kulcsár edina
Nem minden volt sikerélmény...
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Amikor dunai árvíz van, akkor az ország három részből áll: van a Budapest fölötti rész, van maga Budapest és a Budapest alatti rész – mondta Orbán Viktor a közösségi oldalára feltöltött videóban.
A bajok tipikusan Budapest felett szoktak jelentkezni, ott az összefogás is nagyobb, sokkal több emberre van szükség, és ahogy jövünk lefele, annál jobb állapotban vannak a védműveink.
– jelezte a Miniszterelnök.
Azt lehet mondani, hogy ha baj van, akkor a magyarok jobban összejönnek, sőt össze is kapaszkodnak. Jót tesz a közösségnek, hogyha van egy közös nagy baj elhárításához kapcsolódó sikerélménye – vélekedett Orbán Viktor. Majd kiemelte:
most pedig lesz ilyen sikerélmény, mert Magyarország ezt az árvizet kivédte.
Magyarország ezt meg tudja csinálni – tette hozzá.
Már kedden elhagyhatja a legmagasabb vízszint Magyarországot, de a fegyelem és a figyelem nem lazulhat – mondta a miniszterelnök vasárnap reggel az árvízvédelmi operatív törzs ülése után tartott sajtótájékoztatón, Budapesten. Orbán Viktor közölte, a dunai árhullám tetőzése jelenleg Dunaföldvárnál tart, és a várakozásoknak megfelelően sikeres a védekezés.
A miniszterelnök elmondta, a harmadfokú védekezés hosszúságát most még nem lehetett csökkenteni, hétfőre várják azt, hogy számos terület kiesik a harmadfokú minősítésű védekezésből.
Jó hírnek nevezte, hogy jó esély van arra, hogy – szemben a számításokkal – nem csütörtökön, hanem kedden déli irányba a legmagasabb vízállás elhagyja Magyarországot. Ugyancsak jó hírnek nevezte, hogy
A kormányfő azt mondta, szombat délután kinyitották a Mosoni-Duna torkolati vízművet, így a Mosoni-Duna apadása is megkezdődött, „ezzel a győri ügyeket befejezettnek tekinthetjük”.
Adatokat ismertetve azt mondta, Mosonmagyaróvárnál a Lajtán a tetőzés óta 51 centimétert apadt a víz.
– részletezte.
„Azt nem állítom, hogy óriási sikert értem el a tegnapi felhívásommal, amelyben kifejezetten kértem a budapestieket, hogy csak akkor menjenek ki a védekezéshez, ha feltétlenül muszáj” – fogalmazott Orbán Viktor. Úgy folytatta, most a helyzet valamivel jobb, de továbbra is mindenkit óvatosságra int, mert ha mégis valami baleset történik, és a védekezést meg kell kezdeni, esetleg töltés ázik át vagy csúszik meg, ne legyen senki láb alatt. Tisztelettel kérek mindenkit, hogy továbbra is a védekezésnek adjunk elsőbbséget – kérte a miniszterelnök.
A védekezésben részt vevők száma most már folyamatosan csökken, szombaton 5344 hivatásos vett részt a védekezésben, vasárnap már csak 5025 főre lesz szükség – mondta Orbán Viktor.
A kormányfő arra is kitért, hogy az önkéntesek száma szombaton 1286 fő volt, de arra számítanak, hogy vasárnap 324 önkéntesre lesz szükség. Jelezte, hogy önkéntes civilekről beszél, mert az önkéntes tűzoltókat vagy mentőszervezeteket a hivatásosokhoz szokták számolni.
A nehezebb védekezési helyszíneket sorra véve azt mondta, hogy Pilismarótnál nincs változás, Dunabogdány, Tahitótfalu, Leányfalu „rendben van”. Hozzátette, Vácnál sincs változás, Kismaros védekezik, nincs változás, Kisoroszi a „szokások szerint”. Hangsúlyozta, hogy
A Budapest alatti kiemelt védekezési helyszínekről azt mondta, hogy Bátán a szombati kilencvenszázalékosról százszázalékosra emelték a készültségi szintet, Bajánál „rendben vagyunk”, miközben Dunaszekcsőnél is százszázalékosra emelték a védekezés kiépítettségét.
Bejelentette, hogy új helyszínként Madocsára kell figyelni, ahol egy ideiglenes védművet kell építeni. Hozzátette, úgy látja, hogy mintegy hatszáz homokzsákot kell alkalmazni, és az önkormányzati védekezés során az ingóságokat ki kell szállítani a hullámtéri ingatlanokból. Felsorolását azzal zárta, hogy Paks is rendben van.
Úgy összegzett: a várakozásoknak megfelelően sikeres a védekezés. Hangsúlyozta, olyan feladatot kell megoldani, amilyet korábban már megoldottak.
Orbán Viktor arra is kitért, hogy szombaton ellenőrizte a Kvassay-zsilipet, amelyen keresztül 400 ezer ember vízigényét biztosítják. A miniszterelnök azt mondta, hogy ott építési fázisban vannak, de az épülő műszaki létesítmény arra szolgál, hogy alacsony vízállásnál is tudjanak vizet adni a térségben élő 400 ezer embernek. A védekezést ez nem befolyásolja, de amint levonul a víz, befejezik a beruházást – tette hozzá.
– mondta a kormányfő.
Amikor a vízügyi dolgozók béremeléséről kérdezték a miniszterelnököt, kijelentette, „nem akarok a döntés elébe vágni, a főigazgató úrral egyezkedek”.
Egy szorosabb regionális árvízi együttműködésről Orbán Viktor azt közölte, amíg a „V4 működött, addig ez rendben volt”. Érdemes egy ilyen együttműködést kialakítani – értékelt, hozzátéve, nekünk van olyan tudásunk, amit szívesen adunk át, és érdemes is tőlünk átvenni.
Megemlítette, Magyarországnak
Szívesen működünk együtt, de a baj olyan dolog, ahol az ember elsősorban magára számíthat; nekünk egyedül kell helytállnunk, ha baj van – fogalmazott.
Orbán Viktor kérdésre válaszolva kijelentette, „a politikai élet normális rendje szerint fogunk dolgozni az árvíz után”, szerdán egy európai versenyképességgel foglalkozó konferencián ad elő, csütörtökön este Észak-Macedóniában a két kormány közös tanácskozáson vesz részt, az Európai Parlamentben pedig „valamikor október első vagy második hetében” lesz jelen.
Amikor a Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével folytatandó vitáról kérdezték, kijelentette, „majd lesz egyszer választás Magyarországon, és akkor majd vitázhatunk mindenféléről, de ebben a pillanatban normális, konszolidált politikai élet zajlik Magyarországon, mindenkivel szívesen beszélünk mindenről ott, ahol annak helye van”.
A miniszterelnök továbbra is azt kérte a védekezést vezetőktől, hogy ne engedjék az alkalmazottak, dolgozók figyelmét lankadni, mert a levonuló árvíz utáni időszakban történik a legtöbb áttörés, baleset, átázás.
Orbán Viktor szólt arról: pénteken Pilismarótnál megcsúszott a védekezés „gerincét adó töltés”, búvárokat kellett bevetni, akiknek 16 órás küzdelemben sikerült a víz alatt megerősíteni a megcsúszott töltést, „ezért Pilismarótnál sem lesz baj”.
A következő időszak kiemelt figyelmet igénylő helyszínei már a Budapest alatti települések – mondta Ercsit, Kisapostagot, Dunaföldvárt és Paksot említve, jelezve, hogy mindenhol 100 százalékos a készültség.
Keddig-szerdáig mindenképpen még magas vízállásra kell számítani – jelentette ki a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az árvíz elleni védekezésről adott telefoninterjújában, a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Rétvári Bence elmondta, a tetőzés után arra kell figyelni, hogy a lassan apadó víz mellett is megőrizzék a gátak és védművek stabilitását. Felhívta a figyelmet arra, hogy a különböző nehézségek, szivárgások, gátszakadások, buzgárok 80 százaléka a tetőzés utáni időszakban következik be, ezért a következő napokban folyamatos figyelőszolgálatra van szükség, hogy sehol ne tudjon áttörni, átszivárogni a víz.
Az államtitkár közölte, a Duna déli részén is folyamatos volt a felkészülés, az ottaniaknak annyi előnyük van, hogy pár nappal később ér oda a tetőzés. Jelezte:
Ehhez arra volt szükség, hogy folyamatosan, a nap 24 órájában mindenki odategye magát az építkezés és a megfigyelés terén is – tette hozzá.
Rétvári Bence kérdésre elmondta, hogy egyedül Pilismarótnál volt rendkívüli esemény, ahol megcsúszott a védekezés gerincét adó töltés, de a búvároknak egy 16 órás művelettel sikerült a problémát megoldani. Ezért is nevezte fontosnak, hogy mindenhol ott vannak a vízügyes szakértők, akik tudják, mit kell tenni kritikus helyzetekben, és azok a katasztrófavédők és katonák, akik a megfelelő élőerőt biztosítják az önkéntesek mellett.
Az államtitkár kitért arra is, hogy alig van olyan vármegye, ahonnan ne jött volna önkéntes a védművek megerősítését szolgáló munkálatokhoz. „Jó érzés, hogy az ország így össze tud fogni” – fogalmazott. Hozzátette:
Rétvári Bence köszönetet mondott minden politikusnak, akik hasznossá tették magukat a gátak mentén és a közösségi médiás megjelenéseikkel arra ösztönöztek másokat is, hogy vegyenek részt a védekezésben. A leghatározottabban visszautasította ugyanakkor Magyar Péter és a Tisza Párt részéről azokat a kritikákat, miszerint nem vesznek részt katonák és egyéb hivatalos szervek a védekezésben, mert – közölte – a katonák mindenhol ott voltak, ahová hívták őket, mint ahogy a katasztrófavédelem szakemberei is.