kulcsár edina
Ezután következett Macron...
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke kedden délután megbeszélést folytatott Marine Le Pennel, a Nemzeti Tömörülés frakcióvezetőjével Párizsban, a francia Nemzetgyűlés épületében – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár.
A tárgyalás fő témája az európai migrációs helyzet volt – mondta a sajtófőnök.
mint ismert munkavacsorára hívta meg Párizsba Orbán Viktor miniszterelnököt Emmanuel Macron francia államfő kedd estére.
Orbán Viktor a révkomáromi szlovák-magyar-szerb migrációs csúcstalálkozóról érkezik majd Párizsba, az Elysée-palotába – közölte korábban Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A francia elnöki hivatal közlése szerint a munkavacsora fél 9-kor kezdődik.
Magyarországnak elemi érdeke az együttműködés Szlovákiával és Szerbiával, Magyarország készen áll rá, hogy az „ebben a formátumban” folytatódjon – mondta Orbán Viktor miniszterelnök ezt megelőzően kedden Révkomáromban, az Európai Unió külső határainak védelméről a magyar és a szlovák kormányfő, valamint a szerb államfő részvételével rendezett találkozót követő sajtótájékoztatón.
A kormányfő hangsúlyozta: Szlovákia Magyarország tíz legfontosabb gazdasági partnere között van, Szerbiával pedig a hatszorosára növelte a kereskedelmet Aleksandar Vucic időszakában.
A szerb-magyar kapcsolatok Magyarország gazdasági semlegességében is szerepet játszanak, mert Szerbiának Kínával szabadkereskedelmi megállapodása van, továbbá Magyarország számára Szlovákia és Szerbia „sorsdöntő ország” az energiafüggetlenség tekintetében is – mondta Orbán Viktor.
Az illegális migráció elleni küzdelem alapja az Európai Unió külső határainak megvédése – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök a szlovákiai Révkomáromban, a magyar-szlovák-szerb csúcstalálkozó után tartott közös sajtótájékoztatón kedden.
A szlovák miniszterelnök hozzátette: a három országnak igaza volt, amikor a migrációs válság idején azt mondta, hogy az EU-nak nem az illegális bevándorlók újraelosztására van szüksége, sem pedig arra, hogy kötelező kvótákat állapítson meg.
– mondta Robert Fico.
„Mindannyian abszolút prioritásnak tartjuk az illegális migráció megfékezését, és ennek érdekében nyomást fogunk gyakorolni az EU vezetésére” – szögezte le Robert Fico. A kialakult migrációs helyzet súlyával kapcsolatban hangsúlyozta: tudatosítani kell, hogy Európában jelenleg már legalább 5 millió migráns tartózkodik illegálisan.
Elmondta: szó volt a migráció megfékezését célzó innovatív intézkedésekről, az unió területén kívüli menedékkérelem-feldolgozó központok (hotspotok) létrehozásáról és a visszaküldési politika javításáról is. Leszögezte: meg kell tenni mindent annak érdekében, hogy a migránsok az EU-n kívül adják be menedékkérelmüket.
„A migráció teljesen új szabályozására van szükség” – emelte ki, rámutatva: a migrációval foglalkozó jelenlegi uniós szabályozás a gyakorlatban nem használható a jelenség megfékezésére. Hangsúlyozta: minden schengeni országnak joga kell legyen arra, hogy eldönthesse, kit enged belépni a saját területére. Megjegyezte: „nagyon érdekesnek” tartja, hogy amikor a háborúról, amikor a véres harcok folytatásáról van szó, „gond nélkül tízmilliárdokat lehet találni” erre a célra, viszont az illegális migráció hatékony megfékezésére nem akadnak források az unióban.
Robert Fico az illegális bevándorlás megfékezésében tett erőfeszítésükért Orbán Viktornak és Aleksandar Vucicnak is köszönetet mondott, és kijelentette: Szlovákia minden szinten támogatja Szerbia uniós integrációs folyamatát.
„Nem tudom elképzelni, hogy ebben bárki megelőzze Szerbiát, mindent meg fogunk tenni, hogy a csatlakozás minél hamarabb valóra váljon” – jelentette ki.
Szólt a visegrádi együttműködés megtartásának fontosságáról is, megjegyezve: „folytatólagos próbálkozások vannak” a V4-es együttműködés felszámolására, de ezeket a próbálkozásokat el kell utasítani. „V4 – igen” – szögezte le.
A magyar-szlovák-szerb találkozó központi témája az illegális bevándorlás elleni közös fellépés és az Európai Unió (EU) külső határainak védelme volt. A központi témák összefüggésében a csúcstalálkozón terítékre kerültek a regionális együttműködés megerősítésének lehetőségei, illetve az EU és a Nyugat-Balkán országai közötti – az európai migrációs helyzet javítását célzó – együttműködés elmélyítése is.
Magyarországnak elemi érdeke az együttműködés Szlovákiával és Szerbiával, Magyarország készen áll rá, hogy az „ebben a formátumban” folytatódjon – mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Révkomáromban, az Európai Unió külső határainak védelméről a magyar és a szlovák kormányfő, valamint a szerb államfő részvételével rendezett találkozót követő sajtótájékoztatón.
A kormányfő hangsúlyozta: Szlovákia Magyarország tíz legfontosabb gazdasági partnere között van, Szerbiával pedig a hatszorosára növelte a kereskedelmet Aleksandar Vucic időszakában.