tóth gabi
Így nem működhet a főváros.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
A közgyűlés feloszlatása nem reális opció, erre nem látszik egyik frakció részéről sem politikai akarat – mondta el Vitézy Dávid. Az Index szerint Vitézy súlyos politikai kudarcnak nevezte, hogy nem tud a testület főpolgármester-helyettest választani,
– Mivel Karácsony Gergely elmulasztotta a szükséges egyeztetéseket és képtelen volt olyan városvezetésre javaslatot tenni, ami élvezi a közgyűlési többség bizalmát
– mondta el a Magyar Nemzetnek Vitézy, majd hozzátette, attól viszont nem tart, hogy a közgyűlést feloszlatják, erre a jelenlegi viszonyok között nincs is nagyon lehetőség, hiszen önfeloszlatásáról csak 4/5-ös többséggel szavazhat a testület, vagy a fideszes többségű Országgyűlés dönthet a megfelelő jogi folyamatok végén.
Az SZMSZ módosítására is számos javaslat érkezett, ennek elfogadását Vitézy Dávid nem akarta megtippelni, de megjegyezte, hogy messze nem olyan reménytelen a helyzet, mint amilyennek látszik, számos más ügyben lehet konszenzust teremteni.
Vitézy kiemelte, amennyiben hosszabb távon sem sikerül helyettest választani, akkor kicsit olyan helyzet állhat elő, mintha egy ország kormánya csak a miniszterelnökből állna.
– Innentől kezdve mindenért ő felel. A főpolgármester-helyettesek azért felelnének, hogy amit a közgyűlés eldöntött, az végre legyen hajtva, az új döntések pedig elő legyenek készítve. Hiányukban minden feladatuk és felelősségük a főpolgármesterre hárul. Nem tud szabadságra menni, és meghívás esetén minden fórumon csak ő képviselheti Budapestet
– tette hozzá Vitézy, majd hozzátette, jelenleg nincs olyan személy, aki a frakciók által támasztott összes feltételnek meg tudna felelni. Valakinek tehát engednie kell majd, hogy hosszabb távon is működhessen a fővárosi önkormányzat.
A történelemben még egyetlen főpolgármesternek sem volt annyi ideje arra, hogy felkészüljön a ciklusra, mint Karácsony Gergelynek, ehhez képest nem tudja, Karácsony mivel töltötte a nyarat, a frakcióvezetőkkel legalábbis egyszer sem találkozott – mondta Vitézy Dávid a Hír TV Napi aktuális című műsorában.
Mint ismert: október 1-jével elkezdődött az új önkormányzati ciklus, október 4-én, pénteken pedig megalakul az új fővárosi közgyűlés. Karácsony Gergely főpolgármester úgy döntött, hogy a pártpolitikai helyzetre való tekintettel nem jelöl főpolgármester-helyettest, mert hiába ragaszkodott volna Kiss Ambrushoz, őt egyes ellenzéki szereplők nem hajlandók megválasztani. A főpolgármester ezt úgy értékelte, hogy „nem tud békejobbot nyújtani úgy, hogy közben levágják a jobb kezét”. Karácsony Gergely válaszlépésként valamennyi eddigi jogkörével felruházva kinevezte Kiss Ambrust a főpolgármesteri hivatal főigazgatójának.
Vitézy – aki az LMP és a civilek frakcióvezetője a fővárosi közgyűlésben – szerint példátlan, hogy úgy indul el a ciklus, hogy nem állt fel a városvezetés, mindezt pedig Karácsony Gergely súlyos politikai kudarcának tartja.
Szerinte Karácsony úgy viselkedik, mint egy diák, aki nem írta meg határidőre a dolgozatát, nem végezte el a munkáját, aztán pedig másokra mutogat
– mondta. Vitézy úgy véli, nincs más lehetőség, a közgyűlésnek kell munkaterápiára fognia Karácsonyt. Vitézy azt is hozzá tette, javasolni fogja a közgyűlésben, hogy a főváros vezetése alatt álló nagy állami cégek vezetőit a közgyűlés nevezze ki ezentúl, az ugyanis nem jó irány, hogy jelenleg Karácsony egyszemélyben dönthet ebben a kérdésben is. Szerinte Karácsonynak szembe kell néznie a helyzettel, hogy csupán egy hétfős listát képvisel a 33 tagú közgyűlésben.
Nem jön ki most a politikai egyezség, ezért azt mondom, a főpolgármester-helyettes személyének kérdését tegyük most félre – panaszkodott, majd javaslatot tett Karácsony Gergely kedd este az ATV Egyenes beszéd című műsorában.
Mint ismert: október 1-jével elkezdődött az új önkormányzati ciklus, október 4-én, pénteken pedig megalakul az új fővárosi közgyűlés. Karácsony Gergely főpolgármester úgy döntött, hogy a pártpolitikai helyzetre való tekintettel nem jelöl főpolgármester-helyettest, mert hiába ragaszkodott volna Kiss Ambrushoz, őt egyes ellenzéki szereplők nem hajlandók megválasztani. A főpolgármester ezt úgy értékelte, hogy „nem tud békejobbot nyújtani úgy, hogy közben levágják a jobb kezét”. Karácsony Gergely válaszlépésként valamennyi eddigi jogkörével felruházva kinevezte Kiss Ambrust a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatójának.
A főpolgármester aláhúzta: miután napok óta megy az üzengetés a politikai pártok között a főpolgármester-helyettes személyét illetően, ezt ő már nem akarja folytatni, mert csak azt üzenné a budapestieknek: „csak szerencsétlenkedünk, nincs közös halmaz”. Ezért azt tanácsolja, a helyettes személyének problémakörét oldják meg később, most fókuszáljanak a város működésének elindítására, hátha a közös munka meghozza azt a bizalmat, ami közös döntést fog eredményezni. A közgyűlésben nincs apelláta, dolgozni kell – jelölte meg a legfontosabb feladatot Karácsony,
példaként említve azt, hogy el kell készíteni a város költségvetését.
Különösen érdekes, hogy a főpolgármester most az országos politika távol tartására szólítja fel a frakciókat, az előző ciklusban ugyanis éppen az általa vezetett Budapest volt a baloldal kormányellenes küzdelmének központja. A főpolgármester amiben csak tudott, igyekezet hadakozni kormánnyal, igyekezett akadályozni a kormány fővárost érintő intézkedéseit. Vitézy Dávid szerint Karácsony elmulasztotta a szükséges lépéseket Budapest működőképességének biztosítása érdekében, és helyette másokra hárítja a felelősséget.
Karácsony Gergely most aláhúzta, hogy támogatja Vitézy Dávid javaslatai közül például azt, hogy a frakciókban változások lehessenek, hamarabb kikerüljenek a közgyűlés tagjaihoz az előterjesztések, hosszabban lehessen az ülések témáihoz hozzászólni, valamint több főpolgármesteri jogköréről is lemond a bizottságok javára.
Csak abban nincs megegyezés közöttünk, ami a városlakókat nem is fogja érdekelni, hiszen mindenki el fogja látni a maga feladatát
– mondta Karácsony Gergely, emellett megemlítette azt a tényt is, hogy sok olyan szereplő került be a fővárosi közgyűlésbe, akinek nincs ilyen irányú tapasztalata, és a pénz is kevés.
Permanensen azt érzem, hogy a bukásomat kívánnák, de hozzá vagyok szokva
– nyugtázta a baloldali politikus, majd annak a véleményének adott hangot, hogy a közvetlenül megválasztott főpolgármester gyengítése nem szolgálja a város érdekét, és ezen a véleményen volt Tarlós István főpolgármestersége idején is.