kulcsár edina
Ki volt találva a rendszer.
MAGYAR PÉTER, A TISZA PÁRT VEZÉRE (FOTÓ: MTI/Purger Tamás)
Egyre csak gyűrűzik a Magyar Péter vezette Diákhitel Központ szerződései körüli botrány. Minderre a Kehi néhány évvel ezelőtti jelentése is felhívta a figyelmet. Ez a jelentés súlyos megállapításokat tartalmazott, a részletek a sajtóban kedden szivárogtak ki.
A Kehi 2021-es vizsgálatának megállapításai között szerepeltek többszörösen túlárazott szerződések, kamu megbízások és ajánlatkérések, eleve borítékolható győztesek. A rendőrség hűtlen kezelés gyanújával február óta nyomoz.
A jelentésből kiderült, hogy a Diákhitel Zrt. akkori beszállítója a PlanB Magyarország Kft., amelyről a Média1 azt írta, hogy a cég munkatársa akkoriban éppen Magyar Péter öccse volt. Magyar Márton a PlanB-től kapott fizetést. A Tisza Párt ezt elismerte, a Média1-nek azt írták, hogy a kft. mintegy hat hónapon át foglalkoztatta Magyar Mártont projektmenedzserként, és ezért havi háromszázezer forint fizetést kapott.
A férfi munkahelyéről a közösségi médiában is hírt adott annak idején. A helyzet annyira kényelmetlen volt Magyar Péternek, hogy a bejegyzést eltüntették, ám képernyőmentések bizonyítják a történteket.
Miként a Kehi vizsgálatából már kiderült, a PlanB-t busásan megfizették, egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként százezer forintba került, és összesen négymilliót fizettek ki rá, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került Magyaréknak.
Minderről megkérdezték a közérdekű bejelentéseiről elhíresült Tényi Istvánt is, aki többször tett már feljelentést a Magyar Péter vezette Diákhitel Központ szerződéseivel összefüggésben, illetve párthovatartozástól függetlenül sok más botrányban is. Szerinte Magyar Márton ügyében is felmerülhet a bűncselekmény gyanúja.
Magyar Péter több bűncselekmény elkövetésének is részese lehetett, amikor a vezetése alatt a Diákhitel Központ Zrt. egy olyan céggel kötött túlárazott szerződéseket, amelynek az öccse is szerepelt a fizetési listáján. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) jelentése – amelyet a minap az Átlátszó hozott nyilvánosságra – túlárazott szerződésekről szól, megemlítve a PlanB Magyarország Kft.-t. Ez az a cég, amelytől a Media1 értesülései szerint Magyar Péter testvére, Magyar Márton 2019 nyarától fizetést kapott. A Media1 kérdésére a Tisza Párt elismerte, hogy Magyar Péter testvére dolgozott a PlanB-nél. Azt írták, a kft. mintegy hat hónapon át foglalkoztatta Magyar Mártont projektmenedzserként, havi 300 ezer forintos fizetéssel. Noha a válaszban arra is kitértek, hogy Magyar Márton 2020 februárjában maga mondott fel, azt nem írták, miért döntött így.
– Amennyiben Magyar Péter a Diákhitel Központ vezérigazgatójaként túlárazott szerződéseket kötött, és így vagyonvesztés következett be, esetleg fiktív szerződések alapján teljesített kifizetést családtagok irányába, azzal a nyilvánvaló összeférhetetlenségen túl kimeríthette a hűtlen kezelés bűncselekmény törvényi tényállását, esetlegesen felmerülhet a hanyag kezelés is az ügyben
– mutatott rá megkeresésünkre ifjabb Lomnici Zoltán. A Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány tudományos igazgatója szerint ennél akár súlyosabb jogsértés is történhetett, ugyanis amennyiben legalább három személy bizonyíthatóan részt vett szándékos bűncselekmény elkövetésének célzatával, úgy bűnszervezetben történő elkövetésről beszélhetünk, amely a többrendbeli elkövetéshez hasonlóan súlyosbító körülményként merülhet fel egy esetleges büntetőeljárásban. A hűtlen kezelés felső büntetési tétele tíz év szabadságvesztés.
– Ha kisebb (50-től 500 ezer forintig terjedő) vagyoni hátrány okozásával valósult meg a bűnelkövetés, úgy a büntetés vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztés, amennyiben pedig a bűnelkövetés nagyobb, ötszázezer és ötmillió forint közötti vagyoni hátrány okozásával valósult meg, úgy három évig terjedő szabadságvesztés lehet az ítélet. A büntetés egy évtől öt évig terjedhet, ha a hűtlen kezelés jelentős, vagyis öttől ötvenmillió forintig terjedő vagyoni hátrányt okoz
– fejtette ki ifjabb Lomnici Zoltán.
Az alkotmányjogász kitért arra is, hogy ha központi vagy európai uniós költségvetésből származó forrásokat felhasználva vagy egyéb módon a költségvetésnek vagyoni hátrányt okoztak, a költségvetési csalás gyanúja is fennállhat, amely alapesetben három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. – Az említett szankciót vonja magával valótlan tartalmú nyilatkozat tétele vagy a valós tények elhallgatása, amennyiben ezzel szintén vagyoni hátrány keletkezik – tette hozzá. Szavai szerint hasonló esetekben felmerülhet a hanyag kezelés bűncselekménye is, amelynek középpontjában a vagyonkezelési, illetőleg a vagyonfelügyelői kötelesség megszegése vagy elhanyagolása áll. Ilyenkor a büntetés három évig terjedő szabadságvesztés, ha a hanyag kezelés különösen nagy vagy ezt meghaladó vagyoni hátrányt okoz.
Az említett Kehi-vizsgálatból kiderül, a PlanB-t busásan megfizették, egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány például oldalanként százezer forintba került, és összesen négymilliót fizettek ki rá, egy 18 diából álló előadásra pedig 4,4 milliót adtak ki. Miként arról lapunk már beszámolt, a Diákhitel Központ Zrt. gazdálkodásával kapcsolatban jelenleg nyomozás van folyamatban, amelyben a tanácsadó tevékenységről készült vélemény és a kapcsolódó szerződések a nyomozó hatóság rendelkezésére állnak.
Említést érdemel továbbá, hogy Magyar Péter testvére a napokban a Kontroll Média Szolgáltató Kft. tulajdonosaként jelent meg a médiapiacon.
Noha Magyar Márton tagadja, hogy az új médium indulásának köze lenne a Tisza Párthoz, ám a férfi néhány hónapja még interjúkat segített szervezni Magyar Péternek, vagyis tulajdonképpen részt vett a kampányban.
2024. 10. 08. 17:46
Magyar Márton Forrás: Youtube / Képernyőfotó
Nem tudom értelmezni a »fizetési lista« kifejezést. Ahol pénz kapok, ott dolgozni szoktam
– így reagált kedden a Magyar Nemzet kérdéseire Magyar Márton, miután a Media 1 írt róla, hogy, a PlanB Magyarország Kft. munkatársa volt, amikor a cég a Magyar Péter vezette Diákhitel Zrt. beszállítója volt.
Az oldalnak Magyar Péter és Magyar Márton is megerősítette, hogy a hír igaz, de ebben semmi kivetnivalót nem látnak. Magyar Márton a Magyar Nemzet által feltett érdemi kérdésekre azonban nem kívánt válaszolni, szerinte már mindent elmondott az üggyel kapcsolatban.