robert F. Kennedy után az első olyan tagja a Kennedy-családnak, aki kabinettisztséghez jut amerikai kormányzatban. A Kennedy-család az Egyesült Államok egyik legismertebb demokrata politikusdinasztiája, és ifjabb Robert F. Kennedy az első olyan tagja, aki republikánus adminisztrációban vállal szerepet.
2023 októberében közölte, hogy nem demokrata színekben, hanem függetlenként indul a 2024-es elnökválasztáson, és ekként teljesítette az induláshoz szükséges feltételeket. 2024 első felében a közvélemény-kutatásokban 80–10 százalékos országos támogatottsággal is rendelkezett.
Idén augusztusban bejelentette, hogy felfüggeszti kampányát és Donald Trump elnökségét támogatja, miközben Donald Trump, akkori republikánus elnökjelöltként ígéretet tett arra, hogy választási győzelme esetén Robert F. Kennedy Jr. kormányzati tisztséget kap az egészségügy területén.