POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.09.05.

Mi zajlik Ukrajnában? Egymást követik a lemondások

"Ukrajna egy demokrata biznisz".

Az ukrán külügyminiszter, Dmitro Kuleba előtt a napokban már több ukrán miniszter is benyújtotta lemondását a parlamentnek: Denisz Maljuszka igazságügyi, Olekszandr Kamisin, a stratégiai iparágakért felelős, valamint Ruszlan Sztrilec, a környezetvédelmi tárca vezetője. Az ukrán Verhovna Rada lemondta a jövő heti üléseit, Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes és reintegrációs miniszter lemondását nem fogadták el, de a hírek szerint a hamarosan az ukrán parlament szavazni fog Olha Sztefanyisina európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettes, valamint Vitalij Koval, az Állami Vagyonalap vezetőjének távozásáról is- írta meg a Magyar Nemzet.

Egyes vélemények szerint a katonai vereségbe önmagát belehajszoló és korrupt ukrán kormány összeomlása maga alá temetheti Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, aminek vannak politikai jelei is. Sokatmondó, hogy a közelmúltban az ukrán elnöki hivatal vezetője, Andrij Jermak a Soros családdal is találkozott Kijevben. Az elnöki iroda hivatalos közlése szerint Jermak és Alexander Soros áttekintették az Ukrajnával kapcsolatos időszerű kérdéseket. Zelenszkij a kormányátalakítást a le Monde francia lapnak úgy kommentálta, hogy:

A kormánynak új energiára van szüksége. Ezek a lépések pedig államunk különböző területeken történő megerősítéséhez kapcsolódnak.

Zelenszkij korábban ugyan közölte, hogy változtatásokat tervez a kabinetben, de az átalakítás mértéke meglepte a szakértőket.

Somkuti Bálint (Forrás: Facebook/ Somkuti Bálint)

Az ukrán kormányzati átrendeződés megfejtése egy fekete dobozhoz hasonlítható, mondta el a Magyar Nemzetnek Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő. A történések nem véletlenül teljesen zárt körben történnek így kívülről nem tudhatunk semmit biztosan, tette hozzá.

Az, hogy esetleg ezek a változások Zelenszkij menesztéséhez vezetnek ez egy létező lehetőség. Kiemelte:

tény, hogy zajlik a háttérben egy mozgolódás és az is tény, hogy az amerikai demokratáknak igen erős pozícióik vannak Ukrajnában. Beszéltem egy olyan republikánus háttéremberrel, aki egyenesen azt mondta, hogy Ukrajna egy demokrata biznisz. Ez a tény többé-kevésbé tagadhatatlan, nem véletlenül mondta azt Trump, hogy ha ő lesz az elnök, akkor akár egy nap alatt békét tud teremteni.

Mi várhat Zelenszkijre?

Zelenszkij jelenlegi legitimációja megkérdőjelezhetetlen, mutatott rá a szakértő.

Az ukrán alkotmány rendelkezik arról, hogy ha nem lehet választást tartani akkor hogyan áll fenn a jogfolytonosság és ez rögzítve van. Zelenszkijt nem csak az ukrán közvélemény hanem a nyugatiak is legitim elnöknek tartják. Ezen a területen nehezen elképzelhető, hogy változás lehetne, választásokat egy háborúban álló országban nem lehet tartani és onnantól kezdve az egész helyzet választás útján való rendezése eleve ki van zárva.

– hangsúlyozta Somkuti Bálint.

Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke, Volodimir Zelenszkij (R) ukrán elnök mellett felszólal az Ukrajna Megállapodás kezdeményezése során a NATO-csúcstalálkozón a Walter E. Washington Kongresszusi Központban Washingtonban, 2024. július 11-én
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke, Volodimir Zelenszkij (j) ukrán elnök mellett felszólal az Ukrajna Megállapodás kezdeményezése során a NATO-csúcstalálkozón a Walter E. Washington Kongresszusi Központban Washingtonban, 2024. július 11-én (Fotó: AFP/Ludovic Marin)

Azonban itt el lehet képzelni egy olyan helyzetet, hogy nyomásgyakorlás útján lemondásra kényszerítsék, ugyanúgy mint nyilván Dmitro Kuleba és még többen sem önszántából mondtak le. Ez tehát elképzelhető Zelenszkijnél is, például úgy, hogy megfenyegetik, vagy megzsarolják azzal, hogy nem kap több támogatást Ukrajna és ebben az esetben nem marad más, mint a visszavonulás.

Ez egy olyan forgatókönyv, ami ideális esetben erőszakmentes, tette hozzá. 

De lehet egy olyan olvasata is a dolognak, hogy merényletet kísérelnek meg ellene, akár sikereset, akár sikertelent.

A szakértő szerint ez azonban kevéssé valószínű, korábban az oroszok is kijelentették, hogy nem céljuk egy Zelenszkij elleni célzott likvidálás, mert az a háború további folyásán semmit nem változtat és ebben az esetben egy hőst lehet belőle kreálni és az ukrán nép hőseként lehet bemutatni, emlékeztetett. Somkuti Bálint szerint, ha ennek a politikai válságnak célja Zelenszkij menesztése, akkor annak többféle végkimenetele lehetséges. Leváltott vagy lemondott államelnökként oda mehet, ahová akar, távozhat külföldre is akár, nyilvánvaló okok miatt valószínűleg ezt is fogja tenni.

Egy ilyen szituációban nem életbiztosítás Ukrajnában maradni, sőt kifejezetten veszélyes.

Ilyen esetben Zelenszkij csatlakozna az amerikai érdekeket támogató politikusok sorához, aki aztán az otthoni feladatainak a befejeztével az Egyesült Államokban élne tovább, összegezte a biztonságpolitikai szakértő.

A parlament 255 szavazattal jóváhagyta Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes és az ideiglenesen megszállt területek reintegrációjáért felelős miniszter lemondását is. A törvényhozás szeptember 4-i szavazásán erre még nem került sor, miután nem jelent meg a parlamentben, írta a The Kyiv Independent.

Irina Verescsuk, Ukrajna miniszterelnök-helyettese és az ideiglenesen megszállt területek reintegrációjáért felelős miniszter közös tájékoztatón vesz részt az UNHCR ukrajnai képviselőjével, Karolina Lindholm Billinggel Kijevben, 2023. december 19-én
Irina Verescsuk, Ukrajna miniszterelnök-helyettese és az ideiglenesen megszállt területek reintegrációjáért felelős miniszter közös tájékoztatón vesz részt az UNHCR ukrajnai képviselőjével, Karolina Lindholm Billinggel Kijevben, 2023. december 19-én (Fotó: AFP) 

Verescsuk jelen volt a második szavazáson, Kuleba azonban nem, mondta Jaroszlav Zselezniak képviselő. A kormányzati tisztviselők szeptember 4-én megerősítették, hogy a külügyminiszter pontos indok megnevezése nélkül nyújtotta be lemondó levelét. Az elnöki hivatalhoz közel álló forrás azt mondta a Kyiv Independentnek, hogy Kuleba „el akart menni”.

Dmitro Kuleba 2020 óta volt hivatalban. A háború kezdete óta élen járt Ukrajna nemzetközi szövetségesei bevonására és új partnerségek biztosítására irányuló erőfeszítéseiben.

Kulebát várhatóan helyettese, Andrij Szibiga váltja majd Ukrajna fődiplomatájaként.

Szibiga karrierdiplomata, aki 2016 és 2019 között Ukrajna törökországi nagyköveteként tevékenykedett. Volodimir Zelenszkij elnök kormányához 2021-ben csatlakozott kabinetfőnök-helyettesként, majd idén áprilisban került a külügyminisztériumba.

Andrij Szibiga, Ukrajna törökországi nagykövete beszédet mond a Krím megszállásának 4. évfordulója alkalmából rendezett ukránbarát tüntetésen a törökországi Ankarában, 2018. február 24-én
Andrij Szibiga, Ukrajna törökországi nagykövete beszédet mond 2018. február 24-én (Fotó: AFP) 

A héten benyújtotta lemondását Denisz Maljuska igazságügyi miniszter, Olha Sztefaniscsina európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettes, Alekszandr Kamisin stratégiai ipari miniszter, Ruszlan Sztrilet ökológiai miniszter, Verescsuk és Vitalij Koval, az Állami Vagyonalap vezetője is. Sokaknak új pozíciót ajánlottak fel a kormányban, köztük más miniszteri posztokat is.

Új energiára van szükségünk. És ezek a lépések csak az államunk megerősítéséhez kapcsolódnak. Ez alól a nemzetközi politika és a diplomácia sem kivétel.

mondta Zelenszkij ukrán elnök.

„Ma nem tudom megjósolni, hogy pontosan mit fognak tenni egyes miniszterek. A válaszok akkor jönnek majd, amikor felajánlanak nekik bizonyos pozíciókat” – tette hozzá.

Ugyanakkor, ha a kormányválság Ukrajnában a királycsinálás irányába mozdul, akkor Volodimir Zelenszkij pozíciója is kérdésessé válhat. A valószínűsíthetően az amerikai érdekkör által mozgatott szálak egyelőre kibogozhatatlanok, de többféle forgatókönyv is létezik, mondta el  Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek