tóth gabi
Ezúttal a mezőgazdaságról beszélt össze-vissza.
Mind támogatási, mind szabályozási oldalon minden lehetőséget kinyitott a kormány a fiatal gazdák számára – szögezte le a Magyar Nemzethez eljuttatott közleményében Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár. A szakpolitikus Magyar Péter európai parlamenti felszólalására reagált.
A Tisza Párt uniós képviselője vádaskodva támadta Nagy István agrárminisztert, és többek között azt állította, hogy a kormány nem segítette a gazdákat az elszálló energia- és alapanyagárak kompenzálásában, és magára hagyta a magyar vidéket.
Az ellenzéki párt a gazdatársadalom idősebb tagjait méltatlan módon iskolázatlannak nevezte.
Feldman Zsolt felhívta a figyelmet: ma a rendszerváltás utáni legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszeripari fejlesztési program megvalósítása zajlik, de ott egyáltalán nem konkurál a kis és nagy termelő, a kicsik és fiatalok számára elkülönített pályázati felhívások biztosítják az előrelépéshez szükséges fejlesztési forráshoz jutás lehetőségét.
Kedvezőbb szabályozási környezetet jelent, hogy a generációváltás sikere érdekében hazánkban született meg az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény, amelynek leglényegesebb eleme, hogy lehetőséget biztosít az idősebb generáció számára a gazdaság fiataloknak, egységben történő átadására, azaz a gazdasághoz kapcsolódó összes elem egyszerre, egyben történő átadásához.
A most záródó Vidékfejlesztési programban közel 2300 fiatal gazda pályázott sikeresen különböző konstrukciók keretében és nyert el 66 milliárd forint számukra célzott támogatást
– emelte ki. Az államtitkár hozzátette: ezen belül több mint 1200 gazdálkodó 15 milliárd forint induló támogatásban részesült, több mint hatszázan a kertészeti beruházásoknál voltak eredményesek, 240-en pedig az állattartás területén fejlesztették gazdaságukat.
A 2023–2027 közötti időszakban a 27 uniós tagállam közül Magyarország a generációs megújulás terén – összevetve az egyes országok vállalásait – a 12. legmagasabb tervértéket vállalta azzal, hogy 6800 fiatal mezőgazdasági termelő számára tervez támogatást nyújtani a különböző területalapú vagy vállalkozás indítását segítő támogatási programok keretében eddig nem látott nagyságú forrás, 416,7 millió euró értékben.
El is készült és hamarosan megismerhetővé válik ezek közül az egyik legfontosabb, az érintett mezőgazdasági szakmai szervezetek bevonásával kialakított új fiatal gazda induló és célzott beruházási támogatási konstrukció
– közölte Feldman Zsolt. Felidézte, hogy a területalapú támogatások új rendszerében 2023-ban már az eredetileg vállaltnál több, közel 6900 fiatal gazda összesen 223 ezer hektárra igényelt az alaptámogatáson felüli többlettámogatást.
Az uniós keretek között úgy alakították ki a konstrukciót, hogy a lehető legtöbb negyven év alatti fiatal számára hozzáférhető legyen a többlettámogatás.
Nem véletlen, hogy 2024-ben már több mint 7300 fiatal gazda 252 ezer hektár után nyújtott be többlettámogatás iránti támogatási igényt, ami hozzávetőlegesen 30 ezer forintot jelenthet számukra pluszban hektáronként
– mutatott rá. Az államtitkár kiemelte: a lehető legnagyobb, plusz 15 százalékos támogatási többletintenzitást biztosítják a fiatal gazdáknak, ha beruházási támogatást vennének igénybe vagy gazdaságot vesznek át az idősebb generációtól.
Elkülönített pályázati felhívások jelentek meg az elmúlt években is a kisebb és nagyobb fejlesztések támogatására, így a fiatal gazdáknak soha nem kellett a nagyobb gazdálkodókkal versenyezniük. Kifejezetten segíti őket a mezőgazdasági kisüzemek fejlesztéséhez biztosított támogatás is.
Feldman Zsolt emlékeztetett, hogy tavaly egyszerűbbé vált a földszerzés a fiatal gazdák számára azzal, hogy tíz hektárig kifüggesztés nélkül vásárolhatnak földet.
Magyar Márton Forrás: Youtube / Képernyőfotó
Nem tudom értelmezni a »fizetési lista« kifejezést. Ahol pénz kapok, ott dolgozni szoktam
– így reagált kedden a Magyar Nemzet kérdéseire Magyar Márton, miután a Media 1 írt róla, hogy, a PlanB Magyarország Kft. munkatársa volt, amikor a cég a Magyar Péter vezette Diákhitel Zrt. beszállítója volt.
Az oldalnak Magyar Péter és Magyar Márton is megerősítette, hogy a hír igaz, de ebben semmi kivetnivalót nem látnak. Magyar Márton a Magyar Nemzet által feltett érdemi kérdésekre azonban nem kívánt válaszolni, szerinte már mindent elmondott az üggyel kapcsolatban.
Elmaradt Magyar Péter strasbourgi sajtótájékoztatója, miután testvére is botrányba keveredett + videó
Magyar Péter büszkén posztolt a közösségi oldalán egy fotót magáról, amint a bőröndjével indulásra készen áll Forrás: Facebook
A Tisza Párt elnökének öccse ismét a figyelem középpontjába került, miután kiderült, hogy a PLANB Magyarország Kft. munkatársa volt, amikor a cég a Magyar Péter vezette Diákhitel Zrt. beszállítója volt. Erről a Media1 számolt be először. Az oldalnak Magyar Péter és Magyar Márton is megerősítette, hogy a hír igaz, de semmi kivetnivalót nem látnak benne.
A Magyar Nemzet korábban már összegyűjtötte a Kehi-jelentés legfontosabb megállapításait, ezek között szerepelnek például felesleges, fiktív szerződések és kamu ajánlatkérések is.
Magyar Péter a Diákhitel Központ élén végzett munkája azután került a figyelem középpontjába, hogy az Átlátszó nyilvánosságra hozta a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálatáról szóló jelentést. Már korábban is jelentek meg arról hírek, hogy Magyar Péter a Diákhitel Központ vezetőjeként ismerőseivel, baráti körével is kötött túlárazott szerződéseket. Ebbe a sorba illeszkedhet a mostani hír, hiszen az érintett időszakban Magyar Márton a PLANB Magyarország Kft.-től kapott fizetést.
Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
Magyar Péter az utóbbi hetekben erős kritikával illette az állami tömegközlekedés egyes cégeit, irányítóit. Ilyen megszólalásaikor a Tisza Párt elnöke arról nemigen tett említést, hogy két fontos, köztulajdonban álló közlekedési cégben maga is a döntések közelében volt: a politikus az elmúlt években a Volánbusz Zrt. és a Magyar Közút Nonprofit Zrt. igazgatóságában is helyet foglalt.
Magyar nem véletlenül nem beszél arról, hogy igazgatósági tagként mit tett az utasokért.
Az igazgatósági ülésekről rendre jegyzőkönyvet vesznek fel, a Magyar Nemzet megismerte azoknak a jegyzőkönyveknek a tartalmát, amelyek Magyar tagsági időszaka alatt készültek. Ezekből világosan kiderül: a közösségi közlekedés állapotát ma oly vehemensen ostorozó Magyar Péter a döntések jelentős részében nem vett részt, alig szólt hozzá, kevés ötlete pedig az utasokat sújtotta volna. Mindezért ráadásul hatalmas pénzt vett fel. De lássuk a részleteket!
Magyar Pétert 2022 augusztus elején nevezték ki a Magyar Közút igazgatósági tagjává. Mandátuma eredetileg 2027 augusztusáig szólt, javadalmazását pedig havi 375 ezer forintban állapították meg. Ötéves mandátumát ugyanakkor nem tölthette ki, 2024 februárjában megszűnt a megbízatása.
Mint megtudtuk, a közút igazgatósága összesen 22 alkalommal hozott döntést Magyar igazgatóságbéli tagsága alatt. A politikus összesen nyolc esetben maradt ki ebből. Az igazgatóság nyolc alkalommal tartott ülést személyesen, Magyar Péter két ilyenen nem volt ott. A testület a másik 14 esetben ülésen kívül határozott, az azóta ellenzékivé lett politikus ezeken hatszor nem adott le írásbeli szavazatot. A többi nyolc döntésnél, vagyis amikor voksolt, támogatta az előterjesztést. Volt, hogy a dokumentumok kiküldése után 37 perc kellett csupán neki ahhoz, hogy támogatólag szavazzon.
A jegyzőkönyvek tanúsága szerint Magyar csak néhány, nem szorosan szakmai kérdést érintő témakör kapcsán szólalt meg a közút ülésein. Az egyik ilyen a béremelés volt, emellett a különféle közbeszerzések ügyében kért leginkább szót. Utóbbihoz sorolható a 2022-ben 35 évre megkötött autópálya-koncessziós megállapodás is, ennek még a szerződéseit is meg akarta nézni. A nem szó szerinti jegyzőkönyvek talán csak egy helyen tartalmaznak olyan részt, amely Magyar Pétertől érkező javaslatot taglal.
Magyar tehát kevés témához szólt hozzá a Magyar Közút igazgatóságának ülésein, s ha szavazott, mindenre igent mondott. Mindezért másfél év alatt 5,14 millió forintot vett fel.
Magyar Pétert 2023 márciusában nevezték ki a Volánbusz igazgatósági tagjává, ahonnan az év november 30-ával hívták vissza. A javadalmazása havi 945 400 forint volt.
Ez idő alatt nyolcszor tartott a Volán igazgatósága és felügyelőbizottsága együttes ülést, négy további esetben írásbeli szavazás volt. Magyar Péter a nyolc együttes ülésből kettőre ment el, négyszer online vett részt, kétszer távol maradt. Az írásbeli szavazások közül kettőn voksolt, kettőn nem. Ilyen értelemben a 12 alkalom harmadán nem működött közre az igazgatóság munkájában.
A szó szerinti jegyzőkönyvek tanúsága szerint a Volánbusz igazgatóságában Magyar a megtárgyalt napirendi pontok nagyjából húsz százalékához szólt hozzá, szinte mindenre csak bólintott.
Akadtak érdekes megnyilvánulásai, ilyen volt például a Volánbusz formaruhái ügyében tett felszólalása. Kifejtette, hogy szerinte idehaza se a BKV-ellenőrök, se a buszsofőrök, se a katonának, se a rendőrök egyenruhája nem jó küllemű. „Ezek jól néznek ki?” – kérdezte.
Voltak ennél súlyosabb ügyek is. Magyar egy alkalommal egyenesen szürreálisnak nevezte, hogy 2010 óta nem emelkedett a jegyek ára a Volánnál. Felszólalása éppen egybeesett azzal, hogy a kormány bevezette az ország- és vármegye bérleteket.
Vagyis menetdíjcsökkentés helyett Magyar Péter jegyáremelést akart.
Máskor a céges spórolás kapcsán azt mondta: „száz vonalat lezárunk, azt kell mondani a tulajdonosnak. Azzal lehet spórolni”. A hogyant firtató kérdésre azt felelte: „Hát miért ne?”.
Mindazért, amit Magyar Péter a Volánbusz igazgatóságában kifejtett, összesen 7,69 millió forintot vett fel. A két igazgatósági tagságért együttesen 12,83 millió forinttal lett gazdagabb.