kulcsár edina
Bízunk a volt elnök újraválasztásában.
Donald Trump volt amerikai elnök újraválasztása az egyetlen remény arra, hogy stabilizálni lehessen a törékeny és egyre kaotikusabb nemzetközi biztonsági helyzetet – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Fox News Digital hírportálnak adott, csütörtökön sugárzott interjújában.
„Úgy véljük, hogy tulajdonképpen az amerikai elnökválasztás lehet az, ami mindent megváltoztathat, amennyiben Trump arat győzelmet” – húzta alá a magyar tárcavezető különösen az ukrajnai háborúra utalva.
– mondta. „Senki más nem képes erre” – szögezte le Szijjártó Péter. „Úgy vélem, egyedül Trump elnök jelent reményt és a mi teljes reménységünk Trump elnökben van, hogy ezt megtegye” – tette hozzá. Mikor arról kérdezték a minisztert, hogy ez felfogható-e annak, hogy előnyben részesítene egy második Trump-elnökséget, Szijjártó Péter azzal felelt, hogy „nem vagyunk amerikaiak, így nem mondhatjuk azt, hogy ezt, vagy azt részesítjük előnyben”.
– mutatott rá a miniszter.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy az amerikai-magyar kapcsolatok és a globális biztonsági helyzet szemszögéből nyilvánvaló, hogy az amerikai-magyar viszony Trump elnöksége idején volt a csúcson; a lehető legjobb.
– hangsúlyozta a magyar tárcavezető. „Mióta Trump távozott hivatalából, az egész globális biztonsági helyzet romlásnak indult, úgy értem, ezek a tapasztalatok” – fűzte hozzá. „Amennyiben tapasztalatainkból indulunk ki, akkor azt mondhatjuk, hogy igen, az amerikai-magyar viszony szempontjából úgy vélem, Trump elnök újabb löketet, frissességet, dinamikát hozhat e kapcsolatba, és úgy gondolom, ha Trump elnököt újraválasztják, a világnak jó esélye van arra, hogy ismét egy békésebb hellyé váljon a mostani helyzethez képest” – mondta. Szijjártó Péter elutasította a magyar béketörekvéseket ért bírálatokat. „Egyértelműen háborúpárti politikusok voltak azok, akik kritizáltak minket, a miniszterelnököt és a békemissziót” – mondta.
– húzta alá a miniszter. „Ezért roppant kellemetlen és kényelmetlen számukra, hogy ott vagyunk, cselekszünk, beszélünk és intézkedünk” – tette hozzá. Szijjártó Péter elutasította Ukrajna NATO-csatlakozásának gondolatát, mondván hogy „Ukrajna felvétele a NATO-ba biztonsági szempontból teljességgel kiszolgáltatottá tenne minket, mert ez azt jelentené, hogy a NATO-t bármikor könnyedén bele lehetne rángatni egy háborúba Oroszország ellen, és ez olyasvalami, amit nem szeretnénk”. „Mindenki tudja, hogy bármilyen közvetlen konfrontáció a NATO és Oroszország között azonnal a harmadik világháború kitörésével járna, mi pedig azért csatlakoztunk NATO-hoz, hogy fokozzuk biztonságunkat, nem pedig azért, hogy kiszolgáltatottá váljunk” – hívta fel a figyelmet a miniszter.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arra kérte fel helyi idő szerint csütörtökön New Yorkban António Guterres ENSZ-főtitkárt, hogy járjon közbe annak érdekében, hogy végre tárgyaljon egymással az Egyesült Államok és Oroszország.
A tárca közleménye szerint a miniszter az ENSZ-főtitkárral folytatott tárgyalását követően kiemelte, hogy rendkívüli kockázatot jelent ma a globális biztonságra nézve az, hogy a világpolitika legjelentősebb szereplői képtelenek vagy nem hajlandóak beszélni egymással. „Pontosan tudjuk, hogy ez annak a kockázatával jár együtt, hogy a világot újra blokkokra szabdalhatják, és visszatérhetünk a hidegháború rémálmához, amit jó lenne elkerülni” – figyelmeztetett.
– tudatta a tárcavezető.
Szijjártó Péter kifejtette, hogy a világ lassan ezer napja él az ukrajnai háború árnyékában, és pontosan lehet tudnii, hogy amerikai-orosz párbeszéd nélkül nem lesz lehetséges véget vetni a konfliktusnak. Majd kijelentette, hogy ezért abban is António Guterres segítségét kérte, hogy az ENSZ visszatérhessen a megalapításakor megfogalmazott célkitűzésekhez, ahhoz, hogy platformként szolgáljon az egymással rossz viszonyban lévő, adott esetben akár háborúban álló országok közötti párbeszédre. Illetve ennek kapcsán emlékeztetett rá, hogy a világszervezetet nem hasonlóan gondolkodó országok klubjaként hozták létre.
„Az ENSZ keretei kínálhatnak esélyt arra, hogy meginduljon egy amerikai-orosz párbeszéd, amely az egész globális biztonság és azon belül Közép-Európa biztonsága szempontjából is egy új reményt hozhatna el nekünk” – összegzett Szijjártó Péter.
Nonszensz, hogy a világ vezető nagyhatalmai nem tárgyalnak egymással, hiszen a diplomáciának éppen arról kellene szólnia, hogy a szembenálló felek is megvitathassák a fontos kérdéseket – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán New Yorkban.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20-csoport külügyminiszteri találkozóján arról számolt be, hogy az emberiség ma a veszélyek korában él, nem túlzás, hogy a globális biztonsági helyzet a második világháború lezárulta óta nem volt ilyen rossz formában, mint most.
Szavai szerint a jelenlegi folyamatok a hidegháború időszakára emlékeztetnek, amikor a világ blokkokra volt osztva, márpedig Magyarország ezen erősen rajtavesztett, ezért érdekében állna ennek elkerülése. Nonszensznek nevezte, hogy a nagyhatalmak nem beszélnek egymással, és úgy vélekedett, hogy nem kellene ezt tenniük a világ többi részével. „Ahogyan nonszensz, hogy ha valaki a béke mellett érvel, vagy a diplomáciai megoldások, a diplomáciai csatornák nyitva tartása mellett érvel, akkor azt azonnal megbélyegzik és súlyos vádakkal illetik” – húzta alá. „Nonszensz, hogy a diplomácia is valamiféle új definíciót kap, mivel egyesek ez alatt már azt értik, hogy kizárólag azokkal beszélünk, akikkel mindenben egyetértünk” – mondta. Majd hozzátette, hogy ez nem teljesítmény, a diplomáciának pedig arról kellene szólnia, hogy mindenki tárgyalni tudjon mindenkivel.
– fogalmazott.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy hazánk kiáll a tisztességes, kölcsönös tiszteleten alapuló nemzetközi együttműködés mellett, kiáll egy olyan nemzetközi rend mellett, amelyben senki nem oktat ki másokat. Aláhúzta: az egész világ sokat profitálhatna abból, ha a következő időszakot a konnektivitás határozná meg. Erre példaként Magyarországot hozta fel, amely a pragmatikus gazdaság- és külpolitikája nyomán mára fontos találkozási pontjává vált a keleti és a nyugati vállalatoknak, különösen az autóiparban. Kifejtette, hogy hazánkban mindhárom német prémium autómárka gyárral van jelen, illetve a világ tíz legnagyobb keleti elektromosakkumulátor-gyártója közül öt is a letelepedésről döntött.
– jelentette ki. A miniszter kiemelte, hogy a magyar kormány ellenez és károsnak tart minden olyan intézkedést, amely további polarizációhoz, a világkereskedelem szabadságának további korlátozásához vezet.
– vélekedett. „Ezért mi, magyarok számítunk a G20-országok nyitottságára és bölcsességére, amelynek segítségével a konnektivitás korszakába léphetünk a hidegháborús érához való visszatérés helyett” – összegzett.