kulcsár edina
A terrortámadás egy éves évfordulóján.
A Hamász terrortámadásának egyéves évfordulóján sem csitultak a harcok a Közel-Keleten hétfőre virradó éjjel. Izrael újabb légicsapásokat mért Bejrútra, miután egy hete szárazföldi offenzívát kezdett kezdett Libanonban a Hezbollah ellen. Eközben Libanonból és Gázából is rakétákat lőttek Izraelre.
Hatalmas robbanásokat tapasztaltak Bejrútban, miután Izrael az éjszaka folyamán újabb csapásokat mért a város déli kerületeire – számolt be róla a BBC.
Az izraeli hadsereg szerint a Hezbollah fegyverraktárait találták el, amely másodlagos robbanásokat idézett elő.
Az iráni hatóságok közben bejelentették a légi forgalom újraindítását, miután egyes repülőtereken törölték a járatokat, miközben Izrael arra figyelmeztetett, hogy megtorolja a múlt heti teheráni rakétatámadást.
Az izraeli hadsereg közölte, meghalt egy katonájuk a libanoni és izraeli határon folytatott harcokban, valamint további két katona súlyos sérüléseket szenvedett. Izrael egy hete indított szárazföldi offenzívát Libanonban, hogy felszámolja az Irán által támogatott síita milíciát, a Hezbollahot, amely az elmúlt egy évben folyamatosan rakétákkal támadta az izraeli városokat.
Libanonból kilőtt rakéták sebesítettek meg tíz embert az észak-izraeli Haifa és Tiberias városokban az éjszaka folyamán – közölte az izraeli mentőszolgálat. Hozzátették: többek sérülését repeszek, üveg- és ablaktörmelékek okozták.
A rakéták egy éttermet, egy házat és egy főutat találtak el – közölte az izraeli hadsereg. Az értesülések szerint még vizsgálják, hogyan tudtak a Hezbollah rakétái áttörni Izrael légvédelmi rendszerén.
Izrael az éjszaka folyamán csapást mért a gázai kórházra, ahol állításuk szerint Hamász-tagok tevékenykedtek. Az IDF szerint a Hamász innen működtetett parancsnoki központot, amely támadásokat tervezett az izraeli haderő csapatai ellen.
Mint közölték, ez egy újabb példa arra, hogy a Hamász visszaél a polgári infrastruktúrával, ezzel megsértve a nemzetközi jogot.
Négy lövedéket lőttek ki Izrael felé a Gázai övezet déli részéről – közölte az izraeli hadsereg. Hozzátették: három rakétát az izraeli légierő hatástalanított, egy pedig nyílt területen landolt.
Izrael bármilyen korlátozása csak Iránt és szövetségeseit erősíti – jelentette ki vasárnap Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében.
„Ahogy Irán támogatja az iráni terror tengelyének részeit, ugyanúgy várja el Izrael barátaitól a támogatást, s nem pedig azt, hogy korlátozásokkal sújtsák, amelyek csak az iráni gonosz tengelyét erősítik” – mondta Netanjahu a francia államfőnek az izraeli kormányfő hivatalának közleménye szerint.
Macron szombaton arról beszélt, hogy fel kell függeszteni azokat a fegyverszállítmányokat, amelyeket Izrael a gázai övezeti háborúban használ, véleménye szerint ez elősegítheti a politikai rendezésre irányuló erőfeszítéseket.
Az izraeli hadsereg néhány hete kezdett Libanonban is intenzív támadásokat, és az elmúlt napokban már szárazföldi csapatokat is küldött a határon túlra a Hezbollah síita milícia ellen.
– áll a közleményben, amely kiemelte azt is, hogy Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter hétfőn Izraelben esedékes látogatása során folytatják a párbeszédet.
Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa vasárnap Bejrútban nyilatkozva kijelentette, hogy Izrael légicsapásai Libanonban sértik a nemzetközi humanitárius jogot, mivel polgári létesítményeket érnek és civilek is áldozatul esnek. Külön szóvá tette az egészségügyi intézmények elleni csapásokat.
Az ENSZ menekültügyi főbiztosa a menekültek számára berendezett szükségszállásokon tett látogatása során sürgette a nemzetközi közösséget, hogy szánjon több forrást a libanoniak támogatására.
A libanoni hatóságok szerint szeptember óta több mint kétezren haltak meg az izraeli műveletekben, az áldozatok között sok a civil. Közlésük szerint mintegy 1,2 millió ember menekült el otthonából, közülük 374 ezren Szíriába.
Zsidók elleni erőszakos támadásokra és gyűlölet-bűncselekmények veszélyére figyelmeztetnek az amerikai titkosszolgálatok, számolt be a Háárec izraeli hírportál. A Közel-Keleten fokozódó háborús helyzet Európára nézve is komoly biztonsági kihívást jelent.
Az izraeli lap hozzáteszi, hogy az amerikai bűnüldözési szervek felhívták a figyelmet a zsidó közösségek fokozottabb védelmére is.
– írják az FBI és az amerikai igazságügyi minisztérium (Department of Justice) közös sajtóközleményében. Fokozott védelmet javasolnak a zsidó és muszlim vallási intézmények – főként a zsinagógák, mecsetek és iszlám kulturális központok – részére, valamint kiemelt rendőri jelenlétet a tömeges nagygyűlések, megemlékezések, virrasztások, valamint demonstrációk résztvevőinek. Ezek ugyanis az FBI szerint „célpontot jelentenek az erőszakos támadásokra, illetve megtévesztésre”.
A közleményben kiemelik:
Kathy Hochul, New York Állam demokrata kormányzója pénteki sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy több zsinagóga ellen tervezett támadásról is bejelentést kaptak. A kormányzói hivatal azonban „alapos vizsgálat után” úgy ítélte meg, hogy ezek nem jelentettek valós fenyegetést. Hochul ugyanakkor a zsidó újév, a rós hasána ünnepére utalva kifejtette: „Ezek a fenyegetések szörnyűek és elfogadhatatlanok, zsidó imaházak célba vétele a zsidó vallás legszentebb ünnepein pedig kifejezetten aljasság.”
– mondta a kormányzó.
Rómában biztonsági készültség lépett életbe a Hamász palesztin terrorszervezet Izrael elleni támadásának évfordulója alkalmából tervezett utcai megmozdulások miatt. Az olasz rendőrség közölte,
Az elmúlt egy évben Rómában és Olaszország-szerte, továbbá Észak- és Nyugat-Európa számos országában olyan palesztinpárti megmozdulásokat tartottak, amelyen a résztvevők egyértelmű állásfoglalást tettek Izrael-ellenességükről.
A Hamász palesztin terrorszervezet Izrael elleni támadása nyomán a térségben kialakult erőszakspirálra figyelmeztetett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap, a Hamász tavaly október 7-én Izrael ellen elkövetett támadása egyéves évfordulója előestéjén.
Közleményében von der Leyen „a lehető legsúlyosabban” elítélte a terroristák támadását, amely „borzasztó szenvedést okozott nem csupán Izraelnek, hanem ártatlan palesztinok számára is”, valamint a harcok leállítását és a Gázába hurcolt izraeli túszok szabadon bocsátását sürgette.
„Semmi sem igazolhatja a Hamász terrorcselekményeit” – szögezte le, kiemelve, hogy az október 7-i támadás „rettenetes képei örökre bennünk maradnak”.
– olvasható a közleményben.
Az Európai Bizottság elnöke felhívta továbbá a figyelmet a Gázában a háború nyomán kialakult humanitárius válságra is, kiemelve, hogy az EU továbbra is mindent megtesz a palesztin népnek nyújtandó humanitárius segítség érdekében. Hozzátette, hogy ezt a segítségnyújtást immár Libanonra is kiterjeszti.
„A Hamász Izrael elleni terrortámadása erőszakspirált indított el, amely az egész térséget súlyos bizonytalanságba taszította” – szögezte le von der Leyen, felszólítva a szemben álló feleket, hogy törekedjenek a feszültségcsökkentésre.
Emellett aláhúzta:
„Ez az egyetlen életképes megoldás, amely véget vethet a szenvedéseknek” – tette hozzá.
Figyelmeztetett továbbá az antiszemita incidensek világszerte növekvő számára, és aláhúzta, hogy több erőforrást mozgósítanak az ilyen jellegű támadások – beleértve a kibertérben előforduló agresszió – elleni küzdelemre.
„Az Európai Unióban mindenkit megillet a szabad vallásgyakorlás joga; büszkék vagyunk a sokszínűségre és minden áron meg fogjuk védeni” – jelentette ki.