kulcsár edina
Részletek a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentéséből.
Fotó: AFP
Értesüléseik szerint hamarosan véglegesíthetik a Szuverenitásvédelmi Hivatal a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes szervezet magyarországi alapítványáról szóló jelentését, amely az elmúlt hónapok vizsgálataira épül.
Ez a korrupció mérésére áltudományos módszereket is használó, manipulatív és dezinformációs célú szervezetként írja le az alapítványt, amely globális érdekeket szolgál, és négyötöd részben külföldről is pénzelik.
Soros György intézményei mintegy a felét fizetik a magyarországi TI költségeinek, de az alapítvány kapott pénzt hazánk olyan politikai ellenfeleitől is, mint az Európai Bizottság vagy a German Marshall Fund háttérhatalmi szervezet, az amerikai külpolitikai érdekek trójai falova Európában. (Ez utóbbi szervezet egyébként — személyi összefonódásokban is — feltűnik a 2022-es országgyűlési választásokon a Márki-Zay Péter vezette ellenzéket támogató Action for Democracy amerikai fedőszerv együttműködőjeként.)
A magyarországi TI az elmúlt mintegy három évtizedes története során kezdettől fogva a privatizációt erőltető körökhöz, politikailag az SZDSZ-hez, illetve Soros hálózatához kötődött. A '90-es évektől a Gyurcsány-kormány időszakáig egyesületi formában működött.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentése értesüléseik szerint a következőkre is rávilágít:
* Még létre sem jött az itthoni egyesület, amikor a nemzetközi TI magyarországi kapcsolattartója éveken át Hack Péter, akkoriban SZDSZ-es országgyűlési képviselő volt. (Hack később már reálisan látta a TI helyzetét: annak a nótáját húzza, aki fizet...)
* A TI szempontrendszere megjelent az SZDSZ 1994-es választási kampányában.
* Az egyesület egyik elnöke az a Terták Ádám volt, aki pár évre rá Soros magánegyeteme, a CEU üzleti karának dékánja lett, de életrajza szerint az Amerikai Kereskedelmi Kamara jótékonysági alapítványának létrehozójaként is tevékenykedett.
* A Gyurcsány-kormány idején (amikor még az akkori kormányfő amerikai megítélése jó volt) a TI magyarországi egyesülete jogutód nélkül megszűnt, ugyanis főszponzora, Soros megvonta a támogatását. (Csak nem megszűnt hirtelen Magyarországon a korrupció...?) Mindenesetre még a számítógépeiket is visszaküldték neki.
* Pár évvel később azonban (amikor Gyurcsány Ferenc amerikai megítélése már rosszabb lett) újraalapították a magyarországi tagozatot (feltámadt a korrupció...?), mégpedig alapítványi formában. Jelenlegi évi költségvetése mintegy százmillió forint.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentéséből kiderül az a rendkívül egyszerű működési elv is, amelynek során a magát „függetlenként” és „átláthatóként” bemutató magyarországi Transparency International működését hazánk fő nemzetközi ellenfelei biztosítják.
Ezért cserébe olyan beszámolókkal látja el őket — mint tegnap írtuk, a hivatal értékelése szerint a tudományosan megkérdőjelezhető korrupcióérzékelési index felhasználásával —, amelyek bekerülnek azokba a hazánkat elítélő brüsszeli országjelentésekbe, amelyek alapján aztán az uniós intézmények eljárásokat indíthatnak Magyarországgal szemben.
Ilyen volt például az európai parlamenti Sargentini-jelentés. Mindezzel a TI közvetve politikai és gazdasági kárt okoz hazánknak.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálatából a lapunk által megismert részletek szerint a magyarországi TI-vel kapcsolatban összességében kiderül:
* sem finanszírozási háttere, sem tevékenysége alapján nem nevezhető függetlennek, sőt kifejezetten a globális érdekcsoportok szolgálatában áll.
* nem nevezhető átláthatónak sem, miután az alapítvány megtagadta az együttműködést a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, így a külföldi tényezőkkel kötött szerződéseibe sem engedett betekintést.
Soros György 2022. május 24-én (Fotó: AFP)
Az EBESZ-DIEJH szervezésében ma zárul egy tíznapos – a baloldali amerikai kormány által is támogatott – konferencia, amelynek keretében az egyik szekcióülést – több európai és amerikai szervezet mellett – a Magyarországot rendszeresen támadó Transparency International Hungary (TIH) szervezte. A TI adományozói között kormányzati szervek, alapítványok és trösztök, vállalatok és magánszemélyek is szerepelnek.
A CRC jelentése szerint a Soros-féle Open Society Foundations 2016 óta több mint négymillió dollárt nyújtott a Transparency International titkárságának és további 5 480 360 dollárt a TI-csoportoknak világszerte
– írja a Tűzfalcsoport.
A diskurzus apropóját az adta, hogy a részvevők szerint hazánkban „alapvető jogokkal, jogállamisággal kapcsolatos folyamatos kihívásokkal kell szembenéznie már több éve évek óta. A legújabb kihívás a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény elfogadása, amely korlátlan mérlegelési jogkört biztosít a kormánynak a civil szervezetek megfigyelésére és vizsgálatára”.
A felszólalók között volt Ligeti Miklós, a TIH jogi igazgatója, illetve Edit Zgut-Przybylska, a CEU oktatója is. Utóbbi férje az a keményvonalas sorosista Wojciech Przybylsk, aki a Visegrad Insight című lapnak a főszerkesztője, a Res Publica Foundation alapítvány elnöke, utóbbi partnerei többek között a guruló dollárok és az amerikai demokraták beavatkozási kísérletei kapcsán megismert The National Endowment for Democracy és a Globsec is.
Zárásként a résztvevők ajánlásokat tettek a nemzetközi közösség, az EBESZ-tagok és a helyi érdekeltek számára, hogy miként lehet „ellensúlyozni a hátrányos, a külföldi ügynökökre vonatkozó törvények káros hatásait”, célkeresztbe helyezve ezáltal a magyar szuverenitásvédelmi szabályokat is.