Rettegés és félelem a Tisza pártban

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.09.15.
Módosítva: 2024.09.15.

"Mi, magyarok nem szeretjük, ha diktálnak nekünk"

Orbán Balázs a BBC-nek nyilatkozott.

A magyar emberek nagyon szeretik a szabadságot, ők maguk szeretnék eldönteni, hogyan éljék az életüket, mi legyen a céljuk, és milyen szabályokat kövessenek; történelmi szempontból is igaz, hogy „mi, magyarok nem szeretjük, ha kívülről diktálnak nekünk” – mondta a miniszterelnök politikai igazgatója pénteken a BBC HARDtalk című műsorában.

„Sajnos a jelenlegi progresszív liberális elit szereti megmondani másoknak, hogyan éljenek, mit gondoljanak a világrendről vagy bármi másról. Szóval ez hosszú küzdelem, de még mindig talpon vagyunk” – jelentette ki Orbán Balázs a műsorvezető azon kérdésére, hogy Orbán Viktor miniszterelnök megnyerheti-e a liberális elit ellen folytatott politikai háborút.

A műsorvezető felvetésére, hogy Magyarországot számtalan kritika érte, különösen az ukrajnai háborúval kapcsolatos stratégiája miatt, Orbán Balázs kijelentette, „kisebbségi véleményt képviseltünk az elmúlt 2,5 évben. Úgy gondolom, hogy a történelem jó oldalán állunk”.

A miniszterelnök politikai igazgatója rámutatott, a kezdetektől fogva világos volt, hogy Oroszországnak felelősséget kell vállalnia a nemzetközi jog megsértéséért Ukrajnával szemben. Oroszország megtámadta Ukrajnát, ez vitán felül áll, de a legfőbb kérdés az, hogy „mit tegyünk, hogyan oldjuk meg a konfliktust”.

Az európai vezetők és a nyugati liberális vezetők az elmúlt 2,5 évben azt mondták, hogy tovább kell támogatni az ukránokat és nem kell diplomáciai lépéseket tenni, nem kell tárgyalni Oroszországgal, csak támogassák tovább a háborút. „És mi történt?” – tette fel a kérdést a politikus, aki egyúttal jelezte, hogy több mint félmillió ember halt meg, Ukrajna több területet veszített, mint korábban, az ország gazdasági összeomlás előtt áll, és mindennap fennáll a veszélye az eszkalációnak.

„Épp ezért nem tartom észszerűnek és logikusnak a Nyugat stratégiáját, és mi, magyarok a kezdetektől fogva kritikával illettük azt” – jelentette ki Orbán Balázs, aki hozzátette, „van egy alternatív elképzelésünk erről a dologról, és az úgynevezett európai egység nevében el akarnak hallgattatni bennünket? Szerintem Európában a legfontosabb érték a demokrácia és a pluralizmus, ahol minden tagállam hangját meg kell hallgatni” – tette hozzá.

„Európa hallja Önöket” – mondta a műsorvezető, aki szerint Magyarország álláspontjának a lényege, hogy Ukrajna nem nyerhet, de közben keresztbe húzzák Európa azon erőfeszítéseit, hogy pénzügyi és katonai támogatást nyújtson Ukrajnának. Orbán Balázs erre válaszul közölte, hogy Magyarország sok szempontból támogatja Ukrajnát: ilyen a humanitárius segítség és az energiaellátás. A magyar adófizetők pénzt biztosítanak az ukrán állam működéséhez.

A katonai segítség megtagadásáról szóló kérdésnél Orbán Balázs kiemelte, „nem akarunk részt venni az öldöklésben. Egyszerűen nem akarom, hogy embereket öljenek minden ok nélkül. … Miért is ne állítsuk le ezt? Ha azokat, akik nem értenek egyet a Nyugat mainstream politikájával, Putyin bábjaiként ábrázolják, akkor intellektuálisan minden vita azonnal értelmetlenné válik” – jegyezte meg Orbán Balázs.

A gazdaságot érintő kérdésekre válaszul a miniszterelnök politikai igazgatója kijelentette, olyan olajat használunk, amely segíti a magyar gazdaságot, ez egy nemzeti érdek alapján hozott döntés, és teljes jogunk van ehhez. „Akár nyugati az olaj vagy a gáz, akár keletről jön, számunkra mindegy, mert ez gyakorlati kérdés a részünkről” – mondta.

Orbán Balázs hangsúlyozta, „nem akarjuk feladni a szuverenitásunkat. mi magunk akarunk dönteni arról, kivel működünk együtt az energiapolitika terén”.

„A magyar álláspont mindig a magyar érdekek alapján történik, és nem törődünk azzal, ha ezért kritizálnak bennünket. Készek vagyunk minden területen együttműködni európai partnereinkkel, amíg ez egyenlő jogi alapokon nyugszik. Meg kell tennünk minden tőlünk telhetőt ennek érdekében, ugyanakkor meg akarjuk őrizni a szuverenitásunkat a külpolitikában. Úgy gondolom, hogy ebben az új világrendben egyre több országnak kellene ugyanezt tennie” – fejtette ki véleményét a politikus.

„Folytatni fogjuk a magyar emberek védelmét. Személy szerint én, a miniszterelnök és az összes jobboldali politikus nem fogjuk cserbenhagyni Magyarországot az illegális bevándorlással kapcsolatban, ahogyan az sok nyugati országban történt” – mondta Orbán Balázs az ország bevándorlásellenes politikájára vonatkozó kérdésre válaszolva.

Magyarországnak a gazdasági semlegesség politikáját kell képviselnie a világhatalmi szinten kialakuló gazdasági jellegű blokkosodásban – mondta a miniszterelnök politikai igazgatója a múlt héten Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Orbán Balázs kifejtette: a világban óriási, tektonikus jellegű átalakulások zajlanak, és e folyamatban a magyaroknak „nagyon résen kell lenni”, hogy megfelelő stratégiával tudjanak reagálni rá.

Egyes nyugati liberális szereplők az átalakulásra válaszul blokkosodást szeretnének elérni a nyugati világon belül: politikai, katonai, gazdasági, kulturális, külkapcsolati és minden más értelemben is szeretnék szűkíteni a szövetségeseik lehetőségeit, meg akarják akadályozni, hogy mások kapcsolatot tartsanak a szövetségi rendszeren kívüli országokkal – emelte ki.

A politikai igazgató úgy vélte, ha ez a blokkosodás bekövetkezik a nyugati világon belül, az azt jelentené, hogy Magyarország tulajdonképpen elveszíti a szuverenitását, mert egy blokk alárendeltségébe kerül, és ez be fogja zárni a kapukat az ország fejlődése előtt, amit mindenképpen el kell kerülni.

„Mi nem akarunk konfrontációt a blokkok között, nem is fogadjuk el általában sem a blokkosodás politikáját, nemet mondunk a szankciós rezsimekre, és nemet mondunk arra, hogy az egymással folytatott kereskedelmi kapcsolatoknak ideológiai vagy geopolitikai színezetet adjunk, és ezzel fogjuk Magyarországot egy olyan pozícióba navigálni, hogy a következő évtizedekben is a lendületes gazdasági növekedés és a fejlődésnek a peremfeltételei megteremtődjenek”

– hangsúlyozta.

Orbán Balázs megítélése szerint az új világrendben azok az erőközpontok tudnak megmaradni és tovább erősödni, amelyeknek saját szilárd kulturális alapjuk van, tehát nem betagozódnak más kulturális talapzatokba, hanem megtartják a saját elkülönültségüket, és ezen keresztül intézik a nemzetközi kapcsolataikat.

„Azokat a társadalmi nyomásokat, amelyek Nyugatról érnek minket, és amelyek egy ilyen liberális, univerzalista nyugati kultúrába akarnak minket begyömöszölni, ahol nincs tovább értéke a nemzetnek, a családnak, a vallási kapcsolatoknak, a közösségi kapcsolatoknak, ki kell tolni, ezzel szemben védekeznünk kell”

– mondta.

A politikai igazgató fontosnak nevezte Magyarország modernizációjának folytatását is, mert „ha nincs fejlett infrastruktúránk, ha nem tudunk az oktatásban, tehetséggondozásban eredményeket elérni, ha nem tudjuk az országot egy találkozási ponttá tenni, ha a fejlett iparágak nem jelennek meg, mint termelési részlegek Magyarország területén, akkor le fogunk maradni és nem tudunk erősödni”.

Orbán Balázs hangoztatta, Magyarországnak meg kell őriznie a szuverenitását.

A szuverenitás komplex fogalom: van biztonsági dimenziója, hogy megvédjük magunkat, van belbiztonsági dimenziója, hogy Magyarországon olyan közbiztonság van, amelyet Európában nem sok helyen találni, és a külföldi politikai nyomásgyakorló eszközökkel szemben is eredményesen kell fellépni – sorolta.

A politikai igazgató közölte, a külkapcsolatokban pedig egy „soha nem látott mértékű széles szárnyakkal kell mennünk, és Magyarországot vissza kell helyezni a világ térképére”.

Szavai szerint ezek a legfontosabb feladatok, amelyeket a következő évtizedek politikájának teljesítenie kell.

Orbán Balázs szólt arról is, hogy óriási a verseny nemcsak a kínai, hanem az egyéb befektetésekért is.

Magyarország ebben a versenyben jól teljesít, többek között azért, mert nyíltan kommunikál, tisztelettel fordul más országok irányába, nyíltan megmondja, mi az érdeke, mik a lehetőségei, mások pedig egyfajta ideológiai vagy geopolitikai köntöst akarnak adni a kereskedelmi kapcsolatok építésének, ők nem tudnak sikeresek lenni – hangoztatta.

Azt mondta, ki kell tartani azon politika mellett, amely először a Németország és a németül beszélő világ tekintetében Magyarországot az egyik legfontosabb kereskedelmi partnerré tette.

Az amerikaiak továbbra is „jelentős mértékben” itt vannak Magyarországon, erős az együttműködés, remélik, ezt erősíteni tudják a jövőben is, és az elmúlt években egy ázsiai lába is megjelent a magyar gazdaságnak

– mutatott rá.

Hozzáfűzte, a japánok mellett dél-koreaiak, kínaiak és egyéb befektetők is megjelennek, magyar cégek is piacokat találtak Közép-Ázsiában és a Távol-Keleten.

Ezek mind olyan eredmények, amelyeknek hétköznapi haszna a következő években fog jelentkezni, amikor az emberek érzékelik, a magyar bérek emelkednek, a magyar munkahelyeket meg tudják védeni, a magyar beszállítói lánc egyre erősebb – fogalmazott Orbán Balázs.

A politikai igazgató az orosz-ukrán háborúról azt mondta, a szakirodalom szerint az ilyen típusú katonai konfliktusok mindig a kommunikációs csatornák helyreállításával és rövid távú tűzszünetek elérésével oldódnak meg, azok teremtenek olyan nemzetközi környezetet, amiben a hosszú távú rendezésnek kinyílik az esélye.

Hangsúlyozta, Magyarország ennek a józan álláspontnak az erős hangú képviselője a nyugati politikai térben és az egész világon, azt reméli, hogy egyre többen csatlakoznak ezekhez a békekezdeményezésekhez.

Orbán Balázs arra a kérdésre, változni fog-e az európai elit hozzáállása Magyarországhoz, azt válaszolta,

„az európai politikai vezetésben a liberálisoknak komoly pozícióik vannak, és mi ellenszélben dolgozunk”, de az európai politikában ebben a helyzetben is kell, hogy legyen szövetségi politika és stratégia arról, hogyan érvényesítik saját érdekeiket.

Szavai szerint ebben előre léptek az elmúlt hónapokban: új frakció jött létre Patrióták Európáért néven, Magyarország tölti be az EU soros elnöki tisztét, ezek komoly lehetőségek, amelyekkel élni szeretnének.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek