kulcsár edina
Megöltek újabb hat zsidó túszt.
Több százezres tömegtüntetés követelte túszalku megkötését a Hamásszal vasárnap Tel-Avivban, miközben Izrael más helyszínein is többezres demonstrációk voltak. Hétfőre általános sztrájkot hirdetett a szakszervezeti szövetség.
Vasárnap este kivételesen nagyszámú, a háború tavaly októberi kitörése óta a legnagyobb tömeg gyűlt össze Tel-Aviv központjában. A szervezők szerint országszerte 700 ezren vonultak utcára, a tel-avivi tüntetésen pedig 550 ezren vettek részt.
Számos helyen összecsapások voltak a rendőrök és a demonstrálók között, sokakat őrizetbe vettek. Tel-Avivban hat koporsót helyeztek el a színpadon a csütörtökön vagy pénteken megölt hat újabb túszra emlékezve. A tömeg azt kiabálta, hogy nem hagyják sorsukra a Hamász által elhurcolt embereket. A beszédek alatt hatalmas hangerővel fújoltak, amikor a szónokok a kormány tagjait említették.
Tel-Avivban az elraboltak családtagjai szólaltak fel, valamint a kibucmozgalom főtitkára, Lior Szimha és a Hisztadrut, az izraeli szakszervezeti szövetség elnöke, Arnon Bar-David.
„A zsidók nem hagynak cserben zsidókat, nem lehet, hogy gyermekeink politikai érdekek miatt meghaljanak az alagutakban” – mondta a szakszervezeti elnök, és általános sztrájkot hirdetett hétfőre a túszalku megkötéséért.
„Az egész államban leáll a munka holnap reggel hat órától. Mindenütt, az Egged és Dan busztársaságnál, reggel nyolctól a repülőtéren is, beleértve a kikötőket, gyárakat, önkormányzatokat és hivatalokat” – mondta a szakszervezeti vezető.
„Az egész gazdaság leáll holnapra. Azt várom, hogy Izrael minden munkahelye, a magán- és a közszféra csatlakozzon a szolidaritási sztrájkhoz, és egyesüljön azon felhívás érdekében, hogy hazahozzuk fiainkat és lányainkat” – tette hozzá.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök a kormány esti ülésén kijelentette, hogy az elraboltak meggyilkolása után sem hajlandó lemondani az egyiptomi határsáv, a philadelphiai tengely izraeli felügyeletéről, amely jelenleg a túszalku legfőbb akadálya.
Joáv Galant védelmi miniszter az ülésen azt mondta, hogy szerinte súlyos hiba a kabinet döntése, amely szerint Izrael az elhurcoltak élete árán is a philadelphiai tengelyen marad.
Az izraeli hadsereg újabb hat, a fogságban megölt izraeli túsz holttestét találta meg és szállította szombat éjjel Izraelbe – jelentette egy katonai szóvivő.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök vasárnap délelőtt videonyilatkozatot adott ki, amelyben a Hamász palesztin iszlamista szervezetre hárította a felelősséget a túszok haláláért, a túsztárgyalások kudarcáért.
„Folyamatosan zajlanak az elraboltak kiszabadítására irányuló erőfeszítések, a Hamász nem hajlandó valódi tárgyalásokat folytatni” – mondta. „Azt mondom a Hamász terroristáinak, akik meggyilkolták túszainkat, és vezetőiknek: halál fiai vagytok. Nem nyugszunk, nem csillapodunk, üldözni fogunk, és el fogunk érni titeket, és leszámolunk veletek” – tette hozzá.
Uri Danino, Alex Lubanov, Almog Szaroszi, Hirsch Goldberg-Polin, Karmel Gat és Eden Jerusalmi holttestét egy alagútban találták meg Rafahban. Daniel Hagari, a hadsereg (IDF) szóvivője bejelentette, hogy a hat túszt a Hamász „brutálisan meggyilkolta” nem sokkal a csapatok érkezése előtt, egy-két nappal ezelőtt.
Benjámin Netanjahu a történtek után lemondta vasárnap reggeli programját, egy jeruzsálemi általános iskolának a tanévkezdés alkalmából tervezett meglátogatását.
A hat halott közül négyet, a két nőt, Karmel Gatot és Eden Jerusalmit, valamint a sebesült Hirsch Goldberg-Polint és Almog Szaruszit
„Darabokra tört az egész nép szíve” – írta közleményében Jichák Hercog államelnök. „Izrael nevében szívembe fogadtam családjaikat, és bocsánatot kérek. Bocsánat, amiért nem tudták épségben hazavinni szeretteiket” – tette hozzá.
Joáv Galant védelmi miniszter a biztonságpolitikai kabinet összehívására szólított fel vasárnap reggel. „Azonnal össze kell hívni a biztonságpolitikai kabinetet, és módosítani kell a péntek hajnali döntést a philadelphi tengelyről. A hidegvérrel meggyilkolt elraboltak számára ez már késő, de haza kell hozni a Hamász fogságában maradt túszokat.
– tette hozzá.
„A Hamász hidegvérrel meggyilkolta túszainkat, pontosan azért, hogy megadjuk magunkat, elfogadjuk a követeléseit, és lehetővé tegyük számára a túlélést és hogy helyreállítsa képességeit, és ismét megtámadja Izraelt az iráni megsemmisítési terv részeként” – mondta válaszul Galantnak a jobboldali Vallásos Cionisták nevű telepespárt elnöke, Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, aki a harcok fokozását követelte a Gázai övezetben.
„A kabinet nem enged olyan önfeladó megállapodást, amely feladja Izrael biztonságát, hanem arra utasítja az izraeli hadsereget és a biztonsági intézményeket, hogy szigorúbb árat követeljen a Hamásztól. Az IDF-erőinek a jelenlegi határtól két kilométerrel beljebb kell mozdulniuk, és mindent le kell tarolniuk útjukon. Ez egy olyan terület lesz, amely soha nem tér vissza a gázaiakhoz” – tette hozzá.
Jaír Lapid, az ellenzéki centrista Van jövő párt és a parlamenti ellenzék elnöke az X közösségi portálon azt írta: „politikai érdekeket követnek ahelyett, hogy alkut kötnének, ahelyett, hogy életeket mentenének, a túszokat temetik. Netanjahu mindent megtesz azért, hogy hatalmon maradjon, ahelyett, hogy azért tenne meg mindent, hogy hazahozza őket”.
Az elhurcoltak családjainak főhadiszállása felszólította a miniszterelnököt a túszalku aláírására. „Az elraboltak visszaküldéséről szóló megállapodás már több mint két hónapja a tárgyalóasztalon van. Ha nem torpedóznák meg, nem hoznának fel kifogásokat és média-blöfföket, valószínűleg életben lennének az elraboltak, akiknek a haláláról reggel értesültünk” – írták.
Az Izraeli Üzleti Fórum, amely az ország kétszáz legnagyobb magánvállalatának munkavállalóit képviseli, bejelentette, hogy csatlakozik a túszok családjaihoz, és mozgósításra szólítja fel a lakosságot. „A biztonsági káosz mellett gazdasági káosszal nézünk szembe elfogadható állami költségvetés nélkül, sztrájkkal az oktatási rendszerben, és a közszolgáltatások összeomlásával. Este vésztanácskozást tartunk együtt a túszok rokonságának szervezetével és más szervezetekkel, és nyilvánosságra fogjuk hozni döntésünket” – közölték.
Az újabb hat meggyilkolt túsz után jelenleg az iszlamista Hamász október 7-i terrortámadásában elrabolt kétszázötvenegy túsz közül kilencvenhét található a Gázai övezetben, akik közül legkevesebb harminchárman már halottak.
A Hamász felelősségre vonását ígérte Joe Biden vasárnap, amikor megerősítette, hogy egy amerikai-izraeli állampolgár is a Gázai övezetben megtalált és azonosított halottak között van.
Az elnök közölte, hogy az újabb amerikai áldozat a 23 éves Hersh Goldberg-Polin, akit tavaly október 7-én az izraeli zenei fesztiválról hurcoltak el a palesztin fegyveresek.
Joe Biden méltatta a túsz szüleinek bátorságát, bölcsességét és kitartását. Azt írta, hogy ismeri őket.
Hersh Goldberg-Polin szülei augusztus 21-én felszólaltak a Demokrata Párt elnökjelölő konvencióján Chicagóban, ahol a túszok szabadon engedését kérték.
Joe Biden közleményének szavai szerint „fáradhatatlanul dolgoztam, hogy a szeretett Hersh biztonságban hazajusson, és szívszaggató volt a hír haláláról”. Hozzátette, hogy „a Hamász vezetői fizetni fognak ezekért a bűncselekményekért”.
Kamala Harris alelnök és demokrata elnökjelölt külön közleményben fejezte ki részvétét az amerikai túsz halála miatt.
A szabadságát töltő Joe Biden szombaton ismét az Izrael és Hamász közötti háború végét sürgette, és azt mondta, hogy küszöbön áll a tűzszünetről szóló megállapodás.
Donald Trump volt elnök Hersh Goldberg-Polin haláláért Joe Biden és Kamala Harris politikáját tette felelőssé. Az X közösségi oldalon közzétette bejegyzésében azt hangoztatta, hogy az amerikai-izraeli kettős állampolgár halálának oka az Egyesült Államok nemzetközi erejének és vezető szerepének hiánya. Hozzátette: a Hamász terrortámadáshoz hasonló nem történhetett volna meg elnöksége idején, és ismét azt ígérte, megválasztása esetén véget vet a harcoknak.