Magyarországon lehet Hunter Biden botrányos laptopjának másolata

INSIDER
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.09.20.

Nyolcszáz mentő, hét helikopter árvízvédelmi készenlétben

Győrfi Pál helyzetjelentése.

Bár egyelőre nincs szükség a mentőegységek számának növelésére, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) készen áll arra, hogy azonnal reagáljon, ha a helyzet súlyosbodna – mondta Győrfi Pál a hirado.hu-nak. Az OMSZ szóvivője példaként említette Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyéket, ahol már megerősítették a szolgálatot.

Az Országos Mentőszolgálat felkészült az árhullám érkezésére – mondta Győrfi Pál a hirado.hu-nak. Az OMSZ szóvivője hozzátette: „A mentőszolgálat feladata két fő részre oszlik.

Egyrészt biztosítani kell, hogy a mentőellátás működőképessége ne sérüljön, másrészt az érintett területeken a mentőkapacitást meg kell erősíteni.”

Ennek érdekében Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyékben már megerősítették a szolgálatot. „Ezeken a területeken nagyobb kapacitással állunk készenlétben, hogy bármilyen helyzetre gyorsan reagálhassunk” – tette hozzá Győrfi Pál.

A szentendrei mentőállomás külön figyelmet kapott, mivel árterületen fekszik. „Bár eddig nem volt szükség a mentőállomás evakuálására, elkészültek azok a tervek, amelyek biztosítják, hogy szükség esetén gyorsan biztonságos helyre költöztethessük az állomást” – mondta a szóvivő.

Az árvízi védekezés során a mentőszolgálat feladatai közé tartozik még az árterületen fekvő egészségügyi és szociális otthonok, vagy akár az olyan lakóházak kitelepítésében való részvétel is, ahol fekvőbetegek vagy folyamatos kezelést igénylők tartózkodnak. Emellett az árvízi védelemmel kapcsolatos fizikai munkát végzők egészségügyi ellátását is biztosítják, elő is fordult már rosszullét a homokzsákok pakolása közben.

Győrfi Pál kiemelte Kisoroszi helyzetét, mivel a települést közúton már szerda óta nem lehet megközelíteni. „Egy felszerelt mentőautót már akkor kihelyeztünk a településre, amikor az utak még járhatók voltak. Most vízi vagy akár légi úton tudunk segítséget nyújtani, csakúgy, mint 2013-ban” – mondta.

Annak érdekében, hogy az Országos Mentőszolgálat mindig pontos információkat kaphasson a mentésekhez, az OMSZ főigazgatója részt vesz az árvízvédelmi operatív törzs munkájában. Emellett a vármegyei és a regionális mentőszervezetek folyamatos kapcsolatot tartanak a védelmi bizottságokkal, az önkormányzatokkal és még az egészségügyi ellátókkal is. A szóvivő példaként említette az útlezárásokat, amelyekről mindig szükséges a tájékoztatás annak érdekében, hogy a mentők a lehető leghamarabb a helyszínre érkezhessenek. Jelenleg az országban közel nyolcszáz mentőegység van szolgálatban, és hét mentőhelikopter is állandó készenlétben áll.

„A helikoptereket az árvíz idején nemcsak a legsúlyosabb balesetekhez és rosszullétekhez riasztjuk, hanem a földi úton megközelíthetetlen területeken egyéb esetekben is bevethetjük őket”

– magyarázta a szóvivő.

Bár egyelőre nincs szükség a mentőegységek számának növelésére, az OMSZ készen áll arra, hogy azonnal reagáljon, ha a helyzet súlyosbodna. „Jelenleg elegendő a kapacitásunk, a statisztikák alapján nem nőtt kimutathatóan az árvízzel összefüggésben lévő feladatok száma, de ha szükséges, bármikor növelni tudjuk az egyes térségekben a mentőegységek számát” – tájékoztatott Győrfi Pál.

  • Várhatóan még hat napig tart a kiemelt árvízi védekezés – erről beszélt Orbán Viktor reggel, az operatív törzs ülése után.
  • A miniszterelnök azt mondta: a helyzet komoly, de mindenki teszi a dolgát és ha mindenki a helyén marad, nem lesz semmi baj.
  • A Lajtán elindult a lassú apadás.
  • Az árvíz sújtotta területeken élők is hozzájutnak a nyugdíjakhoz.
  • Komáromnál tetőzött a Duna, délután Esztergomra, szombaton Budapestre ér az árhullám.
  • Már nyolc méter felett van a vízszint Budapesten, lezárták a Batthyány téri metróállomást.
  • Több vármegyében is utakat zártak le.

Itt az egyhetes előrejelzés a Duna vízállásáról

 

 

Vízállás-előrejelzés a Duna magyarországi szakaszán, 2024. szeptember 19–25.

Egyhetes vízállás-előrejelzést adott közre a Hydroinfo. A centiméterben megadott vízállás mellett a készültségi fokot is jelezték színkódokkal a táblázat celláiban.

A táblázat alapján a legmagasabb vízállások:

  • Komáromban (785 cm) 19-én csütörtökön,
  • Esztergomban (753 cm) és Nagymaroson (690 cm) szeptember 20-án pénteken,
  • Budapesten  (835 cm) szeptember 21-én szombaton,
  • Dunaújvárosban (683 cm) és Pakson (816 cm) szeptember 22-én vasárnap,
  • Baján (918 cm) szeptember 23-án hétfőn,
  • Mohácson (905 cm) szeptember 24-én kedden várható.

Szeptember 25-én, szerdán már a vízszint csökkenése valószínű

Hamarosan Budapesten is tetőzhet a Duna, amelynek vízszintje már nyolc méter felett van. Ma már lezárták az M2-es metró Batthyány téri állomását. Nagybajcs után ma délelőtt Komáromban, délután pedig Esztergomban várható a tetőzés.

 

Hamarosan Budapesten is tetőzhet a Duna, amelynek vízszintje már nyolc méter felett van, azonban a főváros már készen áll az évtized legnagyobb árvízére. Láng István országos vízügyi főigazgató az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorának csütörtöki élő adásában azt mondta, lassú emelkedés várható Budapestnél, szombat estig még körülbelül ötven centiméterrel fog emelkedni a Duna vízszintje, ezt követően lassú apadásnak indul a folyó. Az árvíz miatti lezárások aktuális helyzete nyomon követhető a www.bkk.hu/arviz oldalon. Ahogy azt korábban a BKK már jelezte, szeptember 20-án, pénteken üzemkezdettől lezárták az M2-es metró Batthyány téri állomását. 

Fotó: Csudai Sándor

A vonatok ma már csak áthaladnak az állomáson, le- és felszállni nem lehet. A Batthyány téri metróállomás lezárásának idején a 39-es busz a Széll Kálmán tér és a Batthyány tér között sűrűbben és nagyobb befogadóképességű, csuklós autóbuszokkal közlekedik.

Mától korlátozták a 19-es és a 41-es villamos közlekedését is a Lánchíd térségében. A 41-es villamos a Krisztina körút felé, az 56-os villamos vonalán közlekedik, a 19-es villamos pedig két szakaszon jár: a Bécsi út felől csak a Batthyány téri, illetve a Clark Ádám téri ideiglenes végállomásig (felváltva), Kelenföld felől pedig a Clark Ádám tér megállóhelyig. Mindeközben a BKK sűrűbben indítja a nagykörúti 4-es és 6-os villamosokat, illetve több járat közlekedik az 1-es villamos vonalán is. 

 

Két kapu is védi az országházat

Két árvízvédelmi kapu is védi az Országházat – mondta Horváth Gábor, az Országgyűlés Hivatala gépész művezetője az Országház épületének hivatalos Instagram-oldalán közzétett videóban. A szakember elmondta, hogy a kapuk 2013-ban, a mélygarázzsal és a látogatóközponttal egy időben épültek. Mindkettő vasszerkezetű, az egyik 8,5 méter hosszú, 3,5 méter magas, míg a másik 5,5 méter hosszú és szintén 3,5 méter magas.

Horváth Gábor tájékoztatása szerint a kapukat görgőkön húzták be, majd nekifeszítették egy gumi tömítőszerkezetnek, így nem tud átjutni rajtuk a víz.

A mögöttük lévő másodlagos kapu – egy alumíniumszerkezetű, a Római-partihoz hasonló árvízvédelmi létesítmény – azt szolgálja, hogy ha véletlen beszivárogna a víz, legyen, ami megállítja. Ha ez sem lenne elég, a két kapu közé szivattyúkat is el tudnak helyezni – tette hozzá. A gépész művezető jelezte, hogy a kapukat élesben még nem próbálták, de a tűzoltók már nagy nyomású vízzel tesztelték azokat.

Nagybajcs után ma délelőtt Komáromban, délután pedig Esztergomban várható a tetőzés.

 

Forgalomkorlátozásokra kell készülni

A Duna áradása, illetve a védekezési munkák miatt egyre több helyen kell forgalomkorlátozásokat bevezetni – közölte az Útinform.

Pest vármegyében:

  • A 2-es főút le van zárva, Sződliget előtt a 28-as és a 29-es kilométer között, valamint Vác közelében, a 32-es és a 34-es kilométer között is. A javasolt terelőút az M2-es autóút.
  • A 11-es főúton, Dunabogdány térségében, a 33-as és a 35-ös kilométer között csak a fél útpálya járható.
  • A 12-es főúton, Nagymaroson is nagy erőkkel folyik a védekezés. A 12-es és a 13-as kilométer között csak egy sáv járható. A főút elejét pedig egy 4 kilométeres szakaszon lezárták, a forgalmat észak felé, a 2-es főút irányába terelik.
  • A 1201-es, Szob–Hont összekötő utat, az Ipolydamásd-Letkés közötti szakaszon a 3-as és 8-as kilométer között lezárták.
  • Az 5101-es, Csepel–Ráckeve–Kiskunlacháza összekötő utat, a 22-es és a 30-as kilométer között lezárták.
  • A Szentendrei szigeten a Tahitótfalu–Kisoroszi közötti út egy két km-es szakaszát víz borítja. A 13-as és a 15-ös kilométer közötti szakasz van zárva. Kisoroszit jelenleg közúton nem lehet megközelíteni.
  • A Budakalász-Metro bekötő úton a 0-ás és az 1-es kilométer között is teljes az útzár.
  • A Tahitótfalu–Vác összekötő úton, a 3-as és 4-es kilométer között teljes útzár van.

A fentieken kívül Pest vármegyében a Duna menti kerékpárutak és komphoz vezető utak nem járhatók, így

  • a Horány–Dunakeszi komphoz vezető út,
  • a Vác–Sződliget kerékpárút az 1-es és az 5-ös kilométer között,
  • Szentendre közelében a Budapest–Szentendre EV6 kerékpárút a 2-es és a 3-as kilométer között és
  • a Megyeri-híd alatti kerékpárút van lezárva.

Nem használható a Dunakeszi–Horányi komphoz vezető út,

  • a Vác–Tahitótfalu komphoz vezető út is le van zárva,
  • a Szentendre–Szigetmonostori révhez vezető út,
  • a Szigetmonostor–Határcsárdai komphoz vezető út,
  • a Leányfalu–Pócsmegyeri komphoz vezető út,
  • valamint a Dunabogdányi hajóállomáshoz vezető út is le van zárva.

Szintén Pest vármegyei hír, hogy az Ipolydamásd országhatárhoz vezető utat, egy ötszáz méteres szakaszon árvízi védekezés miatt kellett lezárni. Ennek folytán a Helemba határátkelőhely sem használható, a határátlépés nem lehetséges. Ott a kerékpárút sem használható.

Komárom-Esztergom vármegyében:

  • A 10-es főúton, Dunaalmás és Almásfüzitő között, a 72-es és a 75-ös kilométer közötti szakaszt lezárták.
  • A 10-es főúton, Süttő és Neszmély között lezárták a 62-es és a 67-es kilométer közötti szakaszt az árvízi helyzet miatt.
  • A 11-es főutat teljes szélességében lezárták Dömösnél a 46-os és a 49-es kilométer között.
  • A 11-es főutat teljes szélességében lezárták Esztergom nyugati határában, a 67-es és a 72-es kilométer között, itt ideiglenes gátat építettek.
  • A 117-es főúton, Esztergom térségében, a 10-es és a 14-es kilométer között ugyancsak 60 kilométer/órás sebességkorlátozást rendeltek el.

Győr-Moson Sopron vármegyében:

  • A Duna magas vízállása miatt a lezárták a Győr-Moson-Sopron vármegyei 14-es főúton található Vámosszabadi ártéri hidat és ezzel együtt a határátkelőhelyet is. A lezárás érinti a teljes közúti forgalmat, így az autósok az M15-ös autóutat, Komárom-Esztergom vármegyében pedig a 13-as főúti Monostori-hidat használhatják kerülőútként.
  • A 96505-ös jelű kerékpárutat a 3-as és 4-es kilométer között teljes szélességében lezárták Dunaszeg és Ásványráró között.

Bács-Kiskun vármegyében:

  • a Tass hajóállomáshoz vezető út teljes szélességben le van zárva,
  • a Dunaújváros révhez vezető utat lezárták.

Fejér vármegyében:

  • a Szigetújfalu–Ercsi komphoz vezető utat lezárták,
  • a Lórév–Adony komphoz vezető utat is lezárták.

A Dunán levonuló árhullám miatt szükségessé vált a gemenci vadállomány védelme.

A közúti balesetek megelőzése érdekében az alábbi forgalomkorlátozásokra számítsanak:

Bács-Kiskun vármegyében:

  • 60 kilométer/órás sebességkorlátozást rendeltek el az 55-es főúton, Baja és Pörböly között,
  • az 51-es főúton, Baja és az M9-es autóúti csomópont között 60 kilométer/órás sebességkorlátozás van érvényben,
  • hasonló forgalomkorlátozást vezetnek be az 51144-es jelű, Baja–Szeremle közötti összekötőúton. A megengedett maximális sebesség ott is 60 kilométer/óra.

Tolna vármegyében, az 55-ös főúton, Baja térségében, a 104-es és a 111-es kilométer között 60 kilométer/órás sebességkorlátozás van érvényben.

A Duna vonalán az árvízvédelmi területeken élénk a vadmozgás, így a közutakon közlekedők fokozott figyelemmel és óvatossággal közlekedjenek.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek