Fanatikus Ukrajna-párti merénylő akarta megölni Donald Trumpot

KÜLFÖLD
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.09.08.
Módosítva: 2024.09.08.

Rakétarendszereket küldenek a britek Ukrajnának

Többfunkciós rakétarendszereket.

Hatszázötven könnyű többfunkciós rakétarendszert (LMM) tartalmazó fegyvercsomagot küld Ukrajnának Nagy-Britannia – jelentette be John Healey brit védelmi miniszter. A rakétákat várhatóan év végéig szállítják le.

 

John Healey brit védelmi miniszter

John Healey brit védelmi miniszter (Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat) Fotó: -

Nagy-Britannia újabb több mint 200 millió dollár értékű fegyvercsomagot küld Ukrajnának – jelentette be John Healey védelmi miniszter Németországban, a ramsteini légibázison, ahol az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport (UDCG) ülése zajlik.

A szállítmány 650 könnyű többfunkciós rakétarendszert (Lightweight Multirole Missile, LMM) tartalmaz, és várhatóan az év végéig szállítják le – számolt be róla az amerikai Newsweek magazin. Az LMM rakéták az ukrán légvédelem megerősítését segíthetik az orosz–ukrán háborúban.

Az elmúlt napokban láthattuk, milyen tragikus ára van az oroszok Poltava és Lviv elleni válogatás nélküli csapásainak. Ezek az új, Egyesült Királyságban gyártott rakéták támogatni fogják Ukrajnát abban, hogy megvédje népét, infrastruktúráját és területét Putyin brutális támadásaitól

– idézte Healey szavait a brit védelmi minisztérium közleménye.

Az UDCG ülését megelőzően a védelmi miniszter meglátogatta a ramsteini légibázison található Közös Hírszerzési Koordinációs Központot is, ahol többek között brit katonák is dolgoznak a hírszerzési információk elemzésén.

A NATO főtitkára felszólította Kínát, hogy hagyjon fel Oroszország ukrajnai háborújának támogatásával. Peking korábban rosszindulatúnak nevezte a hasonló kijelentéseket.

 

Military mobility of Ukrainian soldiers continue in the direction of Kreminna

Egy aknavető egység ukrán katonája 2024. augusztus 26-án (Fotó: AFP)

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár pénteken felszólította Kínát, hogy hagyjon fel Oroszország ukrajnai háborújának támogatásával, és kijelentette, hogy Peking segítsége jelentős tényező a háború folytatásában.

Kína döntő faktorrá vált Oroszország Ukrajna elleni háborújában

 – mondta Stoltenberg újságíróknak Oslóban. Kiemelte: Kína az, amely lehetővé teszi az Oroszország által használt fegyverek gyártását.
A NATO-vezető figyelmeztette Pekinget, hogy az ukrajnai háború további eszkalációja negatívan érintheti Kína érdekeit és hírnevét.

Felszólítom Kínát, hogy hagyjon fel Oroszország illegális háborújának támogatásával

 – mondta a szövetség leköszönő vezetője.

Az ázsiai nagyhatalom korábban „rosszindulatúnak” és elfogultnak minősítette a NATO hasonló kijelentéseit. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig júliusban kijelentette, hogy nem akarja, hogy az Oroszországgal „korlátlan” partnerséggel rendelkező Kína közvetítőként lépjen fel, de reméli, hogy Peking nagyobb nyomást gyakorol Moszkvára a háború befejezése érdekében.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter telefonbeszélgetést folytatott Andrij Szibiha frissen kinevezett ukrán külügyminiszterrel.

Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője elmondta: a két külügyminiszter a kétoldalú kapcsolatokról egyeztetett, és a telefonbeszélgetés során

Anthony Blinken jelezte, hogy az Egyesült Államok továbbra is segítséget nyújt Kijevnek katonai, gazdasági és humanitárius téren, valamint az ukrán gazdaság helyreállításában.

Dmitro Kuleba előző ukrán külügyminiszter szerdán nyújtotta be lemondását egy nagyszabású kormányátalakítás részeként. Korábban öt másik miniszter és miniszterelnök-helyettes, valamint az állami vagyonkezelő vezetője kérte felmentését a parlamenttől, amely csütörtökön ezt jóvá is hagyta.

Volodimir Zelenszkij államfő szerint a személycserékre Ukrajna kormányának megerősítése érdekében van szükség. „Az ősz rendkívül fontos lesz. Állami intézményeinket meg kell erősíteni olyan módon, hogy Ukrajna el tudjon érni minden szükséges eredményt” – mondta az ukrán elnök.

Arra kérte Ukrajna szövetségeseit pénteken Ramsteinben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, hogy hagyják figyelmen kívül Moszkva „vörös vonalakkal” kapcsolatos figyelmeztetéseit, és tegyék lehetővé Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú fegyvereket is bevessen orosz területek ellen.

„Szükségünk van ezekre a nagy hatótávolságú képességekre, nemcsak Ukrajna területén, hanem orosz területen is, annak érdekében, hogy motiváltabbá tegyük Oroszországot a békére törekvésre” – mondta Zelenszkij a németországi Ramsteinben lévő amerikai légitámaszponton az Ukrajna támogatására alakult nemzetközi kontaktcsoport ülésén.

„A világon rendelkezésre áll elegendő mennyiségű légvédelmi rendszer ahhoz, hogy garantálni lehessen az orosz terror kudarcát, és határozottan arra kérem Önöket, működjenek közre aktívabban légvédelmünk megerősítésében” – tette hozzá az ukrán elnök az Ukrajnának fegyvereket szállító országok képviselői előtt.

A ramsteini tanácskozáson Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter bejelentette:

az Egyesült Államok újabb, 250 millió dolláros katonai támogatást nyújt Kijevnek, hogy hatékonyabban tudjanak igazodni a „változó igényekhez”.

Boris Pistorius német külügyminiszter bejelentette, hogy országa további 12 Panzerhaubitz 2000 típusú önjáró tarackágyút szállít Ukrajnának, amelynek összértéke 150 millió euró. A 30 kilométernél nagyobb lőtávolságú modern tüzérségi egységből hatot még idén, hatot pedig jövőre szállítanak le – tette hozzá.

Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter az amerikai gyártású, Ukrajnának adott F-16-os vadászrepülőgépek karbantartásával kapcsolatos új katonai segítségcsomagot jelentett be. Közölte, hogy Hollandia felszerelést biztosít az ukrán F-16-osok karbantartásához, valamint levegő-levegő rakétákat, amelyekkel a vadászgépek védhetik az ukrán légteret.

A holland tárcavezető hadművelet-biztonsági okokból nem árult el konkrétumot a szóban forgó felszerelések mennyiségéről és típusairól, valamint a segítségnyújtás tervezett ütemezéséről sem.

Hollandia 80 millió euró értékben fog eszközöket szállítani a nagyszámú pótalkatrészen túl, ide tartoznak generátorok, kisjárművek, szükséges karbantartási anyagok, speciális szerszámok és fedélzeti létrák” – sorolta.

Bill Blair kanadai védelmi miniszter úgyszintén bejelentett a találkozón egy újabb katonai segélycsomagot Ukrajnának,

amely rakétákat, kézi lőfegyvereket és haditechnikai eszközöket fog tartalmazni. Az új csomag 80 840 hajtóművet és 1300 robbanófejet tartalmaz CRV-7 típusú repülőgép-rakétákhoz.

Ezek a miniszter ígérete szerint az elkövetkező hónapokban Ukrajnába érkeznek. Kanada ezenfelül 960 C6 géppuskát és 10 500 kilenc milliméteres pisztolyt biztosít készletéből. Ukrajna külön kérésére 29 M113-as lánctalpas páncélozott szállítójárműről és 64 Coyote típusú könnyű páncélosról leszerelt alvázakat is szállítanak. Blair hozzátette még, hogy szeptemberben tíz mentőautót is biztosítanak Ukrajnának.

Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban található Zsuravka települést – közölte az orosz védelmi minisztérium pénteken.

A tárca szerint az elmúlt hét folyamán 17, nagy hatótávolságú precíziós fegyverekkel, köztük hiperszonikus Kinzsalokkal, valamint drónokkal végrehajtott csoportos csapás ért ukrán rakéta- és repülőgépipari összeszerelő üzemeket, kritikus energetikai létesítményeket, rakéta-, fegyver- és üzemanyagraktárokat, drónok és személyzet nélküli hajók összeszerelő műhelyeit és tárolóhelyeit, valamint ukrán alegységek és külföldi „zsoldosok” ideiglenesen telepítési pontjait.

A jelentés külön kitért a Poltava városában a 179. egyesített kiképzőközpont elleni támadásra, ahol rádióelektronikai szakembereket képeztek ki külföldi oktatók irányításával elektronikai hadviselésre és drónirányításra.

Az augusztus 31-től szeptember 6-ig tartó időszakra vonatkozó hadijelentés 89-ben nevezte meg az orosz erők által visszavert támadások és ellentámadások számát, az elesett vagy súlyosan megsebesült ukrán katonák számát pedig több mint 16 200-ban. Az orosz beszámoló az Ukrajnában a héten megsemmisített haditechnikai eszközök között sorolt fel egyebek között 69 tábori lőszerraktárt, egy MiG-29-es repülőgépet, 17 harckocsit, 143 páncélozott harcjárművet, hét amerikai ATACMS műveleti-harcászati rakétát, 20 francia HAMMER irányított légibombát, HIMARS és Vilha sorozatvetők 54 rakétáját, továbbá 367 légi és 11 tengeri drónt.

Az orosz védelmi minisztérium szerint a Kurszk megyébe betört ukrán erők az augusztus 6-án indított támadás során több mint 10 400 embert, 81 harckocsit, 41 gyalogsági harcjárművet, 74 páncélozott személyszállító járművet, 599 páncélozott harcjárművet, 339 gépkocsit, 76 tüzérségi löveget és 24 sorozatvetőt veszítettek.

A helyi hatóságok az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek és az Ukrajnával határos orosz régiók több más településéről is jelentettek pénteken ukrán tüzérségi és dróntámadást.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek